Wielkie Rodzinne Świętowanie w Darominie


Na ten dzień każdy z uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich sympatyków imprez plenerowych czekał z niecierpliwością. Impreza, która rok rocznie przyciąga tłumy na plac szkoły w Darominie odbyła się 21 czerwca 2015 r.



Zaraz po zgromadzeniu się w sali gimnastycznej wszystkich zainteresowanych, głos zabrała pani dyrektor Edyta Rędziak, która przywitała wszystkich gości, zapowiedziała występy i zaprosiła do wspólnego oglądania i dobrej zabawy podczas festynu.



Tradycyjnie rozpoczęliśmy od zaprezentowania przez wszystkich uczniów naszej szkoły talentów recytatorskich, wokalnych, tanecznych i aktorskich. Występy rozpoczęły się punktualnie o godzinie 14.00 i były przygotowane z myślą o rodzicach, by podziękować im za trud wkładany każdego dnia w proces wychowawczy i opiekuńczy swoich pociech. Dzieci w formie montażu słowno- muzycznego składały swoim rodzicom życzenia wyrażając tym samym, swoją wielką miłość i wdzięczność za wszystko to, co rodzice im dają.







Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z Punktu Przedszkolnego „ Na Wzgórzu” recytując wiersze, śpiewając piosenki i składając rymowane życzenia dla swoich rodziców. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I przeniosły wszystkich widzów w świat bajek i baśni, a bohaterowie bajkowi kolejno składali życzenia i recytowali wiersze o tematyce rodzinnej obecnym na sali rodzicom. Na koniec wspólnie zaprezentowali taniec do utworu Gummy Bear. Kolejno prezentowali się uczniowie kl. II i III, prowadząc rozmowę o rozterkach związanych z pamięcią o Dniu Matki i Dniu Ojca oraz humorystycznie przedstawili rodzinę, wplatając w te rozważania piosenki tematycznie związane z obchodzonym świętem. Na zakończenie występu zaprezentowali układ taneczny do piosenki Macarena. Całość przygotowań odbywała się pod czujnym okiem i opieką nauczycieli p. N. Woźniak, p. T. Madej, p. E. Bilskiej.



Po występach najmłodszych uczniów naszej szkoły zaprezentowali się nieco starsi uczniowie przedstawiając krótką scenkę z życia codziennego rodziny, w której mama obciążona wieloma obowiązkami domowymi postanowiła pewnego dnia odmienić swój los i zostawiła dom i wszystkie prace domowe mężowi i dzieciom, zmieniając swój image wróciła do domu, po czym każdy z domowników zrozumiał, że za mało pomagał mamie i często zapominał o jej potrzebach i obiecał poprawę.



Następnie uczniowie zaśpiewali poruszającą serca piosenkę dla swoich rodziców pt. „To dzięki Wam” oraz zaprezentowali się w tańcu do utworu „Chocolate choco choco”. Następnie uczennice gimnazjum Wiktoria Atamańczuk oraz Karolina Kowalska przygotowały krótki koncert muzyczny, śpiewając po polsku i po angielsku piosenki dla rodziców. Za przygotowanie uczniów ze starszych klas odpowiedzialne były p. M. Jaśkiewicz- Wielgus, p. J. Czarnecka oraz p. M. Kamińska.



Na zakończenie wszyscy uczniowie odśpiewali dla rodziców „Sto lat” a następnie wręczyli swoim najbliższych własnoręcznie przygotowane upominki i złożyli osobiście życzenia.



Po części oficjalnej impreza przeniosła się na plac szkolny, gdzie na uczestników czekała moc atrakcji. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnia, dmuchany plac zabaw, Eurobungee, kule wodne, łódki oraz Speed- Ball, z których uczestnicy imprezy mogli korzystać dowolnie całkowicie za darmo.



Ponadto na wszystkich czekał kiermasz ciast i sałatek przygotowanych i serwowanych przez rodziców, ognisko z kiełbaskami oraz ciepłe i zimne napoje a także lody.



Podczas trwania imprezy oprawą muzyczną zapewnił profesjonalny zespół muzyczny Gold Star, który umilał czas uczestnikom festynu. Ponad to swój talent muzyczny zaprezentowali również uczniowie naszej szkoły w składzie: Patryk Borowski, Miłosz Stępień Krystian Rędziak, a także talent wokalny uczennice Luiza i Roksana Zimoląg. Na uczestników czekało jeszcze wiele innych atrakcji. Tego dnia na pewno nikt, kto zawitał do szkoły w Darominie nie mógł się nudzić.





Pogoda dopisywała, humory uczestników imprezy również. Szczególnie dzieci tego dnia bawiły się wyśmienicie, a szaleństwa ich nie było końca.







Należy tu wspomnieć, że wśród gości licznie zjawili się mieszkańcy Daromina i sąsiednich miejscowości, co przyczyniło się do integracji lokalnego społeczeństwa. Trzeba podkreślić, że Rodzinne Świętowanie 2015 odbiło się głośnym echem i pozytywnymi opiniami wśród lokalnej społeczności. Potwierdza to dobre imię szkoły, a inicjatywy jakie placówka podejmuje w kwestii integracji i w wypełnianiu funkcji rekreacyjno- kulturalnej są jak najbardziej trafione i pożyteczne dla wszystkich.



Zobacz więcej zdjęć

Ewa Bilska




Wycieczka uczniów z Daromina do Krakowa oraz do Kopalni Soli w Wieliczce.


W dniu 22 czerwca 2015 r. 45 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie wyruszyło na wycieczkę.

Pierwszym punktem zwiedzania było królewskie miasto Kraków. O godzinie 9 rano młodzież przyjechała do Krakowa i wyruszyła na Wawel – siedzibę królów Polskich. O tak wczesnej porze na Wawelu już było sporo grup z różnych zakątków świata. Ponieważ zwiedzanie odbywało się pod hasłem: „Tropem legend Krakowskich” dzieci słuchały legend o Krakowie i jego mieszkańcach. Zwiedzały także Smoczą Jamę, gdzie straszny Smok porywał i zjadał swoje ofiary. Przy pomniku Smoka nie zabrakło chętnych by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.



Dalej uczestnicy wyprawy spacerowali po Starym Rynku, obejrzeli słynne Sukiennice Krakowskie, Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, a także XI wieczny Kościół pw. św. Wojciecha .





Kolejnym celem wycieczki była Kopalnia Soli w Wieliczce. Ze względu na zróżnicowany wiek licznej grupy uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe: grupa młodsza zwiedzała Trasę Turystyczną ze wszystkimi jej atrakcjami, a grupa starsza – Trasę Górniczą w odpowiednim wyposażeniu górniczym. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Pokonali blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów i zeszli na głębokość 135 metrów pod ziemię. Nic dziwnego, że Trasa Turystyczna wywarła ogromne wrażenie na naszych młodszych dzieciach.





Roboczy strój, kask, lampa oraz dokładny instruktaż –w taki ekwipunek została wyposażona starsza grupa. Przygoda rozpoczynała się od zjazdu najstarszym, istniejącym w Wieliczce szybem górniczym - szybem Regis. Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym. Znał kopalnię ,, od podszewki”, pewnie prowadził po labiryncie komór i korytarzy. Przodowy każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Pod jego czujnym okiem dzieci własnoręcznie kilofem wydobywali sól. Uczniowie poznali w praktyce codzienne podziemne życie, tajniki górniczych tradycji i obrzędów. Na końcu wyprawy w podziemnej karczmie na wszystkich czekały pyszne pierogi. Na zakończenie tak wspaniałej przygody uczestnicy Trasy Górniczej otrzymali CERTYFIKAT potwierdzający zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie górnika na Trasie Górniczej w Kopalni Soli "Wieliczka".



Trasa wycieczki była bardzo bogata i atrakcyjna, młodzież poznała niezwykłe miejsca, a zdobyta wiedza pozostanie na długo w pamięci i będzie wykorzystywana na różnych zajęciach lekcyjnych.

Zobacz więcej zdjęć

N. Woźniak






Wycieczka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.


Wycieczka dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu”, oddziału przedszkolnego oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej klas I-II w Darominie, do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.



12 czerwca 2015r. nasze dzieci uczestniczyły w wycieczce do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Od pierwszych chwil wspólnej podróży dało się słyszeć podekscytowane głosy dzieci. Nic dziwnego, dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd bez rodziców. Po dotarciu na miejsce obiekt od razu bardzo przypadł dzieciom do gustu. Liczne alejki spacerowe, plac zabaw, pomosty nad fosami z wodą, kuźnia i koło młyńskie , kusiły do zabawy. Ale główną atrakcją była zagroda z kozami i staw z żabami.



W wielofunkcyjnym obiekcie na dzieci czekała niezapomniana przygoda w świat bajek. Przy wejściu na dzieci czekał Koziołek Matołek. Poprzez świat bajek dzieci przeszły w dwóch grupach w zaczarowanych ciżemkach. W czasie, gdy jedna grupa oglądała zaczarowaną bajkę, druga bawiła się klockami, rysowała bajkowe postacie w towarzystwie Koziołka Matołka.





Później były warsztaty pod tytułem „Bajki naszych rodziców”. Dzieci słuchały bajek oglądając z rzutnika przy pomocy klisz, jak to kiedyś oglądali ich rodzice, kiedy nie było komputerów. Na zakończenie warsztatów zagadki i wykonanie prac plastycznych przez dzieci. Po pysznych naleśnikach z dżemem i serem, wszyscy wyruszyli na plac zabaw. Tam czekało na nie wiele atrakcji oraz pyszne lody. Ta cudowna podróż w świat bajki zostanie w pamięci naszych dzieci na długo.

N. Woźniak



Zobacz wiecej zdjeć


Serdecznie zapraszamy na obchody
Rodzinnego Świętowania,
które odbędą się
dnia 21.06.2015 r. o godz. 14:00
w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie.

Rodzinne świętowanie rozpocznie się od części artystycznej, podczas której swoje talenty zaprezentują uczniowie naszej szkoły. Następnie, na dzieci i rodziców czekają liczne atrakcje: zjeżdżalnia, Eurobungee, kule wodne, łódki, Speed-Ball, kiermasz ciast i sałatek oraz ognisko z poczęstunkiem a czas umilać będzie zespół Gold Star.

Organizatorzy




Zbiórka zakrętek z tworzyw sztucznych


Zapraszamy przedszkolaków,oraz uczniów do zaangażowania się w zbiórkę zakrętek z tworzyw sztucznych. W roku bieżącym zebrane zakrętki zostaną przekazane dla Bartusia Kędziory.



Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie Bartuś Kędziora


Trzymaj formę




Trzymaj formę: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Darominie uczestniczy w ogólnopolskim programie "Trzymaj Formę". W związku z tym 26 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Dniu Zdrowia pod hasłem "Bądź Aktywny- Trzymaj Formę" Pierwszym punktem zajęć było zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego stylu życia i roli aktywności fizycznej w życiu codziennym. Po obejrzeniu prezentacji na ten temat uczniowie wzięli udział w quizie, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę.



Kolejnym zadaniem uczniów było przygotowanie zdrowego posiłku z losowo wybranych produktów. Potrawy były oceniane przez jury w składzie pani Justyna Czarnecka, pani Judyta Samołyk oraz uczennice kl. I gimnazjum Aleksandrę Gaweł i Ewelinę Maciąg. Jury przyznawało punkty za estetykę podania, smak dania oraz wartość odżywczą. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna chłopców z kl. IV w składzie: Adam Mądry, Jakub Książka, Mateusz Kaczmarski i Marcin Gołąbek, którzy przygotowali pyszny deser bananowy z koktajlem truskawkowym i musli. Przygotowywanie potraw było prawdziwą zabawą i nauką dla wszystkich uczniów. Po degustacji pysznych z zdrowych potraw przyszedł czas na finał spotkania pod hasłem "Zumba jest fit" Zajęcia taneczne przygotowała uczennica kl. III gimnazjum Luiza Zimoląg pod czujnym okiem p. Moniki Maj.



Zobacz zdjęcia

Zajęcia te były dla uczniów żywą lekcją i nauką poprzez dobrą zabawę.


I miejsce uczennic Gimnazjum w Darominie w konkursie na szczeblu powiatowym


W kwietniu 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Świętokrzyski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach oraz przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach. Uczniowie mieli za zadanie nakręcić krótki filmik pod hasłem „Korzystając ze zdrowej żywności tworzymy zdrowe dania.” Na etapie powiatowym miejsce I zajął projekt uczennic klasy I Gimnazjum w Darominie: Aleksandry Gaweł i Eweliny Maciąg, przygotowany pod kierownictwem p. Moniki Maj, miejsce III zajęła praca zespołu z klasy II Gimnazjum w Darominie: Karoliny Kowalskiej i Krystiana Rędziaka, przygotowana pod kierownictwem p. Magdaleny Jesionek. Obie prace zostały zakwalifikowane do finału wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się 2 października 2015 podczas Festiwalu Zdrowia w Busku – Zdroju.



Monika Maj




Konkurs Ekologiczny


23 kwietnia 2015 roku uczennica kl. VI Karolina Chodurska uczestniczyła w etapie finałowym V Konkursu Ekologicznego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Krakowie. Głównym celem konkursu jest ukształtowanie wrażliwości ekologicznej, wytworzenie przekonania,że przyroda jest wartością wspólną i jej stan zależy od każdego z nas. Konkurs ekologiczny pozwala na aktywne współuczestniczenie w ochronie środowiska, zwraca uwagę na problemy ekologiczne w najbliższym otoczeniu.



Patronat nad konkursem objęły m.in. Lasy Państwowe oraz Liga Ochrony Przyrody Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu, który zawierał szczegółowe pytania z zakresu ekologii, ochrony środowiska i przyrody. Gratulujemy Karolinie dużej wiedzy i sukcesu. Zobacz zdjęcia


Spotkanie z rodzicami dzieci Punktu przedszkolnego, Szkoły podstawowej i Gimnazjum w Darominie
07.05.2015 o godz. 1500



Sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie w konkursie pożarniczym pt. „Młodzież zapobiega pożarom”


Dnia 6.03.2015r. o godz. 11:00 w budynku Centrum Kultury w Wilczycach odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Przybyłych uczniów, ich opiekunów i organizatorów powitał Wójt Gminy Robert Paluch.



Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch przedziałach wiekowych: I grupa wiekowa (szkoła podstawowa): Borowski Patryk kl. V, Bajak Berenika kl. V, Ożóg Arkadiusz kl.V, II grupa wiekowa (gimnazjum): Maciąg Ewelina kl. I, Gaweł Aleksandra kl.I i Zimoląg Luiza kl. III.

Miejsce I w „Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej – Młodzież Zapobiega Pożarom” w I grupie wiekowej zajął Patryk Borowski, który reprezentował Gminę Wilczyce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Samborcu 10.04.2015r. o godzinie 10. Uczeń Patryk Borowski na etapie powiatowym zajął III miejsce.



W etapie gminnym: Arkadiusz Ożóg uplasował się na IV miejscu. W II grupie wiekowej Ewelina Maciąg zajęła miejsce III, Aleksandra Gaweł uplasowała się na miejscu IV.



Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom sukcesów i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w środowisku lokalnym, tym samym życzymy dalszych sukcesów.

Judyta Samołyk




Uczniowie z Gimnazjum w Darominie rozwijają twórczość w języku angielskim


Dnia 12.03.2015 r. nasz kolega i koleżanka z gimnazjum, Luiza Zimoląg (klasa III) i Krystian Rędziak (Klasa II), reprezentowali naszą szkołę na Międzygminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Obrazowie w kategorii gimnazjum. Była to już szósta edycja tego konkursu, który cieszy się dużą popularnością i wysokim poziomem wokalnym oraz językowym uczestników.



Luiza Zimoląg wykonała utwór anglojęzyczny Rihanny pt. "Diamonds" przy akompaniamencie w wykonaniu Krystiana Rędziaka.

Serdecznie dziękujemy naszym kolegom za godne reprezentowanie szkoły i zapraszamy do obejrzenia video relacji oraz zdjęć z ich występu na stronie internetowej http://spdaromin.strefa.pl/.

Utwór Rihanny pt. "Diamonds" w interpretacji Luizy Zimoląg- uczennicy kl. III gimnazjum na Międzygminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Obrazowie.
Akompaniował Krystian Rędziak uczeń kl. II gimnazjum.
Zapraszamy do obejrzenia videorelacji z występu.


Konkurs Piosenki Obcojęzycznej- zdjęcia

Monika Maj




Warsztaty sztuki ludowej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Darominie


Bardzo ciekawym wydarzeniem dla wychowanków klasy „0” naszej szkoły stało się wyjątkowe i niecodzienne spotkanie z artystą, rzeźbiarzem, twórcą ludowym, poetą, kronikarzem, gawędziarzem – Janem Pukiem z Trześni. Spotkanie odbyło się 10 marca 2015r. na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.



Podczas pogadanki, artysta zaprezentował wyroby własne z drewna, fotografie, kroniki obrazujące życie wsi lasowiackiej, jej tradycje i zwyczaje.

Największą atrakcją były ręcznie wykonane zabawki z drewna oraz prezentacja ich wykonania przez samego artystę. Uwagę uczestniczących zwrócił tradycyjny dla wsi polskiej ludowy strój, w którym ubrany był Jan Puk. Największą atrakcją i niezapomnianym przeżyciem dla dzieci były warsztaty, na których uczniowie własnoręcznie ozdabiały drewniane zabawki. Wszystkim towarzyszyła atmosfera zaciekawienia i radości. Na koniec spotkania dzieci złożyły swoje podpisy do pamiątkowego albumu artysty oraz zrobiły sobie zdjęcie upamiętniające to szczególne spotkanie.



Dzięki takim przedsięwzięciom już od najmłodszych lat dzieci mają okazję odkrywać i rozwijać swoje talenty. Ponadto poznają historię i tradycję ludową, która jest bardzo ważna w budowaniu tożsamości i patriotyzmu wśród młodego pokolenia.

Nataliya Woźniak




Sukcesy sportowe uczniów z Daromina


Wiosna to okres kiedy wzmaga się nasza aktywność fizyczna, jest również więcej okazji by pokazać swoje umiejętności i uzdolnienia sportowe. Podążając tym tokiem myślenia nasza szkoła organizuje liczne wyjazdy na zawody sportowe. W duchu zdrowej rywalizacji uczniowie mają możliwość sprawdzić swoje siły a przede wszystkim rozwijać się fizycznie, dobrze się bawić i integrować się ze sobą.



W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły brali udział w kilku rozgrywkach towarzyskich, do takich należy zaliczyć przede wszystkim: rozgrywki w siatkówce szkół podstawowych, które były organizowane w SP nr 3 w Sandomierzu. Spotkanie to miało miejsce 11. 04.2015r., brały w nim udział drużyny z SP nr 1 w Sandomierzu, SP nr 3 w Sandomierzu, SP w Chobrzanach i SP w Darominie. Nasza drużyna zajęła II miejsce. Z czego jesteśmy bardzo dumni.

Kolejne zawody miały miejsce 26.04.2015r. w Zespole Szkół w Wilczycach – był to "Turniej w halowej piłce nożnej chłopców Gimnazjów". Uczniowie gimnazjum rozegrali mecze z drużynami z Wilczyc i Radoszek. Reprezentacja naszej szkoły również stanęła na podium zajmując II miejsce.



Cieszymy się wysokich osiągnięć naszych uczniów a zwłaszcza dużym zainteresowaniem sportem i krzewieniem wśród młodzieży aktywnego i zdrowego stylu życia.

Grzegorz Rędziak




Żywa lekcja przyrody w Darominie


Żywa lekcja przyrody, podczas której w szkole Darominie gościły drapieżne ptaki przez wielu uczniów została nazwana lekcją odlotową. Oprócz prezentacji ptaków uczniowie mogli obserwować zachowanie drapieżników podczas ptasich przelotów. Lekcja wzbudziła wielkie zainteresowanie u młodszych i starszych uczniów.



Uczniowie poznali żywe i oswojone ptaki: sowę płomykówkę, puchacza i sokoła. Sowa płomykówka miła na imię Tokaj, a puchacz bengalski Frugo. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że lot sów jest bezszelestny. W ciekawy sposób prowadzący spotkanie opowiadali o budowie ptaków, ich zwyczajach i przystosowaniu do środowiska. Ptaki były na wyciągnięcie ręki, można je było pogłaskać, tresowane wykonywały przeloty nad głowami uczestników. Miłośnicy przyrody z Daromina zobaczyli również najliczniej występującego w naszym kraju sokoła – pustułkę, który wypatrując swojej ofiary potrafi zawisać w powietrzu jak helikopter.

Ptaki ku uciesze uczniów, chętnie prezentowały swoje umiejętności.

Taka niezwykła i niekonwencjonalna lekcja uwrażliwiła uczniów na piękno przyrody, ukazała bliskość człowieka z naturalnym środowiskiem i na długo pozostanie w pamięci.



Redakcja Daromin




Warsztaty Wielkanocne w Darominie


Od 25-26 marca w szkole w Darominie odbywały się Warsztaty Wielkanocne prowadzone przez panią Izabelę Bajak prezesa Koła Gospodyń Wiejskich Daromin. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej, sześciolatki oraz przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Na Wzgórzu”.



Z siana, nici, bibuły, bukszpanu, suchych kwiatów powstały niepowtarzalne ozdoby wielkanocne na świąteczny stół. Te niezwykłe zajęcia artystyczne pod kierunkiem pani Izabeli Bajak bardzo podobały się dzieciom i rodzicom. Przedszkolaki piekły wielkanocne króliki z ciasta, młodsi przygotowywali radosnego królika z siana, a klasy starsze piękne wielkanocne palmy. Efekty tych prac widać na zdjęciach.



Redakcja Daromin




Kuchenne Rewolucje w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie


W dniu 16 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie odbyły się Kuchenne Rewolucje, z udziałem Magdaleny G. i Szybkiej Kunegundy.



Magdalena G. przybyła do restauracji Szybkiej Kunegundy i zaprezentowała kulinarną stronę gotowania. Natomiast Kunegunda przedstawiła chemiczny odpowiednik gotowania. Pokaz pomógł zrozumieć i polubić chemię. Młodsze dzieci były zafascynowane doświadczeniami prezentowanymi przez Kunegundę. Starszym też się podobało. Było przy tym dużo śmiechu, ponieważ Magdalena G. i Kunegunda potrzebowały ochotników do pomocy w ,,gotowaniu".

Wszyscy się świetnie bawili a jednocześnie poznali wszechstronne zastosowanie substancji chemicznych i ich użyteczność w życiu codziennym. Spotkanie z Magdalena G. i Kunegundą było więc bardzo pouczające i rozwijające zainteresowanie chemią.

Natalia Zacharska Karolina Chodurska




Klaun Walduś w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie


Uczniowie naszej szkoły zgromadzili się licznie w sali gimnastycznej, by po raz kolejny obejrzeć i wziąć udział w występie zaprzyjaźnionego klauna Waldusia. Tym razem klaun odwiedził nas i miał jak zwykle przygotowane liczne atrakcje dla swoich widzów, zarówno dla dzieci jak i młodzieży.



Występ miał charakter rozrywkowy ale również przekaz edukacyjny i wychowawczy. Poprzez liczne skecze i prowadzony monolog klaun Walduś zachęcał i namawiał uczniów do dbania o środowisko a przede wszystkim ukazywał zalety segregowania śmieci, przypomniał zasady zdrowego odżywiania się, zachęcał do prowadzenia zdrowego trybu życia, w szczególności rozbudzał chęć do uprawiania sportu.



Walduś w swoim programie artystycznym często angażował publiczność, jak zwykle uczniowie bardzo chętnie zgłaszali się do udziału i występu przy boku komika. Cały występ był bardzo wesoły, uczestnikom nie schodził uśmiech z twarzy a przekaz wyniesiony z przedstawienia z pewnością będzie przyświecał im na co dzień. Klaun Walduś przedstawił niezwykle istotne i aktualne problemy w sposób przystępny, zrozumiały a zarazem dowcipny i pomysłowy, co powoduje, że lepiej i łatwiej zapamiętać przekaz.

Występ klauna Waldusia co roku cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły, dlatego już teraz oczekujemy kolejnej wizyty i zapraszamy ponownie.

Zdjęcia

Redakcja Daromin




Aktywne ferie 2015 w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie


W tym roku szkolnym ferie trwały od 17.02-27.02 i mimo braku zimowej aury w czasie wolnym od zajęć uczniowie mieli możliwość spędzić ten okres w ciekawy i miły sposób. Działo się to za sprawą zajęć organizowanych przez naszą szkołę w czasie ferii zimowych.



Uczniowie codziennie prze 2 tygodnie od godziny 9.00- 12.00 mogli korzystać z wielu ciekawych propozycji przygotowanych dla nich w czasie przerwy zimowej. Dla zwolenników sportu i ruchu przygotowane były zajęcia sportowe min. rozgrywki w piłkę nożną, siatkówkę, hokeja halowego, tory przeszkód a dla młodszych przewidziane były warsztaty plastyczne, gry i zabawy a także wiele gier stolikowych. Podczas trwania zajęć opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele, którzy starali się dostosować atrakcje do potrzeb i możliwości uczniów.



W czasie ferii zorganizowany został również wyjazd do Okręgowego Muzeum w Sandomierzu na warsztaty plastyczne, którego celem było rozwijanie zdolności artystycznych i przygotowanie według własnego pomysłu weneckiej maski karnawałowej. Chętni uczniowie wraz z opiekunem udali się na warsztaty, by poznać techniki i sposoby wykonania i ozdabiania masek. Efektem tego wyjazdu było wykonanie przepięknych kolorowych i niepowtarzalnych masek, które uczniowie zabrali ze sobą do domu. Inicjatorem i organizatorem tego wyjazdu była p. Monika Maj.



Zajęcia organizowane w czasie ferii miały na celu rozwinięcie aktywności fizycznej, rozwijanie zdolności i zainteresowań plastycznych i artystycznych a przede wszystkim dobrą zabawę, integrację uczniów i ukazanie różnych możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, codziennie do szkoły przychodziła dość liczna grupa uczniów, korzystających z propozycji naszej szkoły. Wszyscy byli zadowoleni z oferty jaką przedstawili im, w tym czasie nauczyciele.

Karolina Kowalska







Wielkie świętowanie w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie- Dzień Babci i Dziadka


W szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie Święto Babć i Dziadków jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły. W dniu 21.01.2015r. w sali gimnastycznej tłumnie zgromadzili się nasi zacni goście, by wspólnie świętować i móc podziwiać swoich wnuków, którzy w dowód wdzięczności przygotowali z tej okazji wiele atrakcji, niespodzianek i upominków.



Na ten wyjątkowy dzień czekaliśmy cały rok, a przygotowania zaczęliśmy już wiele tygodni wcześniej, by w tym szczególnym dniu zaprezentować się swoim babciom i dziadkom z jak najlepszej strony. Chcieliśmy sprawić, by na ich twarzach pojawił się uśmiech, duma i łzy wzruszenia.

Uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem nauczycieli wytrwale ćwiczyli swoje role oraz dzielnie uczestniczyli w próbach, aby w Dzień Babci i Dziadka przedstawić swój program artystyczny. No i zaczęło się…

O godzinie 11.00 w specjalnie zaaranżowanej na tę okazję sali gimnastycznej, przy stolikach ze słodkościami i ciepłymi napojami, Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać występy swoich wnuków. Pani dyrektor Edyta Rędziak powitała zebranych gości, złożyła życzenia i zaprosiła do wspólnego świętowania i oglądania przygotowanych przez uczniów atrakcji artystycznych.



Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się przedszkolaki, które wcieliły się w role babci i dziadka oraz wnucząt i prowadziły barwną i zabawną konwersacje, następnie Mariola Klimczak zaśpiewała dla wszystkich obecnych piosenkę. Kolejnym punktem programu, była inscenizacja znanej bajki pt. „Szewczyk Dratewka”, dedykowana wszystkim Babciom i Dziadkom, wystawiona przez uczniów z kl. I-III. Uczniowie wcielili się w role bohaterów, w wielu z nich ujawił się talent aktorski, dodatkowego uroku przedstawieniu dodała ciekawa i bogata scenografia, dekoracja i mnóstwo rekwizytów służących do jak najwierniejszego oddania treści i symboliki wystawianego utworu. Po przedstawieniu uczniowie wspólnie odśpiewali piosenkę z humorystycznym przekazem dla Babć i Dziadków. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego przebrane za miesiące składały kolejno życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom. Gwoździem programu w ich wykonaniu był wspólny taniec ze swoimi babciami do muzyki i śpiewanej przez nich piosenki. Babcie bardzo chętnie tańczyły ze swoimi wnukami, wywołało to wiele radości wśród zebranych. W naszych zacnych gościach wspomnienia obudziły uczennice z kl. I i III Agnieszka Mądra, Sylwia Rędziak, Martyna Ozdoba oraz Roksana Zimoląg, które zaśpiewały piosenkę pt. „Przeżyłam z Tobą tyle lat”. Po występie dzieci, na scenie pojawili się uczniowie z klas IV-VI, którzy składali życzenia i śpiewali piosenki jako dowód miłości i wdzięczności dla swoich ukochanych babć i dziadków. Gimnazjaliści natomiast przygotowali na tę okazję specjalne wydanie „Familiady”, w której uczniowie wcielili się w rolę babć i dziadków i jako dwie drużyny zmagali się z pytaniami zadawanymi przez prowadzącego, pytania i odpowiedzi wzbudzały żywą reakcję publiczności. Następnie Luiza Zimoląg, przy akompaniamencie Krystiana Rędziaka z kl. II gim., który grał na keyboardzie, zaśpiewała piosenkę pt:„Nie licząc godzin i lat”.



Cały program artystyczny zwieńczyło wspólne odśpiewanie wszystkim Babciom i Dziadkom „Sto lat”. Następnie wszyscy uczniowie wręczyli swoim Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i złożyli im życzenia, z okazji ich święta.

By nasi goście oprócz uczty dla duszy mogli posmakować pysznych słodkości i napić się w miłym towarzystwie kawy czy herbaty zadbali rodzice, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania.

Babcie i dziadkowie byli pod wielkim wrażeniem tego, co przygotowali dla nich uczniowie z naszej szkoły, pojawiły się gromkie brawa po zakończeniu części artystycznej a także słowa podziękowania, które wygłosiła w imieniu wszystkich zebranych Babć i Dziadków Pani Maria Żyła. Podczas poczęstunku, zaproszonym gościom czas umilali: Natalia Zacharska, Krystian Rędziak, Luiza Zimoląg i Roksana Zimolg grając i śpiewając znane i lubiane przez wszystkich melodie. Babcie i Dziadkowie nie szczędzili pochwał, przepełniała ich bowiem radość i duma z wnuków.

Ewa Bilska




Wychowankowie i pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście z wizytą w Gimnazjum w Darominie


Do niecodziennego spotkania doszło 05.02.2015r. w Gimnazjum w Darominie. Uczniowie z kl. I-III gimniazjum uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych, które przygotowali i przeprowadzili dla nich przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Zawichoście. Spotkanie miało miejsce w naszej szkole. Zaproszeni do nas goście- przedstawiciele tejże placówki, w osobach wychowawców, pedagogów, doradców zawodowych oraz wychowanków starali się przekazać naszym uczniom jak najwięcej informacji związanych z zasadami funkcjonowania MOW. Tematyka warsztatów dotyczyła również bardzo istotnych dla młodzieży kwestii i zagadnień z zakresu: wychowania, funkcjonowania MOW, twórczej resocjalizacji i problemów wychowanków na współczesnym rynku pracy. Dodatkową atrakcją, a jednocześnie ukazaniem sposobu aktywnego spędzania wolnego czasu było, przeprowadzenie lekcji pokazowej z zakresu podstaw Nordic Walking. Zajęcia na świeżym powietrzu cieszyły się dużym zainteresowaniem a uczniowie mieli okazję poznać nową i coraz bardziej popularną formę aktywności sportowej.



Informacje, jakie przekazali pracownicy oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego naszym uczniom, na pewno będą dla nich bardzo cenne. Wyjątkowa lekcja, w której uczestniczyła młodzież naszej szkoły, pozwoli im na refleksje nad swoim postępowaniem i ułatwi podejmowanie niektórych decyzji życiowych. Warsztaty prowadzone przez pracowników MOW oraz rozmowy i informacje, które przekazali wychowankowie ośrodka wzbudziły w naszych uczniach wielkie zainteresowanie, zachęciły gimnazjalistów do nawiązania relacji służących bliższemu poznaniu tejże placówki i wychowanków. Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się rozmowa z wychowankiem, który opowiadał bardzo szczegółowo o zasadach panujących w placówce oraz przybliżył nieco swoją historię i opowiedział, w jaki sposób znalazł się w ośrodku. Jego historia wywołała wiele skrajnych emocji i niedowierzania w gimnazjalistach. Byli zaskoczeni, że tak młody człowiek jest w stanie przejść tyle różnych sytuacji życiowych, często bardzo trudnych i przykrych. Tego typu rozmowy i doświadczenia mają na celu uświadomić, jak jedna decyzja może wpłynąć na dalsze losy człowieka. Gimnazjaliści na pewno wzięli sobie do serca opowieści prelegentów i potraktują poważnie przestrogę, jaka była w założeniu zorganizowanych dla nich warsztatów.



Bardzo cieszymy się z nawiązania kontaktu z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Zawichoście i liczymy na kontynuację rozpoczętej współpracy. Nasi goście już na pożegnanie zaprosili nas do siebie w celu jeszcze lepszego poznania placówki i kontynuacji nawiązanej współpracy. Z pewnością skorzystamy z zaproszenia i chętnie odwiedzimy MOW w Zawichoście a jednocześnie nawiążemy bliższe relacje z wychowawcami i wychowankami placówki, gdyż korzyści dla uczniów płynące z takich interakcji są nieocenione.



Ewa Bilska




Ciekawa lekcja historii w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie


W dniu 09.02.2015r. w naszej szkole odbył się niecodzienny pokaz rycerski w wykonaniu grupy Rekonstrukto.

Aktorzy przebrani za rycerzy, przybliżyli uczniom historię rycerstwa w Polsce, kodeks rycerski, sposoby walki oraz zaprezentowali stroje z okresu średniowiecza.



Zajęcia były prowadzone w bardzo miłej atmosferze. Rycerz prezentował broń i opowiadał o każdej z nich wiele ciekawostek a następnie wręczał ją wybranemu z publiczności uczniowi.

Chłopcy mogli sprawdzić swoją siłę poprzez zadanie, które polegało na utrzymaniu 15-sto kilowego miecza. Niestety żadnemu z ochotników nie udało się wykonać tej próby. Dla mniej zdyscyplinowanych były przygotowane dyby i specjalne maski, które niegdyś nakładano na głowę. Niektórzy stoczyli pojedynek w obronie damy swojego serca. Uczniowie mieli okazję przebrać się za rycerza, bądź obejrzeć z bliska elementy strojów i broni średniowiecznych rycerzy.



Wszyscy zebrani uczestniczyli bardzo aktywnie w tej lekcji historii. Najwięcej radości i zabawy sprawiło angażowanie w pokaz publiczności. Prowadzący przekazali w formie humorystycznej wiele ciekawych informacji, które miejmy nadzieję na długo zapadną naszym uczniom w pamięci.

Karolina Chodurska, Natalia Zacharska




Miłość do ludzi i zwierząt wyrażamy w dobrych uczynkach, czyli akcje charytatywne uczniów z Daromina

Przez kilka ostatnich tygodni mijającego roku 2014, w naszej szkole uczniowie włączyli się w szereg akcji charytatywnych, mających na celu pomoc potrzebującym. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą tych akcji był Samorząd Uczniowski. Nad organizacją i właściwym przebiegiem przedsięwzięcia czuwali nauczyciele M. Maj oraz N. Woźniak.



Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły bardzo licznie uczestniczyli w zbiórce słodyczy i maskotek dla Domu Dziecka w Łoniowie. Uczniowie chętnie dzielili się słodyczami i zabawkami, mając na uwadze szczytny cel i chęć wywołania choć chwilowego uśmiechu na twarzach dzieci, które na co dzień mają wiele trosk i problemów. Udało się uzbierać naprawdę pokaźną ilość słodyczy. Do paczki ze słodkościami i zabawkami uczniowie własnoręcznie wykonali i dołączyli liczne kartki świąteczne, z faktu, iż akcja ta trwała w okresie poprzedzającym Świąta Bożego Narodzenia. Paczka została przekazana przedstawicielom wspomnianej wyżej instytucji.

W akcję włączyli się uczniowie i pracownicy naszej szkoły tj.: Luiza Zimoląg, Roksana Zimoląg, Katarzyna Chodurska, Miłosz Stępień, Dariusz Maciąg, Mateusz Kaczmarski, Jakub Książka, Ewa Bilska, Judyta Samołyk, Rafał Chmiel, Aneta Dąbrowska, Natalia Zacharska, Michał Zacharski, Wiktoria Jaskuła, Berenika Bajak, Aleksandra Zimoląg, Arkadiusz Jędrzejczyk, Marcin Gołąbek, Paulina Gołąbek, Kinga Wójtowicz, Martyna Ozdoba, Agnieszka Rędziak, Agnieszka Mądra, Alicja Zimoląg, Patrycja Mądra, Sylwia Rędziak, Rafał Stępień, Kacper Król, Paulina Barańska, Aneta Pawłowska, Aleksandra Mierzyńska, Malwina Mierzyńska, Klaudia Kot, Katarzyna Zych, Bartosz Dominikiewicz, Anna Kilijańska, Monika Maj.



Kolejną inicjatywą, która nabrała dużego tempa i rozmachu była ogólnopolska akcja pod hasłem „Góra Grosza”. W listopadzie i grudniu 2014r., dzięki ofiarności i zdeterminowaniu wszystkich udało się uzbierać w naszej szkole łącznie 14 251 monet w różnych nominałach co dało kwotę 344,72zł.

Celem akcji Góra Grosza było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

Trzecią akcja, w którą włączyli się uczniowie naszej szkoły, to zbiórka karmy oraz innych artykułów niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb bezdomnych psów z Przytuliska na ul. Wiśniowej w Sandomierzu.

Uczniowie bardzo chętnie dzielą się z innymi tym co mają, w ten sposób uczą się właściwych postaw społecznych, uwrażliwiają się na cudzą krzywdę. Podjęte działania wzbudzają w uczniach poczucie własnej wartości, integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zdziałać więcej! Akcje charytatywne dają wiec wzajemne korzyści.

Redakcja Daromin




Pobierz bezpłatny program PIT PROJEKT 2014!
Przekaż 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz się więcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", www.ps.org.pl



Wystarczy, że w zeznaniu rocznym PIT
podatnicy wskażą nasz numer KRS 0000270261,
a w rubryce „Cel szczegółowy”
wpiszą: SPG DAROMIN 2136


Dzień Babci i Dziadka


Już niedługo moi mili
Chcemy, byście z nami byli.
Wolnej chwili więc szukajcie,
Do drzwi naszych zapukajcie
Bo już teraz zapraszamy
Na okazję, którą mamy.
A to będzie wielka gratka
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA
Czasu wnukom nie żałujcie
i powoli się szykujcie
do Nas

Dnia 21 stycznia 2015 r. o godz. 11:00

Do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie.

Dyrektor, Nauczyciele, Wnukowie.





Warsztaty profilaktyczne w Darominie


Czym są używki, co robić kiedy nie mamy pomysłu na siebie, jak łatwo ulec namowom pod presją grupy i jak nie zmarnować zdrowia i życia – z takimi problemami zmierzyli się uczniowie podczas szkolenia profilaktycznego prowadzonego w Darominie przez panią pedagog Ritę Steczek w dniu 28 stycznia 2015 r.



Najmłodsi uczniowie ze szkoły podstawowej z klas 1-3 uczyli w ramach warsztatów profilaktycznych uczyli się rozpoznawać emocje z Panem Makatką. W klasach 4-6 uczniowie uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zatytułowanych „Zażywasz-przegrywasz”, a uczniowie z gimnazjum w warsztatach pod tytułem „Fałszywa wolność”. Ciekawa forma warsztatów z elementami darmowymi oraz „mocny” film, wędrówka do wnętrza organizmu, pokazujący jaki wpływ na poszczególne organy człowieka ma alkohol, na pewno pomogły uczniom pokusić się o refleksję, czy warto wejść na drogę uzależnień, jak zawrócić z tej drogi w porę i gdzie w naturalny sposób rozładować złe emocje.



Redakcja Daromin




Spotkanie z prehistorią w Darominie


27 stycznia 2015 r. uczniowie i przedszkolaki z Daromina uczestniczyli w prezentacji i pokazie dokumentującym obecność prehistorycznych gadów na naszej planecie – „Śladami dinozaurów”. Wśród wielu eksponatów paleontologicznych, najwięcej emocji budziły pazury gadów, płytki kostne i jaja. Uczniowie oglądali prezentację multimedialną oraz film 3D rekonstruujący życie różnych gatunków dinozaurów na Ziemi sprzed setek milionów lat. Nie zabrakło również pytań o tajemnicę ich zagłady.



Na koniec spotkania uczniowie mogli dotknąć i potrzymać w rękach prawdziwy cud techniki, zrobotyzowanego dinozaura ze sztuczną inteligencją, który został zaprojektowany by naśladować żywe stworzenie. 20 centymetrowy następca prehistorycznych gadów to Pleo - dinozaur gatunku Camarasaurus. Rozwija się jedynie emocjonalnie od niemowlęcia do osobnika dorosłego, czuje głód, zmęczenie, o czym mogli się przekonać miłośnicy dinozaurów z Daromina, nawołuje do zabawy, doświadcza świat przez zmysły i ma poczucie czasu. Spotkanie z prehistorią i nowymi osiągnięciami techniki to ciekawa lekcja dla uczniów.



Redakcja Daromin




Jasełka misyjne w Darominie




19 grudnia 2014 r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie przedstawili w pięknej scenerii jasełka misyjne. Śpiew tradycyjnych kolęd i opowieść o narodzeniu Dzieciątka Jezus wprowadziły wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Po jasełkach odbyły się tradycyjnie klasowe Wigilie, gdzie uczniowie wraz z nauczycielami i wychowawcami dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i przy wigilijnym stole śpiewali kolędy.



Młodzi artyści z naszej szkoły jasełka misyjne i koncert kolęd zaprezentowali społeczności Daromina w dniu 6 stycznia – w Święto Trzech Króli i Światowy Dzień Misyjny – po Mszy św. w kościele parafialnym w Darominie. Datki zabrane podczas występu przeznaczone zostały na wsparcie misji.

Redakcja Daromin




Wspaniałych świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,
samych szczęśliwych dni w nadchodzącym roku

życzy
Grono pedagogiczne,
oraz pracownicy szkoły






Uwaga Akcja Pierwszaki !!!

Klasa I Szkoły Podstawowej w Darominie bierze udział w plebiscycie na "Najsympatyczniejszą klasę I w powiecie sandomierskim". Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji znajdą Państwo na stronach "Echa Dnia".

Klasa I

Kinga Bociek, Aneta Dąbrowska, Bartosz Dominikiewicz, Klaudia Duda, Karina Grabowska, Anna Kiljańska, Klaudia Kot, Agnieszka Mądra, Patryk Ozdoba, Sylwia Rędziak, Weronika Skrok, Alicja Zimoląg, Katarzyna Zych, Andżelika Żmuda

Wychowawca klasy: mgr Aneta Pawłowska

Uwaga! Głosowanie zaczęło się w czwartek, 4 grudnia. Koniec w niedzielę 28 grudnia o godzinie 24.

Trzy sposoby głosowania
    Można głosować: za pomocą :
  1. SMS-ów,
  2. klików na portalu www.echodnia.eu
  3. oraz poprzez portal społecznościowy Facebook.

Głos przez SMS=10 punktów, przez Facebooka=2 punkty, przez klik na portalu echodnia.eu=1 punkt.

Głosuj wysyłając SMS na numer 71321 o treści: swietsa.22


"Echo Dnia"- strona klasy I Szkoły Podstawowej w Darominie


Wizyta św. Mikołaja w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie- Mikołaj hojnie obdarowuje grzeczne dzieci z naszej szkoły!

Tradycja obdarowywania prezentami przez św. Mikołaja jest wciąż żywa i chętnie podtrzymywana przez kolejne pokolenia. W tym roku szkołę w Darominie Mikołaj odwiedził 05.06.2014r. i bardzo szczodrze obdarował wszystkich niespodziankami i prezentami. Po ilości prezentów jakie przyniósł ze sobą i rozdał Mikołaj, można wnioskować, że dzieci i młodzież była w tym roku bardzo grzeczna. Mikołaj pamiętał również o nauczycielach i pracownikach szkoły, którzy zamiast rózgi dostali słodki upominek.



Mikołaj był chyba najbardziej wyczekiwanym gościem w ten piątkowy, grudniowy dzień. Dzieci słysząc dźwięk dzwonków niecierpliwiły się i bacznie obserwowały drzwi z nadzieją, że właśnie teraz się otworzą i zjawi się w nich brodaty staruszek, w czerwonym płaszczu, z wielkim workiem, pełnym prezentów. Tak, też się stało, Mikołaj odwiedził każdą klasę, zaczynając od najmłodszych. Dzieci bardzo miło go przyjęły, również one przygotowały dla niego niespodzianki w postaci kartek z życzeniami, wierszy i piosenek, które ćwiczyły specjalnie na tę okazję, i które zaprezentowały otrzymując prezenty od Mikołaja. Najmłodsi przygotowali słodkości, którymi częstowali strudzonego i wyjątkowo zapracowanego tego dnia Mikołaja. Dzieci, by nie mieć wątpliwości i zaspokoić swoją ciekawość, sprawdzały, czy oby na pewno Mikołaj, który ich odwiedził jest prawdziwy.



Mikołaj wraz z prezentami przekazywał dużo optymizmu i pozytywnej energii, co sprawiło, ze tego dnia wszyscy byli dla siebie życzliwi, mili i obdarowywali się szczerym uśmiechem. W szkole cały dzień panowała świąteczna atmosfera i wszyscy byli bardzo podekscytowani wizytą tak zacnego gościa. Zapracowany Mikołaj musiał niestety ruszyć w dalszą drogę, ale my z niecierpliwością będziemy na niego wyczekiwać już za rok, o tej samej porze. Szkoda, że mikołajki są raz w roku, z pewnością dzieci, św. Mikołaja przyjmowałyby w swoich klasach częściej.

Za zorganizowanie dla uczniów naszej szkoły Mikołaja składamy podziękowania pani dyrektor Edycie Rędziak, która zadbała, by Mikołaj zjawił się punktualnie i wręczył każdemu prezent.

Tego dnia Mikołaj był wyjątkowo szczodrobliwy, gdyż oprócz paczek zostawił dla uczniów świeże i zdrowe owoce. Serdeczne podziękowania za miły gest dobre serce za przekazanie jabłek dla szkoły należą się Klubowi Karate „Trójka Sandomierz”. Dzięki takim akcjom w szkole promowany jest zdrowy tryb życia a dzieci i młodzież przekonują się, że jedzenie owoców i warzyw jest modne i wpływa pozytywnie zarówno na ich stan zdrowia jak i ich samopoczucie dodając im witalności i energii.

Prezent mikołajkowy zrobił naszej szkole również ustępujący wójt gminy Wilczyce Adam Bodura, który przekazał na ręce pani dyrektor Edyty Rędziak laptopa wraz z akcesoriami. Prezent od wójta na pewno będzie służy dyrekcji, nauczycielom i uczniom. Jest to miły gest ze strony wójta, za który bardzo dziękujemy.

Grzegorz Rędziak




Gimnazjaliści z Daromina widzami spektaklu pt. „Zemsta” w Internetowym Teatrze TVP dla szkół

W dniu 28.11.2014r. młodzież gimnazjalna z kl. I-III uczestniczyła w transmisji spektaklu pt. „Zemsta” A. Fredry. Była to forma uzupełnienia i przypomnienia uczniom lektury szkolnej, w sposób nowatorski i bardzo przystępny.
Tym razem uczniowie za pośrednictwem łącza internetowego przenieśli się na widownie teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl bardzo podobał się młodzieży, uczniowie oglądali go z zaciekawieniem. Następnie po obejrzeniu całej sztuki dzielili się wrażeniami i dyskutowali o grze aktorów i scenografii.



Nasza szkoła chętnie korzysta z oferty Internetowego Teatru TVP dla szkół i uczestniczy w wielu spektaklach z dostępnego repertuaru. Dzięki takiej formie kontaktu z kulturą i sztuką liczymy, że spektakle będą oddziaływać na osobowość uczniów, wzbogacą ich wiedzę, ukształtują postawy moralne, będą rozwijać wyobraźnię, zachęcą do postawy twórczej charakteryzującej się otwarciem na rzeczywistość i empatią. Ponadto uczniowie mają możliwość przypomnienia sobie treści utworów- to doskonała lekcja powtórzeniowa z zakresu omawianych lektur szkolnych.



Taka inicjatywa na pewno wpłynie na proces rozwoju dzieci i młodzieży. Sztuka teatralna jest wspomaganiem ucznia w jego rozwoju psychofizycznym, kształtuje osobowość i wykazuje działania profilaktyczne i terapeutyczne. Dlatego warto wykorzystywać nowoczesne technologie a zarazem urozmaicać uczniom zajęcia szkolne.

Redakcja Daromin




Zabawa andrzejkowa w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie, czyli trochę magii, dużo dobrej zabawy i dla każdego coś miłego

W Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie 27.11.2014r. odbyła się zabawa andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Imprezie jak nakazuje staropolski zwyczaj towarzyszyły liczne atrakcje, do których należały min. tańce, zabawa, konkursy a przede wszystkim wróżby.



Uczestnicy zabawy mogli wywróżyć sobie jakie niespodzianki czekają na nich w najbliższym czasie. Wróżby cieszyły się dużym zainteresowaniem, każdy był ciekaw, co spotka go w najbliższej przyszłości. W rolę wróżbitów wcielili się uczniowie, którzy wróżyli z kart, kwiatów, fusów, kuli czy wosku. Z ich proroczych przepowiedni chętnie korzystali również nauczyciele. Samorząd uczniowski wraz z opiekunami zadbał o właściwy wystrój sali pasujący do charakteru imprezy, wystrój sprzyjał stworzeniu właściwej atmosfery tajemniczości i magii. Jak na każdej tego typu imprezie, nie mogło zabraknąć muzyki, o oprawę muzyczną zadbali uczniowie naszej szkoły, obsługiwali oni sprzęt muzyczny i serwowali muzykę dla każdego, podążając za trendami muzyki rozrywkowej. W klasach na uczniów czekały smakołyki, przygotowane przez rodziców.



Zabawa andrzejkowa dla klas młodszych trwała do godziny 13.30, natomiast do godziny 18:00 bawiła się młodzież naszej szkoły. Impreza była bardzo udana, uczniowie bardzo grzecznie i kulturalnie bawili się. Czas tego dnia niestety płynął bardzo szybko i zabawa dobiegała końca. Na szczęście każdemu, pozostały po andrzejkach miłe wspomnienia. Teraz pozostało nam tylko czekać na spełnienia wróżb i następną zabawę andrzejkową, już za rok.

Monika Bociek




Otrzęsiny kl. I Gimnazjum w Darominie

Tegoroczni uczniowie kl. I jak nakazuje tradycja musieli poddać się obrzędowi otrzęsin, czyli przyjęcia ich do grona społeczności szkolnej. Zwyczaj ten służy integracji uczniów, wdraża do współdziałania ale przede wszystkim jest okazją do dobrej zabawy i wywołuje wiele radości zarówno wśród uczestników- bohaterów tego wydarzenia, jaki i widzów, oglądających zmagania „kotów”.
Koleżanki i koledzy z klasy II gimnazjum przygotowali dla pierwszaków wiele atrakcji, do głównych należały: malowanie kocich elementów na twarzach, picie mleka na czas, jedzenie ciastka ze sznurka, rysowanie portretu swojego wychowawcy, konkurs wiedzy o szkole, układanie choreografii tanecznej do wylosowanego utworu muzycznego. Pierwszoklasiści bardzo się starali wkupić w szranki szkolne, podejmowali wyzwania i radzili sobie bardzo dzielnie z kolejnymi konkurencjami. Najwięcej emocji wzbudziła choreografia taneczna do wylosowanej piosenki, ułożona przez grupę chłopców, którzy bardzo starali się zaprezentować kroki pasujące do rytmu i melodii. Swoim uporem i dowcipem, kupili publiczność, która domagała się kolejnej rundy i chciała zobaczyć chłopców w akcji drugi raz. Ostatecznie decyzją widzów i kolegów z klasy II, pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, potwierdzeniem tego faktu było wręczenie dyplomów i gratulacji, za wytrwałość i determinację w zaliczaniu poszczególnych konkurencji.



Całej imprezie towarzyszyła sympatyczna atmosfera, wszyscy bawili się bardzo dobrze, publiczność dopingowała uczniów kl. I, a oni w zamian dostarczali wielu pozytywnych emocji, radości i uśmiechów na twarzy.
Budujący jest fakt, że uczniowie naszej szkoły potrafią się grzecznie, kulturalnie i przede wszystkim wspólnie, zgodnie bawić, a problemy, troski i zgrzyty idą w niepamięć.

Karolina Kowalska




Kurs pierwszej pomocy dla najmłodszych uczniów szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie

Oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu przeprowadził 20.11.2014 r. szkolenie- pogadankę z dziećmi z Punktu Przedszkolnego "Na wzgórzu" oraz klasami 0-III.

Ratownicy medyczni rozmawiali z uczniami o udzielaniu pierwszej pomocy. Dzieci aktywnie ćwiczyły na fantomach resuscytację, przyswajały wiedzę o bezpiecznej pozycji leżącej osoby nieprzytomnej. Podczas zajęć dowiedziały się również jak usztywniać kończyny w razie złamania czy w jaki sposób robić opatrunki przy urazach poszczególnych części ciała. Ratownicy medyczni poinstruowali również, jak należy zachować się podczas zakrztuszenia. Chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania i starali się, aby każde omawiane zagadnienie było pokazane i przećwiczone przez dzieci, gdyż w taki sposób najlepiej zapamiętają poszczególne procedury postępowania w konkretnych sytuacjach niebezpiecznych, zagrażających życiu bądź zdrowiu.



Serdecznie dziękujemy ratownikom medycznym, za cenną lekcję udzielania pierwszej pomocy, poświęcony nam czas i niezwykle życzliwe i miłe podejście do dzieci, które tym samym były bardzo zadowolone z formy i sposobu prowadzenia zajęć. Mamy nadzieję, że ratownicy medyczni nas jeszcze odwiedzą i w ramach dłuższej współpracy przekażą nam nowe, ciekawe informacje związane z wykonywanym przez siebie zawodem.



To z pewnością była bardzo użyteczna lekcja, dzieci aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach i dowiedziały się wielu istotnych faktów, dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Życie człowieka jest najwyższą wartością, dlatego od najmłodszych lat należy dzieciom wpajać nawyk pomagania w sytuacjach utraty zdrowia lub życia. Tym bardziej, że wielu sytuacji nie da się przewidzieć i nie wiadomo kiedy i gdzie ktoś będzie musiał udzielić pierwszej pomocy. Im wcześniej zaczniemy edukację i przygotowanie do właściwego zachowania się w takich wypadkach, tym większa skuteczność i większa liczba osób będzie takiej pomocy w stanie udzielić, a tym samym wzrosną szanse na uratowanie komuś życia.

Redakcja Daromin




Oddział przedszkolny z Daromina uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia

W listopadowe dni, kiedy szaro i ponuro za oknem, maluchy z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczynią panią N. Woźniak postanowiły w znakomity sposób poprawić sobie humor i sprawić, aby pojawiły się uśmiechy na twarzach.



Dnia 25.11.2014r. klasa "0" naszej szkoły z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia została zaproszona na świętowanie imienin pluszowego przyjaciela do Samorządowego Przedszkola nr 5 w Sandomierzu. Organizatorem uroczystości była Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, której kierownik pani Elżbieta Ukraińska była wodzirejem i animatorem wszystkich atrakcji, przewidzianych tego dnia. Przy akompaniamencie znanej piosenki "Jadą, jadą misie" dzieci rozpoczęły wesołe konkurencje z misiem w roli głównej.



To był dzień pełen śmiechu, radości i wspaniałej zabawy.




Uczestnicy akcji „Odblaski”:






Atamańczuk Wiktoria kl. II gimnazjum

Jędrzejczyk Arkadiusz kl. III gimnazjum

Kowalska Karolina kl. II gimnazjum

Ożóg Konrad kl. I gimnazjum

Zimoląg Luiza kl. III gimnazjum



Opiekun: pani Monika Maj




Przygoda z Bizonami- uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Daromina na wycieczce w Kurozwękach


Korzystając z pięknej pogody i polskiej złotej jesieni 29.09.2014r. uczniowie klas I-VI oraz II gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Kurozwęk. Wszyscy uczestnicy byli zwarci i gotowi już o godzinie 8:00. Stawili się oni na miejscu zbiórki i z wielką niecierpliwością oczekiwali na przyjazd autokaru. Kiedy ten się zjawił sprawnie zajęli miejsca i mogli ruszyć w drogę do krainy bizonów.



Podczas jazdy humory wszystkim dopisywały a uczestnicy zastanawiali się jakie atrakcje na nich czekają. Już po przyjeździe mogli uczestniczyć w pierwszej z nich. A mianowicie przejażdżka wozem westernowym po pastwiskach, na których wypasały się stada bizonów. Uczniowie bardzo podekscytowani byli widokiem pasących się na łące bizonów, tym bardziej, że wóz westernowy przejeżdżał, a w pewnym momencie zatrzymywał się wśród tych niezwykle fascynujących zwierząt. Uczestnicy podziwiali bizony ale nie ulega wątpliwości, że to dzikie zwierzęta, które wywołały również niepokój i dreszcz emocji, szczególnie w momencie kiedy bizon zbliżył się do wozu. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali pani przewodnik, która opowiadała o tym, jak bizony znalazły się w Kurozwękach, o ich zwyczajach i zachowaniu w różnych sytuacjach.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zespołu pałacowego. Wąskimi i ciemnymi korytarzami piwnic pałacowych przechodziliśmy z jednego pomieszczenia do drugiego, napotykając po drodze różne niespodzianki, niektóre straszyły nas, inne ukazywały historię obiektu, który zwiedzaliśmy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się podziemna sala tortur. Uczestnicy chętnie sprawdzali przeznaczenie narzędzi tortur. W trakcie intensywnego zwiedzania i oglądania zaczął nam doskwierać głód, udaliśmy się więc do miejscowej restauracji i pożywiliśmy się pizzą. Po krótkim odpoczynku i regeneracji sił byliśmy gotowi do dalszych przygód, a czekało na nas nie lada wyzwanie. Udaliśmy się do labiryntu z kukurydzy, przemierzając kolejne ścieżki, szukając tabliczek ze wskazówkami i analizując mapę, próbowaliśmy znaleźć drogę do wyjścia z labiryntu – co wcale nie było takie łatwe.
Kiedy wreszcie udało nam się wyjść na zewnątrz labiryntu, czekała na nas kolejna atrakcja, w postaci przejażdżki kucykiem. Każdy uczestnik wycieczki miał szansę przejechać się na koniku. Nad bezpieczeństwem podczas jazdy czuwała pani z obsługi, pomagała wsiąść i zejść z kucyka a także asekurowała podczas przejażdżki.
Dla uczestników przewidziana była również kiełbaska z grilla, po posiłku, uczniowie wraz z opiekunami udali się na plac zabaw i do sklepiku z pamiątkami. Tu zatrzymali się dłuższą chwilę by oddać się zabawie i zakupić upominki z tego niezwykle urokliwego miejsca, a tym samym mieć pamiątkę z wycieczki. Jeszcze tylko grupowe zdjęcie przed pałacem i mogliśmy spokojnie udać się do autokaru.



Po pełnych wrażeń i bogatych w atrakcje godzinach pobytu w Kurozwękach nadeszła pora powrotu do domu. Uczestnicy wycieczki bardzo aktywnie i intensywnie spędzili ten dzień dlatego byli nieco zmęczeni ale nie zmienia to faktu, że zadowoleni i pełni pozytywnych wspomnień. W autokarze wymieniali się wrażeniami i już dopytywali o następny taki wyjazd. Cieszymy się, że wycieczka była udana i zaspokoiła ciekawość uczestników.
Wycieczki to forma nauki, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, tym chętniej je organizujemy. Takie wyjazdy dają szansę poznania różnych miejsc, obcowania z przyrodą, kulturą, sztuką a także umożliwiają nabywanie umiejętności radzenia sobie w nietypowych sytuacjach, których nie da się zaaranżować w salach lekcyjnych, są także okazją do integracji uczniów miedzy sobą i uczniów z nauczycielami.

Ewa Bilska




Uczniowie z oddziału przedszkolnego z Daromina z wizytą na komendzie policji


W ramach zakończenia bloku tematycznego "Ruch drogowy" uczniowie kl. "0" wraz ze swoją wychowawczynią N. Woźniak dnia 02.10.2014r. pojechali na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu. Funkcjonariusze policji profesjonalnie podeszli do tematu i życzliwie przyjęli swoich niecodziennych gości.



Spotkanie rozpoczęło się od pogadanki o przepisach ruchu drogowego. Policjanci opowiadali, jak powinni zachować się piesi na drodze. Uczniowie przypomnieli sobie zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Policjanci wspomnieli również jak ważną rolę odgrywa noszenie przy swojej garderobie elementów odblaskowych po zmierzchu. Funkcjonariusze wyjaśnili dzieciom, co to jest pojazd uprzywilejowany i jak powinni się zachowywać wobec niego inni użytkownicy ruchu drogowego.



Policjanci zorganizowali na miejscu konkurs dla maluchów związany z rozpoznawaniem znaków drogowych. Kolejnym celem wizyty było zapoznanie dzieci ze specyfiką pracy i obowiązkami policjanta oraz ze wszystkimi narzędziami pracy policyjnej. Wiele radości maluchom sprawiło oglądanie i przymierzanie elementów stroju policyjnego. W bardzo interesujący i dostępny sposób funkcjonariusze pokazali dzieciom cały budynek policji. Z wielkim zachwytem wszyscy uczestnicy wypróbowali możliwości radiowozu policyjnego. Dzieci także miały okazję z bliska zobaczyć psa policyjnego. Niestety pies był mniej przyjazny, gdyż nie pozwolił się głaskać. Na koniec uczniowie dostali gadżety w postaci odblasków oraz kamizelki.

Dla dzieci z kl. „0” wyjazd ten był bardzo ciekawą przygodą, ponieważ większość z nich, w takim miejscu była pierwszy raz. Uczniowie mogli poznać komendę policji i dowiedzieć się wielu interesujących faktów związanych z pracą i działaniami podejmowanymi przez policję. Serdecznie dziękujemy funkcjonariuszom za miłe przyjęcie i czas poświecony dla gości z oddziału przedszkolnego.

Redakcja Daromin




Zawody sportowe drużyn z Daromina- zdrowa rywalizacja i dobra zabawa

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Darominie cechują się dużym zaangażowaniem w rozwój fizyczny, uwielbiają uczestniczyć w zajęciach sportowych. Szczególnie bliska jest im piłka nożna. Chętnie również biorą udział w zawodach sportowych organizowanych na różnych szczeblach.



We wrześniu uczestniczyli w rozgrywkach V Turnieju Orlika Puchar Premiera Donalda Tuska w Koprzywnicy. W turnieju na szczeblu powiatu w Obrazowie 4-5 IX 2014 uczestniczyły 3 zespoły z naszej szkoły.Kategoria - chłopcy młodsi: Patryk Borowski, Dawid Gaweł, Arkadiusz Ożóg, Jakub Książka, Dariusz Maciąg, Mateusz Kaczmarski, Adam Mądry Kategoria - chłopcy starsi: Konrad Ożóg, Łukasz Rędziak, Szymon Siudak, Patryk Gaweł, Przemysław Maciąg, Miłosz Stępień,Jakub Siudak, Damian Kaczmarski, Rafał Dolecki Kategoria - dziewczęta młodsze: Berenika Bajak, Paulina Gołąbek, Agnieszka Rędziak, Aleksandra Zimoląg, Amelia Książka, Roksana Zimoląg, Martyna Ozdoba

Chłopcy obu grup zakończyli swój udział na zawodach w Obrazowie zajmując odpowiednio III i IV miejsce, dziewczęta zaś wygrywając turniej powiatowy awansowały do zawodów półfinałowych naszego województwa , (który odbył się w Klimontowie 25.IX) zajmując 4 miejsce.



Reprezentacja naszej szkoły podczas zawodów prezentowała się wspaniale, a to za sprawą nowych strojów sportowych, w których wystąpili. Stroje te zostały ufundowane przez pana Jarosława Borowskiego, który jest zawsze pomocny, życzliwy i zaangażowany w różne przedsięwzięcia szkolne. W imieniu całej społeczności szkolnej dziękujemy panu Jarosławowi Borowskiemu za wsparcie i owocną współpracę. Dzięki takim ludziom, szkoła prosperuje efektywniej a dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty i spełniać marzenia.

Bardzo cieszy fakt, że uczniowie tak aktywnie biorą udział w zawodach i chętnie uczestniczą w lekcjach w-fu, to niewątpliwie zasługa pana Jarosława Dobrocha – nauczyciela w-fu w naszej szkole. Zaszczepia on w podopiecznych pasję do sportu i niestrudzenie trenuje być może grono przyszłych, wielkich sportowców.



Ostatnio często pojawiają się w mediach informacje na temat niechęci dzieci i młodzieży do uczestnictwa w lekcjach w-fu. W naszej szkole nie znajdzie potwierdzenia taka opinia, a jest wręcz odwrotnie, o czym może świadczyć 100% obecność i czynna aktywność na zajęciach sportowych dzieci i młodzieży. Bardzo cieszy nas ten fakt. Gratulujemy uczniom wspaniałej pasji i życzymy sukcesów w dziedzinie sportu.

Redakcja Daromin




Biesiadowanie z ziemniakiem w roli głównej- Święto Pieczonego Ziemniaka w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie

Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie wracają do szkoły, to czas powrotu do obowiązków, wyznaczania sobie nowych celów związanych z nauką, czas spotkań z kolegami, koleżankami i nauczycielami. W tym miesiącu również, jak co roku zaplanowana została i odbyła się impreza plenerowa- Święto Pieczonego Ziemniaka- była to okazja do spotkania się w gronie znajomych, kolegów, koleżanek, rodziców, nauczycieli, oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie życzliwą atmosferę i dobrą zabawę.

Święto Pieczonego Ziemniaka odbyło się 21.09.2014r. na placu i boisku przed Szkołą Podstawową i Gimnazjum w Darominie. Nikogo nie zraziła deszczowa pogoda a w czasie pikniku dobra zabawa i dopisujące wszystkim humory przepędziły ciemne chmury i zza nich wyjrzało słońce, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić imprezę.

Rodzice jak zawsze licznie zaangażowali się w przygotowanie przekąsek i obsługę. Serwowali pyszne ciasta, sałatki, kiełbaski z grilla oraz zimne napoje, kawę i herbatę. Uczestnicy imprezy mogli skosztować również pyszną grochówkę, którą przyrządziła według swojej receptury, babcia uczniów naszej szkoły, pani Maria Żyła. Serdecznie dziękujemy jej za poświęcony czas i wyborne danie.

Do głównych atrakcji tej imprezy niewątpliwie należała zjeżdżalnia, dmuchany zamek dla najmłodszych oraz basen z wodą i kulami napełnianymi powietrzem, w których odważni, mogli oddać się szaleństwu i wykonywać akrobatyczne ewolucje. Atrakcje te cieszyły się dużą popularnością i przez cały czas trwania imprezy , ustawiały się przed nimi długie kolejki chętnych i żadnych wrażeń dzieci i młodzieży.



Dużym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy cieszyła się wystawa królików przygotowana przez pana Mariusza Pawia i pana Ireneusza Stępnia. Dzięki swojej życzliwości udostępnili oni swoją hodowlę. Oprócz oglądania i podziwiania niespotykanych ras i okazów, można było dokarmiać króliki marchewką, co było ciekawym doświadczeniem dla najmłodszych.

Całej imprezie towarzyszyła oprawa muzyczna, którą zapewnił zespół Aspekt w składzie: Dominika Bakalarska, Kamil Gołąb i Dariusz Miśkiewicz. Zespół przygrywał miłe dla ucha melodie, które jeszcze bardziej sprzyjały biesiadowaniu i wspólnej zabawie. Nasi uczniowie także bardzo licznie rozwijają swoje muzyczne talenty, mają już za sobą pierwsze wystąpienia i sukcesy w tej dziedzinie, a Święto Pieczonego Ziemniaka to również okazja by się mogli zaprezentować szerszej publiczności. Korzystając ze sprzyjającej okoliczności uczniowie grali na instrumentach i śpiewali piosenki. Krystian Rędziak przygotował na tą okazję swój mini koncert gry na keyboardzie, uczeń z zacięciem rozwija swój talent muzyczny a każdy jego występ budzi podziw wszystkich słuchaczy. Cieszymy się, że w naszych uczniach drzemie taki potencjał i chęć rozwijania swoich uzdolnień. Krystianowi życzymy wytrwałości w doskonaleniu swojego warsztatu i wielu sukcesów . Również uczennica Eliza Atamańczuk wystąpiła na scenie i zaśpiewała piosenkę.

Kolejnymi atrakcjami przygotowanymi podczas tego szkolnego święta było malowanie twarzy. Pani Monika Wielgus- Jaśkiewicz wykonywała piękne, artystyczne dzieła na buziach dzieci. Największa popularnością cieszyły się postacie Spidermana, Batmana, motyli, drakuli i zwierząt.



Święto Pieczonego Ziemniaka upłynęło w miłej i życzliwej atmosferze, sprzyjającej rozmowom, integracji społeczności szkolnej i lokalnej a przede wszystkim było to centrum rozrywki dla dzieci, które tego dnia bawiły się doskonale, co można było stwierdzić po uśmiechach na ich twarzach.

Szczególne podziękowania za organizację tej imprezy należą się rodzicom i nauczycielom, którzy stanęli na wysokości zadania przygotowując atrakcje oraz przygotowując i serwując smakołyki. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i tworzenie sprzyjających warunków do wspólnego i miłego spędzania czasu.

Święto Pieczonego Ziemniaka z całym przekonaniem można zaliczyć do imprezy udanej a zawdzięczać to należy nie tylko organizatorom ale i uczestnikom, bo to oni stworzyli niepowtarzalny klimat. Poprzez życzliwość i odpowiednie zachowania pokazali, że można efektywnie wykorzystać czas wolny bawiąc się przy tym bardzo dobrze a jednocześnie sprzyjać integracji i zacieśnianiu więzi między uczniami, rodzicami, nauczycielami oraz mieszkańcami okolicznych miejscowości. Od relacji i atmosfery panującej na co dzień zależy bardzo dużo, jest to fundament do wyznaczania sobie i realizacji celów, podejmowania inicjatyw propagujących aktywny wypoczynek. Tym samym najmłodsi przekonują się, że również taka forma spędzania wolnego czasu jest atrakcyjna i niesie za sobą dużo więcej korzyści niż przesiadywanie przed komputerem, TV, tabletem czy konsolą. Warto wskazywać dzieciom alternatywne formy wypoczynku i kłaść nacisk na zawieranie i podtrzymywanie bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami. Ten aspekt jest obecnie bardzo istotny, bo dzieci i młodzież zatracają się w świecie wirtualnym, często zaciera się granica pomiędzy światem realnym a fikcyjnym a to z kolei prowadzi do zaburzeń w komunikacji interpersonalnej i nieprawidłowej socjalizacji.

Święto Pieczonego Ziemniaka jest wiec jedną z wielu imprez i okazji do wspólnego biesiadowania ale również formą aktywnego wypoczynku, w miłej atmosferze, sprzyjającej właściwym i zdrowym relacjom społecznym.

Ewa Bilska




Trzymaj formę !!!


W ramach realizacji programu "Trzymaj formę" oraz integracji międzyszkolnej uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce rowerowej. Trasa wiodła przez urokliwe zakątki szlaku turystycznego Kraina Trzech Rzek. W Wysiadłowskim Orliku uczniowie miło spędzili czas przy wspólnym ognisku, odpoczywając na łonie natury. Wycieczka była doskonałą okazją do integracji ze szkołą w Łukawie, aktywnego spędzania czasu i ćwiczenia tężyzny fizycznej. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni zapału na kolejne wyprawy rowerowe.
Dziękujemy opiekunom i uczniom Zespołu Szkół w Łukawie za organizację i zaproszenie na wspólny rowerowy szlak.


W Darominie uczniowie sprzątali świat.


Uczniowie z Daromina 25 września 2014 r. wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”, będącej jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu edukacji ekologicznej. Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywającej się na całym świecie w trzeci weekend września. Młodzież z gimnazjum i dzieci z klas 4-6 sprzątały wyznaczone tereny w swojej miejscowości, propagując oraz inicjując postawy odpowiedzialnych wobec środowiska, zwłaszcza poprzez nieśmiecenie i racjonalną gospodarkę odpadami. Dzięki takim akcjom uczniowie z Daromina uświadamiają sobie, że mają osobisty wpływ na środowisko przyrodnicze.

Redakcja Daromin




Uczniowie z Daromina w Centrum Nauki Leonardo i w Jaskini Raj


Uczniowie z Daromina na jesienną wycieczkę wyruszyli odkrywać najciekawsze miejsca województwa świętokrzyskiego. Na wycieczkę pojechały wszystkie klasy z Gimnazjum w Darominie oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej z kl. III – VI.
Klasie I Gimnazjum wycieczkę ufundowała Dyrekcja Szkoły w Darominie w nagrodę za wysoki wynik w sprawdzianie szóstoklasisty i wszystkie świadectwa z paskiem w klasie 6.
Na trasie bogatego programu wycieczki jako pierwsze znalazło się Podzamcze Chęcińskie, gdzie obecnie mieści się Centrum Nauki Leonardo. Uczniowie udali się tam, by zobaczyć nowo otwartą, unikalną wystawę „Świat Leonarda da Vinci”, która do tej pory pokazywana była tylko w Tokio, Nowym Jorku i Chicago. Najciekawszy ,według młodzieży, był interaktywny Kodeks Atlantycki, na podstawie którego, zwiedzający mogli zapoznać się z największym i najważniejszym kodeksem Leonarda o maszynach, oglądając trójwymiarowe modele ponad 50 maszyn. Na wystawie podziwiali również stanowiska interaktywne ukazujące mechanicznego lwa, robota-żołnierza, wielki latawiec, machinę czasu. Nie zabrakło również reprodukcji projektów i obrazów Leonardo da Vinci oraz projektu idealnego miasta.
Z Centrum Nauki uczniowie udali się do Pierwszego Centrum Neandertalczyka, gdzie pradawne losy człowieka przenikają się z najnowszymi odkryciami nauki. Tu młodzi odkrywcy podziwiali imponującą naturalnych rozmiarów replikę mamuta, mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości. Dzięki wycieczce uczniowie przekonali się, że życie w epoce lodowcowej nie należało do łatwych, a sami Neandertalczycy chociaż mieli mózgi większe od naszych to przez ponad 200 000 lat rozwijali swoją bogatą kulturę w ekstremalnych warunkach.
Po tak licznych wrażeniach, uczniowie wyruszyli na zwiedzanie jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce – Jaskini Raj. Na trasie 180 metrów podziwiali bogactwo i różnorodność kalcytowych form naciekowych. Oglądali występujące w skupiskach stalaktyty o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.
Miłym dla wszystkich uczestników akcentem wycieczki był pobyt w restauracji McDonald’s w Kielcach. Pełni energii, nowej wiedzy, inspiracji i pomysłów uczniowie wrócili do Daromina.

Redakcja Daromin




Uczniowie z Daromina pomagają sandomierskiemu przytulisku dla zwierząt.


Wielka akcja zbierania zakrętek została podjęta przez uczniów z Daromina na rzecz zwierząt z Przytuliska na ul. Wiśniowej w Sandomierzu. Przekazano kilka worków zakrętek, bo każdy uczeń w Darominie wie doskonale, że mała zakrętka znaczy duża pomoc. W akcję włączyły się dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na Wzgórzu”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, zakrętki pomagali zbierać również rodzice i nauczyciele. Przytulisko prowadzone jest przez Sandomierskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt, które plastikowe zakrętki zamienia na konkretną pomoc np. karmę dla zwierząt lub inne najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do dalszego wsparcia kolejnych podopiecznych przytuliska.

Redakcja Daromin




Remonty i modernizacja w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie


W czasie wakacji w szkole w Darominie trwały prace remontowe i modernizacyjne prowadzone przez pracowników szkoły i rodziców. Niezwykle cenne było zaangażowanie pań: Izabeli Bajak, Jolanty Chodurskiej, pana Stanisława Smolarskiego i Ireneusza Stępnia.
Pomalowano sale lekcyjne, odnowiona została sala w klasie I. Przeprowadzono remont nowego pokoju nauczycielskiego i wyposażono go w nowe umeblowanie. Odnowione zostały krzesła w kuchni. Zakupione zostały meble do sali w klasie 6 i II gimnazjum. Pracownie klasowe wzbogaciły się o szafę na mapy, szafki uczniowskie, regały na indywidualne ekspozycje oraz dokumentację szkolną. Ponadto zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania, uzupełniając ją o nowe kaloryfery w klasach i na korytarzach.
Prowadzone remonty i modernizacje służą poprawie jakości pracy placówki, ale również integrują społeczność szkolną, wokół wspólnego dobra, jakim jest dbałość o mienie szkoły i jej pozytywny wizerunek w środowisku.

Redakcja Daromin




Święto Pieczonego Ziemniaka


Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.
Przy ognisku i muzyce, która odbędzie się:

21 września 2014 roku o godz. 1400

w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie.

Przewidywane są liczne atrakcje dla najmłodszych.





Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/ 2015
01.09.2014 godz. 900
© Szkoła Podstawowa w Darominie