Lista podręczników do Religii i j. niemieckiego obowiązujących w roku szkolnym 2016/ 2017






OFERTY PRACY


Dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie ogłasza nabór na stanowiska pracy:

  1. Opiekun dzieci w busie szkolnym -wymiar czasu pracy 5/8 etatu –data rozpoczęcia pracy 2 września 2016 r.
  2. Robotnik gospodarczy – wymiar czasu pracy 1/2 etatu – data rozpoczęcia pracy 16 sierpnia 2016 r.


Oferty proszę przesyłać na pocztę szkoły: spdaromin1@op.pl

Oferta ważna do 15.08.2016 r.


Bezpieczne wakacje


W ostatnim tygodniu nauki szkolnej nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji “Bezpieczne wakacje”. Głównym celem akcji było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa uczniów podczas spędzania wolnego czasu w trakcie wakacji.



Cel ten został osiągnięty poprzez przeprowadzenie lekcji tematycznych z zakresu bezpieczeństwa w górach, nad morzem, podczas podróży i w czasie wolnym. Dzieci utrwalały i pogłębiały wiedzę i umiejętności z zakresu znajomości zasad bezpieczeństwa nad wodą, w górach, w lesie, zasad ruchu drogowego, uczyły się właściwych zachowań w kontakcie z narzędziami elektrycznymi, poznawały tok postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu, przypominały zasady udzielania pierwszej pomocy.



W trakcie serii przeprowadzonych lekcji dzieci oglądały filmy edukacyjne, rozwiązywały zagadki, rebusy, uczestniczyły w konkursie plastycznym, a także wzięły udział w zajęciach praktycznych ćwiczyły resuscytację na fantomach.





Natalia Woźniak




KSIĄŻKA OKNEM NA ŚWIAT, CZYLI PASOWANIE NA CZYTELNIKA


Uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej w Darominie, w dniu 25 maja 2016 r. zostali uroczyście pasowani na czytelników w Gminnej Bibliotece w Wilczycach. Wydarzenie to uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Wilczyce pan Robert Paluch, mówiąc dzieciom o wartości książki w życiu człowieka.



Wychowankowie naszej szkoły przedstawili piękną inscenizację, która miała charakter apelu czytelniczego. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie przebrani za postacie z popularnych bajek : Krasnal, Kot w butach, Czerwony Kapturek, Kopciuszek , Pinokio, Sierotka Marysia, Calineczka, łobuziaki oraz dziewczynka pasjonująca się książkami. Bajki, jak wiadomo bawią, ale także uczą, mają walory wychowawcze. Inscenizacja naszych pierwszoklasistów pełniła takie funkcje- miała przede wszystkim rozbudzić wśród najmłodszych zainteresowania czytelnicze, przekazać prośbę o traktowanie książek jak najlepszych przyjaciół.



Po zaprzysiężeniu i pasowaniu na czytelnika dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki. Pasowanie na czytelnika to niezwykle ważne wydarzenie w życiu małych uczniów, ponieważ daje i zwiększa szansę, na to, że książka będzie im towarzyszyła już od najmłodszych lat. Czytanie jest dla dziecka przede wszystkim źródłem przyjemności i formą rozrywki, ale nie można zapomnieć o jej walorach wychowawczych, o których pięknie pisał M. Gorki: „Kochajcie książkę, ona ułatwi wam życie, po przyjacielsku pomoże zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć, zdarzeń, ona nauczy was szanować człowieka i samych siebie, ona uskrzydla rozum i serce uczuciem miłości do świata, do człowieka”.

Paulina Kurzępa




Z CYKLU SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI- SPOTAKNIE Z PSZCZELARZEM


Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienie bardzo ciekawe i tajemnicze.



O tym, jak wygląda codzienność w ulu nasze przedszkolaki i pierwszoklasiści dowiedzieli się w czasie spotkania z panem Ireneuszem Stępniem – pszczelarzem, którego świat pszczół zafascynował, tak bardzo, iż postanowił dzielić się swoją pasją z innymi.



W bardzo serdecznej atmosferze gość opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy, zwyczajach, znaczeniu w przyrodzie, a także bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza.



Uczniowie zdobyli wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół: dowiedzieli się czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód.



Ponadto mogli z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza tj. podkurzacz, specjalny kapelusz, dymkę, ramkę.



Temat pszczół bardzo zainteresował najmłodszych, dzieci zadawały wiele pytań. Spotkanie poszerzyło wiedzę uczniów na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę.



Na pamiątkę swojej wizyty pan Ireneusz zostawił nam pyszny miód, który został wykorzystany do upieczenia pysznych pierników. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu prosto z plastra, które dzieci z wielką przyjemnością smakowały, znając jego odżywcze właściwości i walory smakowe. Serdecznie dziękujemy panu Ireneuszowi za tak wspaniałą lekcję przyrody, okazaną serdeczność i poświęcony czas.

Paulina Kurzępa




II Ogólnopolski maraton przedszkolaków „Sprintem do maratonu”


W roku bieżącym dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu”, oraz klasa „0”, miały możliwość po raz pierwszy wziąć udział w maratonie zorganizowanym przez Miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.



Jest to druga edycja Maratonu. W zeszłym roku maraton okazał się świetnym przedsięwzięciem, przedszkola z entuzjazmem zareagowały na możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych. W roku bieżącym liczba placówek biorących udział podwoiła się. W maratonie wzięło udział w sumie 410 placówek w tym 25565 przedszkolaków, co uczyniło 5590,50 przebiegniętych w sumie przez przedszkolaków kilometrów. Ze względu na warunki pogodowe zajęcia sportowe „Sprintem do maratonu”,w naszym przedszkolu, odbyły się w sali gimnastycznej . Wszystkie dzieci dzielnie podołały postawionemu przed nimi zadaniu. Każde dziecko przebiegło dystans 100 m co uczyniło w sumie 1000 m , wynikiem tym przyczyniliśmy się do pobicia rekordu II edycji maratonu. Na zakończenie wyłonione zostały 3 kolejne miejsca.



Najszybciej dystans pokonała uczennica klasy „0” Mariola Klimczak zajmując I miejsce. Jako drugi dobiegł do mety Rafał Stępień, natomiast 3 miejsce zajął również uczeń klasy„0” Kacper Król. Wszystkie dzieci dostały pamiątkowe dyplomy i medale okolicznościowe.



Organizatorzy przygotowali poradnik małego biegacza, w którym zawarte były propozycje ćwiczeń, energetyzujących posiłków i napojów. W ramach zajęć kulinarnych przedszkolaki wykonały samodzielnie baton mussli zawierający same wysokoenergetyczne zdrowe produkty jak płatki owsiane, daktyle orzechy i miód.

Dorota Leja




Cała Polska czyta dzieciom


Dnia 13.06.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły wraz z wychowawczynią wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach na zaproszenie w ramach akcji " Cała Polska czyta dzieciom ". W wydarzeniu wzięły udział dzieci z klas "0" z terenu Gminy Wilczyce.



Po serdecznym powitaniu uczestników spotkania przez p. Lidię Rutkowską, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach, odbyło się głośne czytanie.



Dla dzieci bajki czytały: Sekretarz Gminy - pani Katarzyna Łukawska, pielęgniarka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wilczycach, oraz gospodyni- kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Wilczycach. Dzieci wysłuchały dwóch przygód Kubusia Puchatka, oraz opowiadania "Przedszkole". Przedszkolaki z niecierpliwością i uwagą słuchały kolejnych fragmentów bajek, zastanawiały się, co będzie dalej, komentowały to, czego wysłuchały. Z ochotą dzieliły się spostrzeżeniami i wiedzą na temat bohaterów czytanych książek. Zapewniały, że pamiętają o codziennym głośnym czytaniu książek z rodzicami i w przedszkolu. Później dzieci miały możliwość zwiedzania biblioteki i rozmowy z panią pielęgniarką, która chętnie dzieci osłuchiwała stetoskopem.



Wspólne zdjęcie i słodki poczęstunek zakończyły bardzo miło spędzony czas w bibliotece.





P. Teresa Madej




ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO GODZ. 9.00




„ODLOTOWA” WYCIECZKA NA LOTNISKO RZESZÓW- JASIONKA I DO ZAGRODY GARNCARSKIEJ W MEDYNI GŁOGOWSKIEJ


Korzystając z pięknej, wiosennej pogody dnia 16.06.2016 uczniowie klas I-VI oraz I- III gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami wybrali się na wycieczkę do dwóch niezwykle ciekawych, pod różnymi względami, miejscowości: Rzeszowa i Medyni Głogowskiej. Wyjazd ten był oczekiwany z dużą niecierpliwością, a wszystkim zebranym przed budynkiem szkoły dopisywały dobre humory. Autokary wyruszyły po godzinie dziewiątej, podróż upłynęła w miłej atmosferze. Po godzinie 11 dotarliśmy do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.




Wycieczka rozpoczęła się w budynku Terminala, gdzie nasi przewodnicy (pracownicy lotniska) zapoznali nas z historią i planem lotniska, służbami pracującymi na jego terenie oraz omówili warunki podróżowania. Następnie krok po kroku, dosłownie i w przenośni, przedstawiona została ścieżka pasażera. Zaczęliśmy od odprawy biletowo-bagażowej, dowiedzieliśmy się, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą w podróż, a następnie przeszliśmy przez kontrolę bezpieczeństwa, tutaj zostaliśmy poinformowani, jakich przedmiotów nie wolno przewozić przez granicę. Mieliśmy również okazję zobaczyć gablotę z nielegalnymi towarami, które zostały zatrzymane pasażerom. Ponadto dowiedzieliśmy się, jak odprawia się osoby niepełnosprawne oraz jak transportuje się zwierzęta. W następnej kolejności stewardessa portu powiedziała nam, jak zachować się w przypadku zaginięcia bagażu. Kolejnym etapem wycieczki było przejście na teren lotniska przez punkt kontroli bezpieczeństwa z wszystkimi procedurami obowiązującymi pasażerów podczas podróży. Dzieciom udało się także poznać specjalnie wyszkolonego psa służbowego i jego opiekuna. Potem udaliśmy się na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć całą masę pojazdów i sprzętów służących do dbania o bezpieczeństwo pasa startowego. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym udało nam się zaobserwować start i lądowanie samolotu kursowego. Dużą atrakcją była wizyta w Lotniskowej Straży Pożarnej, gdzie podziwialiśmy nowoczesne i świetnie wyposażone wozy gaśnicze i mieliśmy okazję porozmawiać z jej pracownikami o zakresie ich obowiązków. Wiele radosnych okrzyków wywołał pokaz możliwości armatek wodnych takich pojazdów. Dzieci zwiedziły również lotniskową kaplicę im. św. Jana Pawła II, z której korzystają pasażerowie przed lotem modląc się przy relikwii Ojca Świętego.




Dzięki wizycie w Porcie Lotniczym dowiedzieliśmy się nie tylko, jak bezpiecznie i bezproblemowo podróżować, ale również poznaliśmy pracę służb lotniskowych od kuchni.




Dziękujemy wszystkim pracownikom Portu za odkrycie ciekawych i nowych dla nas arkanów swojej pracy. Kolejnym punktem programu była mała miejscowość- Medynia Głogowska, gdzie znajduje się największy w Polsce ośrodek garncarski.




W związku z tym, że zbliżała się pora obiadowa, najpierw zjedliśmy obiad w klimatycznej Karczmie u Garncarzy. Następnie przeszliśmy do zwiedzania zagrody, którą tworzą XIX wieczne budynki mieszkalne.




Uczniowie zapoznali się z historią powstania zagrody oraz tradycyjnymi sposobami wypalania glinianych naczyń. Obejrzeli piec do wypalania ceramiki oraz sprzęty domowe pochodzące z XIX wieku. Z ciekawością zaglądano w zakamarki starej chaty. Oglądano jej proste, drewniane wyposażenie, którego ani nazw, ani zastosowania dzisiaj dzieci już nie znają. Każdy z uczestników wycieczki wziął udział w warsztatach z lepienia oraz toczenia naczyń na kole pod kierunkiem medyńskich instruktorów.




Najwięcej radości u naszych gości wzbudziły „cuda”, które wykonywał z gliny lokalny garncarz, swoim kunsztem wręcz zaczarował dzieci, które łaknęły zobaczyć coraz to innych naczyń wykonanych z wielką lekkością i fantazją, na ich oczach.




Miejsce to dostarczyło wielu wrażeń i radości, a także poszerzyło wiedzę uczniów o dawnym życiu ludzi na wsi. Dodatkowo, każdy przywiózł stworzone przez siebie gliniane dzieło. Warsztaty garncarskie były doskonałą okazją do odpoczynku i wypróbowania własnych sił na kole garncarskim. Znawcy tematu mówią, że lepienie garnków ma zbawienne terapeutyczne właściwości - uspokaja, regeneruje psychikę, redukuje stres. Wszystko, co miłe, szybko się kończy i nadszedł czas powrotu. Po ponad dwugodzinnej wizycie w Medyni wyruszyliśmy w drogę powrotną, w trakcie której odwiedziliśmy jeszcze restaurację McDonalds, gdzie z dużym apetytem wszyscy posililiśmy się i zjedliśmy lody. Kilka minut po godzinie dziewiętnastej dotarliśmy do Daromina, gdzie przed budynkiem szkoły, czekali już rodzice na swoje pociechy. Śmiało można powiedzieć, że wycieczka była udana.

Paulina Kurzępa




Tradycje historyczne i kulturowe naszej gminy.


W dniu 31.05.2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilczycach odbył się konkurs „Tradycje historyczne i kulturowe naszej gminy”. Został on zrealizowany w ramach projektu „Dolina Opatówki- bogactwo przyrodnicze i kulturowe”. Celem konkursu było zaszczepienie wśród młodzieży miłości do regionu, chęci poznawania historii gminy i rozbudzenie patriotyzmu lokalnego. W rywalizacji brali udział uczniowie gimnazjów funkcjonujących na terenie gminy Wilczyce.



Walczyli drużynowo, odpowiadali na pytania losowane przez lidera grupy dotyczące zagadnień związanych z dziejami gminy. Pytania miały zróżnicowany poziom trudności, ale każda z grup wybierała te najtrudniejsze, gdyż dawało to możliwość zdobycia jak największej ilości punktów. Wszyscy pracowali w dużym skupieniu, ustalali odpowiedź, którą później przedstawiał lider zespołu. Drużyna z Gimnazjum w Darominie zajęła drugie miejsce.



Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplom.
Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie zbieramy siły do kolejnej edycji konkursu.

Justyna Czarnecka




WIELKIE RODZINNE ŚWIĘTOWANIE W DAROMINIE


Wymarzona pogoda, wspólne biesiadowanie, kiełbaski z rusztu, domowe wypieki, muzyczne przeboje w wykonaniu szkolnego zespołu i zespołu Restart, rozgrywki sportowe i inne atrakcje dla całej rodziny- tak bawiła się społeczność Daromina i okolicznych miejscowości 12 czerwca 2016 r. na IX Rodzinnym Świętowaniu, zorganizowanym przez Punkt Przedszkolny ,,Na wzgórzu”, Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Darominie. Świętowanie rozpoczęto o godz. 14.00, kiedy to wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, a pani dyrektor Edyta Rędziak powitała zebranych gości.



Tytułem wstępu złożyła im życzenia i zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania programu artystycznego przygotowanego przez nauczycieli i swoich podopiecznych. Ta część opierała się przede wszystkim na zaprezentowaniu przez uczniów talentów recytatorskich, wokalnych, tanecznych i aktorskich.



Występy były przygotowane z myślą o rodzicach, by podziękować im za trud wkładany każdego dnia w proces wychowawczy i opiekuńczy. Dla Mamy i Taty dzieci z punktu przedszkolnego recytowały wierszyki, uczniowie najmłodszych klas zaśpiewali wzruszające piosenki: „Moja matko ja wiem” czy „Świat ma tyle barw”, starsi - składali życzenia, recytowali wiersze o tematyce rodzinnej. Dzieci z ,,zerówki i klasy I szkoły podstawowej tańczyły twista, który wzniecił największy aplauz publiczności.



Z kolei starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazjaliści zaprezentowali układy choreograficzne współczesnego tańca do znanych przebojów m.in. Megan Trainor „No”.











Na zakończenie uroczystości uczniowie odśpiewali „Sto lat”, a rodzice otrzymali upominki własnoręcznie wykonane przez dzieci.







Pani dyrektor złożyła serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania, obsługę, sponsoring Rodzinnego Świętowania. Po części oficjalnej w budynku, rozpoczęła się impreza plenerowa na świeżym powietrzu, gdzie na uczestników czekała moc atrakcji. Plac wokół szkoły tętnił życiem, najmłodsi oblegali przygotowany z okazji pikniku „dmuchany” plac zabaw.



Nie zabrakło mega atrakcji dla dzieci. Gigantyczna zjeżdżalnia, eurobungee, kule wodne, łódki oraz speed- ball były okazją do aktywnego odpoczynku i wielką radością.







Amatorom tych zabaw nie brakowało ani uśmiechu, ani sił. Ponad to na wszystkich czekał kiermasz ciast i sałatek przygotowanych oraz serwowanych przez rodziców, ognisko z kiełbaskami, grill z mięsem oraz ciepłe i zimne napoje a także lody. W trakcie festynu można było również podziwiać wystawę ptaków i pszczół przygotowaną przez miejscowego hodowcę p. Ireneusza Stępnia.



Dobra zabawa odbywała się przy dźwiękach muzyki w wykonaniu uczniów szkoły w Darominie w składzie: Miłosz Stępień, Patryk Borowski, Krystian Rędziak, Roksana Zimoląg oraz zespołu Restart w składzie: Krystian Rędziak, Rafał Gajewski, Luiza Zimoląg, którym udało się porwać do tańca wielu uczestników imprezy.







Impreza trwała do późnych godzin wieczornych. Rodzice wraz dziećmi, inni członkowie rodzin, a także mnóstwo przyjaciół szkoły i mieszkańcy wielu okolicznych miejscowości coraz liczniej przybywają do Daromina na rodzinny festyn. Decydują o tym nie tylko liczne atrakcje, ale przede wszystkim atmosfera świętowania. Ponadto impreza umożliwia spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny, z dziećmi. To dobra okazja, by pobyć razem, na powietrzu, poświęcić dzieciom czas. Jej głównym celem jest promowanie wartości rodzinnych, zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie pozytywnego modelu rodziny jako wielopokoleniowej instytucji, w której każdy, także najmłodszy jej członek, zajmuje ważne miejsce.

Redakcja Daromin




Spotkanie uczniów z Daromina z pracownikami KRUS dotyczące bezpiecznych wakacji w gospodarstwie rolnym


W związku z zbliżającymi się wakacjami w naszej szkole prowadzonych jest szereg działań profilaktycznych i wychowawczych związanych z przygotowaniem dzieci i młodzieży do bezpiecznego i konstruktywnego spędzania czasu wolnego. Do takich działań zaliczyć m.in. można spotkanie uczniów z kl. I-VI szkoły podstawowej z pracownikami KRUS z Sandomierza, które odbyło się 9 czerwca 2016r w szkole w Darominie.



Na to spotkanie przybyli do nas p. Małgorzata Błasiak- kierownik placówki terenowej KRUS w Sandomierzu oraz p. Antoni Michalski- inspektor, którzy poprowadzili dla uczniów zajęcia profilaktyczne połączone z konkursem wiedzy o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym z nagrodami. Uczniowie wzięli udział w pogadance na temat bezpieczeństwa podczas pomocy rodzicom w gospodarstwie rolnym, obejrzeli film animowany, w którym ukazane zostały różnego rodzaju zagrożenia czyhające na dzieci i młodzież w gospodarstwie. Film przedstawiał sceny z życia współczesnej wsi i lekkomyślne podejście do prostych czynności, które mogły skończyć się bardzo źle-mimo, że nie były ukazane bezpośrednie konsekwencje nieuwagi, dla uczestników spotkania miały jasny przekaz i pobudzały wyobraźnię jak dalej mogły potoczyć się losy głównych bohaterów.



Spotkanie miało na celu ukazanie uczniom realnych zagrożeń wynikających z niewłaściwego użytkowania sprzętu rolno- ogrodniczego, niedostosowania wieku obsługujących sprzęt a także samodzielnego korzystania z urządzeń w gospodarstwie rolnym bez opieki i nadzoru dorosłych. Podczas wakacji dzieci i młodzież chętnie pomagają swoim rodzicom i jak najbardziej postawa ta jest godna pochwały, należy jednak czynić to rozważnie i mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie i życie małych pomocników. Zagrożenia czyhające w gospodarstwach rolnych można mnożyć bez końca, dlatego wymagana jest czujność i zdrowy rozsądek od każdego, kto podejmuje się obsługi sprzętu rolniczego czy pomocy w pracach polowych. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii, a przecież nikt świadomie tego nie chce. Uświadomienie sobie zagrożeń i mówienie o nich otwarcie jest najskuteczniejszą profilaktyką, działa na wyobraźnię człowieka, dlatego spotkanie, które miało miejsce w naszej szkole z pewnością przyniesie pozytywne skutki, dzięki niemu wiedza z tego zakresu będzie bogatsza a sposób myślenia w kwestii bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym będzie bardziej świadomy, co pozwoli odpowiedzialne i realnie oceniać rzeczywistość i ewentualne zagrożenie. Zwieńczeniem spotkania a zarazem sprawdzeniem swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym był konkurs przygotowany przez prowadzących zajęcia. Uczniowie z kl. IV-VI mieli odpowiedzieć na kilkanaście pytań testowych. Wśród uczestników wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali najwyższą ilość punktów. Nasi uczniowie wykazali się jak zwykle dużą wiedzą i umiejętnościami, dlatego wśród wyróżnionych i nagrodzonych było aż ośmiu uczestników. W klasyfikacji ogólnej pierwsze miejsce zajęli: Gaweł Dawid z kl. VI, Ożóg Arkadiusz z kl. VI. Drugie miejsce przypadło: Kwietniewskiej Gabrieli z kl. VI, oraz Gołąbek Marcinowi z kl. V. Natomiast miejsce trzecie zdobyli: Bajak Berenika z kl. VI, Wójtowicz Kinga y kl. IV, Zacharski Michał z kl. VI oraz Zimoląg Roksana z kl. IV.



Wszyscy uczniowie, którzy zajęli miejsce na podium otrzymali z rąk organizatorów cenne nagrody, dyplomy i gratulacje.



Liczymy, że wiedza zdobyta podczas spotkania pozwoli uniknąć wielu wypadków, realnie oceniać zagrożenie oraz szybko i skutecznie reagować w niebezpiecznych sytuacjach. Jednocześnie życzymy, by czas wakacji był czasem odpoczynku, regeneracji, ciekawych i pouczających przygód. Mamy również nadzieję, że po wakacjach wszyscy wrócą do szkoły wypoczęci, zdrowi, bez przykrych doświadczeń i wspomnień związanych z wypadkami w gospodarstwie rolnym.

Ewa Bilska







Rodzinne Świętowanie

Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Rodzice, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie oraz Punktu Przedszkolnego "Na wzgórzu" mają zaszczyt zaprosić Państwa na imprezę środowiskową -Rodzinne Świętowanie.

Zapraszamy do wspólnej zabawy 12 czerwca 2016r. od godziny 14.00 do szkoły w Darominie, a także do skorzystania z wielu darmowych atrakcji na świeżym powietrzu, na placu przed szkołą.
W programie imprezy organizatorzy przewidują szereg atrakcji:

  • występy artystyczne uczniów naszej szkoły;
  • zjeżdżalnia;
  • eurobangee;
  • plac zabaw;
  • łódki, kule wodne;
  • speedball;
  • kiermasz ciast, sałatek;
  • lody;
  • wiele innych atrakcji m.in. wystawa zwierząt.


Imprezę uświetni występ szkolnego zespołu muzycznego oraz zespołu: Restart.


Organizatorzy




WARSZTATY Z PAPIEROWĄ WIKLINĄ W ROLI GŁÓWNEJ


O tym, że tradycja odgrywa niezmiernie ważną rolę w wychowaniu moralnym i kulturalnym młodych pokoleń nikogo nie trzeba przekonywać. Życie wspólnoty szkolnej zawsze było budowane wokół tradycji i na tradycjach, ale nie można jedynie tkwić w tym „co już było”. Rola współczesnej szkoły polega, między innymi, na umiejętnym łączeniu przeszłości ze współczesnością, gdyż autentycznie rozumiana nowoczesność wyrasta właśnie z tradycji i na niej jest budowana. Jednym, ale nie jedynym, elementem tradycji są zwyczaje i obyczaje lokalne, a celem szkoły jest przybliżanie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu, w którym mieszka i żyje, jego Małej Ojczyzny. Aby wspierać rozwój naszych uczniów w tym właśnie kierunku, dnia 18 maja odbyły się warsztaty wikliniarskie prowadzone przez panią Izabelę Bajak w II klasie szkoły podstawowej. Dzieci, dzięki umiejętnościom i wiedzy p. Izy miały szansę zapoznać się ze sztuką tradycyjnego wyplatania, ale materiał, który wykorzystywano był „uwspółcześniony”, bowiem nie była to tradycyjna wiklina, ale gazeta.



Na początek uczniowie musieli wykonać papierowe rurki, które posłużyły im do wykonania „wiklinowej” filiżanki z podstawką. Do zwijania rurek potrzebne były wykałaczki do szaszłyków, na które zawijano pojedyncze strony gazet. Następnie wycinano dno filiżanki z tekturowego papieru, do którego przyklejano rurki i które naprzemiennie przeplatano. Zadanie było dość czasochłonne i wymagało koncentracji, ale dzieci wytrwale pracowały nad swoimi małymi dziełami sztuki.


Kolejny etap polegał na ozdabianiu, w tym celu uczniowie wycinali z serwetek papierowych różnorodne wzory, przyklejali je na filiżanki, aby już na samym końcu móc je pokryć utrwalającym lakierem.


Wykorzystanie szkolnego czasu w ten sposób daje wiele korzyści, a także pozwala na utrwalanie piękna tradycji ludowych.


Własnoręcznie wykonane filiżanki dały dzieciom wiele radości, satysfakcji, wiary we własne umiejętności manualne i rękodzielnicze oraz możliwość indywidualnego doznawania wartości, jakie niesie ze sobą tradycja.




Paulina Kurzępa




Spotkanie z autorką wierszy dla dzieci Edytą Zarębską


Dnia 16 maja 2016 roku Gminna Biblioteka w Wilczycach gościła panią Edytę Zarębską – bajkopisarkę i ilustratorkę książek dla dzieci oraz jej męża Roberta Zarębskiego - muzyka i kompozytora. Na tak zacne spotkanie wybrały się pierwszaki z Naszej Szkoły ze swoją opiekunką panią Natalią Woźniak. Myślą przewodnią spotkania były marzenia, bo przecież każdy z nas pragnie by się spełniały. Celem zaś było zainteresowanie małych czytelników biblioteką i czytaniem książek. Debiutancka książka Edyty Zarębskiej to "Opowieści Babci Gruni" napisana wierszem i własnoręcznie przez autorkę ozdobiona. Inne książki to: "Posłuchajki. Moje ulubione opowieści", "Posłuchajki. 365 bajek na dobranoc", "Antek i stara jabłonka", "Zosia i fiołkowy kapelusz". Pisarka z 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży.



Autorka spotkanie rozpoczęła opowiadając o początkach swojej twórczości, o przygodach ze swojego dzieciństwa, które były dla niej inspiracją do pisania książek. Powiedziała, że jako mała dziewczynka marzyła by zostać pisarką i że marzenie to się spełniło, a spotkania z Czytelnikami sprawiają jej ogromną radość i że każda rozmowa w cztery oczy z dziećmi stanie się prędzej czy później częścią bajki lub powieści. Pani Edyta bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi, które brały aktywny udział, chętnie odpowiadały na zadawane pytania i miały możliwość mówienia do mikrofonu. Autorka ma problemy ze słuchem, o czym możemy się dowiedzieć w jednym z udzielonych przez nią wywiadów: „Jestem osobą niepełnosprawną. Od dziecka poważnie niedosłyszę i dziś, gdyby nie odpowiedni sprzęt, można by śmiało powiedzieć, że jestem głucha. Jednak nauczyłam się sobie z tym radzić. W większości czytam z ust, lub z usłyszanych urywków zdań domyślam się reszty. Oczywiście zdarzają się wpadki, ale potrafię się z siebie śmiać. Spotkania autorskie z dziećmi prowadzę przy pomocy mikrofonu, co daje zresztą więcej niż jedno ulepszenie, dzieci mogą mnie dobrze słyszeć , bo uwielbiają odpowiadać do mikrofonu, a czasem, gdy zachodzi taka potrzeba łatwiej je poskromić”. Pani Edyta opowiadała również dzieciom o tym, w jaki sposób powstała bajka "Opowieści babci Gruni". W czasie spotkania uczniowie mieli również możliwość obserwowania tego, jak powstaje ilustracja do książki. Do wspólnej zabawy włączył się także pan Robert, który przeczytał bajkę, a następnie zaśpiewał piosenkę przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego.



Takie spotkania poprzez zabawę i dzięki miłej atmosferze są okazją do zainteresowania małych czytelników biblioteką i czytelnictwem.

Redakcja Daromin




ŚWIAT PRZYRODY W POEZJI


Każdego roku o tej samej porze uczniowie naszej szkoły, mają okazję zmierzyć się z siłą i czarem poezji. Dnia 24 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Wilczycach odbyła się VIII edycja międzyszkolnego konkursu recytatorskiego pt.: „Świat przyrody w poezji ”, w którym udział wzięło ośmioro naszych podopiecznych. Przedsięwzięcie było organizowane w trzech grupach wiekowych: pierwsza- uczniowie klas I – III szkoły podstawowej i tutaj w imieniu naszej szkoły występowali- Eliza Atamańczuk, Radosław Rędziak, Aneta Dąbrowska i Kuba Kozłowski; druga- klasy IV- VI szkoły podstawowej, w tej kategorii reprezentowali naszą placówkę: Martyna Ozdoba, Kinga Wójtowicz i Aleksandra Zimoląg; trzecia i ostatnia grupa, to uczniowie klas I- III gimnazjum. Każda z osób prezentowała jeden wiersz o tematyce przyrodniczej, który dostosowany był do wieku, wyglądu i osobowości. Główne cele konkursu opierały się na popularyzowaniu poezji jako szczególnej formy wypowiedzi, kształtowaniu wrażliwości na piękno ojczystego języka, promowaniu sztuki żywego słowa i propagowaniu piękna poezji polskiej wśród dzieci i młodzieży.



Zanim nasi uczniowie znaleźli się w etapie międzyszkolnym, poloniści i wychowawcy naszej szkoły w poszczególnych klasach przeprowadzili konkursy klasowe, by wyłonić grupę kilku najznakomitszych recytatorów, którzy godnie mieli nas reprezentować w Wilczycach. Cały pomysł miał na celu rozbudzanie miłości do czytania poezji, uczył zdrowej rywalizacji, edukował podczas poszukiwania i wyboru tekstu oraz uwrażliwiał na piękno słowa. Uczniowie sięgnęli do nowatorskich wierszy, poznali współczesne nazwiska poetów i pisarzy oraz udoskonalili swój warsztat mowy. Na etapie międzyszkolnym występy były na wysokim poziomie, a jury zachwyciły niezwykłe deklamacje i oryginalne, niepowtarzalne teksty. Przygotowania i trema opłaciły się ponieważ nasi uczniowie odnieśli sukces- Eliza Atamańczuk zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, z kolei Radosław Rędziak i Martyna Ozdoba zostali wyróżnieni spośród wszystkich uczestników. Wszyscy na pamiątkę uczestnictwa zostali obdarowani dyplomami, nagrodami oraz upominkami. Warto pielęgnować tę tradycję, bo taki konkurs dostarcza wielu emocji i niezwykłych wzruszeń, zarówno uczniom, jak i ich opiekunom. Wystąpienie przed publicznością przełamuje stres, dostarcza pozytywnej energii i dowartościowuje uczestnika a słuchaczom oferuje miło spędzony czas z literaturą. Dla wielu uczestników już sam udział w takim przeglądzie jest dużym wyróżnieniem.

Paulina Kurzępa





Kolejne sukcesy naszych „piłkarzy” z klasy III i II ze Szkoły Podstawowej w Darominie


Korzystając z dobrej passy piłkarskiej jaka towarzyszy tegorocznym trzecioklasistom 11 maja 2016r. chłopcy udali się do Niedźwic na kolejne rozgrywki piłki nożnej. Tego dnia w Niedźwicach odbył się "Międzygminny turniej w piłce nożnej chłopców klas III" Uczestniczyło w nim sześć szkół z Niedźwic, Obrazowa, Skotnik, Postronnej, Kleczanowa, Daromina. Naszą drużynę piłkarską reprezentowali chłopcy w składzie: Jakub Bakalarski, Dawid Borowski, Bartosz Dominikiewicz, Bartosz Kowalski, Jakub Kozłowski, Patryk Ozdoba, Szymon Smolarski, Dominik Żmuda. Chłopcy podczas gry wykazali się dużym sprytem i umiejętnościami, co ułatwiło im pokonanie przeciwników. Rywalizacja w kilku meczach z konkurencją zapewniła im miejsce na podium i srebrny medal. W ogólnej klasyfikacji I miejsce przypadło drużynie z Niedźwic, II zaszczytne miejsce należało do naszych „Piłkarzy” z Daromina, natomiast III miejsce zdobyła szkoła ze Skotnik. Drużyna naszych chłopców została nagrodzona pucharem i dyplomem, oraz gromkimi brawami i gratulacjami. Ponadto dodatkowym sukcesem drużyny z Daromina było niezwykłe wyróżnienie tamtejszej ławki sędziowskiej jednego z naszych piłkarzy, tj. Dominika Żmudy za najlepszą grę na boisku. Dostał on dodatkowe wyróżnienie i nagrodę w postaci dyplomu i pucharu dla „Najlepszego piłkarza Międzygminnego turnieju w piłce nożnej chłopców klas III". Wyróżnienie to było w pełni uzasadnione i zasłużone, gdyż Dominik wykazywał się wielkim zaangażowaniem, bardzo dobrą grą, udało mu się strzelić wiele bramek a jego postawa na boisku była heroiczna. Serdecznie gratulujemy chłopcom kolejnych sukcesów i czekamy na więcej. Redakcja Daromin



„Cudze chwalicie, swego nie znacie”- wycieczka uczniów z Daromina w Góry Pieprzowe i do Sandomierza


Wiosna, to pora roku, kiedy pogoda sprzyja i zachęca do wojaży, oraz poznawania ciekawych, a także nowych miejsc. O ile miejsc w naszej okolicy godnych polecenia i odwiedzenia jest bardzo dużo, o tyle na pogodę nie mamy większego wpływu. Na szczęście aura sprzyja naszym planom i wspólnym wyjazdom, dlatego w dniu 20.05 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie wraz z nauczycielami wybrali się w niezwykłą podróż, której głównym celem było poznanie i zmierzenie się z najstarszymi górami w Polsce- Górami Pieprzowymi. Kolejnymi atrakcjami tego wyjazdu był spacer Wąwozem Królowej Jadwigi i rejs statkiem po Wiśle.



Dzięki p. N. Woźniak, która uczestniczyła w wycieczce, mogliśmy poznać wiele ciekawych informacji dotyczących budowy i cech charakterystycznych Gór Pieprzowych. Na zwiedzanym terenie znajduje się „Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe”. Przemierzając szlak bacznie obserwowaliśmy piękną, budzącą się do życia przyrodę i unikatowe gatunki roślin, które występują w sąsiadujących z naszą okolicą górach. Dowiedzieliśmy się m.in. że obszar, Gór Pieprzowych i cała okolica znajdują się w ramach sieci „Natura 2000”. Góry Pieprzowe to zjawiskowe miejsce, z których można podziwiać piękne widoki na Sandomierz a także przepływającą u podnóża gór Wisłę.



Podczas pokonywania szlaku i wspinania się ku szczytowi, mogliśmy dostrzec szare łupki ilaste, łupki kwarcowe, czy piaskowce kwarcowo- wapienne- co jest niepowtarzalnym zjawiskiem i możliwym do obejrzenia tylko tu. Po zdobyciu szczytu, z lekką zadyszką zatrzymaliśmy się na platformie widokowej i podziwialiśmy piękne widoki. Sandomierz i Wisła oraz okoliczne miejscowości położone poniżej, z tej perspektywy i o tej porze roku wyglądają niezwykle zachwycająco. Zwolennicy takiej formy odpoczynku na pewno dostrzegli wiele walorów tego krajobrazu.



Po chwili odpoczynku i wspólnej fotografii na tle Sandomierza, ruszyliśmy do oddalonej kilkadziesiąt metrów willi Dzika Róża, gdzie czekało na nas ognisko, w równie atrakcyjnym i pełnym uroku, z pięknymi widokami miejscu. Wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek, a następnie ich konsumpcja, w tak pięknych okolicznościach przyrody jest miłym sposobem odpoczynku.



Posileni kiełbaskami i naładowani pozytywną energią, której dostarczyła nam słoneczna pogoda i atrakcyjne miejsca, w których przebywaliśmy, ruszyliśmy w dalszą drogę i zwiedzanie.



Odbyliśmy spacer najstarszą ulicą Sandomierza mijając kościół św. Jakuba, idąc ulicą Staromiejska doszliśmy do kościoła św. Pawła i Wąwozu Królowej Jadwigi, dowiadując się przy okazji różnych ciekawostek, związanych z oglądanymi zabytkowymi budowlami i miejscami. Następnie odbyliśmy niesamowity spacer lessowym Wąwozem Królowej Jadwigi, w którym podziwialiśmy lipy, klony, akacje, wiązy i ich system korzeniowy, który w większości znajduje się na wierzchu.



Kolejną atrakcją dla uczestników wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego mogliśmy poczuć żeglarski klimat. Płynąc statkiem podziwialiśmy przyrodę i zabytki Sandomierza głównie: Stare Miasto, kościół św. Jakuba, zamek, synagogę, następnie ukazał nam się widok na Collegium Gostomianum, Katedrę, Dom Długosza, mogliśmy jeszcze raz podziwiać Góry Pieprzowe z nieco innej perspektywy. Po odbyciu rejsu na bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego uczniowie mieli czas na zakupienie pamiątek i małych przekąsek, po czym udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły.



Wycieczka w Góry Pieprzowe i do Sandomierza była bardzo bogata w atrakcje i należała do udanych. Liczymy, że uczestnikom, pozostały po niej miłe wspomnienia a jednocześnie zostali wyposażeni w nowe wiadomości i nowe doświadczenia.

Ewa Bilska




SONGOWANIE PO ANGIELSKU


Nie podlega dyskusji fakt, że muzyka jest wszechobecna, a każdy z nas posiada własne muzyczne preferencje. Dla niektórych może się ona stać sposobem na życie, dla innych pełni funkcję rozrywkową oraz relaksującą. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie rolą piosenek i muzyki w procesie uczenia się i nauczania języka.



Duża część nauczycieli traktuje ją jako wartościowy materiał dydaktyczny. Piosenka niewątpliwie spełnia cele dydaktyczne, posiadając przy tym walor ułatwiania zapamiętywania materiału przez uczniów poprzez swą atrakcyjną formę. Biorąc pod uwagę owe aspekty coraz częściej są organizowane liczne konkursy popularyzujące śpiewanie wśród dzieci i młodzieży. W jednym z takich wydarzeń wzięły udział dwie nasze uczennice: Sylwia Rędziak (klasa II) i Roksana Zimoląg (klasa IV), przygotowywane przez panią Sylwię Jach. W dniu 11 maja 2016 r. reprezentowały naszą szkołę w I Edycji Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Angielskiej. Wydarzenie było organizowane po raz pierwszy w Domu Kultury w Klimontowie.



Jego naczelnymi celami były: uwrażliwienie na piękno twórczości artystycznej, kształcenie sprawności płynnego posługiwania się językiem angielskim oraz sprawdzenie siebie poprzez wykonywanie ulubionych przebojów. W konkursie wzięła udział młodzież w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV - VI ze szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego. Wspaniała atmosfera, jaką stworzyli uczestnicy konkursu, zgromadziła pełną widownię, która podziwiała talenty swoich kolegów i koleżanek. Występy były na bardzo wysokim poziomie, co można było zaobserwować po reakcji zaciekawionej publiczności.



Trema i przygotowanie opłaciły się, ponieważ Nasze uczennice wróciły z dyplomami i znaczącymi upominkami. Bogatsze w doświadczenia zdobyły również piękną drewnianą statuetkę, upamiętniającą udział Naszej Szkoły w konkursie.

Sylwia Jach, Paulina Kurzępa




„POECI DZIECIOM”


Dnia 17 maja 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Darominie wzięli udział w III Edycji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego pt.: "Wiersze Marii Konopnickiej" w języku angielskim. Wydarzenie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 3 w Sandomierzu.



Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci umiejętności recytatorskich, motywowanie do nauki języków obcych, stworzenie możliwości zaprezentowania swoich umiejętności językowych i artystycznych oraz rozwijanie zainteresowań literackich. Współzawodniczyli ze sobą uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z Sandomierza oraz z okolic, a każdą z nich reprezentowało dwóch uczestników z klas IV - VI. W imieniu naszej szkoły występowały: Paulina Barańska (kl. IV) recytowała wiersz „Storky”- „ Bocian” oraz Berenika Bajak, która przygotowała utwór pt. „Grandpa will visit” – „Dziadek przyjdzie”.



Podczas występu towarzyszyli im uczniowie z klasy IV: Martyna Ozdoba, Katarzyna Chodurska, Arkadiusz Gradzik oraz z klasy VI: Gabriela Kwietniewska i Michał Zacharski. Dzieci pod opieką p. S. Jach zadbały o odpowiedni stopień opanowania tekstu, oryginalność wykonania, wyraz artystyczny, przygotowali także stroje i dekoracje. Uczniowie zdobyli dyplomy za udział w konkursie oraz cenne doświadczenie sceniczne.



Sylwia Jach, Paulina Kurzępa




HUMANISTYCZNE ZMAGANIA UCZNIÓW Z DAROMINA


Edukacja humanistyczna odgrywa szczególną rolę w kształtowaniu postaw dzieci, wpływa na ich późniejsze życie i świadomość tego kim są i skąd pochodzą. Ważne jest aby młodzi ludzie (i nie tylko oni ) w zalewie kultury masowej nie tracili wiedzy o przeszłości, aby nie ulegali łatwemu złudzeniu, że można i należy już budować przyszłość na innym fundamencie, niż ten, który przez całą historię stanowił o naszej narodowej i państwowej tożsamości. Współczesna edukacja wychodzi tym zjawiskom naprzeciw, służą temu organizowane coraz liczniej konkursy z zakresu nauk humanistycznych. 19 maja 2016r. czworo uczniów naszej szkoły: Aleksandra Zimoląg, Agnieszka Rędziak (kl. V) oraz Gabriela Kwietniewska, Arkadiusz Ożóg (kl. VI) wzięło udział w III Konkursie Wiedzy Humanistycznej ŁAMI – GŁÓWKA pod hasłem „Dynastia Jagiellonów. Legendy polskie”. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach. Głównymi celami konkursu były: rozbudzanie zainteresowania i popularyzowanie wiedzy humanistycznej, pobudzanie twórczego myślenia, rozwijanie umiejętności pracy w grupie. Uczniowie rywalizowali w czteroosobowych zespołach, odpowiadając na pytania z przedmiotów humanistycznych: język polski, historia i plastyka. Dzieci musiały wykazać się znajomością legend polskich, terminów literackich oraz wiedzą historyczną dotyczącą lat panowania dynastii Jagiellonów w Polsce. Uczniowie rywalizowali w wielu kategoriach m.in.: rozwiązywali test, krzyżówki, rebusy; wykonywali pracę plastyczną (plakat) na podstawie wiersza J. Ratajczaka „Legenda”; układali własną legendę z wykorzystaniem słów-kluczy. Uczniowie szkoły w Darominie, przygotowani przez panie Paulinę Kurzępę i Justynę Czarnecką, rywalizowali z jedenastoma zespołami z powiatu sandomierskiego i godnie reprezentowali naszą szkołę wykazując się rozległą wiedzą, kreatywnością, umiejętnościami plastycznymi, spostrzegawczością i refleksem. Za swoje zaangażowanie i wkład do przygotowania zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Nasi podopieczni zrobili pierwszy krok, aby pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie, życzymy im dalszych sukcesów.

Redakcja Daromin

,,Rośnij zdrowo na sportowo"


W ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" rekomendowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w szkole w Darominie odbyło się spotkanie dla grupy przedszkolnej i klasy "0" pod hasłem "Rośnij zdrowo na sportowo".



Celem akcji jest propagowanie sportu, rozwijanie sprawności ruchowej, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, oraz rozwijanie pasji i talentów.



Dnia 27.04.2016 r. do przedszkola i szkoły w Darominie zawitał klaun , którego zadaniem było nie tylko sprawienie radości dzieciom, ale przede wszystkim wskazanie, jak dbać o sprawność fizyczną.



Dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych proponowanych przez animatora. W ciągu godziny miały okazję tańczyć, biegać, uczestniczyć w konkursach, wykazać się sprawnością ruchową i szybkością.



Starsze, jak i młodsze dzieci w naszej szkole uwielbiają ruch, a wszelkie wyjścia na salę gimnastyczną czy plac zabaw, same w sobie są nagrodą, dlatego zajęcia prowadzone przez animatora, którym towarzyszyła wesoła muzyka i możliwość zdobycia skromnych upominków sprawiły dzieciom ogromną przyjemność.

Dorota Leja




UCZEŃ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DAROMINIE REPREZENTOWAŁ POWIAT SANDOMIERSKI W KONKURSIE POŻARNICZYM "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"


W dniu 8 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież Zapobiega Pożarom". Gminę Wilczyce w I grupie reprezentował uczeń Szkoły Podstawowej w Darominie - Patryk Borowski. Patryk zajął zaszczytne I miejsce w eliminacjach powiatowych i reprezentował powiat sandomierski w etapie wojewódzkim. Eliminacje wojewódzkie odbyły się w dniu 27 kwietnia 2016 r. w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Kielcach - Patryk zajął IV miejsce. Serdecznie gratulujemy naszemu koledze i życzymy dalszych sukcesów.

Redakcja Daromin




,, Moja ulubiona postać baśniowa”


Uczniowie naszej szkoły : Paulina Brańska z kl.IV , Agnieszka Rędziak i Aleksandra Zimoląg z kl. V wzięły udział w II Edycji Konkursu literacko – plastycznego organizowanego przez Publiczne Gimnazjum w Dwikozach pt. „ Moja ulubiona postać baśniowa” . Celem konkursu było promowanie zainteresowań literackich, odkrywanie talentów artystycznych oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej wśród młodzieży. Aleksandra Zimoląg za pracę plastyczną pt. „Czerwony Kapturek”, została nagrodzona wyróżnieniem komisji. Każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody.

Judyta Samołyk




WYCIECZKA UCZNIÓW Z DAROMINA DO RUDNIKA NAD SANEM


Dnia 16 marca 2016 roku uczniowie klas I, II, III i IV Szkoły Podstawowej w Darominie wraz z nauczycielami wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Rudnika nad Sanem. Jest to niewielka, malownicza miejscowość położona w województwie podkarpackim u ujścia rzeki Rudna do Sanu. Po szczęśliwym dotarciu do celu, wszyscy udali się do Centrum Wikliniarstwa- placówki edukacyjno- wystawienniczej.



Tutaj wycieczkowicze zostali przywitani przez Panią przewodnik, która opowiadała o zgromadzonych w budynku eksponatach. Na wstępie wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o tradycjach wikliniarskich w Rudniku nad Sanem, które sięgają XIX w., kiedy właściciel dóbr rudnickich, austriacki hrabia Ferdynand Hompesch, zauważył, że nad Sanem rośnie mnóstwo wikliny i postanowił wykorzystać to naturalne bogactwo. Na własny koszt wysłał pięciu młodych rudniczan do Wiednia na kilkumiesięczną naukę do szkoły koszykarskiej. Po powrocie chłopcy przekazali swoje umiejętności innym. Od tego czasu wikliniarstwo rozpowszechniło się w mieście i okolicach. W trakcie wykładu uczniowie oglądali ekspozycje wikliny artystycznej i użytkowej, podziwiali piękną wiklinową modę prezentowaną m.in. w Brukseli, Krakowie i Warszawie.



To, co najbardziej wszystkich zachwyciło, to: dbałość o szczegóły i detale, z jakimi zostały wykonane przedmioty, ale także różnorodność i nowoczesność wykorzystania tego surowca np. przy produkcji mebli. Podziwialiśmy także wiklinowe elementy polskiego pawilonu, który reprezentował nasz kraj na wystawie EXPO 2005 w Japonii. W placówce na eksponatach mogliśmy usiąść, dotknąć, przymierzyć (np. stroje czy kapelusze) i zrobić z nimi pamiątkową fotografię. Zwiedzanie było połączone z pokazem poszczególnych etapów produkcji wikliniarskiej. W sumie zobaczyliśmy kilka sal wystawowych, każda była poświęcona innej ekspozycji: wikliny artystycznej, wyrobów użytkowych, historii koszykarstwa, historyczno – etnograficzną oraz galerię malarską. Doskonałą metodą utrwalenia zdobytej wiedzy były warsztaty artystyczne, w trakcie których uczniowie własnoręcznie wyplatali wiosenne kwiatki i na zakończenie, których każdy otrzymał pamiątkową wiklinową bransoletkę.



Zwieńczeniem naszego pobytu w Polskiej Stolicy Wikliny były zakupy w sklepach z pamiątkami. Z wycieczki dzieci wróciły usatysfakcjonowane i zadowolone.

Paulina Kurzępa




UCZEŃ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DAROMINIE BĘDZIE REPREZENTOWAŁ POWIAT SANDOMIERSKI W KONKURSIE POŻARNICZYM „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”


W dniu 8 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież Zapobiega Pożarom”. Gminę Wilczyce w I grupie reprezentował uczeń Szkoły Podstawowej w Darominie – Patryk Borowski. Patryk zajął zaszczytne I miejsce w eliminacjach powiatowych i będzie reprezentował powiat sandomierski w etapie wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy naszemu koledze i życzymy dalszych sukcesów.



Redakcja Daromin




Oddział przedszkolny piecze chleb


Dnia 9 marca 2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego w Darominie wzięły udział w niecodziennych zajęciach kulinarnych pieczenia chleba.




Przedszkolaki dobrze przygotowały się do tego przedsięwzięcia. Przez dwa poprzedzające dni poznawały tajniki zdrowego jadłospisu człowieka. Rozmawiały o witaminach, tworzyły piramidę żywieniową, rozróżniały rodzaje maki i poznały sposób jej tworzenia. Wspólnie postanowiły upiec chleb z najzdrowszej maki orkiszowej. Była to dla nich niezwykła przygoda, gdyż takiej czynności jeszcze nie wykonywały. Pieczenie chleba poprzedziło omówienie historyjki "Od ziarenka do bochenka", po czym dzieci z wielką ochotą zabrały się do pracy. Zajęcia kulinarne bardzo przypadły dzieciom do gustu. Wspólnie przygotowywały zaczyn na chleb, a następnie wymieszały wszystkie składniki.




Jakież było zdziwienie dzieci, gdy po odstawieniu ciasta na 30 minut podwoiło ono swoja objętość. Po wyrośnięciu przełożono ciasto do blaszek i włożono do piekarnika w szkolnej kuchni. Zapach chleba unosił się w całej szkole. Po upieczeniu i wystudzeniu odbyła się degustacja pieczywa. Kromki chleba zostały rozczęstowane wśród dzieci.




Wypieku skosztowała także p. Dyrektor. Wszystkim bardzo smakował. Dzieci były bardzo dumne z siebie, że potrafiły upiec tak pyszny chleb.

p. Teresa Madej




Dzieci z Daromina pożegnały zimę i gorąco powitały wiosnę


Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny tj. 21 marca bieżącego roku uczniowie naszej szkoły postanowili definitywnie wypędzić szarą i deszczową zimę.



Zgodnie z tradycją uczniowie z kl. I-V oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego "Na wzgórzu" i oddziału przedszkolnego wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali Marzanny, które symbolizują zimę.



Kukły, jak nakazuje staropolski zwyczaj wykonane zostały ze słomy, ozdobione kolorowymi wstążkami z bibuły i materiału. By skutecznie pożegnać zimne dni, wszyscy spotkaliśmy się na placu szkolnym, wokół przygotowanego i rozpalonego wcześniej ogniska. Słowami znanej rymowanki: "Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno do ognia Cię wrzucamy, bo wiosnę witamy", rozpoczęliśmy rytuał witania wiosny, kolejno wrzucaliśmy i paliliśmy swoje kukły, po czym obserwowaliśmy, jak zima odchodzi trawiona przez ogień.



By uczcić ten dzień Samorząd Uczniowski również przygotował kilka niespodzianek dla uczniów wszystkich klas. Przedstawiciele samorządu zorganizowali "Dzień sportu"- wewnątrzszkolne konkursy sprawnościowe, rozgrywki piłki nożnej i siatkówki. Każdy uczeń w ramach lekcji uczestniczył w różnego rodzaju formach aktywności fizycznej, mógł aktywnie spędzić dzień, zmierzyć się z kolegami a jednocześnie doskonalić swoje umiejętności i zainteresowania sportem. Uczniowie bardzo chętnie i licznie uczestniczyli w zajęciach, które prowadziły uczennice: Bajak Berenika z kl. VI, Aleksandra Gaweł z kl. IIgim., Maciąg Ewelina z kl. II gim. i Kowalska Karolina z kl. III gim.



Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tegorocznych obchodów z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

Redakcja Daromin




CHŁOPCY Z DAROMINA GODNIE REPREZENTOWALI SZKOŁĘ W FINAŁACH WOJEWÓDZKICH TURNIEJU "PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW U10 Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU"


W związku z zajęciem I miejsca w Turnieju Powiatowym "PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW U10 Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU", który odbył się 20 października 2015r. w Dwikozach i zakwalifikowaniem się do dalszych rozgrywek, uczniowie z klas II i III Szkoły Podstawowej w Darominie w składzie: Bartosz Dominikiwicz, Patryk Ozdoba, Jakub Bakalarski, Dawid Borowski, Bartosz Kowalski, Jakub Kozłowski, Szymon Smolarski, Albert Święcicki, Dominik Żmuda, 01 kwietnia 2016r. brali udział w FINAŁACH WOJEWÓDZKICH TURNIEJU "PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW U10 Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU".



Mimo niesprzyjającej aury nasi piłkarze byli zwarci i gotowi, a przede wszystkim bardzo podekscytowani faktem tak nobilitującej pozycji. Turniej odbył się na stadionie GOKSiR w Nowinach, dlatego już wczesnym rankiem uczniowie ruszyli w drogę. Na miejscu po uroczystej inauguracji i powitaniu zebranych przez organizatorów i sponsorów imprezy, rozpoczęły się rozgrywki i eliminacje.



Nasi uczniowie w drodze losowania zagrali 3 mecze. Pierwszy z nich rozegrali z drużyną z SSP 1 z Kazimierzy Wielkiej. Kolejne mecze uczniowie zagrali z zespołem z SP ze Skarżyska Kamiennej oraz ze SP z Daleszyc. Chłopcy wykazali się dużą mobilizacją, determinacją, taktyką oraz umiejętnościami współpracy, co w efekcie przyniosło im zaszczytną lokatę. Na sukces zapracowali wszyscy zawodnicy naszej drużyny. Zaskoczyli oni nawet swojego trenera p. Jarosława Dobrocha, który był pod wielkim wrażeniem zgrania zawodników. Należy podkreślić, że nasza drużyna grała z naprawdę mocnymi przeciwnikami, którzy niejednokrotnie są trenowani w klubach sportowych.



Bez względu na wynik tego turnieju, uczniowie zdobyli cenne doświadczenie, mogli uczestniczyć w bardzo dużym sportowym przedsięwzięciu i poczuć atmosferę panującą na stadionie podczas takich imprez. Na pamiątkę uczestnictwa w turnieju uczestnicy zostali nagrodzeni medalami, dyplomami i upominkami sponsorowanymi przez organizatorów imprezy.



Chłopcy wrócili bardzo zadowoleni i jednogłośnie zadeklarowali dalszą pracę nad doskonaleniem taktyki, umiejętności i swojego charakteru.



W imieniu szkoły, opiekunów drużyny i samych chłopców dziękujemy Państwu Monice i Jarosławowi Borowskim, którzy zadbali tego dnia, o słodkie przekąski, wodę i owoce dla zawodników. Cieszymy się, że rodzice aprobują swoje pociechy i wspierają ich w rozwijaniu umiejętności i zainteresowań wszelkimi sposobami.



Serdecznie dziękujemy naszej wspaniałej drużynie, za tak godne reprezentowanie szkoły. Jesteśmy dumni z ich sukcesów sportowych, jednocześnie życzymy dalszej determinacji i wspinania się po kolejnych szczeblach kariery sportowej, by ostatecznie osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia.

Ewa Bilska









Uczniowie z Daromina na Warsztatach Wielkanocnych Plastyki Obrzędowej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu


Uczniowie klasy I i III uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Warsztaty te odbywały się 9 i 10 marca 2016 r. Pierwsza grupa uczniów z klasy trzeciej wraz z p. Ewą Bilską przybyła do hali widowiskowej w zamku 09.03.2016r. Byli już o godz. 9:00 zwarci i gotowi do wykonania pięknych dekoracji świątecznych. Następnego dnia w warsztatach uczestniczyła klasa pierwsza wraz ze swoją panią. Z pomocą Pań rękodzielniczek, z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, pięknie ubranych w ludowe stroje, dzieci wykonywały kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne i stroiki oraz miały możliwość przyglądać się jak powstają ręcznie robione pisanki i kraszanki wielkanocne. Dzieci poznały różne techniki wykonywania kwiatów z bibuły. Oczywiście motywem przewodnim były ludowe tradycje i obrzędy. Przy okazji wykonywania niepowtarzalnych dekoracji świątecznych uczestnicy mogli posłuchać wspomnień sprzed kilkudziesięciu lat i poznać tradycje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi . Udział w Warsztatach Wielkanocnych pozwolił uczestnikom wprowadzić nastrój wielkanocny do klas i domów, a ponadto ukazać, że własnoręcznie przygotowane stroiki, palmy czy pomalowane jajka, są nie tylko piękne i dużo bardziej zachwycają, ale również dają dużo większą satysfakcję z ich wykonania.



Wykonane samodzielnie z naturalnych produktów palmy, naprawdę robiły wrażenie, a zapał jaki wykazywali uczniowie, pozwala stwierdzić, że dzieci chętnie podejmują chęć nauki i są ciekawi tradycji ludowych. Naturalną ciekawość uczniów należałoby rozwijać i wykorzystać, właśnie poprzez czynne przekazywanie im mądrości ludowych i tradycji związanych z funkcjonowaniem ich przodków. Taka wiedza pozwoli im właściwie ukształtować swój kręgosłup moralny i prawidłowo wartościować. Warsztaty miały na celu również poznanie obrzędów i tradycji ludowych naszego regionu, uwrażliwić na piękno otaczającego świata i uświadomić, że sami jesteśmy w stanie stworzyć coś zachwycającego, wystarczy tylko chęci i zapał do pracy, czego dzieciom nie brakowało. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy i każdy z nich dumnie wrócił do domu, chwaląc się swoim dziełem, w postaci palmy wielkanocnej.

Ewa Bilska





Z językiem angielskim za pan brat w szkole w Darominie.


2 marca 2016 roku uczniowie naszej szkoły Roksana Zimoląg (klasa IV) i Krystian Rędziak (klasa III gimnazjum) reprezentowali naszą szkołę w VII Międzygminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. Wydarzenie było organizowane, jak co rok, w Zespole Szkół w Obrazowie. Celem konkursu jest popularyzowanie kultury krajów europejskich, doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz poszerzanie umiejętności muzycznych. W kategorii- szkoły podstawowe- brało udział 14 wokalistów natomiast w kategorii gimnazjum – 12. Jury oceniało ich warunki głosowe, interpretację, poprawność językową i ogólny wyraz artystyczny. Młodzi wykonawcy śpiewali piosenki w języku angielskim oraz niemieckim.



Uczennica naszej szkoły Roksana Zimoląg wykonała utwór anglojęzyczny Rihanny pt. "Hello" przy akompaniamencie Krystiana Rędziaka, obydwoje uplasowali się na pierwszym miejscu. Zwycięzcy otrzymali cenne statuetki, nagrody i dyplomy. Nad ich przygotowaniem czuwała p. Sylwia Jach oraz p. Przemysław Klimczak. Z roku na rok przegląd cieszy się coraz większym uznaniem i poziomem, w związku z tym wygrana cieszy jeszcze bardziej.



Serdecznie dziękujemy naszym kolegom za godne reprezentowanie szkoły i gratulujemy zajęcia zaszczytnego, pierwszego miejsca.

Sylwia Jach




SUKCES UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DAROMINIE W KONKURSIE POŻARNICZYM „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”


Kontynuując tradycję, wzorem lat poprzednich uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie 7 marca 2016 r. wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Etap gminny odbywał się w budynku Centrum Kultury w Wilczycach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej: Arkadiusz Ożóg (kl. VI), Patryk Borowski (kl. VI), Aleksandra Zimoląg (kl. V) oraz z drugiej klasy gimnazjum: Konrad Ożóg, Ewelina Maciąg i Szymon Siudak, wszyscy zostali wyłonieni w trakcie eliminacji szkolnych. Miejsce I w „Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej – Młodzież Zapobiega Pożarom” w pierwszej grupie wiekowej zajął Patryk Borowski, który będzie reprezentował Gminę Wilczyce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.



Na miejscu nie zabrakło pana wójta Roberta Palucha , który na zakończenie podziękował młodzieży i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. Konkurs służy popularyzacji wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, a także praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą. Jego zakres tematyczny jest szeroki i obejmował m.in.: historię i tradycję straży pożarnych, umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizację i zadania OSP oraz ich Związku, przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, jak również organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarem, znajomość sprzętu ratowniczo-gaśniczego, instalacji i urządzeń przeciwpożarowych. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym uczniom- Patrykowi za godne reprezentowanie naszej szkoły, tym samym życzymy dalszych sukcesów.

Redakcja Daromin




W szkole w Darominie dla babć i dziadków śpiewamy, tańczymy i gramy


W Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie oraz Punkcie Przedszkolnym „Na wzgórzu” uroczystość z okazji Dnia Babi i Dziadka jest jedną z najważniejszych w kalendarzu imprez naszej szkoły. Przygotowania do tego święta są bardzo intensywne i rozpoczynają się kilka tygodni wcześniej, wszystko po to, by babcie i dziadkowie tego dnia poczuli się wyjątkowo, miło spędzili te chwile i mieli same powody do dumy,widząc na scenie swoje wnuczęta.



W tym roku uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka obchodzona była 17.02.2016r. Już od rana w szkole panowało poruszenie i duża mobilizacja wśród uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy jak zwykle chętnie się udzielają i wspierają przygotowania m.in. poprzez przygotowanie słodkiego poczęstunku i ciepłych napojów. Tuż przed południem zacni goście pojawili się bardzo licznie i wypełnili przygotowaną wcześniej salę gimnastyczną. Z niecierpliwością też oczekiwali na rozpoczęcie części artystycznej.



Po zgromadzeniu się wszystkich na sali, tytułem wstępu zabrała głos pani dyrektor Edyta Rędziak, która powitała zebranych gości, złożyła im życzenia oraz zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania programu artystycznego. Tym samym rozpoczęła się część główna spotkania.





Jako pierwsi pojawili się przed swoimi dziadkami uczniowie z oddziału przedszkolnego i kl. I, którzy przygotowali inscenizację połączoną ze śpiewem piosenek i tańcem polki. Następnie swój talent aktorski zaprezentowały dzieci z punktu przedszkolnego, które wywołały wiele uśmiechów wśród publiczności.



Nadszedł czas, by zaprezentowały się również dzieci z kl. II i kl. III. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, przedstawili innowacyjną wersję znanej wszystkim bajki o Czerwonym Kapturku oraz tańczyli z chustami dla babć i dziadków. Dla gości również uczniowie z kl. IV- VI przygotowali program słowno- muzyczny, składali życzenia i dziękowali babciom i dziadkom za trud włożony w opiekę, troskę i pomoc w codziennych trudach.



Uczniowie naszej szkoły: Roksana Zimoląg, Patryk Borowski Miłosz Stępień przenieśli wszystkich do czasów młodości naszych babć i dziadków, śpiewając piękne, ponadczasowe i poruszające piosenki przy akompaniamencie Krystiana Redziaka z kl. III gim.



Nieco później na scenie pojawiły się uczennice gimnazjum a później uczniowie z kl. IV i kl. V, którzy zaprezentowali układ choreograficzny tańca współczesnego. Należy wspomnieć, że uczniowie samodzielnie przygotowali i opracowali układy taneczne i robili to z wielkim zaangażowaniem i determinacją, a efekt końcowy był spektakularny i publiczność była zachwycona poziomem, jaki reprezentowali podczas występu.





Po zakończeniu części artystycznej wszyscy uczniowie odśpiewali babciom i dziadkom „Sto lat”. Następnie wnuczki i wnuczkowie wręczyli swoim ukochanym gościom upominki przygotowane własnoręcznie, składając im życzenia i czule ściskając. Po części artystycznej wszyscy uczestnicy przy muzyce na żywo, w wykonaniu Patryka Borowskiego, Miłosza Stępnia, Krystiana Rędziaka oraz Roksany Zimoląg mieli okazję do podzielenia się wrażeniami z występów przy ciastku i kawie. Głos zabrała również jedna z babć, która w imieniu wszystkich gości podziękowała uczniom i nauczycielom, doceniając ich wkład i pracę oraz wyraziła wielki zachwyt występami artystycznymi wnuków.



Babcie i Dziadkowie byli wzruszeni, przepełnieni dumą i radością, widząc swoje pociechy tak przygotowane i pięknie prezentujące swoje wszechstronne talenty. W oku kręciły się łzy wzruszenia, szczególnie podczas wręczania upominków i składania swoim babciom życzeń.



Uczniowie byli bardzo przejęci swoją rolą i starali się najlepiej jak potrafią zaprezentować tego dnia, by w jakiś sposób chociaż trochę odwdzięczyć się za wielką miłość, jaką na co dzień są obdarowywani przez swoich dziadków.

Redakcja Daromin




Klaun Walduś uczy i bawi uczniów z Daromina


W dniu 16 lutego 2016r. do szkoły w Darominie zawitał po raz kolejny klaun Walduś, który, jak zwykle z humorem i nowymi skeczami rozśmieszał publiczność, zarówno najmłodszą jak i nieco starszą.



Wykorzystując w swoim programie artystycznym ciekawe i kolorowe kostiumy, maski i różnorodne rekwizyty bawił ucząc swoich widzów. Sympatyczny i śmieszny klaun prezentował gadżety, które mogą śmiało wykonane zostać z niepotrzebnych i starych przedmiotów i służyć nam po raz kolejny do zabaw i rozrywek, a co najważniejsze można je wykonać samemu w domu. Gość przeniósł nas w świat magii i czarów, pokazując sztuczki, które zaskakiwały i skłaniały uczniów do wytężenia wzroku i umysłu. Poprzez skecze przekazywał uczniom cenne wskazówki, by uczyli się nowych rzeczy i byli ciekawi świata, który jest niezwykły i ciągle może zaskakiwać. Starał się również zachęcić widzów do zdrowego odżywiania poprzez ukazanie, jak dużą rolę dla naszego rozwoju fizycznego i zdrowego wyglądu odgrywa spożywanie WITAMIN poprzez jedzenie owoców i warzyw.



Klaun Walduś jak zwykle angażował do swoich scenek publiczność, która bardzo chętnie się zgłaszała do udziału. Za dobrze wykonane zadanie ochotnicy byli nagradzani.

Licznie zgromadzeni uczniowie przez ponad godzinę bawili się doskonale a uśmiech nie schodził im z twarzy. Klaun został nagrodzony gromkimi brawami. Mamy nadzieję, że już za rok Walduś znów nas odwiedzi i pokaże nowe sztuczki.

Ewa Bilska




PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
W WILCZYCACH


Dnia 16 stycznia 2016 roku w Centrum Kultury w Wilczycach odbył się przegląd kolęd i pastorałek. Jego uczestnikami byli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów w Wilczycach, w Darominie, w Łukawie oraz w Radoszkach.

Jako pierwszy głos zabrał wójt Gminy Wilczyce pan Robert Paluch, który serdecznie przywitał zgromadzonych gości i uczestników. W swojej wypowiedzi odwołał się do wcześniejszych spotkań świątecznych. Przegląd kolęd poprowadziła pani Lidia Rutkowska- kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach.



Jako pierwsze zaprezentowały się uczennice z Zespołu Szkół w Wilczycach, następnie wystąpili uczniowie ze szkół w Łukawie, w Radoszkach oraz w Darominie. Nad wokalnym przygotowaniem dzieci z naszej szkoły czuwały panie: N. Woźniak, A. Pawłowska, T. Madej, E. Bilska, D. Leja oraz pan P. Klimczak.



Publiczność szczególnie ujął występ uczniów ze szkoły w Darominie - Miłosza Stępnia, Roksany Zimoląg i Patryka Borowskiego. Wszystkie wykonania kolęd i pastorałek miały zarówno charakter solowy, jak i grupowy. Po wystąpieniach uczniów ze starszych klas, swoje wokalne umiejętności zaprezentowały dzieci z klas najmłodszych. Każda ze szkół otrzymała upominkowy dyplom.

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników przeglądu kolęd, ponownie głos zabrał wójt Gminy Wilczyce. Pan Robert Paluch serdecznie podziękował za przybycie i udział w spotkaniu.

Paulina Kurzępa




FERIE W SZKOLE


„W czasie deszczu dzieci się nudzą”, tak brzmią słowa popularnej piosenki, czy tak samo wygląda to w czasie ferii? Niekoniecznie. Przykładem skutecznego zapobiegania nudzie jest nasza szkoła.

W tym roku uczniowie z naszej placówki rozpoczęli zimowy odpoczynek najwcześniej, albowiem ferie trwały od 18.01- 31.01. Brak zimowej aury nie stanowił przeszkody w spędzeniu tego okresu aktywnie. Było to możliwe dzięki zajęciom organizowanym przez Punkt Przedszkolny, Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Darominie. Dzieci pojawiały się w murach naszej szkoły codziennie. Była to świetna okazja do odpoczynku od nauki i obowiązków szkolnych.



Pasjonaci ruchu i sportu, a tych nie brakuje w szkole, mogli korzystać z zajęć sportowych m.in. rozgrywki w piłkę nożną, siatkówkę, zajęcia ruchowe i tory przeszkód. Ze względu na to, że naszych podopiecznych nie trzeba dodatkowo zachęcać i przekonywać do aktywności fizycznej, zajęcia cieszyły się dużą popularnością. Dały one szansę na podszlifowanie swoich umiejętności, a dodatkowo stanowiły świetną zabawę poprzez którą, uczniowie rozwijają zdolności współzawodnictwa i zespołowej współpracy. Dodatkowo dzieci mogły korzystać z licznych zabaw stolikowych, gier i zabaw. Podczas trwania zajęć opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele, którzy starali się dostosować atrakcje do potrzeb, zainteresowań i możliwości uczniów.



Taki odpoczynek na pewno wniósł w nie nowe siły, z którymi ruszą do nauki w nowym półroczu.

Paulina Kurzępa




Niechaj
DZIADEK Z BABUNIĄ
tak nam długo żyją,
póki komar z muchą wody z morza nie wypiją.

Ty mucho, ty komarze
pijcie wodę powoli
niechaj się DZIADZIO z BABUNIĄ
nażyją do woli.



Serdecznie zapraszamy kochanych Babcie i Dziadków na uroczyste obchody Waszego święta, które odbędą się
w Szkole Podstawowe i Gimnazjum w Darominie
dnia 17.02 2016
o godzinie 1200

Wnuczkowie, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
i pracownicy Punktu Przedszkolnego,
Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
w Darominie



Zabawa karnawałowa w szkole w Darominie


Tuż przed przerwą zimową 16.01.2016 r. w Punkcie Przedszkolnym, Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie, miała miejsce zabawa karnawałowa.

Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły, grono pedagogiczne, licznie przybyli rodzice uczniów, a także miło było nam gościć absolwentów szkoły, którzy zjawili się tego dnia w komplecie.

Na imprezie karnawałowej nie zabrakło oczywiście konkursów i atrakcji z nagrodami dla uczestników.



Tradycyjnie bal rozpoczęliśmy od wyboru najciekawszego przebrania karnawałowego w dwóch kategoriach wiekowych. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszych uczniów. Uczestnicy wykazali się wielka kreatywnością i gustem, stroje cechowała estetyka wykonania a uczestnicy wykazali się przebojem i odwagą podczas prezentacji swoich kreacji.



Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele rodziców, uczniów oraz nauczycieli, po burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców konkursu, którzy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Pozostali uczestnicy za swoje chęci i zaangażowanie również otrzymali skromne gadżety, które z pewnością przypadły im do gustu.

Uczniowie bawili się przy rytmach znanych i lubianych utworów disco, Dance, pop, a czas umilali nam chłopcy z gimnazjum, którzy profesjonalnie obsługiwali sprzęt grający, wcielając się w rolę dj-ów.



Kolejne atrakcje podczas trwania zabawy przewidziane były dla chętnych i chcących wykazać się sprytem, szybkością, wiedzą ogólną i umiejętnościami tańca towarzyskiego.

Konkursy cieszyły się wielkim zainteresowaniem, wywoływały wiele pozytywnych emocji, uśmiech i radość, wśród uczestników, ale również i publiczność, która gorąco dopingowała zawodników przy tym doskonale się bawiąc. Wśród najpopularniejszych konkurencji, z jakimi zmagali się zawodnicy były: Beg kelnera, skoki w workach, brakujące krzesełka, taniec z balonem, rozwiązywanie rebusów i zagadek logicznych, a ponadto rywalizacja pomiędzy drużynami o przyniesienie konkretnego przedmiotu znajdującego się na terenie budynku szkoły.



Konkursy sprzyjały miłej atmosferze, ale by uczniowie mogli wykorzystać okres karnawału, czasu na tańce było również dość dużo.Uczniowie naszej szkoły potrafią się bardzo dobrze ładnie i kulturalnie bawić, co wywołuje dumę w rodzicach i nauczycielach.



Oczywiście nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle licznie dopisali, a w klasach przygotowali poczęstunek i liczne smakołyki dla uczniów. Mieli również okazję do spotkań i rozmów, co na pewno jest ważne i sprzyja właściwym i pozytywnym relacjom, wśród lokalnej społeczności.

Czas balu karnawałowego niestety nieubłagalnie dobiegał końca, ale był właściwie spożytkowany. Pozostaje teraz czekać na kolejną „Choinkę” za rok.

Ewa Bilska




Warsztaty edukacyjne „Majsterkowo” w Castoramie w Ostrowcu Świętokrzyskim.


W dniu 13 stycznia 2016 roku uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej w Darominie uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych „Majsterkowo”, które odbyły się w markecie budowlanym „Castorama” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Warsztaty miały na celu pobudzanie kreatywności dzieci oraz nabywanie umiejętności w konstruowaniu. Każdy uczestnik zajęć otrzymał drewniany zestaw i pod czujnym okiem prowadzącego warsztaty, zgodnie z instrukcją samodzielnie wykonał samochód ciężarowy z naczepą.



Praca ta wymagała skupienia, starannego przyklejania elementów w odpowiednie miejsca. Dzieci były całkowicie pochłonięte swoją pracą. Kolejne zadanie - dekorowanie doniczek na kwiaty. Wykorzystując swoje zdolności manualne, kreatywność i wyobraźnię dzieci stworzyły niepowtarzalne wzory na doniczkach. Własnoręcznie wykonane prace dzieci zabrały do domu, otrzymały również pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w warsztatach. Na koniec spotkania uczniowie podziękowali za cudownie spędzony czas i interesującą zabawę w majsterkowicza.

N. Woźniak




Zabawa karnawałowa



Już wkrótce odbędzie się w naszej szkole zabawa karnawałowa!

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w licznych konkursach organizowanych podczas imprezy.


Przewidujemy liczne atrakcje i konkursy dla młodszych i nieco starszych.

Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach:

Konkurs na najciekawsze przebranie karnawałowe
- konkurs przewidziany jest dla dzieci z punktu przedszkolnego oraz klas „0”-III

Konkurs na projekt sukni / lub ubrania męskiego
- konkurs dla uczniów kl. IV- VI i I- III gim.

    Jury będzie brać pod uwagę w szczególności:

  • pomysłowość i inspirację
  • kompozycję pracy
  • oryginalność
  • wkład własny w przygotowanie stroju


Przewidujemy atrakcyjne nagrody !!!

Zapraszamy



Świąteczny czas w szkole w Darominie


Grudzień jak co roku upływa w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i wielkiego oczekiwania na Świętego Mikołaja. Uczniowie już w połowie listopada nastrajają się świątecznie m.in. poprzez przygotowywanie świątecznych i zimowych gazetek szkolnych i klasowych, pisanie listów do Mikołaja z prośbą, by w worku znalazły się te wyśnione i wymarzone prezenty i z nadzieją, że w tym roku Mikołaj spełni oczekiwania wszystkich grzecznych dzieci.


Mikołaj był w tym roku bardzo zapracowany, dlatego do naszej szkoły dotarł dopiero 7 grudnia, za to przybył z kilkunastoma workami, wiec warto było poczekać na niego ten jeden dzień. Wszyscy od rana byli bardzo podekscytowani tym faktem i nie mogli doczekać się momentu, kiedy to Mikołaj zawita do ich klasy i wręczy upominki. Zacny gość przybył z samego rana i wziął się od razu do pracy. Wszystkim uczniom rozdał prezenty, obdarowani także nie zapomnieli, że Mikołaj jest w ostatnich dniach bardzo zapracowany, częstowali go pierniczkami własnoręcznie wykonanymi, wręczali kartki z życzeniami, które sami przygotowywali, recytowali pokrzepiające i humorystyczne wierszyki. Mikołaj na pewno czuł się u nas bardzo dobrze, bo obiecał, że za rok nas również odwiedzi i nie przyjdzie z pewnością z pustymi rękami.

W imieniu obdarowanych, nauczycieli i pracowników szkoły chcemy serdecznie podziękować Mikołajowi za to, że zawsze o nas pamięta i chętnie gości w progach naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i organizacje „Mikołaja” pani dyrektor Edycie Rędziak oraz panu Stanisławowi Smolarskiemu, pani Edycie Stępień i pani Monice Zacharskiej.



Przez cały grudzień trwała w naszej szkole akcja charytatywna polegająca na zbiórce słodyczy, zabawek oraz przyborów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka w Łoniowie. Wzorem ubiegłych lat udało nam się zebrać pokaźną ilość prezentów, którą w tym roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego osobiście dostarczyli podopiecznym Domu Dziecka w Łoniowie. Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski, nad pracą którego czuwała opiekunka samorządu pani Monika Maj. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i włączyli się w naszą akcję. Liczymy na równie owocną współpracę w przyszłym roku. Akcje charytatywne pozwalają w ten szczególny czas wywołać uśmiech i pomóc również tym, którzy na co dzień nie mają wielu powodów do radości i szczęścia, a uczniów zachęcają do postaw prospołecznych oraz uczą empatii, bezinteresowności i wrażliwości na potrzeby innych.



W dniu 22. 12 2015r. w naszej szkole wystawione zostały jasełka upamiętniające zdarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Pokazani byli w nr>ich mędrcy spieszący oddać pokłon Nowonarodzonemu Bogu, pastuszkowie, którzy „przybieżeli do Betlejem” z darami. Całość przedstawienia, przeplatana była kolędami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i refleksji.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki religii pani Małgorzaty Rączkiewicz długo przygotowywali się do występu, by wspólnie wprowadzić wszystkich zgromadzonych na sali w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.

Po części artystycznej uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami udali się do swoich klas, w których z pomocą rodziców przygotowali Wigilię. Zgodnie z tradycją nie zabrakło na niej dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń, wspólnego kolędowania oraz spożywania tradycyjnych wigilijnych potraw.



Tego dnia wszyscy poczuli świąteczny nastrój i rozpoczęli przeżywanie nadchodzącego Bożego Narodzenia.

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest czasem radości, wybaczenia, życzliwości i refleksji. Wszystkie działania podejmowane przed świętami mają na celu wprowadzić nas w nastrój świąteczny i uświadomić, czym jest ten okres w naszej religii i kulturze. Trzeba pamiętać o naszych pięknych tradycjach i podtrzymywać je jak najdłużej, bo między innymi tak kształtujemy swoją tożsamość. Kultywowanie świątecznych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności. W szkole jest bardzo dobra okazja do kontynuowania tych tradycji w sposób naturalny. Dzieci i młodzież oraz rodzice uczniów chętnie uczestniczą w licznych przedsięwzięciach, a przy okazji poznają zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Ewa Bilska




Wizyta Mikołajów z Daromina w Domu Dziecka w Łoniowie




Podopieczni oraz uczniowie Punktu Przedszkolnego „Na Wzgórzu”, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie po raz trzeci wzięli udział w przedświątecznej zbiórce słodyczy, zabawek oraz przyborów szkolnych dla dzieci z Domu Dziecka w Łoniowie. Wzorem ubiegłych lat udało nam się zebrać pokaźną ilość prezentów, którą w tym roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego osobiście dostarczyli podopiecznym Domu Dziecka w Łoniowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali dobre serce i włączyli się w naszą akcję oraz liczymy na równie owocną współpracę w przyszłym roku.

Samorząd Uczniowski




UCZNIOWIE Z DAROMINA „WALCZĄ” Z RAKIEM


W Polsce co roku na raka umiera ponad 90 tys. dorosłych osób. Nowotwory wciąż zajmują niechlubne wysokie miejsce wśród głównych zabójców Polaków. Mimo to świadomość dotycząca możliwości zapobiegania tym chorobom jest niska. Aby zmienić tak zatrważające dane w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie, odbyło się spotkanie z pielęgniarką panią Lucyną Broszko. Miało ono miejsce 23 listopada 2015 roku, brali w nim udział uczniowie klas IV, V i VI oraz gimnazjaliści. Dzięki temu wydarzeniu dzieci miały okazję pogłębić swoją wiedzę, dotycząca zasad zdrowego stylu życia, a tym samym zbudowały świadomość , że to oni w dużej mierze decydują o swoim zdrowiu i mogą zmieniać swoją przyszłość.



Spotkanie zostało zorganizowane przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w ramach zadania: Prewencja Pierwotna Nowotworów finansowana przez ministra zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych przy udziale Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Curie – Skłodowskiej. Podczas zebrania młodzież obejrzała prezentację i słuchała wykładu, które były poświęcone temu, jak zdrowo żyć i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Przedstawione w atrakcyjny sposób zagadnienia przykuły ich uwagę. Poszczególne problemy zostały poparte przez prowadzącą kompetentnym i fachowym komentarzem. Uczniowie zadawali liczne pytania, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi. Dzieci m.in. dowiedziały się , że przykładając wagę do swojego stylu życia, mogą nie tylko poprawić ogólny stan zdrowia, ale także ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Ponadto poznali czynniki ryzyka: palenie tytoniu, brak ruchu, zła dieta, skutkująca niedoborem witamin i mikroelementów w organizmie oraz nadwagą.



Rak nie powinien być w szkole tematem tabu. Trzeba o nim mówić – im wcześniej, tym lepiej! Młodzież powinna wiedzieć, że dzięki właściwym zachowaniom naprawdę jest się w stanie zminimalizować ryzyko zachorowania. Promowanie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat jest najlepszym sposobem zadbania o zdrowych dorosłych.

Paulina Kurzępa




Sukces uczniów ze Szkoły Podstawowej w Darominie w „Konkursie tradycyjnych scenek obyczajowych z życia wsi”


30 listopada 2015 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilczycach odbył się międzyszkolny konkurs dotyczący scenek z życia dawnej wsi. Polegał on na inscenizowaniu obrzędów, obyczajów oraz prac gospodarskich zgodnie z miejscową tradycją. Celem konkursu była popularyzacja i podtrzymywanie zanikających tradycji oraz rozwój tożsamości regionalnej.

Udział w nim wzięli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie. Przybyłą młodzież i ich opiekunów powitała pani Lidia Rutkowska- kierownik biblioteki. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w trzech przedziałach wiekowych: I grupa- klasa I szkoły podstawowej, druga- klasa II i III oraz trzecia- przedstawiciele klasy IV, V i VI. Przygotowaniem dzieci zajmowali się: p. Natalia Woźniak, p. Aneta Pawłowska, p. Ewa Bilska, p. Paulina Kurzępa, p. Przemysław Klimczak.



Dzięki pomysłowości uczestników mogliśmy podziwiać różne ceremoniały: kiszenia kapusty, jesienne porządki, darcie pierza, pieczenie chleba, obrzęd sobótkowy, wieczór wigilijny. Każda z wymienionych szkół starała się z dużym zaangażowaniem oddać klimat dawnych czasów. W związku z tym skrupulatnie przygotowano i wykorzystywano ludowe stroje oraz rekwizyty. Występy były wzbogacone o teksty w gwarowym brzmieniu oraz tradycyjny śpiew. Przedstawiciele naszej szkoły inscenizowali dawny zwyczaj darcia pierza, jesienne prace gospodarskie w tym kiszenie kapusty, a najmłodsi zaśpiewali ludową pieśń „Czerwone jagody”. Publiczność oraz jury byli zachwyceni wysokim poziomem wykonania poszczególnych scenek przez uczniów. Po długich naradach komisja konkursowa uznała, że pierwsze miejsce należy się naszej szkole. Zwycięzcy oraz inni uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy.



Dzieci po zakończonym konkursie wróciły do szkoły bardzo szczęśliwe i przepełnione dumą. Były zadowolone z siebie, tym bardziej, że wszyscy koledzy i nauczyciele ekscytowali się wygraną i gratulowali im sukcesu.

Paulina Kurzępa







Pierwszaki 2015/2016: wybieramy najsympatyczniejsze klasy w powiecie sandomierskim


Wychowawca: Natalia Woźniak

Głosuj: SMS pod numer 71321 o treści: swietsa.20

    Klasa I:
  • Eliza Atamańczuk,
  • Maja Barabasz,
  • Kamil Barański,
  • Patrycja Duda,
  • Wiktoria Jaskuła,
  • Karolina Kaczmarczyk,
  • Kamil Machalski,
  • Aleksandra Mierzyńska,
  • Malwina Mierzyńska,
  • Ernest Mruk,
  • Maciej Skrok,
  • Radosław Rędziak,
  • Gabriel Wielgus,
  • Magdalena Zielińska


Można głosować na trzy sposoby: poprzez SMS, klik na portalu echodnia.eu oraz Facebooka.
Uwaga! Głos przez SMS to 10 punktów, z Facebooka - 2 punkty, a przez klik na portalu - 1 punkt. Aby zagłosować na wybraną klasę, należy pod numer 71321 wysłać SMS, w jego treść wpisując kod przypisany klasie (znajduje się przy opisie każdej klasy). Koszt 1 SMS to 1,23 z VAT.

Przejdź do głosowania


,, Sandomierszczyzna-Moja Mała Ojczyzna".

Uczniowie z Daromina nagrodzeni.


W dniu 11.12.2015 odbyło się podsumowanie IV Edycji Międzyszkolnego Konkursu "Sandomierszczyzna – Moja Mała Ojczyzna" na temat: "Tu jest Moje Miejsce na Ziemi". Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Sandomierzu i kierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu sandomierskiego.



W tej edycji konkursu swoje prace zgłosili : Paulina Barańska ( kl.IV szkoła podstawowa), Patrycja Mądra (kl.I gimnazjum) i trzech uczniów z kl. III gimnazjum: Tomasz Polit, Krystian Rędziak i Mateusz Działowski. Dziewczynki wykonały prace plastyczne, a chłopcy wykonali fotografie autorskie. Dwie z fotografii przypadły do gustu jury konkursu i chłopcy zdobyli wysokie miejsca. Etapem szkolnym konkursu zajmowały się panie: E. Bilska, D.Leja, P. Kurzępa, S. Jach.

Pierwsze miejsce w kategorii: fotografia wśród Szkół Gimnazjalnych Powiatu Sandomierskiego, zdobył Krystian Rędziak,



Drugie miejsce w tej samej kategorii zdobył Mateusz Działowski.



Zdjęcia zostały wykonane przez Tomasza Polita.
Paulina Barańska, Patrycja Mądra i Tomasz Polit
zdobyli dyplomy uznania dla szkoły za udział w konkursie. Młodzież dumnie reprezentowała szkołę, a uczniowie już zapowiedzieli udział w przyszłorocznym konkursie.

Sylwia Jach




Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.


Dnia 27 listopada 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Darominie wraz ze swoją wychowawczynią Teresą Madej uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji zostały zaproszone do Niepublicznego Przedszkola Językowego „Jaś i Małgosia” w Sandomierzu. Organizatorem uroczystości była Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki w Sandomierzu.



Nasze dzieci wspólnie z gospodarzami wzięły udział w wesołych zabawach, pląsach i różnorodnych misiowych konkurencjach.



Z entuzjazmem i zapałem podchodziły do wszystkich zadań, z powodzeniem rozwiązywały zagadki i układały misiowe puzzle, tańczyły w rytmie misiowych piosenek. Wiele radości i śmiechu sprawiły im konkurencje: „beczułka miodu” oraz „slalom misiowy". Po wszystkich zmaganiach , dzieci utworzyły długi pociąg i udały się na słodkie, „małe co nieco”.



Na zakończenie, uczestnicy miłego spotkania ustawili się do zdjęcia, które będzie doskonałą pamiątką tego pełnego wrażeń dnia.





Teresa Madej




Spotkanie z lokalnym twórcą panem Szczepanem Rybusem (12.11.2015 r.)


Młodzież z Gimnazjum w Darominie została zaproszona do Centrum Kultury w Wilczycach na spotkanie z ciekawym człowiekiem, mieszkańcem Radoszek, artystą rzeźbiarzem – Szczepanem Rybusem. Spotkanie integrowało uczniów z różnych szkół z regionu naszej Gminy. Kierownik Centrum Kultury, Pani Lidia Rutkowska pomogła przybliżyć postać Pana Szczepana, zadając liczne pytania. Uczniowie przekonali się, jak skromnym i pokornym człowiekiem jest rzeźbiarz. Pan Rybus zabrał ze sobą kilka swoich prac, m.in postać św. Józefa, krasnala i kosyniera. Prace zostały wykonane na przełomie kilku i kilkunastu lat. Pan Szczepan umiłował sobie pracę z użyciem drewna. Opowiadał jak żmudna i czasochłonna jest jego pasja, a |On sam, przygodę jako artysta, rozpoczął już jako młodzieniec. Jego miłość do sztuki przetrwała, choć jest ona dla Pana Szczepana jedynie, albo aż oderwaniem od codzienności. Bo na codzień, Pan Szczepan Rybus wykonuje inną pracę zarobkową. Mimo braku czasu artysta wciąż dba o swoje zainteresowania. W między czasie, wykonuje też drobne prace, mniej pracochłonne m.in. na potrzeby dekoracji własnego domu. Młodzież zaciekawiona była planami na kolejne poważne dzieło, okazało się, że Pan Szczepan pragnie wykonać postać mężnego rycerza – Zawiszy Czarnego z Garbowa, który jest bohaterem historii naszego regionu.



Zaszczytem było spotkać Pana Szczepana Rybusa, który dzięki swym chęciom, doświadczeniu i pasji może stać się dla młodzieży inspiracją i obudzić chęć pracy nad sobą i swoimi słabościami.

Sylwia Jach




Symbolika Świąt Bożego Narodzenia. Wianki Bożonarodzeniowe.


Dnia 4 grudnia 2015 r. w naszej klasie odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pt. ”Symbolika Świat Bożego Narodzenia. Wianki bożonarodzeniowe”.



Uczniowie z klasy I wspólnie z rodzicami robili wianki świąteczne na drzwi. Przed wykonaniem pracy dzieci poznały historię wieloletniej tradycji przystrajania domów, stołów, okien w okresie bożonarodzeniowym. Dowiedziały się również, co symbolizują różne owoce, kwiatki a także kolory w świątecznym wianku. Warsztaty stanowiły interesującą lekcję historyczną z zakresu etnografii połączoną z wesołą zabawą, wprowadzającą w świąteczny nastrój. Po zakończeniu zajęć wspólnie z rodzicami dzieci częstowały się ciasteczkami własnego wypieku i pyszną herbatką.



Świąteczne warsztaty miały na celu integrację klasy, poznanie możliwości spędzania czasu oraz kultywowanie szacunku do polskich tradycji.



Natalia Woźniak




Wyjazd ,,mikołajkowy” uczniów klasy I do Sandomierza.


7 grudnia 2015 roku klasa I Szkoły Podstawowej w Darominie postanowiła wybrać się na poszukiwania św. Mikołaja do Sandomierza. Spacerując po Starym Mieście uczniowie poznali historię królewskiego miasta Sandomierza, najważniejsze historyczne zabytki. Niestety, nie widzieli św. Mikołaja, ale dostali list, w którym św. Mikołaj zaprosił ich do kina „Starówka” na film pt. „Hugo i łowca duchów”. Po obejrzeniu filmu dzieci zjadły smaczną pizzę w starożytnej kamienicy „Pod Ciżemką”. Na zakończenie wyprawy uczniowie karmili gołębie na placu przy Ratuszu. Sandomierskie gołębie bardzo ucieszyły się z poczęstunku. Mimo tego, że nie spotkaliśmy św. Mikołaja, wyprawa do Sandomierza była wspaniałą przygodą.

Natalia Woźniak




Pasowanie na przedszkolaka.


W dniu 25.11.2015 r. w Punkcie Przedszkolnym „Na wzgórzu” w Darominie odbyła się uroczystość,, Pasowania na przedszkolaka”.



Dzieci miały okazję zaprezentować piosenki, których nauczyły się uczęszczając do przedszkola, umiały się kulturalnie zachować i wcale się nie wstydziły występować przed wzruszoną grupą rodziców, obserwującą zza stołu swoje pociechy.



Dzieci wykazały się umiejętnością logicznego myślenia- rozwiązując zagadki, brały udział w teście cytrynowym i zdały egzamin na dzielnego przedszkolaka. Swoją obecnością zaszczyciła nas p. dyrektor pasując każdego przedszkolaka specjalnym ołówkiem, oraz wręczając dzieciom pamiątkowe dyplomy.



Dorota Leja




Przedszkolaki z Daromina w Urzędzie Pocztowym w Sandomierzu.


W dniu18.11.2015r. przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego,, Na wzgórzu” w Darominie, wzięły udział w wycieczce do Urzędu Pocztowego w Sandomierzu.



Celem wycieczki było zapoznanie z pracą urzędnika pocztowego, listonosza, oraz poznanie drogi, jaką przebywa list od nadawcy do adresata. Dzieci zostały oprowadzone po zapleczu, gdzie listy są segregowane i wysyłane w dalszą drogę.



Samodzielnie zapakowały listy do św. Mikołaja w koperty, nakleiły znaczki, przybiły niezbędne stemple i wrzuciły do skrzynki pocztowej. Pełne entuzjazmu wróciły do przedszkola ze świadomością, że św. Mikołaj na pewno list otrzyma i przyniesie wymarzone prezenty.

Dorota Leja




Uczniowie z Daromina „Wybrali Wodę”


O tym, że woda to źródło życia i jest bardzo cenna dla człowieka i wszystkich organizmów żyjących na Ziemi nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z głównych zadań środowiska szkolnego jest promowanie zachowań prozdrowotnych. Zapoznanie dzieci z rolą prawidłowego nawodnienia organizmu, stanowi podstawę działań, mających na celu, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Wczesnoszkolna edukacja żywieniowa stanowi ważny element profilaktyki zdrowotnej, dzięki której dziecko uczy się odpowiedzialności za własne zdrowie.



Między innymi z tego powodu nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego pt. „Wybieram Wodę- Program edukacyjny dla szkół podstawowych”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Instytut Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Program promuje i zachęca do prowadzenia zdrowego stylu życia oraz ochronę zasobów wodnych.



Nadrzędnym celem przeprowadzonych zajęć w naszej szkole, w ramach projektu, była edukacja w zakresie prawidłowego nawodnienia organizmu oraz promocja racjonalnego gospodarowania wodą i jej oszczędzanie. Mamy nadzieję, że działania podjęte w ramach programu pomogły ukształtować właściwe nawyki żywieniowe uczniów, a także nauczą najmłodszych konsumentów świadomego korzystania z naturalnych zasobów wodnych oraz dbania o nie.

W ramach tego programu 27.11.2015r. w Szkole Podstawowej w Darominie odbyły się zajęcia dla uczniów kl. I-VI , które prowadziły nauczycielki naszej szkoły p. S. Orłowska i p. E. Bilska. W ramach programu „Wybieram Wodę- Program edukacyjny dla szkół podstawowych” szkoła edukowała uczniów w zakresie prawidłowego nawodnienia organizmu oraz promowała racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.

Na zajęciach poruszane były następujące zagadnienia: „Woda cenniejsza niż złoto”, „Od kropli wody do organizmu człowieka”,- dzięki temu dzieci dowiedziały się między innymi, że w naszym organizmie znajduje się 60 szklanek wody i stanowi ok. 60% organizmu, że powinniśmy codziennie pić 6 szklanek wody by uzupełniać zapotrzebowanie organizmu na płyny, uświadomiły sobie jak organizm traci wodę i jakie są skutki odwodnienia. Kolejny temat dotyczył „Ochrony zasobów wodnych”. Uczestnicy dowiedzieli się gdzie w przyrodzie występuje woda i jaki jest procent wody pitnej w stosunku do zasobów wód występujących na Ziemi, dostrzegli, że zasoby wody pitnej systematycznie maleją i należy podjąć konkretne działania mające na celu racjonalne gospodarowanie wodą. Punktem kulminacyjnym zajęć było wspólne wypicie symbolicznej szklanki wody, co miało na celu zachęcić uczestników do dostarczania codziennie odpowiedniej ilości płynów. Zajęcia ukształtowały i utrwaliły ten nawyk.



Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, które były dla nich ciekawym doświadczeniem i zachęcały do kreatywnego myślenia, angażowania się w poszczególne zadania oraz rozwiązywania sytuacji problemowych zainicjowanych przez panie prowadzące. Dzięki nim uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących wody, uświadomili sobie jakie jest znaczenie wody w przyrodzie i dla człowieka oraz udowodnili sobie potrzebę oszczędzania wody, utrwalili i powtórzyli sposoby oszczędzania wody.

Zajęcia zostały odebrane z dużym entuzjazmem i wywołały pozytywne reakcje.

Szkoła i klasy uczestniczące w zajęciach otrzymały od organizatorów certyfikaty za uczestnictwo w programie „Wybieram Wodę- Program edukacyjny dla szkół podstawowych” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Dietetyki oraz Instytut Promocji Zdrowia i Dietoterapii.

Bardzo dziękujemy organizatorom za współpracę i wymierne korzyści z realizacji założeń programowych.

Ewa Bilska




97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.


Listopad to miesiąc refleksji i zadumy. W tym duchu uczniowie naszej szkoły uczcili 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 1918 roku był dniem przełomowym dla Europy i Polski. W tym dniu Niemcy podpisali w lasku Campiegne pod Paryżem traktat pokojowy kończący I wojnę światową. Natomiast w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość.



W 1937 roku Sejm RP uznał, że święto odzyskania niepodległości będzie obchodzone 11 listopada „jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego”.

Uczniowie naszej szkoły podczas uroczystego apelu przypomnieli okoliczności utraty przez Polskę niepodległości i próby jej odzyskania .Zaśpiewali pieśni patriotyczne, które nierozerwalnie kojarzą się z tym świętem.

Wprawili słuchaczy w zadumę nad losem naszych przodków poświęcających się w walce o Ojczyznę.

Justyna Czarnecka




Pasowanie na uczniów w Szkole Podstawowej w Darominie


W dniu 16.10.2015r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów.

Uroczystość rozpoczęła się od kilku słów wstępu i powitania zebranych gości przez wychowawczynię kl. I p. N. Woźniak. Następnie głos zabrali starsi koledzy, którzy wprowadzili swoich młodszych kolegów w rzeczywistość szkolną, poprzez sprawdzenie ich wiedzy i umiejętności, jednocześnie weryfikując, czy pierwszaki są już gotowe wstąpić w szranki pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Jak się chwilę później okazało, dzieci były doskonale przygotowane i test przed publicznością zaliczyły śpiewająco.



W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Edyta Rędziak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia" i dotykając ołówkiem – niczym czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów.

Wreszcie nadszedł moment zaprezentowania umiejętności wokalnych i recytatorskich uczniów klasy pierwszej. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu rodziców. Szczególny podziw i zdumienie wywarł na gościach Polonez, którego zatańczyli pierwszoklasiści jako zwieńczenie części artystycznej.

Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał „słodki poczęstunek” od rodziców i dyplom pierwszoklasisty od pani dyrektor i wychowawcy, jako pamiątkę tego wyjątkowego dnia.

Po części oficjalnej nadszedł czas na sesje fotograficzną z pierwszoklasistami w roli głównej, którzy zrobili sobie szereg zdjęć z przybyłymi na uroczystość rodzicami, panią dyrektor oraz wychowawcą. Rodzice zorganizowali "słodkie" przyjęcie w sali lekcyjnej dla swoich pociech.

Zarówno uczniowie jak i ich rodzice byli podekscytowani tak doniosłą chwilą, jaką jest przyjęcie ucznia do społeczności szkolnej. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

Karolina Kowalska



Ślubowanie- zdjęcia


Wywiadówka


05.11.2015 o godz.15.00 odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci uczęszczających do Punktu przedszkolnego, Szkoły podstawowej i Gimnazjum w Darominie.


SUKCESY SPORTOWE UCZNIÓW Z DAROMINA


Miniony miesiąc w Szkole Podstawowej w Darominie upłynął pod znakiem wielu wyjazdów obfitujących w liczne sukcesy sportowe. Pierwsze zawody odbyły się już na początku września, ale te najważniejsze miały miejsce dnia 20.10.2015 roku. Były to Powiatowe Zawody XVI edycji turnieju Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku.





Mecze kwalifikacyjne rozgrywały się na hali sportowej w Szkole Podstawowej w Dwikozach. W zawodach w kategorii „U” wzięło udział łącznie sześć zespołów z różnych szkół powiatu sandomierskiego.

    Naszą drużynę w tej kategorii wiekowej reprezentowali uczniowie z klasy II i III szkoły podstawowej w składzie :

  1. Bartosz Dominikiewicz,
  2. Patryk Ozdoba,
  3. Jakub Bakalarski,
  4. Dawid Borowski,
  5. Bartosz Kowalski,
  6. Jakub Kozłowski,
  7. Albert Święcicki,
  8. Dominik Żmuda.

Był to dla nich bardzo ważny dzień, byli niezwykle podekscytowani faktem zmierzenia się i sprawdzenia swoich sił z rówieśnikami z innych szkół. Radość była ogromna, gdyż uczniowie są miłośnikami piłki nożnej i każdą wolną chwilę poświęcają na szlifowanie tej dyscypliny. Chłopcy są niezwykle sprawni fizycznie i posiadają talent sportowy a rozgrywane przez nich mecze niejednokrotnie wzbudzają podziw kibiców. To, że piłka nożna jest ich hobby udowodnili również na turnieju w Dwikozach, osiągając bardzo zadawalający wynik i stanęli na podium, zajmując I miejsce.
Wśród sześciu drużyn biorących udział w zawodach I miejsce należało do naszej szkoły, II do Szkoły Podstawowej z Dwikozów, z kolei na III miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Obrazowie.
Sukces naszych młodych piłkarzy jest ogromny, gdyż to ich pierwszy tak poważny wyjazd, a zarazem szansa na kolejne osiągnięcia na wyższym szczeblu wojewódzkim, który obędzie się wiosną w Kielcach.
Za miejsce na podium zespół otrzymał piękny puchar z dedykacją, a każdy uczestnik imienny dyplom udziału w turnieju.





Chłopcy wrócili bardzo szczęśliwi, rozgrywki dostarczyły wszystkim wielu emocji. Po powrocie do szkoły uczniowie tryskali radością i byli przepełnieni dumą, kiedy wszyscy koledzy i nauczyciele ekscytowali się tak wysokim wynikiem i gratulowali im sukcesu.
Następnego dnia odbyły się zawody dla dziewcząt. Turniej odbył się 21.10.2015 roku w Dwikozach a drużyna zajęła II miejsce.





Uczniów naszej szkoły nie trzeba dodatkowo zachęcać i przekonywać do aktywności fizycznej, sami szukają okazji by uczestniczyć w różnych formach zajęć rekreacyjno- sportowych, wykazując przy tym duży entuzjazm i zaangażowanie.





Turnieje i zawody sportowe są doskonałą inicjatywą bowiem propagują aktywny sposób spędzania czasu wolnego, a tym samym dają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i doskonalenia umiejętności logicznego myślenia. Ponadto rozwijają zdolności społeczne, takie jak: współpraca, współzawodnictwo, dyscyplina, przestrzeganie zasad i prowadzą do rozwoju psychomotorycznego.

Redakcja Daromin




W Darominie dopalaczom mówimy NIE!!!


W dniu 23 września 2015 roku w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Darominie odbyło się spotkanie z policjantami. Spotkanie miało na celu ukazanie uczniom działania i skutków zażywania dopalaczy.

Prowadzący spotkanie wprowadzili słuchaczy w tematykę poprzez projekcję filmów, które poruszały tematykę działania dopalaczy i narkotyków.

W pierwszym z filmików było pokazane, jak organizm zachowuje się po zażyciu dopalaczy. W następnym pewna kobieta opowiadała o tym, czy warto brać dopalacze. W trzecim filmiku było pokazane rzeczywiste zachowanie organizmu człowieka po zażyciu dopalaczy.

Spotkanie z policjantami zakończyło się żywą dyskusją, jaka zrodziła się po obejrzeniu filmów. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali liczne pytania policjantom, którzy starali się jak najbardziej wyjaśnić problematykę dopalaczy i rozwiać wątpliwości dotyczące kwestii zażywania i działania na organizm człowieka tego rodzaju substancji psychoaktywnych.

Miejmy nadzieję, że takie spotkania profilaktyczne oraz edukacja i liczne pogadanki w ramach zajęć i lekcji wychowawczych w naszej szkole uchronią uczniów przed podjęciem decyzji o zażyciu dopalaczy czy narkotyków.

Działania profilaktyczne mają wielkie znaczenie dla uczniów, ponieważ uświadamiają im, jakie zagrożenia na nich czyhają i pozwalają im rozsądnie podejmować decyzje dotyczące ich życiowych wyborów. Należy tu mocno podkreślić fakt, że dopalacze są bardzo niebezpiecznymi substancjami często niewiadomego pochodzenia, które sieją duże spustoszenie w organizmie człowieka, ponadto nie można jednoznacznie przewidzieć reakcji organizmu i zachowania po spożyciu tych substancji. Tym bardziej przerażający jest fakt, iż nawet jednorazowe zażycie dopalaczy może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet śmierci.

Życie człowieka jest zbyt cenne, by tak lekkomyślnie je stracić!

Karolina Chodurska, Natalia Zacharska




Lekcja przedsiębiorczości w banku w Sandomierzu


Uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej w Darominie w dniu 19.10. 2015r. odwiedzili Bank PKO BP Odział 1 w Sandomierzu. Wyjazd miał na celu poznanie funkcji i struktury banku oraz przybliżenie zawodów związanych z pracą w banku. Celem wizyty było również promowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędzania i przedsiębiorczości. To ambitne zadanie z pewnością zaowocuje w przyszłości rozważnymi i trafnymi decyzjami finansowymi wśród naszych uczniów.



Uczestnicy wyjazdu bardzo chętnie wzięli udział w spotkaniu, które prowadziły panie pracujące w placówce. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Panie, które się nami zajęły dokładnie opowiedziały o tym, czym zajmuje się bank, wyjaśniły znaczenie banku oraz sposoby posługiwania się kontem bankowym i kartami płatniczymi. Uczniowie podczas spotkania bardzo chętnie zadawali pytania co świadczyć mogło o dużym zainteresowaniu tematem przedsiębiorczości i finansów. Uczniowie wykazali się również dużą wiedzą z zakresu finansów i oszczędzania, odpowiadając na pytania zadawane przez pracowników banku. Dzieci dowiedziały się, jakie korzyści płyną z oszczędzania w banku a także na czym polega świadome oszczędzanie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tym spotkaniu, chętnie prowadziły rozmowę z pracownikami banku, byli otwarci i bardzo komunikatywni, co sprawiło, że atmosfera spotkania była bardzo miła. Dzieci pytały głównie o to, czy praca w banku jest ciężka i czy daje satysfakcję, o to jakie trzeba mieć wykształcenie, by pracować w banku? Panie pokazały nam gabinety i przedstawiły pracowników zajmujących różne stanowiska i odpowiedzialnych za wiele zadań banku, których na co dzień nie można spotkać i odwiedzić. Uczniowie mieli również okazję porozmawiać chwilę z dyrektorem Banku PKO BP Oddział nr1 w Sandomierzu, który życzył im wielu sukcesów w szkole i dał wskazówki czego warto się uczyć by w przyszłości nie mieć problemów finansowych.



Na zakończenie tej części spotkania uczestnicy zostali obdarowani książeczkami informacyjnymi zachęcającymi do udziału w Szkolnych Kasach Oszczędności oraz gadżetem, w postaci opaski odblaskowej z logo baku, która będzie przypominać ten wyjazd, a jednocześnie chronić ich na drodze podczas spacerów o zmroku.

Żegnając się uczniowie serdecznie podziękowali pracownikom banku za gościnę i pouczające zajęcia, w ramach rewanżu wręczyli skromny prezent- ręcznie wykonaną jesienną dekorację, która ma przyozdabiać stół w gabinecie pana dyrektora. By upamiętnić to spotkanie dzieci wraz z panem dyrektorem oraz paniami, które nas oprowadzały zrobiły sobie wspólne zdjęcie.

Ta lekcja uświadomiła jak ważne jest właściwe gospodarowanie swoimi pieniędzmi i jakie płyną korzyści z faktu, że potrafimy mądrze zarządzać, inwestować i wydawać pieniądze.



Po wizycie w banku korzystając z pięknej pogody poszliśmy na plac zabaw, by tam chwilę zaczerpnąć rześkiego powietrza i ogrzać się jesiennymi promieniami słońca. Następnie wstąpiliśmy do pizzerii, by odpocząć i posilić się pyszną pizzą z pieca a także podsumować i podzielić się wrażeniami z wizyty w banku.

Ewa Bilska




Wyprawa- poprawa;- czyli o akcji sprzątania Daromina


To był wyjątkowy dzień, 22 września 2015r. odbyła się akcja "Sprzątania Świata" pod hasłem "Wyprawa- poprawa"

W naszej szkole odbyła się akcja "Sprzątania Świata", w której wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie oraz Punkt Przedszkolny "Na wzgórzu" Akcja ta stała się tradycją naszej szkoły.



Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się na spacer wokół szkoły oraz po najbliższej okolicy, w trakcie którego zbierali śmieci. Inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia był Samorząd Uczniowski. Całą akcję organizowała opiekun samorządu pani Monika Maj. Uczniowie zostali wyposażeni w rękawiczki oraz worki na odpady. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani i starali się wysprzątać teren najdokładniej jak potrafią. Nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i po kilkudziesięciu minutach sprzątania zapełnili wszystkie worki.



Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na korzyści płynące z dbania o naszą okolicę i środowisko oraz uświadomienie roli segregowania śmieci. Dlatego też uczniowie umieszczali zebrane śmieci w opisanych workach, według ogólno przyjętych zasad segregacji na: plastik, szkło, metal i papier.



Powinniśmy dbać o środowisko i nie wyrzucać śmieci na trawnik. Jest to bardzo ważne, gdyż lepiej jest żyć w czystym otoczeniu. Popieramy takie akcje i sądzimy, że wszyscy myślą tak samo. Akcja została uznana za udaną! Cieszymy się, że choć trochę możemy przyczynić się do poprawy wyglądu naszej planety a także propagować postawy proekologiczne wśród lokalnej społeczności.

Berenika Bajak




Warsztaty kulinarne w Szkole Podstawowej w Darominie


Niecodzienne zajęcia miały miejsce w naszej szkole w dniu 22 października 2015r.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Kielcach, który realizuje szereg programów promujących zdrowe odżywianie i kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci a także promuje prowadzenie zdrowego stylu życia i przeciwdziała otyłości wśród dzieci i młodzieży m.in. poprzez wzrost spożycia owoców i warzyw, mleka i jego przetworów. To właśnie w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” odbyły się dzisiejsze pokazy kulinarne i warsztaty edukacyjne dla naszych dzieci.

Już od wczesnych godzin porannych na korytarzu panowało poruszenie i zainteresowanie, a to za sprawą gościa, który nas odwiedził i powoli przygotowywał się do swojego show kulinarnego. Nadal jednak wszystko owiane było pewną tajemnicą by o godzinie 9:00 rozpocząć część właściwą warsztatów.



Warsztaty poprowadził Dawid Zagrzywiec- kucharz i dietetyk, który przyjechał do nas z Warszawy. W zajęciach kulinarnych aktywnie uczestniczyły dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Warsztaty składały się z dwóch części: pierwszej teoretycznej, na której prowadzący poruszył kilka istotnych kwestii dotyczących zdrowego odżywiania się i wartości odżywczych poszczególnych produktów. Zajęcia prowadzone były w sposób nowoczesny, połączony z ciekawą i kolorową prezentacją multimedialną, informacje przekazywane przez kucharza były bardzo interesujące a dzieci z uwagą słuchały tego co prowadzący starał się zaprezentować. Należy również podkreślić, że uczniowie byli bardzo aktywni, wykazywali się dużą wiedzą z zakresu odżywiania i funkcjonowania naszego organizmu. Prowadzący zadając pytania i sprawdzając uwagę swoich słuchaczy nie pozwolił na nudę, dodatkowo aktywizował licznymi konkursami z nagrodami i szeregiem zagadek dotyczących tematyki spotkania. Podkreślał rolę spożywania owoców i warzyw w naszym codziennym menu oraz uświadomił jak drogocennym elementem dla naszego zdrowia jest picie wody. Zwrócił również uwagę na czytanie składu poszczególnych produktów, które spożywamy. Cenną wskazówką były także podpowiedzi, jak jeść zdrowo i smacznie eliminując te szkodliwe i sztucznie wytworzone produkty, zamieniając je na naturalne i ekologiczne.



Druga część spotkania odbyła się już przy stolikach i stanowiskach specjalnie przygotowanych do poczynań kulinarnych, za którymi stanęli nasi uczniowie, ubrani w fartuchy i czapki kucharskie. Podczas warsztatów mieli okazję wykonać samodzielnie kilka potraw, wykorzystując do tego same zdrowe produkty, w postaci owoców, warzyw, nabiału czy pieczywa razowego. Uczniowie uświadomili sobie, że przygotowanie takiego posiłku nie jest wcale trudne i sprawia wiele radości, a co najważniejsze jest bardzo zdrowe i dostarcza naszemu organizmowi wiele cennych witamin i składników odżywczych. Prowadzący warsztaty w pierwszej kolejności pokazywał etapy wykonania poszczególnych potraw a następnie uczniowie mieli czas na przygotowanie samodzielnie tejże potrawy. Dzieci radziły sobie bardzo dobrze, wszystkie z wielkim zaangażowaniem kroiły warzywa i tarły marchewkę do surówki, siekały owoce na sałatkę owocową i przygotowywały piękne, kolorowe kanapki z produktów.

Całość warsztatów była prowadzona w miłej i luźnej atmosferze co sprawiło, że uczniowie poprzez zabawę i z humorem nauczyli się wielu ważnych rzeczy o sposobie odżywiania i przygotowywania zdrowych potraw.



Na zakończenie warsztatów organizatorzy przedsięwzięcia czyli przedstawiciele OT ARR w Kielcach Agnieszka Urbańska i Karol Mul oraz nasz wspaniały kucharz Dawid Zagrzywiec wręczyli uczestnikom dyplomy uczestnictwa w warsztatach i skromne upominki w postaci słoiczka z miodem, zawieszki odblaskowej i planu lekcji. Następnie wszyscy obecni na warsztatach kulinarnych wraz z organizatorami i nauczycielami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Tego rodzaju akcje są bardzo potrzebne, a sposób prowadzenia warsztatów był przystępny i sprzyjał kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych, które są tak istotne w dobie fast foodów i wszechobecnego śmieciowego jedzenia.

Wyrażamy nadzieję, że takie przedsięwzięcia będą kontynuowane i deklarujemy swój udział w kolejnych projektach mających na celu promocję zdrowego stylu życia. Liczymy również na dalszą współpracę z OT ARR w Kielcach. Po ostatniej wizycie gości mamy bardzo pozytywne wspomnienia.

Ewa Bilska




Korzystając ze zdrowej żywności tworzymy zdrowe dania”- sukces uczniów z Daromina w konkursie na etapie powiatowym


Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie pod hasłem „Korzystając ze zdrowej żywności tworzymy zdrowe dania”. W kwietniu 2015 r. uczniowie Gimnazjum z Daromina uczestniczyli w konkursie organizowanym przez Świętokrzyski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach oraz przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach.

Uczniowie mieli za zadanie nakręcić krótki filmik pod hasłem „Korzystając ze zdrowej żywności tworzymy zdrowe dania.”

Na etapie powiatowym miejsce I zajął projekt uczennic klasy I Gimnazjum w Darominie: Aleksandry Gaweł i Eweliny Maciąg, przygotowany pod kierownictwem p. Moniki Maj, miejsce III zajęła praca zespołu z klasy II Gimnazjum w Darominie: Karoliny Kowalskiej i Krystiana Rędziaka, przygotowana pod kierownictwem p. Magdaleny Jesionek. Obie prace zostały zakwalifikowane do finału wojewódzkiego konkursu.

Uczniowie na tym etapie zostali docenieni wartościowymi nagrodami, które wręczyła pani dyrektor Edyta Rędziak przy okazji zakończenia roku szkolnego 2014/2015r. Serdecznie gratulujemy kreatywności i sukcesu.



Monika Maj




WYCIECZKA UCZNIÓW Z DAROMINA DO ŚWIĘTEJ KATARZYNY I KRAJNA


W dniu 28 września 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie wyruszyli na wycieczkę.

Pierwszym punktem na trasie podróży było Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie, w Górach Świętokrzyskich. Tutaj spacerując wraz z przewodnikiem po galerii pod nazwą „Tajemnice Klejnotów” uczniowie brali udział w lekcji muzealnej, dzięki której wszyscy mieliśmy możliwość zdobycia ciekawych i interesujących informacji. Wystawa wprowadziła nas w fascynujący świat minerałów. Stworzone przez naturę kryształy zadziwiały wszystkich doskonałością form, okazy mieniły się setkami barw a wyszlifowane klejnoty połyskiwały w świetle halogenów. Ekspozycja zawierała okazy z całego świata. W ostatniej sali mogliśmy podziwiać krzemień pasiasty- świętokrzyski unikat, który w pierwszej chwili wydawał się nieco monotonny, lecz po bliższym poznaniu zaskoczył mnogością deseni i obrazów w nim zaklętych. Zwieńczeniem pobytu w muzeum był pokaz szlifowania. W szlifierni uczniowie poznali narzędzia służące do obróbki kamieni oraz sposoby szlifowania kamieni ozdobnych i szlachetnych, a także uczestniczyli w pokazie szlifowania krzemienia pasiastego i na własne oczy zobaczyli, jak z naturalnej bryły kamienia powstają „oczka” jubilerskie. Na koniec, każdy z uczestników otrzymał prezent w postaci ozdobnego kamyka.



Kolejny etap wycieczki stanowiło wejście wraz z przewodnikiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Łysicę. Miało ono swój początek w Świętej Katarzynie. Na trasie ścieżki mieliśmy okazję oglądać liczne zabytki kultury: kapliczkę Świętego Franciszka, pomnik Stefana Żeromskiego czy mogiły ofiar II wojny światowej. Idąc w kierunku Łysicy przechodziliśmy przez piękne lasy bukowe oraz jodłowe, opisane przez Stefana Żeromskiego w poemacie „Puszcza Jodłowa”. Wędrówka trwała około godziny i skończyła się zdobyciem najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy (612 m n.p.m.). Tutaj wszyscy podziwiali gołoborze, najbardziej charakterystyczny twór przyrody nieożywionej tych gór, gdzie robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Pomimo tego, że na trasie znajdowały się przystanki (nr 1-wyżynny bór jodłowy; nr 2-Św. Katarzyna; nr 3-miejsca pamięci narodowej; nr 4-kapliczka i źródełko Św. Franciszka; nr 5-buczyna karpacka; nr 6-Łysica-Gołoborze) wejście okazało się wyczerpujące i męczące, choć z drugiej strony każdy odczuwał satysfakcję ze zdobycia szczytu. Pełni wrażeń uczniowie udali się na obiad do pobliskiej restauracji.



Ostatnim miejscem, do którego udaliśmy się był Park Rozrywki i Miniatur: Sabat Krajno. Tutaj wraz z przewodnikiem odbyliśmy podróż „dookoła świata” i to w zaledwie godzinę. Ktoś powie: niemożliwe! A jednak, bowiem w parku znajdują się miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Uczniowie podziwiali, takie zabytki jak: Koloseum, Piramidę Cheopsa, wodospad Niagara, dymiący wulkan Etna, Statuę Wolności, operę w Sydney czy wieżę Eiffla, która wzbudziła największe zainteresowanie. Dzięki tym obiektom mieliśmy szansę odwiedzić wszystkie kontynenty, zaczynając od Europy a kończąc w Australii. Precyzja, wielkość i dokładność, z jaką stworzono wszystkie pomniki kultury wywołały u uczniów ogromny zachwyt. Zakończeniem naszego pobytu był czas wolny, który wycieczkowicze spędzili w Parku Rozrywki, korzystając z licznych atrakcji (kino 6D, Strefa Dmuchańców czy Stacja Kosmiczna) oraz robiąc zakupy w sklepikach z pamiątkami.



Trasa wycieczki była atrakcyjna, a młodzież odwiedziła niezwykłe miejsca i zdobyła wiedzę, którą zapewnie niejednokrotnie będą mieli okazję wykorzystać w szkole podczas lekcji.

Paulina Kurzępa




WYCIECZKA DO PARKU JURAJSKIEGO W BAŁTOWIE




Dnia 18 września 2015 roku uczniowie klas 0, I, II Szkoły Podstawowej w Darominie wraz z nauczycielami wyruszyli na jednodniową wycieczkę do parku Jurajskiego w Bałtowie. Pomimo tego, że droga była długa i daleka, warto było odwiedzić, to niezwykłe miejsce.



Po szczęśliwym dotarciu do celu, wszyscy udali się do Jura Parku. Tutaj wycieczkowicze zostali przywitani przez Panią przewodnik, która opowiadała o zgromadzonych na terenie parku eksponatach. To, co najbardziej zachwycało uczniów, to: rozmiary, dbałość o szczegóły i detale, z jakimi zostały wykonane dinozaury. Wszyscy ochoczo i chętnie maszerowali wśród prehistorycznych zwierząt. Z kolei w Muzeum Jurajskim dzieci miały możliwość podziwiać różnego rodzaju skamieniałości. Były to: kości dinozaurów, zęby rekinów, szczątki morskich gadów, koralowce oraz głowonogi. Największe wrażenie pośród uczniów wywarło Prehistoryczne Oceanarium. Za pomocą technologii trójwymiarowego przekazu wszyscy mieli możliwość przenieść się w świat podwodnego życia olbrzymich gadów. Spotkanie „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu prawie u każdego wywołało strach. Jednak większość była mocno podekscytowana i zafascynowana ich widokiem. Doskonałą metodą utrwalenia zdobytej wiedzy były warsztaty plastyczno- paleontologiczne, na zakończenie których każdy z uczestników otrzymał dyplom. Po przeżytych wrażeniach i emocjach wszyscy z wielkim apetytem zjedli obiad. Zwieńczeniem wizyty w Bałtowie były zakupy w sklepach z pamiątkami.



Z wycieczki z Krainy Dinozaurów dzieci wróciły usatysfakcjonowane i zadowolone, choć jednak troszkę zmęczone.

Natalia Woźniak




UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/ 2016
01.09.2015 GODZ. 9.00
© Szkoła Podstawowa w Darominie