"Pij i nakręcaj kojec Przytulnym"

Uwaga, uwaga! Wracamy z akcją "Nakrętka" Nadal możemy wspierać Przytulisko "Na Wiśniowej: nakrętkowo. Do końca sierpnia będą gromadzone w młynie "kulorowe plasticzki nabutelkowe" i zobaczymy czy uda się ich nazbierać tyle, by starczyło na kolejny kojec. Takie wyzwanie na Wakacje 2014 - "Pij i nakręcaj kojec Przytulnym" Zrzuty można czynić w naszej szkole do 20 sierpnia lub do 1 września na Wiśniowej, w Pierogarnii (ul. Armii Krajowej 15), w Galeryjce Rzeczy Ładnych (ul. Armii krajowej 17) i w FUH "Psi Szyk" (ul. Armii Krajowej 6)!




Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014


27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie minionego roku szkolnego. Pani dyrektor Edyta Rędziak pogratulowała uczniom sukcesów, wręczyła dyplomy i nagrody za osiągnięcia edukacyjne oraz sportowe i artystyczne. W klasach IV-V SP i I-II Gimnazjum uczniowie odebrali nagrody za najwyższe średnie ocen i co najmniej bardzo dobre zachowanie. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i rodzicom za aktywną pracę na rzecz szkoły. Życzyła wszystkim bezpiecznych wakacji i dobrego wypoczynku, aby z zapałem powrócili we wrześniu do swojej szkoły. W klasach wychowawcy wręczyli uczniom świadectwa.

Wszystkim życzymy jeszcze raz dobrego wypoczynku, bezpiecznych i udanych wakacji!

Zdjęcia z uroczystości

Redakcja Daromin




Uroczyste pożegnanie klasy VI


Uroczystość pożegnania klasy VI odbyła się 26 czerwca 2014 r. w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego szkoły, odśpiewano hymn państwowy.

Pani dyrektor Edyta Rędziak z dumą mówiła o klasie szóstej. Wszyscy uczniowie z tej klasy osiągnęli wysoki wynik na sprawdzianie szóstoklasisty i otrzymali świadectwa z paskiem. Szóstoklasiści otrzymali nagrody i dyplomy za wzorową postawę, wiedzę i za rozwijanie swoich talentów.

Pożegnanie najstarszej kasy w szkole było również okazją do podziękowań dla grona pedagogicznego za zaangażowanie w rozwijanie zainteresowań uczniów oraz dla rodziców za poświęcony czas na wspieranie codziennych działań szkoły.

Program artystyczny przygotowany z tej okazji przez absolwentów Szkoły Podstawowej w Daromnie i klasę V nosił tytuł „Droga ku przyszłości”. Klasa V przypomniała, jak ważnymi drogowskazami w życiu człowieka są mądrość, przyjaźń, uczciwość i szlachetność.

Po części oficjalnej przygotowano słodki poczęstunek dla absolwentów.

Zdjęcia z uroczystości

Redakcja Daromin




SANDOMIERSZCZYZNA- MOJA MAŁA OJCZYZNA

„Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu, dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje.”

Kiedyś, dawno temu, powiedział tak Stanisław Staszic. Jego słowa do dziś nie straciły na znaczeniu. Udowadniają to uczniowie naszej szkoły, którzy talent swój szlifują a efekty pracy pokazują biorąc udział w konkursach.



Miło nam ogłosić, że uczniowie Gimnazjum w Darominie zajęli bardzo wysokie miejsca w III edycji konkursu „ Sandomierszczyzna- moja mała Ojczyzna”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Pałace, dwory i dworki Ziemi Sandomierskiej”.

Do konkursu zgłoszona sto dwadzieścia prac. Jury zapoznało się z nadesłanymi pracami, oceniało ich walory artystyczne, odkrywcze i historyczne.

    Nagrodzeni zostali najlepsi:
  • I miejsce:

    -KRYSTIAN GOŁĄB- uczeń II klasy gimnazjum,
  • III miejsce:

    -CEZARY BERA – uczeń I klasy gimnazjum,




Gratulujemy i życzymy wytrwałej pracy w rozwijaniu talentów. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem organizatora konkursu



"BRAINBOX"


Ogłaszamy wyniki konkursu przedmiotowego z języka angielskiego "BRAINBOX," w którym wzięli udział przedstawiciele klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz I - II Gimnazjum w Darominie.

    Pierwsze trzy miejsca zajmują kolejno:

  1. Aleksandra Gaweł kl. VI sp
  2. Wiktoria Atamańczuk kl. II gim
  3. Ewelina Maciąg kl. VI sp

Laureaci otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe oraz dyplomy. Dodatkowo, zdobywca pierwszego miejsca otrzymuje miesięczny karnet na zajęcia języka angielskiego w Szkole Językowej PERFECT w Sandomierzu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok.


Próbna ewakuacja w szkole w Darominie


10 czerwca 2014 r. odbyła się próbna ewakuacja i improwizowany pożar w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie

Uczestnicy próbnej ewakuacji zgodnie z procedurami, zostali zaalarmowani sygnałem dzwonka, że w szkole wybuchł pożar. Uczniowie i nauczyciele zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły. Dzieci zostały wyprowadzone najbliższym wyjściem na zewnątrz szkoły w bezpieczne miejsce.



Ochotnicza Straż Pożarna z Daromina po ewakuacji wszystkich osób, wykonała pokaz gaszenia pożaru i sprzętu strażackiego.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonego budynku. Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.



Próbna ewakuacja w szkole w Darominie - zdjęcia

Redakcja Daromin




Rodzinne Świętowanie w Darominie


Trampolina, dmuchane zjeżdżalnie, elektryczne samochodziki, wspólne biesiadowanie, kiełbaski z rusztu, domowe wypieki, muzyczne przeboje w wykonaniu uczniów oraz zespołu Gold Star, rozgrywki sportowe i inne atrakcje dla całej rodziny.

Tak bawiła się społeczność Daromina i okolicznych miejscowości w dniu 8 czerwca na Pikniku Rodzinnym 2014, zorganizowanym przez Punkt Przedszkolny,, Na wzgórzu”, Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Darominie.

Rodzinne świętowanie odbyło się z okazji Dnia Matki , Dnia Dziecka oraz zbliżającego się Dnia Ojca . Był to dzień pełen wydarzeń dla każdego członka rodziny, a szczególnie dla dzieci.



Wśród licznych atrakcji nie zabrakło popisów artystycznych przedszkolaków i uczniów szkoły. Dla Mamy i Taty śpiewały, recytowały i tańczyły dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na Wzgórzu”. Inscenizację Królewny śnieżki przedstawiły klasy młodsze. Na szkolnej scenie nie zabrakło wzruszających wierszy i podziękowań dla rodziców w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej. Za wychowywanie dzieci i rodziców w Darominie wzięła się Super-Niania w skeczu przygotowanym przez klasę piątą. Uczniowie gimnazjum przygotowali „odwróconą wersję” Czerwonego Kapturka, przedstawiając rodzinne perypetie nas przykładzie współczesnej rodziny Kapturków. Na zakończenie uroczystości rodzice otrzymali upominki własnoręcznie wykonane przez dzieci.



Po części artystycznej w budynku szkoły, rozpoczęła się impreza plenerowa.





Plac wokół szkoły tętnił życiem, na boisku odbywał się mecz rodzinny, najmłodsi oblegali przygotowany z okazji pikniku „dmuchany” plac zabaw przy boisku szkolnym. Nie zabrakło mega atrakcji dla dzieci. Gigantyczna zjeżdżalnia, trampolina, dmuchany zamek i elektryczne samochodziki były okazją do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu i wielką radością. Amatorom tych zabaw nie brakowało ani uśmiechu, ani sił. Muzyczne klimaty od piosenki biesiadnej po największe hity muzyki rozrywkowej rozbrzmiewały na muzycznej scenie za budynkiem szkoły. Tam też odbywała się kulinarna część pikniku, można było skosztować najsmaczniejszych domowych wypieków, zjeść pyszną sałatkę i upiec kiełbaski. Dobra zabawa odbywała się przy dźwiękach muzyki w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz zespołu Gold Star. Zespołowi udało się porwać do tańca wielu uczestników imprezy.





Można było również podziwiać wystawę gołębi ozdobnych przygotowaną przez jednego z hodowców.

Rodzice, dzieci, wujkowie, ciocie, babcie, dziadkowie i inni członkowie rodzin, a także wielu przyjaciół szkoły w Darominie przez cały rok czekają na rodzinne świętowanie. Decydują o tym nie tylko coraz liczniejsze atrakcje, ale przede wszystkim atmosfera świętowania, której można pozazdrościć mieszkańcom Daromina oraz gościom, którzy coraz liczniej przybywają na imprezy do Daromina.



Za przygotowanie imprezy dziękujemy pani dyrektor Edycie Rędziak, nauczycielom, rodzicom oraz sponsorom pani Monice Zych – sklep Spar-Wilczyce oraz Dariuszowi Stępień-piekarnia Mokoszyn.

Rodzinne świętowanie - zdjęcia

Małgorzata Kamińska




Pierwszoklasiści z Daromina przyjęci do grona czytelników.




Uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej w Darominie w dniu 29 maja 2014 r. zostali uroczyście pasowani na czytelników w Gminnej Bibliotece w Wilczycach. Wydarzenie to uświetnił swoją obecnością wójt Adam Bodura, mówiąc dzieciom o wartości książki w życiu człowieka. Nasi uczniowie, przebrani za kosmonautów, zaprezentowali inscenizację piosenki pt. „Krzesłolot”. Recytowali również wiersze Jana Brzechwy: „Kwoka” oraz „Żuraw i czapla”. Za swój występ i oryginalne, własnoręcznie przygotowane kostiumy, zostali szczególnie wyróżnieni wśród pierwszaków z innych szkół w gminie, którzy również uczestniczyli w przyjęciu do grona nowych czytelników.



Po zaprzysiężeniu i pasowaniu na czytelnika dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Pasowanie na czytelnika - zdjecia

Karolina Kowalska




Pisanki i palmy uczniów z Daromina w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu


1 kwietnia 2014 r. odbyło się podsumowanie konkursu Plastyka Wielkanocna, zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilczycach.

Za wielkanocne pisanki uczniowie z Daromina we wszystkich kategoriach konkursu zdobyli wysokie lokaty.W kategorii wiekowej O-III Szkoła Podstawowa - I miejsce otrzymała Amelia Książka, a wyróżnienia: Agnieszka Mądra, Sylwia Rędziak, Andżelika Żmuda z oddziału 0. W kategorii wiekowej IV-VI: I miejsce zdobyła pisanka wykonana przez Berenikę Bajak. W kategorii wiekowej gimnazjum, ex-aequo pierwsze miejsce zdobyły trzy uczennice z naszego gimnazjum: Natalia Zacharska kl. I, Luiza Zimoląg kl. II, Karolina Kowalska kl. I. Za palmę w kategorii wiekowej O-III Szkoła Podstawowa - I miejsce otrzymała Kinga Bociek z oddziału 0.



Prace naszych uczniów prezentowane były podczas „Śniadania Wielkanocnego” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Monika Bociek




Uczniowie z Daromina pierwsi na etapie gminnym
w OTWP
„Młodzież Zapobiega Pożarom”


Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie 24 marca 2014 r. wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, ponieważ okazali się najlepsi w kategorii szkół podstawowych oraz gimnazjów, dlatego będą reprezentować gminę Wilczyce na etapie powiatowym.

I miejsca zajęli: Aleksandra Gaweł z kl. VI - Szkoły Podstawowej w Darominie oraz Grzegorz Rędziak uczeń kl. I Gimnazjum w Darominie.

Zakres tematyczny OTWP obejmował: historię i tradycję straży pożarnych, umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizację i zadania ochrony przeciwpożarowej, organizację i zadania OSP oraz ich Związku, przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, jak również organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarem, znajomość sprzętu ratowniczo-gaśniczego, instalacji i urządzeń przeciwpożarowych. Należało wykazać się również wiedzą, dotyczącą zabezpieczenia przeciwpożarowego: budynków, lasów, zbiorów, transportu i składowania palnych płodów rolnych, substancji niebezpiecznych oraz zasadami ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru. Ponadto znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Konkurs przeprowadzany jest w pięciu etapach i służy popularyzacji wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą.

Redakcja Daromin




Wiosenna Olimpiada Przedszkolaków
z Daromina i Łukawy


28.03.2014 r. do Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu” w Darominie zaproszono grupę przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego przy Zespole Szkół w Łukawie.

Przed rozpoczęciem rozgrywek dzieciaki poznały swoje imiona i bawiły się w basenie z piłeczkami.

Zmagania sportowe odbywały się na sali gimnastycznej, gdzie oczekiwali na przedszkolaków uczniowie klasy szóstej wraz z opiekunem merytorycznym olimpiady, nauczycielem wychowania fizycznego Jarosławem Dobrochem. Nauczycielka punktu przedszkolnego Dorota Leja przywitała zgromadzonych, przedstawiła cel spotkania oraz program olimpiady. By obudzić ducha walki każda grupa na początku wykrzyczała nazwę swojej miejscowości.

Wszystkie przedszkolaki z chęcią uczestniczyły w przygotowanych konkurencjach sportowych. Pierwszą konkurencją był bieg slalomem pomiędzy ustawionymi pachołkami. Następna konkurencja była podobna, ale dodatkową trudność stanowił dodany element równowagi. Dzieci trzymały w rękach łyżki, na których znajdowały się piłeczki. Należało slalomem pokonać trasę, tak, aby piłeczka nie spadła. Kolejną zabawą była popularna zabawa „Pingwin”. Stanowiła ona wstęp do kolejnej konkurencji. Dzieci ustawione zostały w dwóch równoległych rzędach, stojąc w rozkroku, tak odbyła się kolejna konkurencja: „Piłka w tunelu”. Uczestnicy musieli podawać rękami piłki w utworzonym tunelu. Konkurencję kończyło ostatnie dziecko, podnosząc piłkę do góry. Następnym zadaniem było przeczołganie się utworzonym przez dzieci tunelem. Zadanie rozpoczynało dziecko ustawione na końcu, po przejściu tunelem ustawiało się na początku rzędu, aby przedłużyć tunel. W tym czasie J. Dobroch wraz z pomocnikami z klasy szóstej ustawili tor przeszkód. Najpierw dzieci pokonywały tor przeszkód, przechodząc po ławeczce i utrzymując równowagę, oczywiście w asyście starszych uczniów, następnie każdy zawodnik musiał jeszcze raz pokonać ten sam tor przeszkód, ale czołgając się pod ławeczką. Tor przeszkód był na tyle atrakcyjny, że przez niektórych uczestników było pokonany kilkakrotnie. Następnie odbyła się zabawa relaksująca z chustą Klanzy. Ostatnią dyscypliną było kopanie piłki do bramki.

Przedszkolaki reprezentowały bardzo wysoki poziom i we wszystkich dyscyplinach odnotowano remisy, a do bramek wpadały same gole.

Po zmaganiach sportowych, zmęczeni, ale w bardzo dobrych nastrojach zawodnicy przeszli do sali przedszkolnej, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.

Na podsumowanie Olimpiady dzieci wykonały wspólnie pamiątkowy plakat, na którym odbiły odciski swoich rączek.

Następnie wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy.

Wiosenna Olimpiada Przedszkolaków wniosła wiele pozytywnych emocji i zintegrowała dzieci z tych dwóch placówek. Na pewno pozostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.

Redakcja Daromin




WYCIECZKA DO KIELC


Teatr to sztuka łącząca edukację literacką, plastyczną i sztuki pokrewne, ale także wykorzystująca zagadnienia z innych obszarów wiedzy – takich jak: historia, geografia itp.

Spektakle dla dzieci i młodzieży tworzone są tak, aby pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność . Młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie miała okazję przekonać się jak spektakl teatralny wpływa na emocje i odbiór rzeczywistości. 29 kwietnia bieżącego roku odbyła się wycieczka, której centralnym punktem programu był musical pt. „Mały Książę” z muzyką Seweryna Krajewskiego.



Wyjazd ten był oczekiwany z niecierpliwością, wszystkim zebranym przed budynkiem szkoły dopisywały dobre humory. Autokar wyruszył około godziny dziewiątej, podróż upłynęła w miłej atmosferze .Do Kielc dotarliśmy na tyle wcześnie, że znalazł się czas na krótki spacer uliczkami miasta.

Przed godziną 11 dotarliśmy do Teatru im. Stefana Żeromskiego. Odebraliśmy zarezerwowane wcześniej bilety i zajęliśmy wyznaczone miejsca. Musical rozpoczął się punktualnie. Wzbudził w nas zachwyt. Reżyser Piotr Szczerski z „ Małego Księcia” wydobył to, co w tekście najlepsze- poetycką opowieść osnutą sentymentem i tęsknotą za cząstką dziecka zdominowaną przez dorosłość. Widz mógł sobie uświadomić, że na pozór błahe sprawy mogą być bardzo istotne. Praca, władza, sława tak naprawdę nie czynią ludzi szczęśliwymi, a odciągają od tego, co w życiu ważne- przyjaźń, miłość i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Każdy znalazł coś dla siebie: wpadającą w ucho muzykę, wspaniałą grę aktorską, czy też czas na refleksję i zadumę.

Po uczcie dla ducha nastał czas na strawę dla ciała. Pora obiadowa zbliżała się nieubłaganie. Uczestnicy wycieczki udali się do mieszczącej się nieopodal teatru restauracji Mc Donalds , gdzie z dużym apetytem zjedli serwowane posiłki.

Następnie była chwila na spacery, wspólne fotografie i rozmowy.

Kolejnym punktem programu był rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia, położony na obszarze wapiennego Pasma Kadzielniańskiego. Rezerwat ten wchodzi w skład Geoparku Kielce. Występuje tu system powierzchniowych i podziemnych form krasowych m. in. Jaskinie. To one były naszym celem. Dostaliśmy kaski ochronne i małymi grupkami ruszyliśmy w głąb ziemi. Najdłuższa z jaskiń to Szczelina (200 m), Prochownia (111m) i Jaskinia Wschodnia (108m). To one, pod nazwą Jaskinia Odkrywców, udostępnione są zwiedzającym.





Wszystko co miłe szybko się kończy, nadszedł czas powrotu. Droga szybko ubywała pod kołami autobusu. Kilka minut przed godziną dziewiętnastą dotarliśmy do Daromina, gdzie przed budynkiem szkoły , na młodych turystów czekali rodzice.

Śmiało można powiedzieć, że wycieczka była udana.

Grzegorz Rędziak




SPORTOWCY Z DAROMINA


W bieżącym roku szkolnym odbywały się rozgrywki w ramach Szkolnej Ligii w Halowej Piłce Nożnej. Szkoła Podstawowa w Darominie reprezentowana była przez trzy zespoły, podczas gdy w całych rozgrywkach brało udział dziewięć drużyn.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła grupa z Daromina w następującym składzie: Konrad Ożóg , Szymon Siudak, Łukasz Rędziak , Miłosz Stępień, Damian Kaczmarski, Jakub Siudak , Przemysław Maciąg i Dawid Gaweł.

Chłopcom gratulujemy i życzymy błyskawicznego rozwoju kariery sportowej.

Rozgrywane były również zawody sportowe w piłce siatkowej. Reprezentacja z Daromina była bezkonkurencyjna. Chłopcy z klasy piątej zajęli pierwsze miejsce w Gminnych Rozgrywkach w Siatkówce Dziewcząt i Chłopców.

Drużyna wystąpiła w składzie: Miłosz Stępień, Rafał Dolecki ,Jakub Siudak ,Przemysław Maciąg, Damian Kaczmarski.

    To jeszcze nie koniec sukcesów sportowych młodzieży ze szkoły w Darominie. W środę, 21 maja, odbyły się rozgrywki w piłce nożnej w dwóch kategoriach wiekowych:
  • klasy I-II
  • klasa III.

Zawody zorganizowane były w Szkole Podstawowej w Darominie. W dniu rozgrywek przyjechały tu drużyny z Wilczyc i z Łukawy.

W miłej atmosferze, przy gorącym dopingu i zgodnie z zasadami fair play, rywalizowano o tytuł najlepszej drużyny. W obu kategoriach wiekowych zwyciężyli uczniowie z miejscowej szkoły.

    Skład drużyn był następujący:
  • KATEGORIA DZIECI MŁODSZYCH: Dawid Borowski, Bartosz Kowalski ,Jakub Kozłowski, Szymon Smolarski, Albert Święcicki , Dominik Żmuda ,Jakub Bakalarski (rezerwowy), Mikołaj Plisner (rezerwowy).
  • KATEGORIA KLAS III: Berenika Bajak ,Adam Mądry, Dariusz Maciąg, Jakub Książka, Grzegorz Furgon Mateusz Kaczmarski, Marcin Gołąbek (rezerwowy) .

Zwycięzcom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów sportowych i wytrwałości w pogoni za piłką.

Redakcja Daromin




Konkurs dla uczniów Punktu Przedszkolnego i klas O - III SP w Darominie

Zapraszamy uczniów Punktu Przedszkolnego oraz Klas 0 – III sp do wzięcia udziału w konkursie



Looney Animals

(Zwariowane zwierzaki)

Stwórz własnego zwariowanego zwierzaka!

Przedstaw go na rysunku wykonanym dowolną techniką.

Wymyśl jego nazwę np. połączenie Elephant (słonia), Zebra (zebry) i Butterfly (motyla) to ELEPHANZEBRAFLY, a potem opisz go w języku angielskim (wygląd, umiejętności, ulubione zajęcie)

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach:
  1. Podopieczni Punktu Przedszkolnego, klas 0 i I sp (tylko praca plastyczna, opis nie jest wymagany)
  2. Uczniowie klas II i III sp (praca plastyczna + pełny opis w języku angielskim, przykładowa praca poniżej)



    Prace można składać do 6 czerwca 2014 r. u nauczyciela j. angielskiego p. Moniki Maj lub nauczyciela plastyki

    p. Doroty Leja.

    Przewidujemy atrakcyjne nagrody książkowe!!

    Nagrodą główną dla zdobywców pierwszych miejsc w każdej z dwóch kategorii są miesięczne, darmowe zajęcia języka angielskiego w Szkole Językowej PERFECT w Sandomierzu

    (ul. Mickiewicza 51a/6) w roku szkolnym 2014/2015*

    *Warunkiem odbycia się darmowych zajęć dla podopiecznych Punktu Przedszkolnego oraz kl. 0 jest utworzenie się odpowiedniej grupy wiekowej w szkole Językowej PERFECT na rok szkolny 2014/2015 do której laureaci mogliby dołączyć.


    Uwaga Konkurs!!





    Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV - VI sp i klas I - II gim do wzięcia udziału w konkursie z języka angielskiego "BRAINBOX" ("tęga głowa").

    Uczestnicy mają za zadanie zapamiętanie listy gotowych zwrotów w języku angielskim. Znajomość zwrotów sprawdzona zostanie na teście, który odbędzie się w połowie czerwca 2014 roku.

    Dla zdobywców pierwszych trzech miejsc przewidywane są atrakcyjne nagrody książkowe. Lista zwrotów dostępna jest na naszej stronie internetowej lub u nauczyciela języka angielskiego.

    LISTA ZWROTÓW



    p. Monika Maj.




    "The Friendly Fox and the Rapid Rabbit"



    Dnia 14.04.2014 roku podopieczni Punktu Przedszkolnego "Na Wzgórzu," kl. O oraz klas I - III Szkoły Podstawowej w Darominie mieli okazję zobaczyć inscenizację w języku angielskim pt. "The Friendly Fox and the Rapid Rabbit."



    W inscenizacji wzięli udział członkowie kółka języka angielskiego Explorers of English, które tworzą uczniowie klasy I i II Gimnazjum w Darominie.
    Przedstawienie było interpretacją znanej bajki o żółwiu i zającu.



    Głównymi bohaterami byli: FOX (lis), RABBIT (królik) oraz TURTLE (żółw).
    Po przedstawieniu widownia wzięła udział w zajęciach języka angielskiego, podczas których uczniowie mieli okazję poznać nazwy innych zwierząt leśnych w języku angielskim.



    Podziękowania za udział i zaangażowanie w przygotowanie inscenizacji należą się:
    1. Rafał Chmiel kl. II gim (RABBIT)
    2. Wiktoria Atamańczuk kl. I gim (FOX)
    3. Tomasz Polit kl. I gim (TURTLE)
    4. Arkadiusz Jędrzejczyk kl. II gim (narrator)
    5. Karolina Kowalska kl. I gim (narrator)
    6. Monika Bociek kl. I gim (narrator)
    7. Mateusz Działowski kl. I gim (pomocnik)
    8. Tomasz Nowak kl. I gim (pomocnik)

      p. Monika Maj




      PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCNEGO ŚWIĘTOWANIA
      W PRZEDSZKOLU


      Zobacz zdjęcia


      Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych,
      smacznego jajka
      oraz mokrego dyngusa
      życzy
      Dyrekcja , nauczyciele i pracownicy





      Uczniowie z Daromina pierwsi na etapie gminnym w OTWP
      „Młodzież Zapobiega Pożarom”


      Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie 24 marca 2014 r. wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, ponieważ okazali się najlepsi w kategorii szkół podstawowych oraz gimnazjów, dlatego będą reprezentować gminę Wilczyce na etapie powiatowym.

      I miejsca zajęli: Aleksandra Gaweł z kl. VI - Szkoły Podstawowej w Darominie oraz Grzegorz Rędziak uczeń kl. I Gimnazjum w Darominie.



      Zakres tematyczny OTWP obejmował: historię i tradycję straży pożarnych, umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizację i zadania ochrony przeciwpożarowej, organizację i zadania OSP oraz ich Związku, przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, jak również organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarem, znajomość sprzętu ratowniczo-gaśniczego, instalacji i urządzeń przeciwpożarowych. Należało wykazać się również wiedzą, dotyczącą zabezpieczenia przeciwpożarowego: budynków, lasów, zbiorów, transportu i składowania palnych płodów rolnych, substancji niebezpiecznych oraz zasadami ewakuacji ludzi i mienia z pomieszczeń na wypadek pożaru. Ponadto znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Konkurs przeprowadzany jest w pięciu etapach i służy popularyzacji wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą.


      MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI


      Dnia 20 marca 2014 r. uczeń klasy IV Patryk Borowski reprezentował Szkołę Podstawową w Darominie na I Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Wiersze Jana Brzechwy” w języku angielskim.



      Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu. Patryk zaprezentował swoją interpretację wiersza „On the Bergamuty Island” („Na wyspach Bergamuta”). Bajkowej atmosferze wierszów Brzechwy towarzyszyła świetna zabawa. Z przyjemnością weźmiemy udział w kolejnych edycjach konkursu. Dziękujemy Patrykowi za godne reprezentowanie naszej szkoły.



      Monika Maj




      Wycieczka do drukarni

      Uczniowie klasy I i II ze Szkoły Podstawowej w Darominie wraz ze swoimi wychowawcami p. N. Woźniak oraz p. T. Madej w dniu 14.03.2014 r. odbyli wycieczkę do Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu oraz na pocztę.



      Wycieczka związana była z realizacją programu edukacyjnego. Pracownik drukarni bardzo ciekawie i szczegółowo przedstawił proces produkcji książki. Dzieci bardzo chętnie zadawały pytania, szczególnie interesowały ich maszyny poligraficzne i introligatorskie. Uczniowie poznali zasady druku jednobarwnego i wielobarwnego w różnych formatach, a także różne rodzaje usług introligatorskich: foliowanie, lakierowanie itp.

      Uczniowie na pamiątkę wizyty w drukarni dostali obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II oraz zakładki do książek.



      Miłym akcentem wycieczki było odwiedzenie księgarni. Tam dzieci zapoznały się z bogatą ofertą wydawnictwa, a także przekonały się, że oprócz książek, albumów, podręczników, w drukarni wykonuje się kalendarze, informatory, a nawet puzzle, które później można kupić w księgarni.

      Wycieczka miała na celu zachęcenia uczniów do czytania, rozbudzenie ich wrażliwości na poszanowanie książki. Dzieci miały również okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą książki.




      V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS

      PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ


      Dnia 27.02.2014r. uczennica klasy II Gimnazjum w Darominie, reprezentowała swoją szkołę w V Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Obrazowie. Luiza zaprezentowała się w utworze anglojęzycznym pt. „Naturally” Seleny Gomez. Dziękujemy Luizie za godne reprezentowanie naszej szkoły i wspaniały występ.

      Monika Maj




      Misje sercem Kościoła

      Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie 17 lutego 2014 roku. Przybył do nas z wizytą ksiądz Daniel Koryciński.

      Spotkał się on z uczniami szkoły ,aby przybliżyć im zadania misjonarzy, sytuację życiową mieszkańców Afryki, oraz opowiedzieć o pięknej i niebezpiecznej przyrodzie tego kontynentu.

      Z olbrzymim zainteresowaniem wszyscy słuchali ciekawych i wzruszających opowieści, które połączone były z prezentacją multimedialną. Usłyszeliśmy jak wygląda dzień mieszkańca Afryki, zajęcia oraz sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.



      Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem afrykańskich szkół, do których mogą uczęszczać tylko nieliczne dzieci. Nauka odbywa się w trudnych warunkach, mimo to nie wszyscy mogą sobie pozwolić na posłanie dzieci tam , gdyż jest to bardzo drogie.

      Z pewnością wielu uczniów zrozumiało, jak wielkim szczęściem jest dostęp do wiedzy, którego nie doceniają .

      Kolejnym skarbem dla mieszkańców tego egzotycznego dla nas kontynentu jest woda, po którą dzieci afrykańskie muszą wędrować nawet dwadzieścia kilometrów w jedną stronę, aby tym zasłużyć na pożywienie.

      Jedzenie jest bardzo cenne, wiele osób ginie z głodu, malutkie dzieci umierają z niedożywienia i infekcji, które dotykają osłabione organizmy…

      Był czas na zadumę, ale i na podziwianie przyrody afrykańskiej, która zachwyca jednocześnie przerażając. Piękne, niebezpieczne zwierzęta, zdradliwe choroby – to wszystko zagraża ludziom tam żyjącym.

      Nasza wyobraźnia, tak naprawdę nie jest w stanie pojąć jak wygląda prawdziwe życie w Afryce.


      SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW




      Z przyjemnością informujemy, ze Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Darominie uzyskały w roku szkolnym 2013/2014 tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, który świadczy o tym, że nasza placówka przyczynia się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży. Jednocześnie nasza szkoła umieszczona została na ogólnopolskiej mapie Szkół Odkrywców Talentów, która znajduje się na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji (znajdziesz nas klikając TUTAJ).

      Tym większe jest to dla nas wyróżnienie, że jesteśmy trzecią placówką z obszaru powiatu sandomierskiego, która może pochwalić się tym tytułem.
      Mamy nadzieję, ze współpraca ze Szkołami Odkrywców Talentów umożliwi nam wymianę dobrych praktyk z innymi placówkami i pomoże w dotarciu do nich zainteresowanym uczniom, nauczycielom i rodzicom.



      Monika Maj




      Bal karnawałowy w Darominie

      Okres karnawału to czas zabawy, spotkań towarzyskich i dobrego humoru.

      W Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie, 1 lutego 2014 roku, odbyła się zabawa choinkowa, oczekiwana przez wszystkich z olbrzymim utęsknieniem. Zmęczenie obowiązkami szkolnymi już troszkę doskwierało i potrzebny był czas relaksu.



      Pierwsza sobota lutego na długo pozostanie w pamięci dzieci i młodzieży tutejszej szkoły, bowiem mimo niekorzystnej aury i trudnych warunków drogowych wszyscy zainteresowani dotarli do szkoły. Na miejscu zastali pięknie udekorowaną salę gimnastyczną, która zamieniła się w salę balową, oraz gotowy do gry zespół muzyczny „Aspekt” w składzie: Kamil Gołąb i Dariusz Miśkiewicz.



      Uczniowie i członkowie ich rodzin bawili się doskonale, bowiem w repertuarze zespołu znalazły się utwory, które ucieszyły uczestników balu bez względu na wiek. Zarówno przedszkolaczki jak i gimnazjaliści ,sprawdzali swoją kondycję fizyczną na parkiecie, w myśl zasady: tańczyć każdy może…

      Dając chwilkę wytchnienia zmęczonym nogom młodzież brała udział w różnych konkursach. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najładniejszy kostium karnawałowy. Okazało się, że do naszej szkoły uczęszczają jaskiniowcy, strażacy, bohaterowie kreskówek oraz postacie historyczne (Kleopatra), a także malutkie bobaski.

      Komisja konkursowa, po długich debatach, ogłosiła wyniki rywalizacji:
      • I miejsce Roksana Zimoląg,
      • II miejsce Patryk Ozdoba,
      • III miejsce Martyna Ozdoba.



      Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłów na kostiumy i liczymy na podobną kreatywność w przyszłym roku.

      Godziny szybko mijały w miłej atmosferze , nadszedł kres balu . Wspomnienia po tak udanej zabawie na długo pozostaną w pamięci uczestników i organizatorów.

      Justyna Czarnecka




      Sto lat! –
      dla Babci i Dziadka
      w Szkole Podstawowej i Gimnazjum
      w Darominie

      Sto lat! – uroczyście i gromkimi głosami zaśpiewali uczniowie z Punktu Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie. To niezwykłe wykonanie owacji na cześć babć
      i dziadków zdarza się raz w roku, kiedy cała społeczność szkolna świętuje Dzień Babci i Dziadka.

      30 stycznia 2014 roku w zaaranżowanej na sali gimnastycznej kawiarence, przy stolikach z kawą, herbatą i przepysznym ciastem zasiedli najważniejsi tego dnia goście – babcie
      i dziadkowie naszych uczniów. To dla nich na szkolnej scenie wystąpił każdy wnuk i każda wnuczka. Dzieci i młodzież dziękowały za miłość, troskę i czas jaki poświęcają im babcie
      i dziadkowie. Przedszkolaki przygotowały wierszyki i popis taneczny. Swym występem ujęły za serca wszystkich widzów. Nie zabrakło również inscenizacji w wykonaniu klas młodszych
      i starszych – na scenie pojawiły się krasnoludki, zwierzątka
      i bohaterowie słynnej „Rzepki” Tuwima. Do łez rozbawił naszych gości skecz w wykonaniu uczniów gimnazjum ze stuletnią babcią w roli głównej, która udzielała wywiadu polskiej telewizji. Gorące oklaski towarzyszyły polce amerykańskiej, brawurowo wykonywanej przez uczniów gimnazjum.

      Tego dnia babcie i dziadkowie otrzymali również upominki, własnoręcznie wykonane przez swoich wnuków i wnuczki.

      Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie wpisany jest co roku w kalendarz najważniejszych uroczystości, ale zawsze pozostaje miłą niespodzianką
      i dostarcza wielu nowych wzruszeń.


      Małgorzata Kamińska

      Zobacz zdjęcia



      Warsztaty dla gimnazjalistów z Daromina

      Doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Sandomierzu przeprowadził zajęcia warsztatowe dla uczniów Gimnazjum z Daromina. Wydarzenie to miało miejsce 17 stycznia bieżącego roku. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej, wraz z wychowawcami: panią Anetą Forc i panem Jarosławem Dobrochem , uczestniczyli w ćwiczeniach , dzięki którym zapoznali się z zagadnieniem kariery i metodami jej planowania. Ponad to dowiedzieli się również, że znajomość własnych predyspozycji , zainteresowań ma duże znaczenie w dokonywaniu wyborów dotyczących ścieżki kariery zawodowej. Uczniowie zwrócili także uwagę na to, że ważna jest także orientacja na rynku pracy, aby w sposób przemyślany dokonać wyboru przyszłego zawodu.

      Na zakończenie wszyscy otrzymali materiały, które powstały w ramach projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, między innymi poradnik „Zakręcone kariery”.

      Gimnazjaliści wykazali duże zainteresowanie tematyką warsztatów i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wyrazili również chęć uczestnictwa w podobnych formach promocji MCK.


      Akcja charytatywna- Słodycze dla Domu Dziecka w Łoniowie


      W grudniu 2013 r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie oraz wychowankowie Punktu Przedszkolnego „Na Wzgórzu” wzięli udział w akcji zbiórki słodyczy dla Domu Dziecka i Młodzieży w Łoniowie. Dzięki szczodrości naszych uczniów udało nam się zebrać imponującą ilość słodkości. Do paczki dołączyliśmy własnoręcznie zrobione kartki świąteczne i edukacyjną grę planszową.



      Szczególe podziękowania za wkład w tę akcję należą się:
      1. Aleksandra Mierzyńska – PP
      2. Malwina Mierzyńska – PP
      3. Kamil Barański – PP
      4. Andżelika Żmuda – kl. 0 sp
      5. Anna Kiljańska – kl. 0 sp
      6. Alicja Zimoląg – kl. 0 sp
      7. Aneta Dąbrowska – kl. 0 sp
      8. Katarzyna Zych – kl. 0 sp
      9. Kinga Bociek – kl. 0 sp
      10. Maja Barabasz – kl. 0 sp
      11. Maciej Skrok – kl. 0 sp
      12. Sylwia Rędziak – kl. 0 sp
      13. Dominik Żmuda – kl. I sp
      14. Szymon Smolarski – kl. I sp
      15. Bartosz Kowalski- kl. I sp
      16. Albert Święcicki- kl. I sp
      17. Jakub Kozłowski – kl. I sp
      18. Barańska Paulina – kl. II sp
      19. Kinga Wójtowicz – kl. II sp
      20. Arkadiusz Gradzik – kl. II sp
      21. Aleksandra Zimoląg – kl. III sp
      22. Jakub Książka i Amelia Książka – kl. III sp
      23. Agnieszka Rędziak – kl. III sp
      24. Marcin Gołąbek – kl. III sp
      25. Mateusz Kaczmarski – kl. III sp
      26. Dawid Furgon kl. III sp
      27. Wiktor Furgon - kl. IV sp
      28. Paulina Gołąbek – kl. IV sp
      29. Arkadiusz Ożóg – kl. IV sp
      30. Berenika Bajak – kl. IV
      31. Dawid Gaweł – kl. IV sp
      32. Przemysław Maciąg – kl. V sp
      33. Kamil Czajka – kl. V sp
      34. Miłosz Stępień – kl. V sp
      35. Jakub Siudak – kl. V sp
      36. Patryk Gaweł – Kl. V sp
      37. Karolina Chodurska – kl. V sp
      38. Gaweł Aleksandra – kl. VI sp
      39. Łukasz Rędziak – kl. VI sp
      40. Monika Bociek - kl. I Gim
      41. Kamil Pacholczak – kl. I Gim
      42. Tomasz Polit – kl. I Gim
      43. Grzegorz Rędziak – kl. I Gim
      44. Arkadiusz Jędrzejczyk – kl. II Gim
      45. Rafał Chmiel – kl. II Gim
      46. Dawid Krakowiak – kl. II Gim
      47. Damian Książka – kl. II Gim
      48. Krystian Gołąb – kl. II Gim
      49. Luiza Zimoląg – kl. II Gim
      50. Michał Pacholczak – kl. II Gim
      51. p. Teresa Madej
      52. p. Jarosław Dobroch
      53. p. Aneta Forc
      54. p. Ireneusz Stępień
      55. p. Monika Jaśkiewicz-Wielgus
      56. p. Monika Maj


      Monika Maj




      W poszukiwaniu przygód świątecznych znanych i lubianych bohaterów książek-
      wizyta kl. I w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilczycach


      Uczniowie z kl. I Szkoły Podstawowej w Darominie 17.12.2013r. rozpoczęli cykl zajęć bibliotecznych. Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach p. L. Rutkowska przyjęła gości w kąciku do czytania. Uczniowie podczas wizyty mogli pooglądać ciekawe i kolorowe książki oraz posłuchać fragmentów opowiadań czytanych przez p. L. Rutkowską. Chłopcy z kl. I wykazali duże zainteresowanie księgozbiorem zgromadzonym w bibliotece i szukali odpowiedniego dla siebie i odpowiadającego swoim zainteresowaniom egzemplarza. Pani kierownik oprowadziła uczniów po bibliotece i zapoznała ich z regulaminem i zasadami panującymi w takich miejscach. Była to także doskonała okazja do zainteresowania dzieci książkami i zachęcenia do korzystania z wypożyczalni w przyszłości, tym bardziej, że pierwszoklasiści już coraz lepiej czytają i bez obaw mogą samodzielnie wypożyczać i korzystać z książek znajdujących się w bibliotece. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie na zakończenie spotkania otrzymali od pani z biblioteki skromne podarunki, które sprawiły im radość i dużo zabawy.

      Bardzo chętnie będziemy korzystać w przyszłości z gościnności pracowników biblioteki i uczestniczyć z w tego typu zajęciach. Współpraca z takimi instytucjami bardzo podoba się dzieciom, rozwija ich intelekt i umiejętności społeczne. Tym samym szkoła wypełnia swoje funkcje i powoduje, że uczniowie chętnie do niej przychodzą, nie nudzą się na zajęciach i wszechstronnie rozwijają swoje umiejętności a także mają możliwość odkrywać ukryte talenty, bądź rozwijać te już odkryte.

      Ewa Bilska




      Skąd się biorą piękne bajki i wiersze w książkach?
      - spotkanie z bajkopisarką Edytą Zarębską


      Do niecodziennego spotkania dzieci ze Szkoły Podstawowej w Darominie z bajkopisarką p. Edytą Zarębską doszło 09.12.2013r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilczycach. Dzięki uprzejmości p. L. Rutkowskiej- kierownik biblioteki, uczniowie z kl. I-III wybrali się tego dnia, by posłuchać wierszy i bajek pisarki. Wójt gminy Wilczyce rozpoczął spotkanie, przywitał przybyłych gości i a w kilku słowach wstępu starał się zachęcić do czytania książek i obcowania z literaturą wśród najmłodszych.

      Uczniowie mogli zapoznać się z twórczością poetki ale również dowiedzieć się jak rozpoczęła się jej historia z pisaniem i książkami. Spotkanie było bardzo atrakcyjne dla maluchów, gdyż pisarka opowiadając o swoich przygodach z pisaniem często angażowała w swoją opowieść słuchaczy. Lepszemu zrozumieniu i zaciekawieniu małych widzów służyły liczne rekwizyty oraz wiele efektów dźwiękowych, które towarzyszyły opowiadaniom i czytanym utworom. Bohaterka spotkania wystąpiła w pięknej bajkowej sukni, co podkreślało cel i charakter spotkania. Podczas wizyty p. Edyta Zarębska ujawniła przed najmłodszymi widzami również swój inny talent, jakim jest rysowanie. Pisarka oprócz tworzenia pięknych dzieł literackich i poetyckich zaopatruje również swoje książki a także książki innych autorów w piękne i kolorowe ilustracje, dzięki którym dzieci chętniej sięgają i czytają owe pozycje. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć jak krok po kroku powstają ilustracje do książek. Wiele pozytywnych emocji i zabawy wzbudziło w najmłodszych odgadywanie, co w danej chwili rysuje artystka, ćwicząc tym samym swoją wyobraźnię i kreatywne myślenie.

      Ta niezwykła i magiczna lekcja bardzo podobała się dzieciom, nie sposób było się na niej nudzić. Mamy nadzieję, że takie spotkania i doświadczenia zachęcą uczniów do obcowania z książkami, a kto wie- być może uświadomią niektórym ich ukryte talenty do pisania utworów, czy rysowania ilustracji do wierszy i opowiadań. Na zakończenie tego przemiłego spotkania dzieci wraz z pisarką i wychowawcami zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie i dostały od artystki obrazek z autografem do pokolorowania w domu.

      Przedsięwzięcia, które służą zachęceniu dzieci i młodzieży do czytania książek są bardzo potrzebne, szczególnie dzisiaj. Z obserwacji i rozmów z uczniami wynika, że niejednokrotnie książka przegrywa z komputerami, konsolami do gier czy innymi tego rodzaju nowinkami technicznymi, obecnymi podczas procesu dorastania dzieci. Często też nieświadomie i podstępnie urządzenia i atrakcje jakie oferują oraz przyzwolenie na ich ciągłą obecność, wyrządzają wiele złego w młodych umysłach. Skutki takiego stanu rzeczy w przyszłości mogą być bardzo dotkliwe, począwszy od braku wrażliwości, umiejętności komunikacyjnych czy realnego spojrzenia na rzeczywistość a na poważnych zaburzeniach emocjonalnych, gorszej koncentracji i problemach z nauką kończąc. Dlatego należy już od najwcześniejszych lat dziecka dbać o to, by miało ono jak najczęstszy kontakt z książką, rozwijać w nim ciekawość poznawczą i zacięcie do czytania i słuchania utworów literackich. Dzięki temu dzieci będą osiągać większe sukcesy w szkole poprzez rozwiniętą wyobraźnię, bogaty zasób słownictwa, większą wiedzę i umiejętności ale również będą łatwiej i skuteczniej nawiązywać kontakty z innymi. W tym procesie ogromny wpływ i rolę odgrywają również rodzice, którzy powinni poświęcić czas na czytanie swoim dzieciom a także na słuchanie tego co dzieci chcą im przeczytać.

      Ewa Bilska




      Lekcja otwarta z j. angielskiego w kl. IV


      Kontynuując cykl lekcji otwartych odbywających się w naszej szkole, rozpoczętych w roku szkolnym 2012/2013, dnia 12 grudnia 2013r. uczniowie z klasy IV Szkoły Podstawowej w Darominie uczestniczyli w lekcji otwartej z języka angielskiego. Zajęcia obserwowali również zainteresowani rodzice oraz pani dyrektor Edyta Rędziak. Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz sprzętu multimedialnego. Dzieci poznały i utrwaliły słownictwo i wyrażenia związane ze złym samopoczuciem i wizytą u lekarza, natomiast rodzice mogli poznać bliżej możliwości tablicy.

      Zaangażowanie uczniów w trakcie zajęć potwierdziło, że nowoczesne technologie nie tylko uatrakcyjniają dzieciom przyswajanie nowych wiadomości, ale także podnoszą efektywność nauczania w szkole.

      Sprzęt multimedialny w jaki wyposażona jest nasza szkoła daje możliwość osiągania lepszych efektów w nauce przez dzieci i młodzież, natomiast nauczycielom pozwala skutecznie, precyzyjnie i szybciej przekazywać dane partie materiału oraz zaciekawić uczniów zajęciami na tyle, że chętniej i czynnie biorą w nich udział.

      Monika Maj







      Najserdeczniejsze życzenia
      radosnych, pełnych spokoju
      i rodzinnego ciepła
      Świąt Bożego Narodzenia.
      Wszelkiego dobra, pomyślności i optymizmu w Nowym Roku.


      życzy: personel
      Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
      w Darominie





      Zbiórka słodyczy dla dzieci
      z Domu Dziecka i Młodzieży
      w Łoniowie



      Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia organizujemy zbiórkę słodyczy, które przekazane zostaną Domowi Dziecka
      w Łoniowie.


      Chcielibyśmy zebrać jak największą ilość słodkości.


      Słodycze można zostawiać w pokoju nauczycielskim i w gabinecie dyrekcji do 20 grudnia 2013 r. (Piątek)


      Liczymy na Wasze dobre serca!




      Pierwszaki 2013. Wybieramy najsympatyczniejsze klasy w powiecie sandomierskim


      Wybieramy trzy najsympatyczniejsze klasy w powiecie sandomierskim. Pierwsza pojedzie do Jura Parku w Bałtowie, druga pójdzie do kina i bawialni w Galerii Korona, a trzecia zwiedzi Park Miniatur w Krajnie.

      Głosujemy tylko za pomocą SMS-ów, wysyłając je pod numer 71466 – koszt SMS-a to 1,23 z VAT. Każda klasa pierwsza, ma przyporządkowany numer.
      Aby oddać głos na pierwszaków wyślij SMS o treści :
      SWIET.SA.32 pod numer 71466



      Daromin. Szkoła Podstawowa. Klasa I. Wychowawczyni: Ewa Bilska. Uczniowie: Jakub Bakalarski, Dawid Borowski, Bartosz Kowalski, Jakub Kozłowski, Mikołaj Plisner, Szymon Smolarski, Albert Święcicki, Dominik Żmuda .

      Więcej szczegółów na stronie "Echa dnia"



      Obchody Dni Papieskich w Szkole Podstawowej i Gimnazjum
      w Darominie


      Dnia 16 października 2013r. w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie odbyła się uroczysta akademia związana z 13 Dniem Papieskim. Uczniowie naszej szkoły pod opieką katechety p. Małgorzaty Rączkiewicz przygotowali część artystyczną poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II. Chcieli tym samym przypomnieć osobę Papieża Polaka- jego życiorys i dokonania oraz sposób myślenia Ojca Świętego, o tym jak ważne jest porozumienie: dialog międzynarodowy, religijny, międzyludzki.



      Młodzież z naszej szkoły za pośrednictwem montażu słowno- muzycznego skłoniła widzów do refleksji i zadumy nad życiem błogosławionego Jana Pawła II i tym samym nad własnym życiem. Najwięcej emocji wzbudziły w uczniach i nauczycielach pieśni wykonane przez gimnazjalistów a szczególnie „Barka”- pieśń tak uwielbiana i kochana przez naszego papieża. Ten sam występ odbył się również w Kościele Parafialnym w Darominie 27 października 2013r. Uczestniczyli w nim przybyli na Mszę Świętą parafianie, którzy również mogli oglądać i słuchać pieśni i wierszy związanych tematycznie z osobą Jana Pawła II.

      Tego rodzaju przedsięwzięcia skłaniają nas do zatrzymania się na chwilę, zastanowienia się nad sensem istnienia. Takie momenty uświadamiają nam również, że w życiu nie najważniejsze są pieniądze, kariera czy dobra materialne ale poprawne relacje z innymi ludźmi, wewnętrzne poczucie szczęścia i spełnienia, wyrażane w miłości do bliźniego i szacunku do siebie samego i innych ludzi.

      Grzegorz Rędziak




      Szkolenie dla nauczycieli z zakresu ewaluacji wewnętrznej w szkole


      „Aby mierzyć drogę przyszłą,
      trzeba wiedzieć skąd się wyszło”

      C.K. Norwid



      W ramach współpracy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie oraz Zespołu Szkół w Łukawie a także doskonalenia zawodowego pracowników oświaty ( szkoły), nauczyciele obu tych placówek uczestniczyli 18.11.2013r. w szkoleniu dotyczącym ewaluacji wewnętrznej w szkole. Szkolenie odbyło się w Zespole Szkół w Łukawie, poprowadził go p. Marian Osiński z Instytutu Szkoleniowego GoWork Education w Warszawie.



      Szkolenie miało na celu ulepszenie pracy nauczycieli i większej efektywności w obszarach działań podejmowanych przez nich na co dzień. Uświadomiło również nauczycielom jak ważna i doniosła jest rola własnej autorefleksji nad poczynieniami wychowawczymi i edukacyjnymi. Wtedy tylko możliwy jest rozwój nauczyciela i poprawa jego skuteczności na różnych płaszczyznach, jeśli jest on świadomy swoich działań, zastanawia się nad tym, czy zrobił wystarczająco dużo w danej kwestii i jak w przyszłości ulepszać swoją pracę, by efekty były jeszcze bardziej widoczne. Wszystkie te działania podejmować należy po to, by usprawnić pracę szkoły i współpracę z jej podmiotami, a przede wszystkim współpracę na płaszczyźnie nauczycieli- uczeń, nauczyciel- rodzic, nauczyciel- nauczyciel.



      Tego typu szkolenia podnoszą poziom świadomości i kompetencji nauczycieli a tym samym przynoszą pozytywne efekty ich codziennej pracy. Przekłada się to na bardziej zadawalające wyniki nauczania, wychowywania i opieki oraz udaną współpracę z rodzicami i instytucjami wspomagającymi działalność szkoły. Dzięki właściwie przeprowadzonej ewaluacji możliwe jest skuteczne pozyskanie informacji oraz wykorzystanie ich w doskonaleniu obszarów faktycznie wymagających poprawy. Ewaluacja wewnętrzna powinna być zatem elementem codziennej praktyki szkolnej i dostarczać informacji, które pomogą dyrektorowi i nauczycielom podejmować słuszne, uzasadnione decyzje odnośnie swojej pracy oraz działalności całej placówki.

      Dzięki takim przedsięwzięciom nauczyciele czują wsparcie i mogą liczyć na pomoc ze strony osób kompetentnych. Tym bardziej, że od nauczyciela obecnie wymaga się wszechstronnej wiedzy, umiejętności rozwiązywania problemów i radzenia sobie z przeciwnościami, jakie stawiane są przed nim, w ramach tworzenia nowych i nowelizowania istniejących już ustaw, zwiększającej się biurokracji i wymagań nałożonych przez państwo.

      Ewa Bilska




      Wizyta św. Mikołaja


      Zobacz zdjecia


      Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym.
      Szczegóły na stronie w zakładce /KONKURSY/



      Podróż do krainy porcelany


      Z uwagi na fakt, że wycieczki edukacyjne to wyjątkowo atrakcyjna i lubiana przez wszystkich uczniów forma zajęć, postanowiliśmy tym razem odwiedzić Fabrykę Porcelany AS
      w Ćmielowie. Wycieczka odbyła się 28.10.2013r. i wzięło w niej udział 40 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie. Atrakcji tego dnia nie brakowało. Już od godzin porannych uczniowie kl. „0”, I-VI i klas gimnazjalnych stawili się zwarci, gotowi i otwarci na nowe doświadczenia i przygody związane z porcelaną artystyczną.



      Wizytę w Fabryce Porcelany rozpoczęliśmy od warsztatów,
      w których udział brali wszyscy uczestnicy wycieczki. Pani przewodnik pokazywała i tłumaczyła, jak krok po kroku wykonać różę z porcelanowej masy. Róże, które wykonali uczniowie następnie zabrali ze sobą do domów, po to by je wysuszyć i nadać im niepowtarzalnych, zgodnych z własnymi upodobaniami barw. Warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie to doskonałe zajęcia artystyczne, rozwijające kreatywność i doskonalące motorykę małą dzieci i młodzieży.
      Po warsztatach uczniowie mieli okazję zobaczyć jak dawniej przebiegał proces produkcji porcelanowych naczyń i figurek. Zapoznali się również z historią Ćmielowa i fabryki, w której gościli. Niesamowitym doznaniem dla uczestników wycieczki było wejście do wnętrza pieca, w którym niegdyś wypalano porcelanę w bardzo wysokiej temperaturze. Poprzez takie doświadczenia uczniowie dowiedzieli się jak działał piec i na czym polega tajemnica produkcji porcelany. Każdy uczestnik zapoznał się z kolejnymi etapami wykonywania porcelanowych produktów, nie tylko poprzez słuchanie ciekawych opowiadań pani przewodnik i prezentacji multimedialnych ale oglądanie tego procesu na własne oczy, począwszy od wlewania masy porcelanowej do formy poprzez wypalanie a na ręcznym malowaniu i dekorowaniu wyrobów kończąc.



      Uczniowie wycieczki byli z wizytą na niezwykle ciekawych wystawach porcelany. Odwiedzili Muzeum Starej Porcelany, w którym między innymi poznali działanie czynnego nadal pieca muflowego a także podziwiali zbiory porcelanowych produktów zarówno historycznych jak i współczesnych, kolejną wystawą jaką oglądali było Żywe Muzeum Porcelany, gdzie poznali tajemnice tworzenia porcelanowych figurek. Następną atrakcją dla zwiedzających była wystawa sztuki współczesnej w Galerii van Rij, w której współcześni artyści wystawiają swoje dzieła, z dziedziny malarstwa, rzeźby czy architektury. Podczas pobytu w Fabryce Porcelany w Ćmielowie uczniowie podziwiali najcenniejsze perełki porcelanowej sztuki, mogli również dowiedzieć się jak trendy dotyczące porcelany zmieniały się na przestrzeni dziejów. Po obejrzeniu wystaw uczniowie na pamiątkę pobytu w Centrum Porcelany Artystycznej w Ćmielowie dostali od właściciela fabryki porcelanowy kubek, który z pewnością będzie zdobił kuchenną witrynę, ale również będzie przypominał im, o w tym magicznym miejscu. Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć i zakupić wybrane wyroby porcelanowe w sklepie firmowym, znajdującym się na terenie fabryki.
      Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po ruinach zamku rycerskiego, które znajdują się nieopodal Fabryki Porcelany. Uczniowie zobaczyli ruiny tegoż zamku, a także poznali ciekawą historię tej budowli, pamiętającą czasy renesansu, najazdów Szwedów, czy II wojnę światową.



      Po wizycie w Ćmielowie i uczestnictwie w licznych atrakcjach związanych z tym miejscem pojechaliśmy do restauracji MCdonald’s w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie uczniowie zjedli posiłek i oddali się szaleństwu i zabawom w sali zabaw.
      Do szkoły wróciliśmy popołudniu w dobrych nastrojach, pełni wrażeń i mądrzejsi o doświadczenia związane z historią i produkcją porcelany. Uczestnicy wycieczki i opiekunowie byli pod ogromnym wrażeniem, jak małe miasteczko znajdujące się niedaleko naszej miejscowości potrafi kryć w sobie takie ciekawe miejsce, pełne tajemnicy, uroku i produkujące wytwory znane i cenione na całym świecie.
      Wyjazd do Ćmielowa był nie tylko udany i ciekawy ale również bardzo pouczający i pozwolił nam nabyć nowa wiedzę zarówno w teorii jak i w praktyce.

      Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć zdjęcia z wycieczki

      Ewa Bilska




      Ślubowanie uczniów kl. I w Szkole Podstawowej w Darominie


      Do grona pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej w Darominie dołączyli 25.10.2013 chłopcy z kl. I tj.:
      • Jakub Bakalarski,
      • Dawid Borowski,
      • Bartosz Kowalski,
      • Jakub Kozłowski,
      • Mikołaj Plisner,
      • Szymon Smolarski,
      • Albert Święcicki,i
      • Dominik Żmuda.

      W tym roku szkolnym pasowanych na uczniów było ośmiu pierwszoklasistów, którzy w myśl przysięgi obiecali nauczycielom, rodzicom oraz kolegom i koleżankom godnie reprezentować szkolę, uczyć się pilnie oraz wypełniać swoje obowiązki wobec rodziców, szkoły, kolegów i ojczyzny.

      Zanim jednak pierwszoklasiści oficjalnie złożyli przysięgę zostali przywitani i wprowadzeni w szkolne szranki oraz zachęceni do nauki przez swoich starszych kolegów, którzy poprzez wiersze i życzenia oferowali im swoją pomocną dłoń oraz podpowiadali jak radzić sobie z "trudnym żywotem" ucznia.

      Następnie chłopcy z kl. I złożyli oficjalną przysięgę, a chwilę później pani dyrektor Edyta Rędziak osobiście, każdego ucznia pasowała wielkim drewnianym ołówkiem, jako symbol przyjęcia do społeczności szkolnej.

      Pierwszoklasiści złożyli również własnoręczny podpis na karcie pasowania na ucznia, która zostanie umieszczona w kronice szkolnej, na pamiątkę tego wydarzenia. Po części oficjalnej pierwszoklasiści pod okiem wychowawczyni pani Ewy Bilskiej przygotowali i zaprezentowali wszystkim zebranym gościom, którzy licznie przybyli na uroczystość tj. rodzicom i rodzinie, nauczycielom oraz kolegom ze szkoły, krótki program artystyczny. Występy nawiązywały tematycznie do odbywającej się uroczystości. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.



      Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor oraz przedstawiciel rodziców uczniów wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.

      Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, a chłopcy wyglądali i prezentowali się tego dnia dostojnie i bardzo elegancko. Zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji w jakiej sie znajdowali i taką również postawę reprezentowali sobą.

      Na zakończenie tego miłego wydarzenia uczniowie wraz z rodzicami, panią dyrektor i wychowawczynią upamiętnili tą chwilę wspólnym zdjęciem, które będzie za kilka lat z pewnością wspaniałą i piękną pamiątką, przywołującą wiele miłych wspomnień.



      Ten dzień dla klasy I był bardzo ważny. Chłopcy zostawili za sobą większość zabawek i nawyków z przedszkola, wkroczyli natomiast na drogę przygód z nauką, wiedzą i książkami, pełną fascynujących i ciekawych przeżyć. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi uczniami mogącymi korzystać z praw, ale również mający obowiązki przestrzegać zasad panujących w szkole i społeczeństwie.

      Kliknij TUTAJ, aby zobaczyc pozostałe zdjęcia

      Ewa Bilska




      Uczymy się bezpiecznego korzystania z ruchu drogowego
      i przeciwdziałamy patologiom społecznym


      Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Darominie uczestniczyła w akcji przeciwdziałania patologiom i podnoszenia świadomości uczniów z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dnia 19.09.2013r. uczniowie spotkali się z funkcjonariuszami policji, p. Ewą Fronczek pedagogiem ds. profilaktyki i uzależnień, którzy zainicjowali pogadankę na temat bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym oraz wpływu substancji psychoaktywnych na zdrowie człowieka i jego relacje z otoczeniem. Po spotkaniu uczniowie otrzymali ulotki informacyjne z zakresu tematyki pogadanki i upominki w postaci bransoletek odblaskowych. Dnia 26.09.2013r. uczniowie kl. I- II gimnazjum wraz z opiekunami p. Anetą Forc i p. Ewą Bilską uczestniczyli w konferencji dotyczącej profilaktyki i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, która była podsumowaniem działań podejmowanych przez lokalne instytucje zapobiegające patologiom i wspierające bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży. W konferencji uczestniczyli Wójt Gminy Wilczyce p. Adam Bodura, przewodniczący Rady Gminy Wilczyce p. Leszek Sałata, p. Ewa Fronczek pedagog ds. profilaktyki i uzależnień, przedstawiciele Komendy Policji w Sandomierzu, przedstawiciel Starosty Powiatowego w Sandomierzu, z ramienia Kuratorium Oświaty w Kielcach p. Barbara Marzec, kierownik Centrum Kultury w Wilczycach p. Lidia Rutkowska. Zaproszeni goście dzielili się własnymi refleksjami i radami z młodzieżą i dziećmi z terenu gminy Wilczyce, na temat zagrożeń płynących z zażywania środków psychoaktywnych i zachęcali do bezpiecznego i racjonalnego korzystania z ulic, po których się poruszają. Uczniowie uczestniczyli w przygotowanym programie konferencji. Po prezentacjach i wykładach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.„Stop patologiom – moje spojrzenie”. Uczniowie z naszej szkoły bardzo licznie włączyli się do udziału w konkursie. Każdy uczestnik konkursu został nagrodzony, a prace naszych dzieci zdobiły salę gimnastyczną Zespołu Szkół w Wilczycach, w której odbywała się niniejsza konferencja. Ponadto na zakończenie każdy uczeń dostał od organizatorów konferencji breloczek odblaskowy, który ma sprawić, że dzieci będą widoczne na ulicy w czasie wieczornych powrotów do domu i spacerów.

      Kliknij na zdjęcie , aby rozpocząć przeglądanie zdjęć



      Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia z konferencji

      Działanie mające na celu profilaktykę uzależnień i promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia są niezwykle ważne dla dzieci i młodzieży, ponieważ zapobiegają wśród nich pierwszych inicjacji i kontaktu z substancjami uzależniającymi. Należy propagować wśród dzieci i młodzieży przekonanie, że środki psychoaktywne niszczą organizm człowieka ale także negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie w społeczeństwie i burzą relacje z otoczeniem. Im większa świadomość dzieci i młodzieży dotycząca zagrożeń płynących z zażywania środków psychoaktywnych tym zdrowsze i bardziej odpowiedzialne społeczeństwo, w którym my wszyscy żyjemy.

      Zespół redakcyjny Daromin






      Internetowy Teatr w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie


      Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Darominie włączyła się do uczestnictwa w spektaklach emitowanych w ramach Internetowego Teatru dla szkół. Dzięki postępowi technicznemu i dobrze wyposażonych salach lekcyjnych nasza szkoła podąża za nowinkami i korzysta z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą postęp informatyczny i Internet. W bieżącym roku szkolnym 12.09.2013r. uczniowie kl. I-III uczestniczyli w spektaklu pt. „ Jaś i Małgosia”, bajka choć znana przez każdego, zaskoczyła małych widzów nieco nowatorskim podejściem jakim była zamiana tytułowych bohaterów na instrumenty muzyczne i odtwarzanie ról Jasia i Małgosi jako trąby i fleta. W dniu 20 września uczniowie z klas IV-VI szkoły podstawowej i I-II gimnazjum, obejrzeli przedstawienie: „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”, które wywarło na widzach z naszej szkoły ogromne wrażenie i pozytywne emocje. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało i jak same stwierdziły wiele się nauczyły oglądając ten spektakl. Uczniowie klas starszych 07.10.2013r. brali również udział w transmisji sztuki pt. „Mikrokosmos”. Internetowy Teatr TVP dla szkół, jest to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Ważnym aspektem projektu jest wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, edukacja artystyczna i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców. Repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych ale także adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej spełniające funkcje edukacyjne. Uczestnictwo w projekcie umożliwi naszym uczniom obejrzenie spektakli każdego miesiąca.


      Kliknij na zdjecie, żeby zobaczyć więcej zdjeć.


      Z niecierpliwością czekamy na kolejne spektakle. Inicjatywa szerzenia kultury wśród dzieci i młodzieży bardzo się nam podoba i niesie za sobą wiele korzyści dla uczniów, którzy na co dzień nie mają wielu okazji do obcowania ze sztuką teatralną. Ponadto zajęcia i lekcje wzbogacone w tego typu przedsięwzięcia stają się bardziej atrakcyjne i lepiej przyswajane przez dzieci i młodzież.

      Ewa Bilska




      11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości




      Kliknij , aby przeglądać zdjęcia


      Wycieczka do Fabryki porcelany w Ćmielowie.


      Kliknij tutaj , aby przeglądać zdjęcia.




      Dbajmy o naszą planetę, dbajmy o nas samych – czyli Sprzątanie Świata w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie




      Kliknij tutaj, aby rozpocząć przeglądanie zdjęć.

      Dnia 20 września 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Wszyscy pełni zapału i entuzjazmu przystąpili do pracy. Wspólnymi siłami uczniowie oczyszczali tereny Daromina z różnego rodzaju śmieci – od puszek poczynając, poprzez papierki, aż na szklanych butelkach kończąc. Dzięki wspólnej pracy udało się zebrać 10 worków wypełnionych po brzegi śmieciami. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni, nieco zmęczeni, ale dumni z tego, że zrobili coś dla swojej planety a tym samym dla siebie samych.

      Monika Kołodziej




      Pracowite wakacje – remont w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie

      Wakacje 2013 roku, tak jak i poprzednie, obfitowały w prace remontowe. Ciężka praca przyniosła jednak bardzo owocne rezultaty. W czasie przerwy wakacyjnej odnowiona została sala gimnastyczna, kilka sal lekcyjnych, korytarze. Do prac remontowych, które wykonano w wakacje włączyć również należy wymianę w salach i pokoju nauczycielskim grzejników, wymianę wysłużonych już drzwi w klasach oraz nowe ławki w klasie matematycznej i przyrodniczej, które poprawią nie tylko standardy szkoły ale i umilą w niej pracę.



      Zmiany nastąpiły także przed budynkiem szkoły. Parking przyszkolny pokryty został kostką brukową, także boisko szkolne zyskało wiele poprzez prace porządkowe. Prace zaczęły się tuż po zakończeniu roku szkolnego i trwały do ostatnich dni wakacji. Do tych działań jak zwykle włączyli się rodzice uczniów naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy obsługi a w szczególności Wójt Gminy Wilczyce.



      Zwiększenie jakości wyposażenia a także podnoszenie atrakcyjności jej wnętrza, schludne i zadbane sale to wizytówka szkoły, także dla osób odwiedzających, dla których drzwi naszej szkoły zawsze są szeroko otwarte.

      Monika Kołodziej



      Kliknij tutaj, aby rozpocząć przeglądanie zdjęć.


      Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprasza na przedstawienie teatralne pt."ROBALE"




      Do Sandomierza teatr Kubuś przyjedzie w niedzielę, 10 listopada. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18 w Domu Katolickim przy ulicy Mariackiej 12, a warsztaty o 16.30. Wstęp na warsztaty i spektakl jest bezpłatny. Chętni proszeni są o wcześniejszą rezerwację miejsc w biurze Sandomierskiego Centrum Kultury - Rynek 25/26, Sandomierz, lub mailowo: biuro@esceka.pl

      Szczegóły imprezy:

      Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach ze spektaklem „Robale" wystąpi w Klimontowie, Połańcu i Sandomierzu. Sztuka, która w zabawny sposób opowiada o sile przyjaźni i banalności konfliktów, porusza również tematykę ekologii. Przedstawienie familijne przeznaczone dla widzów w każdym wieku. Czas trwania – 1 godzina (bez przerwy). Spektakl jest rzadką okazją do zajrzenia w głąb ziemi, by lepiej poznać, a może i polubić, jej mieszkańców. Żyją tam obdarzone ludzkimi cechami turkucie i dżdżownice: dwie kłótliwe, ale w gruncie rzeczy sympatyczne rodziny oraz mądry kret. Niestety ludzie, którzy kupują działkę z takimi mieszkańcami – robalami są dla nich zagrożeniem. Dopiero wtedy pojawia się solidarność i widać nonsens dotychczasowych kłótni. Przedstawieniu towarzyszą, związane z nim tematycznie, interesujące warsztaty teatralno – edukacyjne zatytułowane „Wszyscy jesteśmy ważni. Ekosystem naszym domem", prowadzone przez aktorów Teatru „Kubuś".



© Szkoła Podstawowa w Darominie