Rozpoczęcie roku szkolnego
2017/ 2018
04.09.2017 o godz. 900




Podręczniki do j. niemieckiego na rok szkolny 2017/ 2018


  • Klasa IV
    A.Potapowicz- ,, Punkt 4” wyd. WSiP/ podręcznik i ćwiczenia/
  • Klasa V
    A.Potapowicz- ,, Punkt 5”, wyd. WSiP/ podręcznik i ćwiczenia/
  • Klasa VI
    A.Potapowicz- ,, Punkt 6”, wyd. WSiP/ podręcznik i ćwiczenia/



Odkrywamy świętokrzyskie, czyli z wizytą w Maruszowie.


21 czerwca 2017 r. uczniowie klasy II szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do niewielkiej wsi ulokowanej nieopodal Ożarowa- Maruszowa. Położona jest ona w dolinie Wisły o szczególnym krajobrazie porośniętym lasami, z pozostałościami bagien i lasów łęgowych. W Maruszowie znajduje się Jezioro Czarne, prywatne Muzeum Wsi oraz wystawa rzeźb (instalacji)-tzw. skansen Galeria pod Chmurką.



Celem naszej wycieczki, która odbyła się z inicjatywy p.Justyny i Artura Rędziak, było odwiedzenie i obejrzenie tego ostatniego miejsca. Dzieci zobaczyły prywatny skansen i galerię artysty ludowego pana Edwarda Ziarki. Właściciel jest emerytowanym górnikiem, który po dwudziestu pięciu latach pracy w kopalni, powrócił do rodzinnej wsi i oddaje się swym pasjom. Zajmuje się twórczością plastyczną, głównie rzeźbą, do której tworzenia wykorzystuje różnorodne materiały- drewno, kamień, metal i inne tworzywa.



W czasie zwiedzania tego urokliwego miejsca uczniowie zobaczyli, jakimi narzędziami posługiwali się dawniej rolnicy, obejrzeli wyposażenie dworu, chłopskiej chaty i karczmy żydowskiej. Wnętrza zostały tak urządzone, aby pokazać, jak dawniej żyli chłopi. Gospodarz gromadzi w nich dawne narzędzia i sprzęt gospodarski, a także pamiątki z czasów wojny. Dzieci ponadto odwiedziły starą, autentyczną szkołę z oryginalnym, wyposażeniem i to ona cieszyła się największym zainteresowaniem. Podziwiali także liczne kompozycje z korzeni, konarów, zmurszałych pni czy hub: kosyniera przy armacie, króla wód z widłami, dziewczynę Ikara i tańczącą z wilkami. Na dachu stodoły (chłopskiej chaty) p. Edward umieścił skrzypka, natomiast na dachu drewnianego domu, w którym sam mieszka, świętokrzyską postać Baby Jagi z Gargamelem.



Na zakończenie – ognisko z panem Edwardem: kiełbaski na świeżym powietrzu, zabawy ze śpiewem w wesołym towarzystwie, to wszystko sprawiło, że nasz wyjazd będziemy długo i miło wspominać .

Natalia Woźniak, Paulina Kurzępa




W MAGICZNYM ŚWIECIE SZKŁA…. I NIE TYLKO.


Słoneczny , wiosenny dzień 16 czerwca br. był wyjątkowy dla uczniów naszej szkoły , ponieważ wybrali się wraz z nauczycielami do niezwykłego miasta, zwanego Miastem Szkła, czyli Krosna. Niewiarygodne ile w ciągu dwóch godzin o produkcji szkła dowiedzieli się nasi podopieczni. Program wycieczki był bardzo interesujący ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają a nawet współtworzyć.



Pierwszym i głównym punktem wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła, które jest jednocześnie małym zakładem produkcyjnym. Można rzec – manufakturą, gdzie większość czynności wykonuje się ręcznie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku głównym, gdzie w sali kinowej dzieci obejrzały film poświęcony historii wytapiania szkła w krośnieńskich hutach.





Dowiedzieliśmy się, że historia hutnictwa szkła w Krośnie liczy ponad 90 lat. Rozpoczęła się w 1923 roku. W 2012 roku Krosno oficjalnie stało się Miastem Szkła. Potem przy rozgrzanym piecu hutniczym uczniowie mogli z bliska obserwować z czego i jak powstaje szkło. Atrakcją było samodzielne wybicie medalu w rozżarzonym szkle, natomiast nauczyciele mogli sprawdzić swoje zdolności hutnicze podczas wydmuchiwania szklanych baniek. Następnie wszyscy wzięli udział w warsztatach artystycznych polegających na malowaniu szklanych obrazów. Na szklany wyrób- antyramkę uczniowie za pomocą farby konturowej nanosili gotowy wzór albo wymyślony przez siebie motyw. Tak powstały zarys wypełniali specjalnymi farbami do szkła, które po wyschnięciu były wypalane w piekarniku. Samodzielnie namalowane na szkle obrazki dostali na pamiątkę.





Później uczniowie odwiedzili warsztat obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Ponadto podczas zwiedzania obserwowali, jak hutnicy wytapiali i dmuchali szkło. Wzięli udział w krótkim pokazie, podczas którego wytworzono pięknie barwionego szklanego żółwia. Oprócz tego uczniowie mieli możliwość zobaczenia malowidła anamorficznego (3D), o powierzchni 80 m.kw. Obraz ten został namalowany przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu. Na zakończenie pobytu w Centrum uczniowie dokonali zakupu szklanych pamiątek, które zachwycały pięknem i oryginalnością. Wycieczka do Krosna sprawiła, że nasi podopieczni mogli nie tylko podziwiać piękno szklanej sztuki oraz kunszt artystów szkła, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych.





Kolejnym etapem wycieczki była Bóbrka, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza. Skansen leży na ogromnym terenie i nic w tym dziwnego, zważywszy na gabaryty niektórych eksponatów. Są tu szyby naftowe, urządzenia wiertnicze, transportowe dla ropy naftowej i gazu. Mnóstwo przyrządów pomiarowych, gazomierzy, manometrów oraz takich urządzeń, których przeznaczenie byłoby zapewne tajemnicą, gdyby nie bardzo czytelne tablice z ciekawie przekazanymi informacjami. W Bóbrce jest też dawny warsztat i mały zakład przerobu ropy, które jeszcze 100 lat temu funkcjonowały na Podkarpaciu. Całość obiektu jest bardzo zadbana, mnóstwo tu zieleni, równe alejki i dużo ławek, co sprzyja po prostu przyjemnemu spacerowaniu i wypoczynkowi.





Szczególnym uznaniem wśród naszych uczniów cieszyła się multimedialna ekspozycja w „Domu Łukasiewicza”, gdzie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii dzieci mogły zobaczyć interaktywne wnętrze apteki, pracę XIX wiecznego aptekarza, którego postać była wyświetlana na specjalnej folii holograficznej. Interaktywne słuchowisko oraz specjalne kompozycje zapachowe, imitujące aromaty starej apteki pozwoliły wczuć się w klimat i atmosferę pracy Ignacego Łukasiewicza.





Następnie rozpoczęliśmy spacer pięknymi alejkami leśnymi i zwiedzaliśmy kolejne ciekawe miejsca: kopankę Franek, kopankę Janina, warsztat mechaniczny, kuźnię kopalnianą, obejrzeliśmy urządzenia wiertnicze oraz obelisk upamiętniający założenie kopalni w Bóbrce. W kopance Franek zobaczyliśmy oczywiście bulgocący olej skalny, czyli ropę naftową w naturalnej postaci. Na zakończenie tutejszego pobytu uczniowie odwiedzili sklep z lampami naftowymi. Po odwiedzeniu tych dwóch pięknych i bogatych w atrakcje podkarpackich miejscowości uczniowie mieli czas na posilenie się obiadem w pobliskiej restauracji. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze restaurację McDonalds. Cała wycieczka była bardzo bogata w atrakcje, a na buziach dzieci cały dzień gościł uśmiech. Liczymy na to, że po wycieczce pozostaną im miłe wspomnienia.

Paulina Kurzępa




Udział w targach pracy w Sandomierzu- szansą na łatwiejsze podjecie decyzji edukacyjno- zawodowej


Uczniowie klasy 2 gimnazjum w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, w których uczestniczą w szkole, aby zgłębić wiedzę na temat aktualnego rynku pracy oraz dowiedzieć się jaka jest oferta edukacyjna miejscowych szkół średnich, wybrali się 25 kwietnia 2017 r. na IV Sandomierskie Targi Pracy i Edukacji. Impreza ta odbywała się w Hali Widowiskowo –Sportowej, a tegorocznym hasłem przewodnim targów była „Aktywność Twoją Szansą". Organizatorem i inicjatorem targów był Powiatowy Urząd Pracy w Sandomierzu.



Uczestnicy mogli skorzystać z porad oraz zapoznać się z informacjami i ofertami dotyczącymi sytuacji na rynku pracy. Największym zainteresowaniem wśród naszych uczniów cieszyły się jednak oferty edukacyjne szkół, które miały swoje stoiska podczas tegorocznych targów. Oprócz ofert edukacyjnych pojawiły się również oferty instytucji wspomagających podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych oraz pomoc w wejściu i poruszaniu się po współczesnym rynku pracy między innymi młodzieży, do takich instytucji należą przede wszystkim OHP Sandomierz i PUP Sandomierz. Młodzież gimnazjalna stoi przed trudną decyzją wyboru odpowiedniej szkoły, specjalności i zawodu, które w przyszłości mają im zagwarantować dobrą i stabilną sytuację na rynku pracy. Niestety współczesny rynek pracy jest bardzo skąplikowany, wymagający i niejednokrotnie ciężko przewidzieć kierunek zmian, w jakim może podążać,niemniej jednak udział w takich imprezach oraz informacje, które można uzyskać podczas ich trwania,mogą nieco ułatwić podjęcie decyzji, co do kierunku kształcenia i wyboru dalszej drogi edukacyjno- zawodowej. Należy przy tym pamiętać o szeregu czynników wpływających na trafność wyborów człowieka względem swojej dalszej kariery zawodowej, do których należą przede wszystkim: zainteresowania, uzdolnienia, umiejętności, osobowość, temperament czy stan zdrowia. Ponadto, aby świadomie podjąć decyzję o wyborze kierunku kształcenia należy jednocześnie zapoznać się z aktualną i przewidywaną sytuacją na rynku pracy oraz ścieżkami kształcenia. Taką możliwość dają nam organizowane w naszym regionie już od kilku lat targi pracy i edukacji. Dlatego nasi uczniowie chętnie z takiej okazji korzystają, by ich przyszłe decyzje były podjęte dobrze. Ponadto młodzież kończąca gimnazjum, aby lepiej poznać szkoły średnie, z którymi w najbliższym czasie planuje związać swoją przyszłość, korzysta z dni otwartych organizowanych w placówkach. Trzecioklasiści biorąc udział w dniach otwartych szkół średnich mają możliwość zaczerpnięcia opinii i informacji na temat danej szkoły, poznania placówki pod kątem wyposażenia, bazy lokalowej i rozważyć wszystkie plusy i minusy swojego wyboru.



Miejmy nadzieję, że przedsięwzięcia,organizowane w naszej szkole, w ramach doradztwa zawodowego, w których biorą udział gimnazjaliści pomogą wybrać im właściwą drogę, dzięki której w przyszłości będą usatysfakcjonowani i która zapewni im dobry start w przyszłe, dorosłe życie zarówno zawodowe jak i osobiste. Dużym, sukcesem jest na tym etapie już to, że młodzież jest świadoma swoich wyborów, skłonna do refleksji na temat swojej dalszej drogi edukacyjno- zawodowej, nakłaniana do zastanowienia się nad swoim dalszym losem.

Ewa Bilska




WIELKIE RODZINNE ŚWIĘTOWANIE W DAROMINIE


Wymarzona pogoda, wspólne biesiadowanie, kiełbaski z rusztu, domowe wypieki, muzyczne przeboje w wykonaniu szkolnego zespołu oraz inne atrakcje dla całej rodziny- tak bawiła się społeczność Daromina i okolicznych miejscowości 11 czerwca br. na X Pikniku Rodzinnym, zorganizowanym przez Punkt Przedszkolny ,,Na wzgórzu”, Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Darominie.





Świętowanie rozpoczęto o godz. 14.00, kiedy to wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, a pani dyrektor Edyta Rędziak powitała zebranych gości. Tytułem wstępu złożyła im życzenia i zaprosiła do obejrzenia i wysłuchania programu artystycznego przygotowanego przez nauczycieli i swoich podopiecznych. Ta część opierała się przede wszystkim na zaprezentowaniu przez uczniów talentów recytatorskich, wokalnych, tanecznych i aktorskich.





Występy były przygotowane z myślą o rodzicach, by podziękować im za trud wkładany każdego dnia w proces wychowawczy i opiekuńczy. Dla Mamy i Taty dzieci z punktu przedszkolnego oraz przedszkola recytowały wierszyki w przedstawieniu zatytułowanym „Lokomotywa”, starsi - składali życzenia i recytowali wiersze o tematyce rodzinnej. Z kolei uczniowie z koła teatralnego zaprezentowali inscenizację pt. „Kopciuszek”, tyle tylko, że w wersji współczesnej, natomiast młodsi podopieczni koła- bajkę o Smoku Wawelskim.





Gimnazjaliści zaprezentowali się w ludowym tańcu „belgijce” tańczonym w parach ustawionych w kole, z wymianą partnerów. Po części oficjalnej w budynku, rozpoczęła się impreza plenerowa na świeżym powietrzu, gdzie na uczestników czekała moc atrakcji. Plac wokół szkoły tętnił życiem, najmłodsi oblegali przygotowany z okazji pikniku „dmuchany” plac zabaw. Nie zabrakło mega atrakcji dla dzieci. Gigantyczna zjeżdżalnia, Eurobungee, kule wodne, dojna krowa, megapiłkarzyki, ścianka wspinaczkowa oraz Speed- Ball były okazją do aktywnego odpoczynku i wielką radością.





Amatorom tych zabaw nie brakowało ani uśmiechu, ani sił. Ponadto na wszystkich czekał kiermasz ciast i sałatek przygotowanych oraz serwowanych przez rodziców, ognisko z kiełbaskami oraz ciepłe i zimne napoje a także lody. W trakcie festynu można było również podziwiać wystawę zwierząt przygotowaną przez pana Ireneusza Stępnia i pana Mariusza Pawia. Dobra zabawa odbywała się przy dźwiękach muzyki w wykonaniu uczniów szkoły w Darominie: Patryka Borowskiego, Miłosza Stępnia, Roksany Zimoląg, przygotowanych przez pana Przemysława Klimczaka. Zespołowi udało się porwać do tańca wielu uczestników imprezy.





Rodzice wraz dziećmi, inni członkowie rodzin, a także wielu przyjaciół szkoły i okoliczni mieszkańcy coraz liczniej przybywają do Daromina na rodzinny festyn. Decydują o tym nie tylko liczne atrakcje, ale przede wszystkim atmosfera świętowania. Ponadto impreza umożliwia spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny, z dziećmi. To dobra okazja, by pobyć razem, na powietrzu, poświęcić dzieciom czas.





Jej głównym celem jest promowanie wartości rodzinnych, zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie pozytywnego modelu rodziny jako wielopokoleniowej instytucji, w której każdy, także najmłodszy jej członek, zajmuje ważne miejsce. Pani dyrektor składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach, obsłudze Rodzinnego Świętowania 2017.





Paulina Kurzępa




My swoje mamy bardzo kochamy- Dzień Matki w Przedszkolu


Mama jest najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka.



To ona zawsze jest przy nas, kiedy jest nam smutno ale również cieszy się naszym szczęściem i śmieje się razem z nami. To ona jest powierniczką naszych smutków, problemów, trosk ale też sukcesów i radości. Mimo wielu trudów i obowiązków jakie na niej spoczywają, zawsze ma czas dla swojego dziecka, a jej uśmiech sprawia, że na ciemnym niebie, pojawia się słońce i wszystkie troski odchodzą.



To ona potrafi sprawić, że kolano przestaje boleć, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w jej ramionach jest zawsze ciepło i bezpiecznie. To tylko niektóre z wielu powodów, dla których dzień 26 maja jest dniem szczególnym. Tego właśnie dnia wszystkie dzieci pragną z całego serca podziękować za trud włożony w codzienne wychowanie, troskę i opiekę swoim mamusiom.



Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu” solidnie do tego dnia przygotowały się, by podziękować swoim mamom i powiedzieć im poprzez wiersze, piosenkę i taniec jak bardzo je kochają. Zaproszone na wspólne świętowanie mamy odwiedziły dzieci tego dnia w przedszkolu i tam wraz ze swoimi pociechami brały udział w zajęciach przygotowanych przez panią Dorotę Leję, która powitała serdecznie wyjątkowych gości i zaprosiła do wspólnej zabawy. Mamusie wraz z dziećmi brały udział w zabawach integracyjnych ale również w quizach i zabawach sprawdzających stopień znajomości swoich mam.



Dzieci musiały odszukać swoją mamę z zasłoniętymi oczami, dotykając jedynie dłoni, a także odpowiedzieć na szereg pytań związanych z upodobaniami, zainteresowaniami i ciekawostkami dotyczącymi mam. Po wspólnej zabawie, mamy obejrzały krótki program artystyczny w wykonaniu swoich pociech, przygotowany przez dzieci pod kierunkiem p. Doroty i p. Iwony.



Przedszkolaki recytowały wiersze wyrażające wdzięczność i miłość do swoich mam, dziękowały za opiekę i troskę, zaśpiewały też pięknie piosenki i zatańczyły. Mamy przepełnione dumą ze swoich pociech biły gromkie brawa. Atmosfera spotkania sprzyjała wspólnym rozmowom i zabawie, uśmiechów na twarzy nie brakowało, a poczęstunek przygotowany przez mamy dla swoich pociech dodatkowo osładzał panujący miły klimat w sali.



Kolejną atrakcją zaplanowaną na to spotkanie było wykonanie przez dzieci wraz ze swoimi mamami ozdobnego wazonika metodą decoupage. Zajęcia poprowadziła jedna z mam pani Izabela Bajak, która jak zwykle zadbała o każdy szczegół, przygotowała odpowiednie słoiki i serwetki z wiosennymi, wesołymi motywami, szczegółowo wytłumaczyła etapy pracy i pomagała w razie większych problemów. Praca pochłonęła uczestników a efekty przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorek, ponieważ powstały niezwykle piękne i budzące podziw flakoniki. Wykonane własnoręcznie pojemniki mamy zabrały ze sobą do domów, jako jeden z wielu prezentów, które tego dnia otrzymały od swoich dzieci.



Atrakcji tego dnia nie brakowało. Mamy były pod ogromnym wrażeniem, szczęśliwe i dumne ze swoich pociech. Choć na chwilę mogły odpocząć od swoich obowiązków zobaczyć, że trud wkładany w wychowanie i opiekę dzieci przynosi efekty i jest zapłatą za wiele wyrzeczeń, z którymi się na co dzień zmagają i którym stawiają czoła. Duma z własnego dziecka i sukcesy jakie osiąga a przede wszystkim szczery uśmiech i krótkie słowo KOCHAM jest bezcenną rekompensatą za trud i wyrzeczenia jakie niosą ze sobą wychowywanie i opieka.





Ewa Bilska




W baśniowym świecie Magicznych Ogrodów- wyjątkowa wycieczka dzieci z przedszkola kl. „0” i I


Wyczekiwana przez wielu uczniów wycieczka odbyła się zgodnie z planem i harmonogramem 29. 05. 2017 r. Tego dnia od rana świeciło piękne słońce i zapowiadał się udany dzień, mimo wczesnej pory, dzieci z przedszkola i nieco starsi ich koledzy punktualnie stawili się na parkingu, by wyruszyć w podróż do baśniowej krainy, szukając niezapomnianych wrażeń i przygód, korzystając z wielu atrakcji przewidzianych podczas wyjazdu.





Wycieczka miała na celu poznanie baśniowych krain, w których istnieje szereg możliwości doświadczenia nowych aktywności, stymulujących rozwój i wyobraźnię dziecka. Wszystkie atrakcje to wyzwania budujące pewność siebie i poczucie własnej wartości. Celem było również oddanie się przygodzie w bliskim kontakcie z naturą, wśród setek kwiatów, drzew, krzewów, które zamieszkują niezwykłe istoty. To również ukazanie możliwości aktywnego i miłego spędzania czasu wolnego z rodziną.





Droga na miejsce mimo znacznej odległości minęła bardzo szybko, bez nieplanowanych zdarzeń. Już na miejscu pierwszym wrażeniem wszystkich uczestników wycieczki był podziw i zachwyt i im dalej przemieszczaliśmy się i odkrywaliśmy różne ciekawe miejsca w Magicznych Ogrodach, nasz entuzjazm nie ostygał a wręcz przeciwnie, kolejne miejsca robiły coraz to większe wrażenie na uczestnikach, wprawiały w euforię i nastrajały do zabawy.





Radości nie było końca. Dzieci poczuły się w baśniowej krainie jak ryba w wodzie, bardzo chętnie korzystały ze wszystkich dostępnych atrakcji, pływały na tratwach, zjeżdżały z gigantycznych zjeżdżalni, oddały się zabawie na dmuchanych zamkach, chętnie korzystały z atrakcji w Wiosce Wikingów, odwiedzały Marchewkowe Pole z gigantycznymi królikami i marchewkami, jechały kolejką poprzez krainę Bulwiaków, słuchały szumiących drzew oraz podziwiały piękne wodospady, które tworzyły wspaniałe miejsce do relaksu i odpoczynku. Pokonywały tory przeszkód i podziemne tunele. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji z jakich miały możliwość skorzystać, niemniej jednak większość z uczestników zaspokoiła swoje potrzeby ruchu i zabawy i miała ku temu ogromne możliwości.





Nieco zmęczeni i głodni udaliśmy się na obiad, który w takich okolicznościach również smakował wyjątkowo. Niemniej jednak dzieci były tak podekscytowane atrakcjami, że jak najszybciej chciały kontynuować przygodę i odwiedzić miejsca , w których jeszcze nie miały okazji być. Dlatego nie tracąc czasu dalej oddały się podróży do niepoznanych zakątków Magicznych Ogrodów. Dzięki dobrej organizacji jak również pomocy rodziców w nadzorowaniu naszej grupy, udało się nam zwiedzić chyba wszystkie atrakcje, a uczestnicy byli usatysfakcjonowani i bardzo szczęśliwi z mijającego i powoli kończącego się dnia. Na zakończenie i zwieńczenie całodniowej podróży po baśniowych krainach, uczestnicy zrobili sobie grupowe zdjęcie z bajkową postacią- Mordolem, który przechadzał się uliczkami Magicznych Ogrodów. Następnie odwiedzili sklep z pamiątkami, oddali się szaleństwu zakupów.





Z miłymi wspomnieniami oraz reklamówkami pamiątek ale także niewielkim żalem opuścili teren Magicznych Ogrodów i wrócili do autokaru a następnie ruszyli w drogę powrotną. Dla przedszkolaków aktywnie spędzony dzień był na tyle wyczerpujący, że podczas podróży zasnęły by, nieco zregenerować siły. Mamy nadzieję, że każdy uczestnik tej wycieczki wspomina ją miło i wróci do Magicznych Ogrodów, gdyż jak sama nazwa wskazuje to wyjątkowe i bardzo atrakcyjne miejsce, szczególnie dla najmłodszych zwiedzających.

Ewa Bilska




SZKOLNA WYCIECZKA Z OKAZJI DNIA DZIECKA


Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Jest to zdecydowanie najbardziej lubiana i wyczekiwana przez wszystkie dzieci data w kalendarzu. Nie we wszystkich krajach święto to przypada na 1 czerwca. Odmienny jest także sposób obchodzenia tego dnia, na co wpływ ma bez wątpienia różnorodna tradycja, obyczajowość i historia wynikająca z danego kręgu kulturowego. W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Ukraina) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Pomimo wielu różnorodności nie ulega wątpliwości fakt, że ten dzień jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem, bo jak mówił Jan Paweł II: „dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.





Nauczyciele z naszej szkoły postanowili uczynić zadość tradycji i z okazji Dnia Dziecka wybrali się 29 maja br. wraz ze swoimi podopiecznymi na szkolną wycieczkę do Sandomierza. Brali w niej udział uczniowie klas II-VI szkoły podstawowej. W trakcie zwiedzania, dzięki wiedzy p. N. Woźniak, dzieci poznały historię Sandomierza i dowiedziały się o najważniejszych wydarzeniach na przestrzeni 1000 lat jego istnienia. Miały również okazję obejrzeć fragmenty murów miejskich z dobrze zachowaną Bramę Opatowską. Pełniła ona kiedyś funkcję wjazdu do Sandomierza i była częścią murów obronnych zbudowanych przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Osiągała wysokość 36 metrów. Kolejną atrakcją było przejście Podziemną Trasą Turystyczną - słynnymi lochami z przełomu XV/ XVI wieku. Krętymi schodami wszyscy zeszli 12 metrów pod ziemię.





Uczniowie zapoznali się tutaj z historią sandomierskich piwnic oraz legendą o Halinie Krępiance, która oddała swoje życie ratując miasto. Następnym punktem zwiedzania było spotkanie z rycerzem Łukaszem, historykiem, pasjonatem broni rycerskiej. Uczniowie zobaczyli zbrojownię i salę tortur. Mieli okazję posłuchać średniowiecznego rycerza, który z dużym zapałem i humorem przedstawił życie księżniczek i rycerzy. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji. Następnie, podzieleni na dwie grupy, udaliśmy się do kina „Starówka” i Katolickiego Domu Kultury. Starsi uczniowie (kl. VI- VI) oglądali film animowany „Riko prawie bocian” , natomiast młodsi (kl. II i III) musical pt. „Przygody Wilka i Zająca” .





To barwne widowisko ze świetną oprawą muzyczną miało ukryte elementy wychowawcze i ekologiczne. Dzieci dowiedziały się, że celem w życiu powinno być poszukiwanie wartości takich, jak: dobroć, serdeczność, miłość, chęć niesienia pomocy innym. Ponadto zapamiętały, iż w lesie nie należy śmiecić, hałasować, natomiast strażak przestrzegał ich przed pożarami, głównie w lesie. Z kolei film przedstawiał historię Rysia, który był wróblem przygarniętym przez parę bocianów.



Kiedy przybrani rodzice migrowali do Afryki, bohater, przekonany, że też jest bocianem, wyruszył ich śladem w pełną przygód podróż, korzystając z wszelkich możliwych środków transportu. Towarzyszyli mu nowi przyjaciele - ekscentryczna sowa i narcystyczna papuga, która marzyła o karierze gwiazdy disco. Film okazał się dojrzałą opowieścią o tolerancji oraz potrzebie indywidualizmu. Kolejną atrakcją dla uczestników wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego mogli poczuć żeglarski klimat. Płynąc statkiem podziwiali przyrodę i zabytki Sandomierza głównie: Stare Miasto, kościół św. Jakuba, zamek, synagogę, następnie ukazał nam się widok na Collegium Gostomianum, Katedrę oraz Dom Długosza.





Po odbyciu rejsu, na bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczniowie mieli czas na zakupienie pamiątek i posilenie się pizzą oraz lodami. Wycieczka do Sandomierza była bardzo bogata w atrakcje, a na buziach dzieci cały dzień gościł uśmiech. Z okazji ich święta pragniemy, aby radość w życiu zawsze i wszędzie im towarzyszyła. Ponadto liczymy, że po wycieczce pozostaną miłe wspomnienia.



Paulina Kurzępa




W zdrowym ciele zdrowy duch- przedszkolaki biegły Sprintem do Maratonu


Dzieci z przedszkola z niecierpliwością oczekiwały kolejnej cyklicznej już w naszym przedszkolu imprezy promującej zdrowy tryb życia, ruch na świeżym powietrzu i wspomagający utrzymywaniu właściwej kondycji przez naszych milusińskich. Dzięki sprzyjającej aurze i entuzjazmowi dzieci, w dniu 18. 05. 2017r., udało się zorganizować na boisku szkolnym III OGÓLNOPOLSKI MARATON PRZEDSZKOLAKÓW „Sprintem do maratonu” , który jest projektem zachęcającym i popularyzującym do biegania, spędzania aktywnie czasu wolnego i prowadzenia zdrowego stylu życia. Warto również dodać, że nasze przedszkole w tę inicjatywę włącza się już od początku trwania projektu- trzeci rok, a koordynatorką przedsięwzięcia jest nauczycielka panią Dorota Leja opiekunka grupy przedszkolnej.



W tegorocznym maratonie wzięły udział dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci wraz ze swoimi opiekunami spotkały się na boisku szkolnym o godzinie 10.00, w tym też momencie nastąpiło powitanie uczestników, przedstawienie celu spotkania oraz harmonogramu imprezy. Następnie pani Dorota Leja poprowadziła krótką rozgrzewkę poprzedzającą część właściwą spotkania. Dzieci w kilku prostych ćwiczeniach rozruszały wszystkie części swojego ciała i były gotowe do biegu. Tuż przez rozpoczęciem biegu, każdy uczestnik otrzymał na koszulkę swój numer startowy. Tak gotowi zawodnicy stanęli na linii startu i wyścig po zdrowie rozpoczął się! Wszystkie przedszkolaki pokonały niekrótki dystans na miarę swoich możliwości i dały z siebie wszystko.





Dzięki temu bieg ukończyli wszyscy startujący zawodnicy i każdy szczęśliwy przekroczył linię mety. Po głównym biegu dzieci brały udział w wielu konkurencjach sportowych, które miały na celu dobrą zabawę i nutkę rywalizacji. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja polegająca na przeciąganiu liny- która wykazała, że nasze przedszkolaki mają niezwykle dużo siły i potrafią ze sobą współpracować by osiągnąć cel.





Dużo radości przyniosło uczestnikom zadanie polegające na pokonaniu dystansu wraz ze swoim kolegą, każda para musiała w podskokach, ze związanymi nogami przebyć jak najszybciej długość boiska szkolnego, ta konkurencja również rozwijała w podopiecznych umiejętność współpracy i szacunku do drugiej osoby. Dzieci wykazały się nie tylko dużym sprytem ale także wyczuciem, zrozumieniem i empatią.





Po wielu zmaganiach w różnych konkurencjach sportowych nadszedł upragniony przez każdego przedszkolaka czas wręczenia medalów i dyplomów za udział, wspaniałą postawę i zdrową rywalizację podczas III OGÓLNOPOLSKIEGO MARATONU PRZEDSZKOLAKÓW „Sprintem do maratonu” . Na każdego uczestnika czekały wyjątkowe nagrody w postaci medalu, dyplomu, gratulacji, gromkie brawa współzawodników i podziękowania za wspaniałą, wspólną zabawę. Wszystkie dzieci były bardzo szczęśliwe z uzyskanych rezultatów oraz nagród.





Mamy nadzieję, że taka impreza sprzyja kształtowaniu wśród najmłodszych postaw prosportowych, które będą podtrzymywane. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ważnym elementem dla naszego zdrowia jest ruch i zdrowy tryb życia.







Ewa Bilska




Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I


W dniu 10 maja 2017r. uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Darominie udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach, gdzie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki.





Na spotkanie przybyli wszyscy uczniowie klas pierwszych z terenu Gminy Wilczyce wraz z wychowawcami. Uroczystość rozpoczęła kierownik biblioteki p. L. Rutkowska, która serdecznie powitała gości. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowane z tej okazji programy artystyczne. Nasi uczniowie przedstawili inscenizację pt. „W bibliotece”, była to opowieść o czytelniku, który odwiedza bibliotekę, poznając jej księgozbiór. Wybrane przez niego książki przedstawiają się, prezentują swoje zalety i zachęcają do ich czytania. Czytelnik zainteresowany jest wszystkimi książkami, ale w końcu decyduje się i wybiera „Baśnie”. Inscenizację zakończyła śpiewana przez małych aktorów piosenka pt. „W krainie bajek”. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się bardzo ładnie. Inscenizację wzbogaciły specjalnie przygotowane na tę okazję kolorowe kostiumy i rekwizyty.





Po występach reprezentantów wszystkich szkół, dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Następnie wszyscy pierwszoklasiści uroczyście złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki i zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało książkę i okolicznościowy dyplom. Później przyszedł czas na zwiedzanie lokalnej biblioteki, zapoznanie się z jej zbiorami, regulaminem oraz zasadami udostępniana księgozbioru. Na tym zakończyło się to miłe spotkanie. Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści będą często odwiedzać bibliotekę i rozbudzać w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Teresa Madej, Ewa Bilska










MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ, CZYLI NAŁOGOM MÓWIMY NIE!


Od wielu lat obserwuje się stały wzrost uzależnień u dzieci i młodzieży. Do najczęstszych przyczyn sięgania po środki odurzające należą: ciekawość poznania „zakazanego owocu”, chęć zaimponowania kolegom i otoczeniu czy potrzeba, a nawet warunek przynależności do grupy rówieśniczej. Dramat uzależnienia może być udziałem każdego dziecka. Nie jest to wyłącznie problem rodzin dysfunkcyjnych ani patologicznych środowisk. Na tym tle rodzi się pytanie, co możemy zrobić, aby uchronić uczniów przed nałogami? Na razie najskuteczniejszym sposobem walki jest profilaktyka. Różnorodne działania o charakterze antynałogowym są podejmowane przez naszą szkołę od dawna. Dla naszych uczniów jest jasne, że w szkole nie toleruje się palenia papierosów, picia alkoholu i brania narkotyków. Dzieci wiedząc o tym, przestrzegają ustalonych reguł. Dążymy do tego, aby ich zachowania były następstwem świadomych wyborów a nie nakazów. Prawdopodobnie – wcześniej czy później – każde dziecko zetknie się bezpośrednio z papierosami, alkoholem lub narkotykami. Warto je na ten moment przygotować, aby umiało dokonać wyboru z korzyścią dla swojego zdrowia. Wśród szeregu działań profilaktycznych podejmowanych przez naszą szkołę znalazły się zajęcia warsztatowe zorganizowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zostały one przeprowadzone 11 maja br. przez trenera z Małopolskiego Centrum Profilaktyki Dawida Sikorskiego, a ich uczestnikami byli uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Zajęcia były oparte na partnerskiej współpracy a prowadzący w przystępny sposób przekazywał młodym ludziom informacje dotyczące istoty uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Oprócz dużej porcji wiedzy na temat uzależnień i obrazowego przedstawienia skali problemu warsztaty miały na celu skłonić do refleksji i wpłynąć na zmianę stereotypów myślowych. Uczniowie zostali uświadomieni m.in. o: konsekwencjach picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych. Prowadzący zaakcentował wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi, poruszył zagadnienie asertywności i umiejętności skutecznego odmawiania, zachęcał do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień. Zajęcia miały charakter twórczy, gdyż uzupełniały go reakcje uczniów, dzięki czemu przybrały one bardzo formę obustronnego dialogu. Najważniejszym jednak rezultatem spotkania było obalenia mitu o powszechnej chęci picia i niemożności ułożenia kontaktów z rówieśnikami bez alkoholu i narkotyków. Zajęcia zostały przeprowadzone z pełnym profesjonalizmem, a aktywność i zaangażowanie naszych uczniów podczas warsztatów świadczyły o ich atrakcyjności. Dzięki temu, że oparte były na partnerskiej współpracy, poszerzyły wiedzę dzieci i młodzieży, uświadamiając im własną odrębność i indywidualność. Przypomniały o odpowiedzialności za własne życie oraz podejmowane decyzje.

Paulina Kurzępa




XX Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej


W tym roku podobnie, jak w poprzednich latach uczniowie Szkoły Podstawowej w Darominie wzięli udział w XX edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tegoroczne eliminacje obejmowały znajomość treści Ewangelii wg św. Łukasza, wstępu i przypisów zamieszczonych w Biblii Tysiąclecia. Podstawowymi celami konkursu jest zachęcanie dzieci do czytania Pisma Świętego oraz pogłębianie ich wiedzy religijnej. Składał się on z trzech etapów: pierwszy- odbywał się w każdej szkole, poszczególni katecheci kwalifikowali uczniów do następnego etapu, a później zgłaszali ich do końca kwietnia br. do dalszych eliminacji. Na tym poziomie udział wzięło trzech uczniów: Roksana Zimoląg, Dariusz Maciąg i Adam Mądry. Drugi etap- przeprowadzony przez dekanalnych duszpasterzy dzieci i młodzieży w ramach swojego dekanatu, miał miejsce 17 maja br. w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu. Na ten szczebel zakwalifikowali się : Roksana Zimoląg oraz Dariusz Maciąg, przy czym uczennica naszej szkoły zdobyła trzecie miejsce, czego jej serdecznie gratulujemy. W każdym z etapów uczniowie mieli za zadanie wykazać się wiedzą z zakresu Ewangelii św. Łukasza, była ona sprawdzana i przeprowadzana w formie testów. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i nagrody za udział w konkursie. Za przygotowanie uczniów naszej szkoły odpowiedzialna była p. Małgorzata Rączkiewicz. Serdecznie gratulujemy uczestnikom odniesionych zwycięstw, dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w środowisku lokalnym oraz życzymy dalszych sukcesów.

Małgorzata Rączkiewicz, Paulina Kurzępa




PO WOLNOŚCI SIĘGNIJ RAJ! WIWAT, WIWAT 3 MAJ


Celem i zadaniem każdej szkoły jest dbałość o wszechstronny rozwój młodego człowieka, między innymi poprzez kształtowanie postaw patriotycznych oraz poczucia tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej. Patriotyzm to wielkie słowo, ale powinno się ono przede wszystkim kojarzyć z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji, a także nieobojętności wobec czasów teraź



niejszych. Na drodze edukacji mamy wiele okazji do wpajania uczniom wartości patriotycznych. Przykładem są patriotyczne apele rocznicowe, które w naszej szkole są tradycją. Dzięki takim uroczystościom dyrekcja szkoły oraz grono pedagogiczne dążą do kształtowania postaw patriotycznych, wychowania w polskości oraz przygotowania do życia w demokratycznym państwie. W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież. W tym roku ów uroczysty apel odbył się 5.05. W jego przygotowanie byli zaangażowani wszyscy uczniowie kl. IV- VI szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Pauliny Kurzępy. Inscenizację zaprezentowano przed całą społecznością szkolną oraz gronem pedagogicznym. 226 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Uczniowie w trakcie uroczystości wyjaśniali, co oznaczą nieobce nam hasła: Bóg, Ojczyzna, wolność, honor. Nie zabrakło hymnu, daty 3 Maja 1791 roku oraz nazwisk Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Zwrócono uwagę na doniosłość Konstytucji 3 maja. Całość przedstawienia była wzbogacona patriotycznymi pieśniami: „Witaj jutrzenko majowa” oraz „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.



  Głównym celem apelu było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych oraz postaw patriotycznych, które służą identyfikacji narodowej i wpływają na kształtowanie więzi z krajem ojczystym.

Paulina Kurzępa




Pomagamy zwierzętom z Przytuliska w Sandomierzu


Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przez kilka ostatnich miesięcy nasza szkoła brała czynny udział w zbiórce charytatywnej dla zwierząt z Przytuliska na Wiśniowej. W akcję włączyło się wielu uczniów, okazali w ten sposób ogromne serce i życzliwość. Sadząc po zebranych fantach wnioskować można, że los zwierząt i działania mające na celu pomoc im, nie są obojętne dzieciom i młodzieży, co cieszy i daje nadzieję, że przedsięwzięcia podejmowane w szkole, mające na celu rozbudzić empatię i chęć niesienia bezinteresownej pomocy przynoszą pożądane efekty.



Uczniowie z samorządu systematycznie zbierali fanty w postaci: karmy, zabawek, koców i nakrętek plastikowych, które zostały później dowiezione do schroniska i przekazane przedstawicielom i pracownikom Przytuliska na Wiśniowej. Zbieraniem fantów w szkole zajmowali się: Gaweł Patryk, Kaczmarski Damian i Borowski Patryk. Przedstawiciele samorządu bardzo poważnie podeszli do swojej roli, a dzięki ich systematyczności i zaangażowaniu udało się uzbierać pokaźną ilość darów dla podopiecznych schroniska. Po zgromadzeniu wszystkich fantów przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udali się do Przytuliska na Wiśniowej mieszczącego się przy ul. Przemysłowej 9a w Sandomierzu, by przekazać wszystko, co udało się zgromadzić podczas zbiórki. Schronisko odwiedzili uczniowie w składzie: Patryk Borowski, Damian Kaczmarski, Patryk Gaweł, Berenika Bajak, Karolina Chodurska, Aleksandra Gaweł, Ewelina Maciąg oraz p. J. Dróżdż, która jako opiekun samorządu nadzorowała i czuwała nad przebiegiem zbiórki w szkole oraz w czasie przekazania darów placówce. Pracownicy przytuliska byli bardzo wdzięczni za okazane zainteresowanie i pomoc, nasi uczniowie zostali bardzo ciepło i miło przyjęci w placówce.



Mieli okazję poznać podopiecznych a pracownicy schroniska oprowadzili ich po terenie przytuliska i opowiadali o losach poszczególnych psiaków. Uczniowie mogli również chwilowo zająć się podopiecznymi schroniska, wyprowadzić na spacer i karmić ich. Być może, wśród naszych uczniów, dzięki takim formom wsparcia potrzebujących, ujawni się silniejsza potrzeba pomocy zwierzętom, a to z kolei wskaże im dalszą drogę swojej kariery edukacyjno- zawodowej.



Nasza szkoła bierze udział w wielu akcjach charytatywnych, co bogaci doświadczenia i pozytywnie oddziałuje na osobowość uczniów, nie tylko zaangażowanych w zbiórkę, ale przede wszystkim tych, którzy wspierają i pomagają przynosząc i przekazując datek na szczytny cel. Czynny udział w akcjach charytatywnych to pomoc potrzebującym, ale również co wydaje się być szczególnie ważne dzisiaj, kształtowanie w młodym człowieku postawy empatii, bezinteresownej pomocy, współczucia i dzielenia się tym, co posiadamy z innymi. Właśnie poprzez działanie i uczestnictwo w takich przedsięwzięciach uczniowie mają wpajane najważniejsze wartości, a taki przekaz jest na pewno skuteczniejszy, niż sucha teoria bądź nakazy czy zakazy słowne.



Czyny, które uczniowie widzą, oddziałują wielokierunkowo, są bardziej trwałe i głębsze, a wzory utrwalane i praktykowane przez starszych kolegów, z pewnością będą powielane i powtarzane przez młodsze pokolenie, już w niedalekiej przyszłości. Satysfakcja z czynienia dobra, poczucie spełnienia obowiązku i pomocy potrzebującym jest dodatkową siłą napędową i należy ten fakt wykorzystywać , gdyż przynosi to wymierne korzyści dla wszystkich zainteresowanych.

E. Bilska, J. Dróżdż




Spotkanie z rodzicami
odbędzie się w najbliższy wtorek
09.05.2017 o godz. 1500






SUKCES UCZENNICY Z GIMNAZJUM W DAROMINIE W KONKURSIE „TRZYMAJ FORMĘ!”


"Trzymaj Formę!" to konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia. Jego celem jest zwiększenie świadomości młodzieży gimnazjalnej dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Organizatorem konkursu jest Główny Inspektor Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców w Warszawie. W bieżącym roku szkolnym odbyła się już  szósta edycja konkursu. Skierowany był on do uczniów klas I – III gimnazjów zainteresowanych zdobyciem i pogłębianiem wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia w szczególności uwzględniającej tematykę zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. W tym roku adresatami były szkoły gimnazjalne zlokalizowane na terenie wszystkich powiatów ze wszystkich województw w Polsce.

Konkurs jest trzyetapowy, przy czym I etap (na poziomie szkolnym), II etap (na poziomie powiatowym) oraz III (na poziomie wojewódzkim w Warszawie). Do II etapu zostali zakwalifikowani uczniowie , którzy uzyskali najwyższe wyniki, nie niższe niż 75% maksymalnej możliwej do zdobycia liczby punktów. Z województwa świętokrzyskiego do II etapu zakwalifikowało się 7 uczniów z 337 biorących udział, wśród nich jest uczennica naszego gimnazjum- Gabriela Kwietniewska. Nad jej przygotowaniem czuwa p. Monika Jaśkiewicz- Wielgus. Etap powiatowy odbył się w naszej szkole, miał formę testu wiedzy przeprowadzonego on-line i trwał 45 minut. Nad prawidłowym jego przebiegiem czuwała trzyosobowa komisja z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sandomierzu. Tematyka konkursu obejmowała: żywienie zgodne z zasadami zbilansowanej diety, aktywność fizyczną, wybrane elementy edukacji konsumenckiej. Zakres materiału i wiedzy, jakie musiała opanować nasza uczennica był obszerny, gruntowny i szczegółowy, dlatego tym bardziej cieszymy się z jej sukcesu.

Głównym celem Ogólnopolskiego konkursu w ramach programu edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród młodzieży, w szczególności poprzez: pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka, pogłębienie wiedzy o wartości odżywczej żywności i doskonalenie umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów żywnościowych, wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy i doskonaleniu umiejętności praktycznego zastosowania zdobytych informacji, rozwijanie zainteresowań młodzieży gimnazjalnej tematyką zdrowego stylu życia oraz kształtowanie u niej prozdrowotnych postaw i zachowań, a także propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym.

Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy odniesionych zwycięstw, dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz życzymy dalszych sukcesów.

 

Paulina Kurzępa




NIEZWYKŁE SPOTKANIE W WIOSENNYM KLIMACIE W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SANDOMIERZU


Wszyscy czekamy na wiosnę, a pogoda płata nam figla. Za oknem śnieg, deszcz i zimno, ale nie w sercach uczniów Szkoły Podstawowej w Darominie. W celu przywołania cieplejszych dni uczniowie naszej szkoły wybrali się 26 kwietnia br. do Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu, gdzie zaprezentowali inscenizację „Idzie wiosna”.



Nasi wychowankowie wyróżniają się wieloma talentami, w tym wokalnymi, aktorskimi i muzycznymi. Chętnie dzielą się swoją pasją z innymi ludźmi i często występują w środowisku lokalnym, na terenie regionu. W ten sposób rozwijają swoje umiejętności, ale także zapewniają publiczności możliwość doznania wielorakich uczuć od wzruszenia do radości i tak było również tym razem. Mieszkańcy DPS często bywają sami ze swoimi myślami, oczekiwaniem na kogoś, często są zapomniani przez bliskich. Dla nich choćby najmniejszy kontakt z otoczeniem to powód do radości, dlatego dzieci odwiedzając pensjonariuszy, wniosły w ich życie chociaż odrobinę  radości i zapełniły ową pustkę.



W przedstawieniu brali udział uczniowie z klas II-III Szkoły Podstawowej w Darominie należący do koła teatralnego prowadzonego przez p. Natalię Woźniak. Kolorowe dekoracje, wesołe piosenki, tańce, recytacje i dialogi sprawiły, że mimo deszczowej aury dzień stał się wesoły i barwny. Piękne stroje dla poszczególnych postaci występujących na scenie dopełniły całości wiosennego nastroju. Spotkanie to wniosło do ośrodka wiele radości, dziecięcego śmiechu, a panująca na widowni miła atmosfera, bardzo pomogła młodym aktorom pokonać tremę. Seniorzy byli bardzo wzruszeni i gromkimi brawami  podziękowali małym aktorom. Na twarzach seniorów widać było uśmiech i to było najcenniejsze.



Takie spotkania są niezwykle potrzebne, gdyż przynoszą obustronne korzyści, zarówno młodym, jak i starszym ludziom. Wyjazd był dla uczniów prawdziwą lekcją i cennym doświadczeniem. Uwrażliwił ich na los ludzi starszych. Tego typu wizyty rozbudzają empatię i przyczyniają się do budowania więzi międzypokoleniowej. Społeczeństwo starzeje się, a potrzeby starszych ludzi nie zawsze są dostrzegane, natomiast kontakty młodego pokolenia z pensjonariuszami Domu Pomocy umożliwiają zapoznanie ich z potrzebami ludzi starszych i chorych. Ponadto rozwijają świadomość problemów społecznych dotyczących odpowiedzialności za osoby niesamodzielne, z powodu wieku lub choroby. Młodzi ludzie mają szansę na kształtowanie postaw prospołecznych- tolerancji i zrozumienia, bezinteresownej pomocy, współpracy w grupie czy zdobycia umiejętności komunikowania się z przedstawicielami starszego pokolenia. Takie spotkania są również bezcenne dla wielu samotnych pensjonariuszy, bowiem sprzyjają tworzeniu dialogu, umożliwiają poznawanie się osobom z dwóch różnych światów oraz pozwalają na wymianę doświadczeń i wiedzy.

Natalia Woźniak




Historia pieniądza- co jest ważne a co ważniejsze w życiu?- warsztaty dla młodzieży z naszej szkoły


O wartości i doniosłej roli pieniądza w dzisiejszych czasach nie trzeba nikogo przekonywać, jednak poza jego podstawową funkcją warto jest znać szerszy kontekst, by móc świadomie i z rozsądkiem posługiwać się pieniędzmi. Ponadto należałoby potrafić jak najlepiej zarządzać i czerpać z pieniądza korzyści- nie tylko te namacalne i materialne, ale również, co mniej oczywiste, używać go do samorozwoju, samodoskonalenia, czerpania satysfakcji psychicznej, emocjonalnej i duchowej oraz edukowania się w różnych dziedzinach życia, właśnie poprzez posiadanie i świadomy obrót pieniądzem. Po to między innymi zostały w ostatnim czasie zorganizowane warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej pod hasłem przewodnim: „ Wędrówki przez Świat Pieniądza”.



Zajęcia te odbyły w naszej szkole 12 kwietnia 2017r., uczestniczyła w nich młodzież z kl. II i kl. III gimnazjum. Organizatorem warsztatów był OPS w Wilczycach. Celem projektu było zapoznanie uczestników z historią pieniądza na świecie, funkcją i rolą pieniądza w życiu każdego człowieka, pojęciem waluty narodowej, obrotem bezgotówkowym, a także zaprojektowanie karty płatniczej do konta młodzieżowego. Tym samym udział w konkursie pt. „Moja pierwsza karta płatnicza”, z cenną nagrodą dla zwycięzców, którzy wykażą się inwencją twórczą, kreatywnością i zdolnościami plastycznymi, i zaprojektują wzór karty płatniczej dla młodzieży.
    Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach składających się z następujących modułów:
  • Historia i rola pieniądza we współczesnym świecie;
  • Waluta narodowa omówiona na przykładzie polskiego złotego;
  • Waluta międzynarodowa omówiona na przykładzie wspólnej waluty krajów Unii Europejskiej- EURO;
  • Obrót bezgotówkowy ze szczególnym uwzględnieniem karty płatniczej czyli „plastikowego pieniądza”.





Uczniowie bardzo zainteresowali się tematem poruszanym na warsztatach, głównie z tego względu, że jest to zagadnienie bardzo bliskie człowiekowi i szersza wiedza na ten temat przyda się każdemu wchodzącemu w świat dorosłych. Współczesna młodzież dojrzewa i dorasta dużo szybciej niż było to kilkanaście lat temu, to wiąże się również z odpowiedzialnością i umiejętnością zarządzania swoim budżetem. Taka umiejętność może okazać się kluczowa do osiągnięcia w przyszłości sukcesu, dlatego warto już teraz inwestować w naukę przedsiębiorczości i zapoznawać z sposobem odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi. Faktem jest to, że pieniądze mają związek ze wszystkimi strefami naszego życia i nie jesteśmy już w stanie temu przeciwdziałać i sprzeciwiać się. Warto natomiast podążać za zmianami i udogodnieniami, które są stosowane na współczesnym rynku bankowo- finansowym, taką możliwość daje nam włączanie uczniów do wszelkiego rodzaju projektów, między innymi jak ten, w którym nasza młodzież uczestniczyła, wdrażając jej podstawy przedsiębiorczości oraz kształcić odpowiedzialną postawę wobec wartości pieniądza.



Starajmy się mimo wszystko pamiętać, że pieniądze są ważne i potrzebne, ale nie najważniejsze, by nie zatrącić się w pogodni za mamoną pieniądza. Na co dzień nie mamy czasu zastanawiać się nad filozoficznym i odwiecznym pytaniem MIEĆ CZY BYĆ? Każdy choć na chwilę powinien od czasu do czasu zatrzymać się i pomyśleć, a jednocześnie odpowiedzieć sobie na to istotne pytanie. Znaczenie lepiej i łatwiej będzie to zrobić, gdy będziemy mieć ku temu podstawową i rzetelną wiedzę.

Ewa Bilska




Świąteczno- wiosenny zawrót głowy- Warsztaty Wielkanocne w naszej szkole


Wiosna i nadchodzące wraz z nią Święta Wielkanocne, to doskonały czas na wykonywanie dekoracji i ozdabianie nimi swojego najbliższego otoczenia, by stało się ono bardziej kolorowe, wesołe i przybliżało nam nastrój jaki powinien towarzyszyć w święta. Kreatywność i pomysłowość rozwija się tym bardziej, że to czas, gdy wszystko wokół nas budzi się do życia, również nasze pomysły przybierają nową, świeżą formę, a wyobraźnia zaczyna galopować po niebieskich obłokach, wśród promieni słońca i kolorowej tęczy. Należało więc wykorzystać ten czas, zrealizować swoje pomysły oraz przełożyć je na namacalne dowody naszej wyobraźni.



Taki gorący okres przypadł przed Świętami Wielkanocnymi, gdzie w trakcie zajęć, uczniowie wraz z nauczycielami realizowali różne projekty plastyczne, związane tematycznie nie tylko ze świętami ale również porą roku. W tym czasie także p. Iza Bajak organizowała warsztaty plastyczne nawiązujące do tematyki świątecznej. Uczniowie wykonywali dekoracje wiosenno- świąteczne zaproponowane przez naszą lokalną artystkę. Należy dodać, że dzieci stosując się do instrukcji i z niewielką pomocą dorosłych, wykonały piękne ozdoby świąteczne, które z pewnością zdobiły niejeden świąteczny stół w ich domach. Przy niewielkim nakładzie finansowym ale za to przy dużym zaangażowaniu, powstają prawdziwe dzieła sztuki. Nasze dzieci poprzez taką formę zajęć doskonalą nie tylko swoje umiejętności manualne ale również rozwijają swoje zainteresowania, odkrywają talenty i poprzez działanie poznają różne możliwości realizowania pomysłów i wykorzystania przedmiotów codziennego użytku po raz drugi.



Uczniowie klasy III na warsztatach z p. Izabelą Bajak wykonywali wielkanocne zające z mchu, które wyglądały zjawiskowo i niezwykle wiosennie, gdyż były całe zielone, ozdobione kolorowymi wstążkami i kwiatkami co dodawało im jeszcze większego uroku. Chłopcy z klasy IV, wraz z p. Izą wykonali ,urocze stroiki z domkiem dla ptaków w roli głównej. Zajecie to wymagało dużej precyzji i cierpliwości podczas wykonywania, a także zmysłu estetycznego ale nasi uczniowie doskonale sobie z tą pracą poradzili. W zajęciach uczestniczyli również uczniowie kl. II i mierzyli się z niezwykle trudną sztuką wyplatania koszyków wielkanocnych z wikliny papierowej. Zajęcie to sprawiło wiele radości a uczniowie sprostali zadaniu. Po wymagającym dużo dokładności i cierpliwości wyplataniu kosztów, należało jeszcze nadać im kolor i ozdobić, co również spotkało się z dużym zaangażowaniem i zapałem uczniów. Efektem ich pracy był unikatowy, własnoręcznie wypleciony koszyk, który na pewno będzie służył a satysfakcja z jego wykonania będzie wprawiała w dumę. Na zajęciach w przedszkolu i kl. „0” dzieci wraz z p. Izą wykonywały koguciki z pudełek po jajkach oraz wielkanocnego baranka z masy solnej i patyczków do uszu. Dekoracje robiły bardzo duże wrażenie, a sposób wykonania okazał się dla najmłodszych uczniów bardzo przystępny i bez problemu poradzili sobie z wycinaniem, doklejaniem poszczególnych elementów czy malowaniem farbami. Dużą frajdę sprawiło maluchom wbijanie w tułów baranka patyczków, które stanowiły puszystą wełnę dla zwierzątka. Dekoracje wykonane przez uczniów posiadały niezwykły urok i cieszyły oko nie tylko autorów prac ale również wszystkich, którzy mogli podziwiać te ozdoby.





Przed świętami został zorganizowany Kiermasz Wielkanocy, na którym przedstawiciel naszej szkoły wystawiał przygotowane wspólnie z uczniami ozdoby świąteczne. Dekoracje cieszyły się dużym zainteresowaniem i rozeszły się bardzo szybko. Serdecznie dziękujemy za czynny udział i promocję naszej szkoły w środowisku lokalnym pani Izabeli Bajak, uczniom naszej szkoły, przedstawicielom Koła Gospodyń oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w wykonanie świątecznych dekoracji na kiermasz. Dzięki takim przedsięwzięciom społeczność przekonuje się coraz bardziej, że rękodzieło ma większą wartość, zarówno tę estetyczną, jak i emocjonalną, a wspólne tworzenie dzieł niezwykle integruje i nadaje uroku i atmosfery, której nie da się kupić za żadne pieniądze, szczególnie w tak komercyjnych czasach w jakich obecnie przyszło nam żyć.



Ewa Bilska







„Śpiewać każdy może…”

- ale nie każdy po angielsku



W murach naszej szkoły zostało odkrytych wiele talentów i wiele pewnie jeszcze gdzieś drzemie w ukryciu. Do takich talentów na pewno zaliczyć można umiejętności wokalne i muzyczne naszych uczniów i uczennic. Przy odpowiedniej motywacji i nakłanianiu, młodzież korzysta z możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności i pokazania lokalnej społeczności swoich umiejętności i talentów.



Taką sposobnością i okazją jest organizowany co roku Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Obrazowie. W bieżącym roku konkurs ten odbył się po raz ósmy, a naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. V Roksana Zimoląg, która przygotowała i zaśpiewała piosenkę pt. „Lost on You” L.P, pomocą merytoryczną służyła jej p. Monika Maj, ona też nadzorowała przygotowania, umiejętności wokalne kształtował p. P. Klimczak. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczestnicy wykazali się nie tylko talentem muzycznym ale również zdolnościami lingwistycznymi. Jury miało dość trudne zadanie, wyłonić z licznej grupy uczestników zwycięzców. Uczennica Roksana Zimoląg, reprezentująca naszą szkołę w kategorii wiekowej szkoła podstawowa kl. IV-VI, zdobyła za swój występ wyróżnienie, za co otrzymała dyplom i nagrodę. Serdecznie jej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów nie tylko w dziedzinie muzyki ale również wykorzystywania pozostałych swoich uzdolnień.



Zadaniem i priorytetem szkoły jest odkrywać, rozwijać zainteresowania i talenty uczniów, a także wspierać ich i motywować do samorozwoju. Pamiętać również należy o tym, że w każdym z nas drzemie jakiś talent, musimy jednak spojrzeć w siebie i umieć go zdefiniować i określić. Dzięki różnym aktywnościom i udziale w przedsięwzięciach, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień jest możliwe. To, jak uczeń swój talent wykorzysta, to w dużej mierze zależy od obdarowanego tym przywilejem, niemniej jednak najważniejsze jest mieć świadomość z posiadanej zdolności, a w drugiej kolejności umieć to we właściwy sposób spożytkować i wykorzystać dla dobra swojego i innych. Czego wszystkim utalentowanym uczniom naszej szkoły życzymy, tym bardziej, że jest ich dość liczna grupa, a tylko nieliczni rozwijają swoje zdolności.

Ewa Bilska, Monika Maj




Pierwszy dzień wiosny na słodko


W tym roku dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu”, kl. „0”, I i III dość niebanalnie przywitały wiosnę. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny tj. 21 marca 2017 r. postanowiły wraz ze swoimi nauczycielami odwiedzić Okręgową Spółdzielnię Mleczarską zajmującą się produkcją słynnych opatowskich cukierków-,, krówek”.



Uczniowie zwarci i gotowi ruszyli w drogę, by na miejscu móc korzystać z wielu atrakcji jakie przygotowali dla nich organizatorzy. Pierwszym punktem w zaplanowanej na ten dzień wycieczce była obserwacja procesu produkcyjnego opatowskich krówek. Na miejscu dowiedzieli się, że cukierki powstają w Opatowie od ponad 30 lat według tej samej, oryginalnej receptury. Wyrób produkowany jest z mleka, cukru, syropu ziemniaczanego, tłuszczu roślinnego, bez zbędnych konserwantów i barwników. Cały proces produkcji w zasadzie wykonywany jest ręcznie. Gotową masę korówkową, wylewa się na stół, gdzie się chłodzi i tężeje, następnie jest pocięta na długie paski, a te z kolei trafiają na stoły, gdzie ręcznie zostają pokrojone w kostkę i spakowane w kolorowe papierki.



Po tak pouczającej lekcji uczestnicy wzięli udział w warsztatach i sami mogli zapakować swoje świeżo wyprodukowane krówki w oryginalne papierki. Ku zdziwieniu wielu nie jest to wcale takie łatwe, jednak dzięki dokładnym instrukcjom i niewielkiej pomocy naszym milusińskim udało się zapakować cukierki. Zadanie było tym trudniejsze, że każdy jak najszybciej chciał skosztować słodycze, które pachniały w całym pomieszczeniu i kusiły swoją wonią. Ciekawostką jest, że jeden doświadczony pracownik potrafi w ciągu 8 godzin zawinąć 90 tys.,, krówek”, co daje około 100kg. Wszyscy, jak najbardziej dzięki swojej wytrwałości i chęciom ukończyli zadanie, jednak czekała na nich również inna atrakcja- w pełni zasłużona, przyszedł czas na degustacje i smakowanie pysznych przekąsek, jakie oferuje tutejsza Krówkarenka. Uczestnicy posilili się słodkim gofrem na patyku i wypili ciepłą aromatyczną herbatkę. Był również czas na zrobienie większych zapasów krówek, wszyscy bardzo chętnie smakowali cukierki, a również chętnie kupowali słodycze do domu, by móc ofiarować je swoim bliskim po powrocie. Najmłodsi uczestnicy mieli jeszcze możliwość skorzystania z kolorowanek, które według własnego pomysłu i aktualnego nastroju wypełniali różnymi barwami.



Wyjazd zakończył się szczęśliwie, uczestnicy mają wiele pamiątkowych zdjęć z odbytej wycieczki, wrócili z własnoręcznie zapakowanymi cukierkami, a dodatkowo wieloma cennymi informacjami na temat produkcji,, krówki opatowskiej” i wyglądu firmy, która tym się trudni.

Ewa Bilska




NIEZWYKŁY DZIEŃ KOBIET Z SENIORAMI


Relacje międzypokoleniowe to nieodłączny element funkcjonowania wszystkich społeczeństw. Współczesne przemiany cywilizacyjne, postęp kulturowy i zmiany w sferze obyczajowej spowodowały załamanie tych relacji w rozumieniu tradycyjnym. Dziś coraz bardziej zauważalny jest zanik rodzin wielopokoleniowych, co ma wpływ na coraz mniejszy kontakt między seniorami a ludźmi młodymi. I dlatego właśnie obecnie wyzwaniem jest rozwijanie przestrzeni/ platform do wzajemnych spotkań . Aby „spotkać ze sobą” różne pokolenia, przełamywać stereotypy, konfrontować odmienne spojrzenia, warto podejmować działania na rzecz współpracy międzypokoleniowej. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję jej podjęcia w Międzynarodowym Dniu Kobiet- 8 marca br.



W tym dniu uczniowie pod opieką p. Natalii Woźniak i p. Przemysława Klimczaka wybrali się do budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach, gdzie w towarzystwie osób z Klubu Seniora świętowali Dzień Kobiet. Na miejscu pojawił się także wójt gminy pan Robert Paluch, który złożył Paniom życzenia, podkreślając to, jak ważną rolę pełnią kobiety w społeczeństwie, w rodzinie. Spotkanie seniorom z terenu gminy uprzyjemniali uczniowie naszej szkoły, którzy wykazując się talentem aktorskim, zaprezentowali inscenizację pt. „Baby, ach te baby…”.



Przedstawienie miało charakter komedii, w której to uczennice wcielały się w role kobiet w różnych epok. Inscenizacja miała za zadanie zaprezentować panującą różnorodność w szeregach „płci pięknej”. Mężczyzna i kobieta to dwie różne istoty – odmienne od siebie jak dzień i noc, księżyc i słońce, i to porównanie uświadomiło wszystkim różnice w odbiorze rzeczywistości i postrzeganiu świata. Różnice, które w życiu codziennym mają jednak swój urok i zalety.



Uczniowie zaprezentowali się znakomicie, czemu dali wyraz seniorzy gromkimi oklaskami. Z kolei starsza młodzież pod opieką p. P. Klimczaka przygotowała wytęp, podczas którego wykonywała muzyczne przeboje z „kobietą” jako motywem przewodnim. Młodym artystom nawet udało się porwać do tańca uczestników spotkania. Publiczność ujęły występy uczniów ze szkoły w Darominie, którzy tego wyjątkowego dnia sprawili wiele radości i zadowolenia seniorom. Na zakończenie panie zostały obdarowane przez występujących kwiatami.



Tego rodzaju spotkania są niezwykle potrzebne, gdyż przynoszą obustronne korzyści, zarówno młodym, jak i starszym ludziom. Sprzyjają tworzeniu dialogu, umożliwiają poznawanie się osobom z „dwóch światów”, pozwalają na wymianę doświadczeń i wiedzy, uczą szacunku i wzajemnego zrozumienia.

Paulina Kurzępa, Natalia Woźniak




Sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie w konkursie pożarniczym pt. „Młodzież zapobiega pożarom”


Kontynuując tradycję, wzorem lat poprzednich, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie 22 marca 2017 r. wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ?”Młodzież Zapobiega Pożarom”. Etap gminny odbywał się w budynku Centrum Kultury w Wilczycach a przybyłych uczniów, ich opiekunów i organizatorów powitał Wójt Gminy Robert Paluch.



Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch przedziałach wiekowych: I grupa wiekowa (szkoła podstawowa): Katarzyna Chodurska- kl. V, Aleksandra Zimoląg, Amelia Książka kl. VI, II grupa wiekowa (gimnazjum): Patryk Borowski- kl. I, Arkadiusz Ożóg- kl. I oraz Konrad Ożóg- kl. III, wszyscy zostali wyłonieni w trakcie eliminacji szkolnych, przygotowywani przez p. Judytę Dróżdż.



Miejsce I w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w pierwszej grupie wiekowej zajęła Aleksandra Zimoląg i będzie ona reprezentowała Gminę Wilczyce w eliminacjach powiatowych . Także pozostali uczniowie odnieśli ogromne sukcesy- Katarzyna Chodurska zajęła II miejsce w pierwszej grupie wiekowej, natomiast chłopcy ze starszego przedziału wiekowego uplasowali się na II miejscu- Konrad Ożóg, a Patryk Borowski i Arkadiusz Ożóg zajęli ex aequo III miejsce.



Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.



Serdecznie gratulujemy uczestnikom odniesionych zwycięstw i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w środowisku lokalnym, a Aleksandrze Zimoląg życzymy dalszych sukcesów.

Paulina Kurzępa, Judyta Dróżdż




KIERMASZ WIELKANOCNY



Zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny ,
który odbędzie się 31 marca 2017r. o godz. 1000
na placu przed Centrum Kultury w Wilczycach.

Na kiermaszu będzie możliwość zakupienia dekoracji wielkanocnych wykonanych przez uczniów naszej szkoły, przy współpracy z Kołem Gospodyń.



Więcej informacji- kliknij tutaj




Pełna atrakcji wycieczka do Kielc






„Wyprawa w głąb ziemi” to fascynujący motyw, który ciągle stanowi inspirację dla twórców filmów fantastyczno – naukowych. Podróż do miejsca, gdzie nie było jeszcze żadnego człowieka to marzenie wielu z nas, bez względu na wiek. To marzenie udało się spełnić uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Darominie. W dniu 10 marca br. dzieci i młodzież z naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do Centrum Geoedukacji w Kielcach, które okazało się świetnym miejscem do lepszego zrozumienia geologicznego fenomenu Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi.



Naszą wycieczkę zaczęliśmy od głównej atrakcji Centrum Geoedukacji, czyli specjalnej kapsuły- najmniejszego w Polsce stacjonarnego kina 5 D. W czasie seansu w symulatorze uczniowie oglądali zjawiska geologiczne i przyrodnicze zachodzące w i na ziemi oraz towarzyszące jej powstaniu. Przy okazji tej podróży w przeszłość uczniowie czuli powiew ciepłego powietrza z gorącej lawy, zapach czy krople wody na twarzy z tryskającego wodospadu oraz dym i kurz wulkaniczny rozpylone w pomieszczeniu wehikułu. Dzięki temu, że pobyt w kapsule był odczuwalny wszystkimi zmysłami dostarczył niesamowitych wrażeń i emocji. Następnie zostaliśmy oprowadzeni przez pracownika Geocentrum po obiekcie, gdzie oglądaliśmy stałą ekspozycję pt. ,,Dewońska opowieść i procesy geologiczne”.



Nasi przewodnicy dołożyli wszelkich starań, byśmy poczuli się częścią środowiska morza dewońskiego, które było bohaterem tej ekspozycji. Wędrując po głównej sali, która znajduje się na kilku poziomach spotkaliśmy pancerną rybę, która mieszkała w ciepłym morzu w Górach Świętokrzyskich. Nigdy nie została znaleziona w całości, ale udało się ją odtworzyć na podstawie szczątków. Zobaczyliśmy jak wyglądała rafa tych wód, przodkowie gąbek czy koralowców oraz inne stwory żyjące na różnych poziomach głębin sprzed 400-300 milionów lat. Specjalnie przygotowane dioramy z modelami dawnych żyjących organizmów, plansze, animacje multimedialne oraz eksponaty geologiczne wprowadziły nas w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed 359 milionami lat pokrywały tereny Gór Świętokrzyskich. Weszliśmy także do sztucznej skalnej groty (to działo się naprawdę), ale to, że staliśmy w wodzie po kostki to już wrażenie, które zapewniły elektroniczne urządzenia. Na ścianie prezentowany był także film o Chelosiowej Jamie w Jaworzni- najdłuższej w naszym regionie, zamkniętej dla turystów, można ją zwiedzać tylko wirtualnie w Geocentrum.



Dzięki temu, ze zajęcia były prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych uczniowie w ciekawy sposób poszerzyli swoją wiedzę geologiczną i geograficzną. Z pewnością era paleozoiczna będzie bliższa im wszystkim, zwłaszcza jeden z sześciu jej okresów – dewon, w którym tworzyły się skały wapienne budujące tę część Gór Świętokrzyskich. Kolejnym punktem naszej wycieczki była „Magia Karmelu” – pierwsza w Kielcach Manufaktura Słodyczy. Odbyły się tam specjalnie dla naszych uczniów warsztaty karmelowe, w trakcie których zobaczyli niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu - kolorowych cukierków i lizaków. Uczniowie uczestniczyli w pokazie, w którym oglądali etapy robienia lizaków i słodyczy. Mieli możliwość samodzielnego zawijania lizaka, który otrzymali na zakończenie pokazu.  Otrzymali także dyplomy ukończenia kursu „Wielkiego Mistrza Magii Karmelu”. Uczniowie byli zachwyceni atrakcjami, a „Magia Karmelu” ich oczarowała.



Wszystko, co miłe, szybko się kończy i nadszedł czas powrotu. Po parogodzinnej wizycie w Kielcach wyruszyliśmy w drogę powrotną, w trakcie której odwiedziliśmy jeszcze restaurację McDonalds, gdzie wszyscy posililiśmy się. Kilka minut przed godziną siedemnastą dotarliśmy do Daromina, gdzie przed budynkiem szkoły, czekali już rodzice. Trasa wycieczki była atrakcyjna, a uczniowie odwiedzili niezwykłe miejsca i zdobyli wiedzę, którą zapewnie niejednokrotnie będą mieli okazję wykorzystać w szkole. Mamy nadzieję, że niesamowite doznania podczas tych niecodziennych lekcji pozostaną na długo w ich pamięci.

Paulina Kurzępa




Majsterkowanie w Castoramie


Uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Darominie, w dniu 27 lutego wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Castoramę w ramach programu "Majsterkowo". Ich ideą jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni, a także zwiększenie ich świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania. Projekt edukacyjny ponadto ma na celu promować jedną z głównych zasad rozpowszechnianych na co dzień przez Castorama Polska – majsterkowanie jest łatwe. Dzięki tej wycieczce dzieci nauczyły się samodzielności i miały okazję przekonać się, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca.



Pod czujnym okiem pracownika sklepu i przy minimalnej pomocy nauczyciela uczniowie skonstruowali z drewnianych klocków pociąg, samochód ciężarowy oraz dodatkowo ozdabiały doniczki na storczyki. Praca wymagała maksymalnego skupienia i precyzyjnego sklejania poszczególnych elementów wykonanych z drewna. Sprawiło im to ogromną frajdę. Dzieci pomagały sobie nawzajem, rywalizowały ze sobą, kto lepiej wykona zadanie. W czasie zajęć ozdabiały również doniczki ciekawymi naklejkami, fantazja i twórczość przy tym nie miała granic. W nagrodę za wzorowo wykonaną pracę dzieci otrzymały drobne upominki.



Zajęcia odbywały się w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Uczniowie wiele się nauczyli, a fakt, że mogli zabrać do domu drobne upominki oraz kolorowe doniczki z kwiatami, które własnoręcznie wykonali był wspaniałym uwieńczeniem pobytu. Uczniowie opuścili sklep z miłymi wspomnieniami i pamiątkami. Pełni wrażeń pewnie długo będą wspominać te ciekawe zajęcia.

Paulina Kurzępa




Kim chcę zostać w przyszłości?
Spotkanie z doradcą zawodowym


Planowanie kariery zawodowej i pierwsze decyzje edukacyjno –zawodowe to okres przypadający na lata szkoły gimnazjalnej. W naturalny sposób szkoła jest więc środowiskiem, które ma bezpośredni wpływ na te decyzje i powinna wspierać rodziców i świadczyć pomoc uczniom w wyborze kierunku kształcenia i zawodu. To szkoła przygotowuje młodzież do aktywnego wchodzenia w dorosłe życie, do świadomego stanowienia o sobie, wytyczania własnej drogi rozwoju poprzez aktywne wzmacnianie swoich mocnych stron, zainteresowań, uzdolnień. Dlatego niezbędne jest wyposażenie uczniów w umiejętność podejmowania odważnych, samodzielnych decyzji, umiejętność uczenia się przez całe życie, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Ponadto absolwent gimnazjum musi znać system kształcenia, oferty szkół, ukierunkowanie na wybór języków obcych, świat zawodów, a także strukturę rynku pracy. Funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie wymaga aktywnych zachowań i umiejętności podejmowania trafnych decyzji. Wszelkiego rodzaju wybory dotyczące zdobycia wykształcenia, czy kwalifikacji zawodowych wymagają coraz większej wiedzy o rynku pracy, rynku edukacyjnym i o sobie samym. Istotnym jest, aby dokonując wyboru, uczeń kierował się własnymi zdolnościami, pasjami, możliwościami, predyspozycjami, a nie niespełnionymi ambicjami rodziców czy wyborami rówieśników z klasy.

Wspieranie i przygotowywanie uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno –zawodowych jest więc jednym z wielu zadań szkoły. Na terenie naszej szkoły takie działania są systematycznie prowadzone przez p. E. Bilską. Są to zajęcia mające charakter doradztwa zawodowego, które stwarzają możliwości i pomagają w rozwiązywaniu problemów powiązanych z wyborem kierunku kształcenia, drogi kształcenia i planowaniem kariery zawodowej. Dodatkowo w dniu 17 lutego br. nasza szkoła zorganizowała spotkanie z p. Lucją Strużyk - pedagogiem i doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu. Brali w nim udział uczniowie klasy 3 gimnazjum. Głównym celem zajęć była pomoc w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Pani pedagog przedstawiła młodzieży, co po kolei powinni zrobić, aby rozsądnie podjąć tak ważną dla nich decyzję, bo od tego przecież zależy ich przyszłość. Uświadomiła słuchaczy, że powinna być ona podjęta samodzielnie i zgodnie z tym, co lubią i czym się interesują, aby praca, którą w przyszłości będą wykonywać sprawiała im przyjemność. W dalszej kolejności uczniowie rozwiązywali testy i uzupełniali kwestionariusze predyspozycji zawodowych (dotyczące zainteresowań, umiejętności, zdolności, sposobów uczenia się itp.). Dzięki uzyskanej na ich podstawie wiedzy, ustalali z doradcą dalszą ścieżkę kształcenia. Innymi słowy, co dalej mogą robić i gdzie się uczyć. Wyniki owych ankiet określały, jakie są ich predyspozycje i na jakie kierunki powinni zwrócić szczególną uwagę. Oczywiście wyniki były niejednoznaczne, prowadząca wytłumaczyła, że nie tylko nimi należy się kierować. W trakcie zajęć młodzież miała także możliwość podzielić się swoimi wątpliwościami towarzyszącymi wyborom, podyskutować i porozmawiać z doradcą zawodowym. Uczniowie opowiadali o swoich pomysłach dotyczących wyboru kolejnej szkoły i przyszłych studiów, weryfikowali swoją wiedzę na temat szkół ponadgimnazjalnych i możliwości przyszłego zatrudnienia na lokalnym rynku pracy.

Mamy nadzieję, że zajęcia prowadzone przez p. Ewę Bilską i p. Lucję Strużyk zaowocują trafnym wyborem szkoły naszych trzecioklasistów, że ich wybory będą trafione, a droga do sukcesu  będzie prosta i fascynująca.

 

Paulina Kurzępa




To był bal na sto par- impreza karnawałowa w naszej szkole


Karnawał to czas, kiedy intensywniej niż zwykle organizuje się imprezy, bale i maskarady, ten zwyczaj wywodzi się z kultury ludowej i pamięta zamierzchłe czasy. Z karnawałem związanych jest wiele tradycji i zwyczajów. Nasza szkolna impreza została zorganizowana właśnie w tym gorącym i radosnym okresie. Impreza karnawałowa została zaplanowana w bieżącym roku na 28 stycznia i tego też dnia się odbyła.





Przygotowania do tego dnia w szkole rozpoczęły się już wcześniej, uczniowie wraz z nauczycielami, pięknie i kolorowo udekorowali salę, w której miała odbyć się część muzyczno- rozrywkowa, również dzieci i młodzież w klasach wraz ze swoimi wychowawcami poruszali tematykę karnawału, wykonywali maski, przygotowywali dekoracje i ozdoby karnawałowe do swoich klas, by w miłym i sprzyjającym zabawie klimacie poczuć zbliżający się dzień balu, miało to również służyć zapoznaniu i podtrzymywaniu zwyczajów związanych z zapustami.





Kiedy wszyscy już zebrali się w szkole, w powietrzu unosił się ogólny gwar i podekscytowanie rozpoczynającą się imprezą. Tuż po przygotowaniach i czynnościach organizacyjnych uczniowie rodzice, goście, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły wypełnili licznie salę gimnastyczną, gdzie zaplanowany został pierwszy konkurs, a zarazem wstęp do hucznej zabawy. Konkurs polegał na zaprezentowaniu swojego stroju karnawałowego, nawiązującego w tym roku do postaci z literatury, wiersza, książki czy bajki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych uczestników imprezy. Dzieci wykazały się niezwykłymi pomysłami i oryginalnością, niektóre przebrania zapierały dech w piersiach a wkład pracy i detale z jakim zostały wykonane budziły podziw. Nie sposób było nie docenić takich kostiumów ale również na uwagę zasługuję sposób ich prezentacji przez uczniów, którzy potrafili zareklamować swój kostium i przekonać jury, ze to właśnie ich strój zasługuje na miano najlepszego. Po prezentacji strojów jury udało się na naradę i zapewne miało bardzo trudne zadanie wybrać najciekawsze przebrania.





W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy przy muzyce bawili się i tańczyli wspólnie w kółku a publiczność mogła w tym czasie bliżej przyjrzeć się pięknym, kolorowym i pomysłowym kostiumom. Jury brało pod uwagę kreatywność, nawiązanie do motywu przewodniego a także, wkład pracy własnej w przygotowanie, ogólny wygląd i estetykę stroju jak również sposób przedstawienia i zaprezentowanie go na sobie. W ramach tych kryteriów dokonano wyboru najlepszych strojów i wręczono nagrody. Wśród zwycięzców byli uczniowie kl. „0” Piotr Małecki i Rafał Stępień a także Klaudia Kot z kl. III, Kacper Książka, Maria Skrok i Oliwia Bednarz z punktu przedszkolnego , którzy otrzymali gratulacje i nagrody. By docenić chęci i zapał a także również niezwykłe pomysły pozostali uczestnicy konkursu na najciekawszy kostium karnawałowy również zostali docenieni i otrzymali nagrody. Cieszymy się niezwykle, ze rok rocznie ten konkurs budzi zainteresowanie i inspiruje do kreatywności a także niejednokrotnie skłania do spędzenia czasu rodziców z dziećmi i daje możliwość wspólnego stworzenia czegoś wyjątkowego. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród rozpoczęła się część właściwa balu.





Chłopcy z gimnazjum zapewnili wspaniałą porywającą do tańca muzykę, która bawiła do późnych godzin wieczornych. Podczas zabawy i tańców w przerwach organizowane były konkursy z nagrodami, które również budziły wiele emocji i cieszyły się zainteresowaniem uczniów.









Parkiet w sali gimnastycznej był wypełniony i często brakowało na nim miejsca a to najlepsza recenzja imprezy. W salach lekcyjnych na zmęczonych i spragnionych czekały przekąski i napoje, o które zadbali rodzice z poszczególnych klas.





W tak miłej i wesołej atmosferze uczestnicy balu korzystali z wielu atrakcji i mieli możliwość pobawić się, porozmawiać i spędzić czas tak jak lubią najbardziej w towarzystwie swoich kolegów i koleżanek.





O tym, że jest to ważna impreza w naszej szkole przekonuje również fakt, iż w szkolnych murach pojawiła się również spora grupa absolwentów, uczęszczających obecnie do szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież chętnie i z sentymentem wspominała lata, kiedy to była także ich szkoła. Cieszy fakt, że młodzież pamięta i odwiedza a jednocześnie miło wspomina wspólnie spędzone lata.





Impreza karnawałowa rozpoczęła tym samym miły dla każdego ucznia okres ferii zimowych, więc jeśli zabawa i tańce zmęczyły uczestników, to mięli dużo czasu na odpoczynek i regenerację sił.





Bal, który zorganizowany został w szkole zaliczyć można do udanych a wspomnienia z nim związanych pewnie długo będą towarzyszyć uczestnikom.

Ewa Bilska




Wirtualna podróż w kosmos


Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennym pokazie a jednocześnie przygodzie. Mieli okazję podróżować po planetach Układu Słonecznego, odwiedzić Słońce a także dowiedzieć się i utrwalić historię powstania wszechświata. Stało się tak za sprawą wizyty mobilnego Planetarium w naszej szkole.





Ciekawa lekcja astronomii odbyła się 20 stycznia 2017r. Uczniowie podzieleni na grupy wiekowe kolejno odbywali podróż do gwiazd z wnętrza półkolistej kopuły, w której dzięki nowoczesnym technologiom mogli obserwować niebo i wszelkie obiekty znajdujące się na nim i odkrywane od wielu tysięcy lat po najnowsze i bieżące doniesienia. Pokazy dostosowane były do wieku poszczególnych grup i różniły się formą i treścią. Pierwsza część pokazu przedstawiała wirtualną wycieczkę przez Układ Słoneczny i komentarze wyjaśniające zagadnienia astronomiczne. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z dość dużą dokładnością planety, gwiazdy, konstelacje i zjawiska astronomiczne. Wyjaśnione między innymi tu zostały zjawiska zaćmienia czy koniunkcji planet. W pokazie przedstawionych było około 600 tysięcy obiektów niebieskich, poruszających się tak samo jak na prawdziwym niebie. Druga część pokazu była również dostosowana do poszczególnych grup wiekowych, uczniowie oglądali filmy. Najmłodsi poznali historię małego dinozaura, który po wykluciu się z jaja nie mógł odnaleźć swojej rodziny i przeżył wiele często niebezpiecznych przygód, jednak ostatecznie z pomocą kilku przypadkowo poznanych, bardziej życzliwych i przyjaznych dinozaurów udało mu się wrócić do rodziny. Film przypadł do gustu dzieciom i bardzo ich zainteresował. Starsi uczniowie oglądali filmy dotyczące historii powstania i zrozumienia Wszechświata oraz zachodzących w nim zjawisk. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum nieco bliżej przyjrzeli się historii podboju srebrnego globu, poznając warunki panujące na księżycu, trajektoria lotu na księżyc oraz problemy napotykane w drodze i powrocie z księżyca.





Pokaz mobilnego planetarium był bardzo pouczający i przybrał bardzo korzystną dla przekazania wiedzy o Wszechświecie i historii Ziemi formę, dzięki czemu mamy nadzieję, że poziom wiedzy wśród naszych uczniów z tego zakresu będzie pełniejszy. Widok obserwowany przez uczestników robił ogromne wrażenie a treści i forma przekazania informacji sprzyjała zapamiętaniu i utrwaleniu wiedzy z zakresu astronomii.

E. Bilska




HEJ KOLĘDA, KOLĘDA …


Kolędy mają bardzo istotne miejsce w polskiej kulturze i tradycji świętowania Bożego Narodzenia. Wyrażają tęsknotę za Bogiem, dają ukojenie, przynoszą do każdego domu radość i pokój. Gminna Biblioteka Publiczna w Wilczycach zapragnęła  przedłużyć atmosferę radosnego świętowania i z tej przyczyny  26 stycznia 2017 w jej budynku odbył się Przegląd Polskich Kolęd i Pastorałek.





Celami konkursu były: popularyzacja tradycyjnych, staropolskich kolęd i pastorałek w środowisku dzieci i młodzieży; podnoszenie kultury muzycznej dzieci i młodzieży; prezentacja tradycyjnych kolęd i pastorałek; poszukiwanie nowych aranżacji i pomysłów twórczych; propagowanie wspólnego muzykowania i kreatywności dzieci; pielęgnowanie tradycji kolędowania; ochrona przed zwyczajem zanikania kolędowania oraz promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Uczestnikami przeglądu były dzieci i młodzież szkolna z terenu gminy Wilczyce. Oceniane podlegały przede wszystkim walory artystyczne: poprawność śpiewu, odpowiednia postawa, zaangażowanie, umuzykalnienie, ale także dobór repertuaru, pomysłowość oraz ogólne wrażenie artystyczne.





Tytułem wstępu głos zabrał wójt Gminy Wilczyce pan Robert Paluch, który serdecznie przywitał zgromadzonych gości i uczestników.





W swojej wypowiedzi odwołał się do wcześniejszych spotkań świątecznych. Przegląd kolęd poprowadziła pani Lidia Rutkowska- kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach. Jako pierwsi wystąpili uczniowie naszej szkoły z koła teatralnego. Dzieci zaprezentowały inscenizację pt. „Gwiazda, która spadła z nieba” oraz zaśpiewały kolędę. Z ogromnym zaangażowaniem odgrywali swoje role i  z właściwym tylko małym dzieciom wdziękiem zaprezentowały  przygotowaną pastorałkę.





W grupie dzieci starszych reprezentowali nas: Miłosz Stępień i Roksana Zimoląg. Występ uczniów naszej szkoły bardzo się spodobał gościom oraz przedstawicielom gminy i został nagrodzony dużymi oklaskami. Wszystkie grupy zaprezentowały się wyśmienicie i zgromadzeni na sali widzowie z rozczuleniem, a nieraz i z łezką w oku, oglądali ich występy. Dlatego  organizatorzy przeglądu wręczyli wszystkim bez wyjątku równorzędne dyplomy oraz słodkie niespodzianki.





Po zakończeniu występów dzieci ze wszystkich szkół gminy poczęstowano kanapkami, ciasteczkami, cukierkami i ciepłą herbatką.

N. Woźniak, P. Kurzępa




Dzieci listy piszą- korespondencja uczniów kl. II z rówieśnikami z woj. mazowieckiego


W naszej szkole w bieżącym roku szkolnym powstała inicjatywa prowadzenia tradycyjnej korespondencji listowej, w którą zaangażowali się bardzo chętnie i licznie uczniowie kl. II. Dzieci wysyłają swoim rówieśnikom listy, pisząc w nich o codziennych zajęciach, opisując swoją szkołę, kolegów, zainteresowania, nawiązując i utrzymując w ten sposób znajomość i pozytywne relacje z odbiorcami. Listy od poszczególnych uczniów naszej szkoły adresowane są do konkretnych uczniów kl. II spod warszawskiej szkoły. Pierwsze listowne wiadomości, w których uczniowie naszej szkoły się przedstawili napisali w listopadzie 2016 roku i od tego czasu trwa wymiana listów i wielka korespondencyjna przyjaźń. Dzieci są bardzo zaangażowane w pisanie listów, z niecierpliwością również oczekują na pocztę od swoich korespondencyjnych kolegów i koleżanek. W wiadomościach znajdują się również rysunki, które uczniowie wykonują i załączają do listów. Pisanie listów to w obecnych czasach zanikająca, ale jakże ważna forma. Taka aktywność daje uczniom możliwość tworzenia tekstu, który ma określonego adresata, doskonali umiejętności posługiwania się pisemną formą wypowiedzi jaką jest list, doskonali również umiejętność adresowania kopert i sposobu wysyłania listu tradycyjną metodą w okienku pocztowym. Dzieci piszą listy w określonym celu, podejmują decyzję o treści i sensie listu, dzięki temu nawiązują swoistą relację między piszącym a adresatem. Poprzez takie działanie następuje wszechstronny rozwój każdego ucznia, rozpoznają, rozbudzają i rozwijają zainteresowania, uzdolnienia i umiejętności. Taka korespondencja pozytywnie oddziałuje na integrację pomiędzy uczniami z różnych oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów szkół. Każda pisemna forma wypowiedzi również list bogaci zasób słownictwa, rozwija emocje i pokonuje nieśmiałość. Pisanie listów wspomaga również w konstruowaniu starannych i poprawnych językowo i ortograficznie wypowiedź pisemnych a ponadto kształci umiejętność swobodnego przedstawiania swoich myśli i uczuć w formie pisemnej. Sądząc po zaangażowaniu i pozytywnych opiniach uczniów, którzy zainicjowali taką aktywność, pisanie listów w naszej szkole do rówieśników z innych szkół będzie kontynuowane i być może zainspiruje również pozostałych uczniów do podobnych działań i powielania pozytywnych wzorców.

N. Woźniak, E. Bilska




Przecieramy szlaki i odnosimy sukcesy
w VII Międzyszkolnym Konkursie Krajoznawczym
i Międzyszkolnym Konkursie Krasomówczym


Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie organizowanym przez oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Sandomierzu, który odbył się 7 listopada 2016r. Wśród uczestników byli uczniowie kl. II Radosław Rędziak, Kamil Barański i Gabriel Wielgus. W ramach ogłoszonego przez organizatorów konkursu należało wykonać pracę plastyczną przedstawiającą ciekawe miejsce, obiekt z naszego regionu. Chłopcy wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające urokliwe miejsca i walory naszej małej ojczyzny, mające wartość historyczną a ponadto szczegółowo opisali narysowane obiekty.





Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w naszej szkole, w sali gimnastycznej 18 stycznia 2017r. Tego dnia gościliśmy przedstawicieli PTTK na czele z prezesem p. Markiem Juszczykiem. Uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk przedstawicieli organizacji dyplomy i nagrody w postaci edukacyjnych gier planszowych nawiązujących do turystycznych walorów naszego kraju. Po uroczystym wręczeniu nagród prezes PTTK w kilku słowach starał zachęcić się do udziału w kolejnych przedsięwzięciach i aktywnie włączyć społeczność naszej szkoły w działalność i inicjatywy PTTK, przedstawiając korzyści z tego płynące. Goście mieli w zanadrzu kilka niespodzianek, dla uczniów zgromadzonych w sali gimnastycznej. Poprzez kilka pytań konkursowych nawiązujących do cennych w naszej okolicy obiektów turystyczno- archeologicznych wyłonili zwycięzców mini konkursu, którzy również wygrali nagrody.





Uczniowie kl. II brali udział w Międzyszkolnym Konkursie Krasomówczym, który odbył się 24 listopada 2016r. i również organizowany został przez oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Sandomierzu. Dzieci biorące udział w konkursie opowiadały historie i legendy dotyczące Sandomierza i województwa świętokrzyskiego. W kategorii szkoła podstawowa nasze uczennice zajęły miejsca na podium i odniosły wielki sukces. Pierwsze miejsce zdobył Aleksandra Mierzyńska, drugie miejsce przypadło Elizie Atamańczuk, na trzecim miejscu uplasowała się Malwina Mierzyńska. Laureatki otrzymały z rąk organizatorów gratulacje, dyplomy i nagrody w postaci książek i gier edukacyjnych.





Mamy nadzieję, że wizyta przedstawicieli PTTK zaszczepiła w uczniach chęć poznawania ciekawych turystycznie i historycznie miejsc i wzbudziła chęć w angażowanie się w inicjatywy PTTK. Gratulujemy uczniom, którzy wykazali się inwencją, zdolnościami retorycznymi i plastycznymi oraz zaangażowali się w udział w konkursie i godnie reprezentowali nasza szkołę.

N. Woźniak, E. Bilska




„NIECH OD BAŁTYKU AŻ DO STÓP TATR BABCIE I DZIADKOWIE ŻYJĄ NAM STO LAT!!!”


Pomimo tego, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.





Właśnie wtedy możemy wyrazić naszą wdzięczność za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy. W Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz Punkcie Przedszkolnym w Darominie zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych.





Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla kochanych seniorów. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.





W dniu 19 stycznia br. i w naszej szkole świętowano razem z seniorami. O godzinie 11.00 w specjalnie przygotowanej na tę okazję sali gimnastycznej, przy stolikach ze słodkim poczęstunkiem i ciepłymi napojami, babcie i dziadkowie mogli podziwiać występy swoich wnuków.





Tytułem wstępu p. Ewa Bilska, w imieniu p. dyrektor Edyty Rędziak, powitała zebranych gości, złożyła życzenia i zaprosiła do wspólnego świętowania i oglądania przygotowanych przez uczniów atrakcji artystycznych. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się przedszkolaki, które w swoim przedstawieniu wyraziły swą wielką miłość do babć i dziadków.





Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Kolejnym punktem programu była inscenizacja uczniów z klas 0- III szkoły podstawowej, dzięki którym nasi solenizanci odbyli „podróż w przeszłość”.





Dziadkowie wraz z wnuczętami przenieśli się w czasy swojego dzieciństwa, poprzez lata szkolne, lata młodości, pierwszych miłości do szczęśliwej starości. Wspomnieniom tym towarzyszyły szlagiery polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.









Dzieci prezentowały się w kolorowych strojach nawiązujących do lat powstania utworu czy tematyki. Na zakończenie uczniowie klasy II zaprezentowali się w ludowych strojach tańcząc z wielkim zaangażowaniem i przejęciem krakowiaka, co wzbudziło żywą reakcję publiczności.





Po występie najmłodszych, na scenie pojawili się uczniowie z klas IV-VI, którzy również przygotowali program muzyczno- słowny, w którym składali życzenia, śpiewali piosenki i dziękowali babciom i dziadkom za trud włożony w opiekę, troskę i pomoc w codziennych trudach. Gimnazjaliści natomiast przygotowali na tę okazję specjalne wydanie „Mam talent”, gdzie wcielili się w role prowadzących, oceniających i występujących w show uczestników.





Całość przedstawień zwieńczyło wspólne odśpiewanie babciom i dziadkom „Sto lat”. Następnie wszyscy uczniowie wręczyli gościom własnoręcznie przygotowane upominki, złożyli im życzenia, a babcie i dziadkowie nie szczędzili pochwał, przepełniała ich bowiem radość i duma z wnuków.





Tym miłym akcentem zakończyła się część artystyczna, ale nie był to jeszcze koniec uroczystości, gdyż w tym wyjątkowym dniu miał miejsce także ceremoniał przyjęcia uczniów naszej szkoły w poczet Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej. To szczególne wydarzenie odbyło się w obecności zaproszonych gości: prezesa Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej- p. Bolesława Gradzińskiego, oficera Straży Państwowej- p. Krzysztofa Oleksaka, prezesa Gminnego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej- p. Jarosława Borowskiego. Po części wstępnej i wydaniu stosownych komend nastąpiła ceremonia ślubowania i pasowania. Młodzież pożarnicza najpierw złożyła ślubowanie, a po nim nastąpiło pasowanie na strażaków nowo przyjętych druhów, którego dokonał prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej. Cała uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem, który wywodzi się z czasów średniowiecznych i oparty jest na wzorach rycerskich





. Po złożeniu ślubowania i pasowania młodzież stała się pełnoprawnymi członkami MDP. W skład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Daromin wstąpiło ośmioro uczniów: Patryk Borowski, Dawid Borowski, Konrad Ożóg, Arkadiusz Ożóg, Damian Kaczmarski, Adam Mądry, Patryk Gaweł, Dawid Gaweł, Kamil Machalski. W przyszłości młodzi ludzi zasilą szeregi OSP a wiedza i doświadczenie nabyte w Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej będą procentowały w ich codziennym życiu.

Paulina Kurzępa




Świąteczny nastał czas, wielka radość w sercach gości nam


W powietrzu już od kilku tygodni w naszej szkole unosiła się magiczna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia. Czas oczekiwania na te najpiękniejsze w roku dni uczniowie i nauczyciele wykorzystali w bardzo pracowity ale również magiczny i niezwykły sposób. Zgodnie z tradycją ostatniego dnia przed przerwą świąteczną cała społeczność naszej szkoły zgromadziła się licznie w sali gimnastycznej, by wziąć udział we wspólnym przeżywaniu wyjątkowego momentu, jakim było narodzenie Pana Jezusa w stajence w Betlejem.





W dniu 22 .12. 2016 r. uczniowie i nauczyciele obejrzeli Jasełka wystawione przez kolegów i koleżanki z kl. IV-VI pod kierunkiem p. M. Rączkiewicz. Słuchali historii narodzenia dzieciątka i pięknych ponadczasowych kolęd. Wprowadziło to wszystkich w nastrój kontemplacji i zadumy nad sensem naszego istnienia i sposobem postępowania względem innych. Niejeden z nas oglądając świąteczną inscenizację uświadomił sobie, co tak naprawdę jest ważne i jak często zapominamy o życzliwości, miłości i uśmiechu w stosunku do naszego bliźniego, zatrącając się w pogoni za rzeczami błahymi i na pozór ważnymi, tak naprawdę nadal nie czując pełnej satysfakcji i szczęścia. To właśnie najlepszy czas na podjecie działania służącego polepszeniu swoich stosunków z bliskimi i znajomymi, czas na pojednanie i okazanie życzliwości osobom, których na co dzień widujemy. Takie wspólne spotkania skłaniają do refleksji, inicjują i pobudzają do zmian. Dzięki temu mamy szansę stać się lepsi, szczęśliwsi, spełnieni…





Po wysłuchaniu i obejrzeniu Jasełek głos zabrała pani dyrektor Edyta Rędziak, składając wszystkim obecnym, świąteczne życzenia, zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świat Bożego Narodzenia, przeżytych w atmosferze życzliwości, miłości oraz zrozumienia. Korzystając z okazji, tego dnia został również rozstrzygnięty Konkurs Bożonarodzeniowy, który był zorganizowany w naszej szkole, w grudniu bieżącego roku. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa, poszerzanie zainteresowań czytelniczych, ukazanie szerokiej gamy pozycji książkowych poruszających tematykę Świąt Bożego Narodzenia. To także doskonały sposób na rozwijanie twórczego myślenia i zdolności językowo- literackich wśród uczniów. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły w trzech kategoriach wiekowych. Dla każdej kategorii wiekowej przewidziana była inna forma pracy konkursowej. Najmłodsi uczniowie z kl. 0-III wykonywali prace plastyczne dowolną techniką na podstawie utworu literackiego, uczniowie kl. IV-VI mieli zadanie napisać świąteczny utwór wierszowany, inspirowany utworami literackimi o tematyce świątecznej. Natomiast uczniowie gimnazjum mieli napisać opowiadanie o tematyce bożonarodzeniowej również inspirowane dostępnymi utworami literackimi o podobnej tematyce.





Największe zainteresowanie konkursem wykazali najmłodsi uczniowie, wykonali bardzo pomysłowe, ciekawe i estetyczne prace plastyczne, za które zostali nagrodzeni.

Pierwsze miejsce egzekwio zajęli uczniowie: Piotr Małecki z kl. 0 oraz Gabriel Wielgus z kl. II. Ich dzieła okazały się bardzo oryginalne, wymagały dużego wkładu pracy i w pełni zasługiwały na takie wyróżnienie. Uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor atrakcyjne nagrody oraz dyplomy i gratulacje.

Miejsce drugie przypadło Alanowi Wojtal z kl. 0, a na miejscu III uplasowała się Patrycja Duda z kl. I, obydwoje otrzymali gratulacje, nagrody i dyplomy. Pozostali uczestnicy również odebrali symboliczne nagrody świąteczne za udział w konkursie i zaangażowanie.









W kategorii kl. IV- VI niestety uczniowie nie wykazali zainteresowania konkursem, co bardzo nas smuci. Natomiast wśród gimnazjalistów, uczennica Karolina Chodurska z kl. III napisała bardzo poruszające i ciekawe opowiadanie na temat Świąt Bożego Narodzenia, za co otrzymała I miejsce i cenne nagrody oraz dyplom. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu. Liczymy, że świąteczny konkurs wpisze się w tradycje naszej szkoły, a w kolejnych edycjach będzie cieszył się dużo większym zainteresowaniem, do czego bardzo zachęcamy. Po rozstrzygnięciu konkursu pani dyrektor zaprosiła wszystkich do swoich klas, gdzie czekały już przygotowane z pomocą rodziców piękne, świąteczne stoły, a na nich wigilijne potrawy.





W klasach uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami spotkali się, by połamać się opłatkiem, złożyć sobie najlepsze życzenia świąteczne, spróbować wigilijnych potraw i wspólnie śpiewać kolędy- wszystko po to, aby podtrzymywać te wyjątkowe polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. W naszej szkole, tego dnia każdy poczuł magię świąt, a ten odświętny nastrój był już obecny do samych Świąt Bożego Narodzenia, które przyszły za kilka dni.

Ewa Bilska




„LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYƔ


Rosnące z roku na rok trudności z wychowaniem młodego pokolenia sprawiły, że stały się one ważnym tematem. Coraz częściej mówi się o nasileniu zjawisk patologicznych, które mają negatywny wpływ na życie dzieci i młodzieży. Taki trend zauważyć można we wzroście spożywania alkoholu, narkotyków, jak również substancji psychoaktywnych. Alarmujący jest fakt, że wiek osób sięgających po różnego rodzaju środki psychoaktywne obniża się. Każde działanie edukacyjne w tej dziedzinie ma duże znaczenie i jest uzasadnione. W myśl powiedzenia „lepiej zapobiegać, niż leczyć” w grudniu bieżącego roku uczniowie klas I-III gimnazjum uczestniczyli w trzech spotkaniach poświęconych profilaktyce uzależnień. Bardzo interesujące zajęcia skierowane do młodzieży były prowadzone przez: nauczycieli naszej szkoły ( p. E. Bilską, p. J. Dobrocha i p. M. Jaśkiewicz – Wielgus), panią Marzenę Doniec- pracownika i pedagoga PPP w Sandomierzu oraz pana Leszka Gacha.

Ich głównym celem było uświadomienie uczniom, że alkohol, narkotyki, dopalacze i inne używki prowadzą donikąd. W naszej placówce nie ma problemu uzależnień, co nie oznacza, że nie należy młodzieży mówić, na jakie zagrożenia może być narażona. Uczniowie przecież opuszczą mury naszej szkoły i pójdą w nowe, nieznane środowisko. Zajęcia dotyczące uzależnienia od środków odurzających miały za zadanie zwiększyć świadomość negatywnych konsekwencji używania substancji psychoaktywnych. W trakcie warsztatów uczniowie zostali zapoznani z mechanizmem uzależnienia, co pozwoliło rozprawić się z błędnymi przekonaniami na temat tych substancji. Uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi wiadomościami dotyczącymi uzależnień oraz rodzajami substancji uzależniających. Wskazywali także argumenty przemawiające „przeciw” zażywaniu środków uzależniających. Uczestnicy spotkania otrzymali też od prowadzących wskazówki jak zachować się w różnych niekomfortowych dla nich sytuacjach, aby podjąć dobrą decyzję i niejednokrotnie „wygrać” życie. Byli też zachęcani do promowania zdrowego stylu życia, bez dopalaczy, narkotyków i innych substancji uzależniających. Uczyli się przeciwstawiać presji otoczenia i trenowali asertywną odmowę. Z kolei w ramach warsztatów mających na celu przeciwdziałanie spożyciu alkoholu młodzież poznała najczęstsze powody i motywacje do sięgania po alkohol, analizowali szkodliwość alkoholu i strat jakie może on powodować. Zostali zapoznali z mitami dotyczącymi alkoholu oraz alternatywnymi sposobami spędzania czasu.

Wszyscy uczestnicy warsztatów byli zadowoleni z przekazanej tematyki . Zajęcia prowadzone były z pełnym profesjonalizmem, a prowadzący mieli bardzo dobry i bezpośredni kontakt z uczniami. Ich aktywność i zaangażowanie podczas warsztatów świadczyły o atrakcyjności formy ćwiczeń. Biorący udział w zajęciach wyrazili swoje zadowolenie i podkreślili fakt, iż takie zajęcia powinny odbywać się częściej – chętnie wzięliby w nich udział po raz kolejny.

Paulina Kurzępa




Warsztaty i zajęcia o tematyce świątecznej w szkole w Darominie- świąteczny nastrój gwarantowany


Święta Bożego Narodzenia to w naszej religii wyjątkowy czas przepełniony miłością, radością i pełnym uroku, magicznego i niepowtarzalnego klimatu. Aby ten okres był jeszcze bardziej wyjątkowy i aby móc go przeżywać dłużej, w naszej szkole przygotowania zaczynają się już dużo wcześniej. Każdy jak najszybciej chce poczuć magię świąt. Wychodząc temu naprzeciw, w szkole już od początku grudnia dało wyczuć się atmosferę zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Nauczyciele wraz z uczniami zmieniali wystrój sal na świąteczno- zimowy aby wszystkim udzielał się ten magiczny i świąteczny klimat. Niektóre klasy wraz ze swoimi wychowawcami zorganizowały warsztaty bożonarodzeniowe z udziałem rodziców i uczniów. W trakcie warsztatów wykonywane były dekoracje świąteczne a wspólnie spędzony czas i działanie ukazały wiele pozytywnych stron takiego sposobu spędzania czasu. Efektem tego były piękne świąteczne dekoracje a ponadto była to okazja do wspólnej pracy i spędzenia czasu rodzica z dzieckiem, co obecnie bywa wartością bezcenną. Poprzez wykonanie razem z rodzicem dekoracji uczniowie uczą się współpracy. Jest to również wyjątkowa forma integracji lokalnej społeczności, która może się spotkać, wymienić doświadczenia i poglądy na zwykłe tematy. Kolejną zaletą jest odkrywanie przez najmłodszych swoich talentów i rozwijanie zainteresowań, poprzez własnoręcznie wykonane prace a także rozbudzanie wyobraźni i kreatywności. Zalet takiej formy nauki można by wymieniać jeszcze wiele.





W dniu 16 grudnia odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe w klasie 0, na które zostali zaproszeni rodzice uczniów, dzięki wspaniałej organizacji i współpracy nauczyciela z rodzicami wszystko odbyło się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.





Przedmiotem warsztatów było ukazanie najważniejszych zwyczajów świątecznych, wspólna rozmowa na ich temat, wykonanie choinki z piórek oraz wspólna dobra zabawa i zdrowa rywalizacja podczas „Świątecznego quizu”. Warsztaty rozpoczęły się wspólną rozmową na temat zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie z niewielką pomocą rodziców wykazali się dużą wiedzą na temat najważniejszych tradycji. Kolejnym etapem było wykonanie choinki, sprawiło to wszystkim uczestnikom bardzo dużo radości, wszyscy pracowali z zaangażowaniem.





Kreatywność zarówno dzieci jak i rodziców była ogromna co dało wspaniały efekt w postaci imponujących i zapierających dech w piersiach choinek. Wykonane przez uczestników choinki zapewne zdobią teraz pokoje, wpawając w świąteczną atmosferę i przywołując miłe wspomnienia związane z ich wykonaniem. Na zakończenie uczestnicy zostali podzieleni na dwa mieszane zespoły i zmagali się ze „Świątecznym quizem”, w którym należało się wykazać nie tylko wiedzą ale także refleksem i niekiedy także wyobraźnią przestrzenną. Największe emocje wzbudziła w uczestnikach konkurencja polegająca na narysowaniu bałwana z zasłoniętymi oczami, w tej konkurencji mierzyli się rodzice i należą im się duże barwa za odwagę i talent artystyczny. Konkurs ten dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji i radości. Na zakończenie wychowawczyni podziękowała za wspólnie spędzony czas, wspólną pracę i zabawę. Wszystkim warsztaty bardzo się podobały. W poniedziałek 19 grudnia uczniowie klasy 2 naszej szkoły wraz z rodzicami uczestniczyli we wspólnych zajęciach edukacyjnych oraz w warsztatach pt. „Tradycje bożonarodzeniowe”. W trakcie zajęć dzieci wspólnie z rodzicami wyjaśniały pojęcia „tradycja”, „symbole”, rozwiązywały zagadki matematyczne związane ze świętami Bożego Narodzenia, wspólnie śpiewali kolędy, czytali wiersze. Po zajęciach edukacyjnych dzieci wraz z rodzicami przystąpili do wykonania świątecznego stroika. Wszyscy wspólnie rozmawiali o symbolice kolorów, przedmiotów, które powinny znajdować się na świątecznym stroiku. Pracy towarzyszyła muzyka, a sił dodawał słodki poczęstunek. W powietrzu unosił się prawdziwy duch zbliżających się świąt. W wyjątkowy świąteczny nastrój wprawiła jednak, przede wszystkim, wspólna praca, połączona z pasją oraz potrzebą tworzenia - tworzenia pięknych i niepowtarzalnych stroików. Rodzice zaskoczyli swoimi pomysłami oraz inwencją twórczą. Również dużym zaangażowaniem w okresie przedświątecznym wykazała się p. Izabela Bajak, która prowadziła warsztaty bożonarodzeniowe wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. W dniu 7 grudnia 2016 odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, których celem było zrobienie ozdób na kiermasz organizowany przez Centrum Kultury. Tym razem w nieco innej scenerii.





Dzięki uprzejmości OSP w Darominie nasze stroiki wykonaliśmy w remizie. W bardzo miłej atmosferze, przy palącym się kominku klasy III i I szkoły podstawowej wraz z wychowawcami i  przy pomocy p. Izy przystąpili do pracy. Jako pierwsza zaczęła klasa III. Dzięki zdobytemu doświadczeniu z poprzednich warsztatów, dziewczynki wykonały świeczniki z papierowej wikliny. Wyplatanie okazało się bardzo proste. Niektórzy zrobili nawet po 3 świeczniki. Następnie nasze prace zostały pomalowane i ozdobione szyszkami, kokardami suszonymi owocami i kwiatami.





Natomiast klasa pierwsza, która przybyła na zajęcia wraz z rodzicami wykonała małe choinki z mchu. Praca była nieco trudniejsza i pomoc mam bardzo się przydała. Podstawą naszej ozdoby był styropianowy stożek, na który nakładaliśmy mech i przeczepiony za pomocą drucika tworzył maleńką choinkę. Pień zrobiony z brzozy a następnie umieszczona w koszyczku lub puszcze wcześniej przygotowanej. Ozdabianie było dowolne a wszystkie  - choinki wyszły przepięknie.  Następnie przedstawiciele naszej szkoły 11 grudnia 2016 r. uczestniczyli w kiermaszu bożonarodzeniowym, który odbył się w budynku Centrum Kultury w Wilczycach. Nauczyciele, uczniowie oraz rodzice przygotowali ozdoby i dekoracje świąteczne wykonane własnoręcznie. Poziom wykonanych ozdób był bardzo wysoki i nasze produkty spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wszystkie prace zostały sprzedane na kiermaszu a uzyskany dochód przeznaczony na cele szkolne. Na warsztatach w szkole dzieci z punktu przedszkolnego o kl. 0 wykonywały zgodnie z szczegółowym instruktażem p. Izy świąteczne świeczniki w kształcie gwiazdy, która zrobiona była z papierowej wikliny. Należy również dodać, że te dekoracje wykonywane były całkowicie z naturalnych produktów.

W punkcie przedszkolnym warsztaty, na których dzieci wykonywały samodzielnie dekorację odbyły się 19 grudnia. Maluchy pracowały bardzo solidnie i samodzielnie, co bardzo zaskoczyło opiekunów. Efekt był zdumiewający i wykraczający poza poziom przedszkola. Dzieci bardzo się angażowały w poszczególne etapy wykonywania swojego świecznika i były bardzo dumne z efektu jaki uzyskały. Chętnie się chwaliły i opowiadały o tym, jak wykonały swój stroik.





Następnego dnia tj. 20 grudnia p. Izabela Bajak gościła w kl. 0, również chłopcy niezwykle wytrwale i samodzielnie pracowali nad wykonaniem takiego samego świecznika. Na początku uczniowie mogli własnoręcznie wyplatać gwiazdę z papierowej wikliny, która była podstawą i bazą świecznika, później malowali gwiazdę farbą, na koniec według własnego pomysłu ozdabiali świeczniki gałązkami jodły, suszonymi kwiatkami i owocami oraz dodawali elementy dekoracyjne by podnieść walor estetyczny swoich prac. Świeczniki uczniów prezentowały się wspaniale, a dumni chłopcy zabrali swoje dzieła do domu.





W tym roku przedświąteczny czas był bardzo aktywny i wykorzystany w pełni a efekty pracy zachwyciły i będą piękną dekoracją w niejednym domu. Warto jeszcze raz podkreślić doniosłą rolę takich przedsięwzięć, dzięki którym dzieci, mogą realizować się i nabywać nowych umiejętności, a rodzice mogą wspólnie ze swoją pociechą spędzić czas. Natomiast wszystkim uczestnikom takich spotkań udziela się świąteczny klimat i zaszczepiają nim kolejne osoby.

Natalia Woźniak, Izabela Bajak, Ewa Bilska




Uczniowie naszej szkoły chętnie czytają w bibliotece szkolnej


O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem, temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało czasu? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie.




Aby zachęcić uczniów naszej szkoły do czytania w bibliotece utworzono kącik czytelniczy i zakupiono pufy. Każda klasa może tu przyjść z wychowawcą i zagłębić się w świat poezji, bajek, nowości czytelniczych czy literatury pięknej . Klasa szósta odwiedziła ostatnio szkolną bibliotekę na godzinie wychowawczej, wspólnie czytali wiersze Juliana Tuwima, co sprawiło im wiele satysfakcji. Wspólne czytanie pozwoliło uczniom bardziej otworzyć się na słuchanie innych, zintegrować jak również przypomnieć zasady pięknej recytacji.




Uczniowie uświadomili sobie, że książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Sprawia to, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi. Patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co czyni nas dużo bardziej obiektywnymi i potrafiącymi dystansować się do problemów. W trakcie lektury, nasz mózg działa jak odtwarzacz wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu zabiegowi poprawia się nam pamięć. Jesteśmy w stanie szybciej i znacznie dłużej przechowywać informacje i wspomnienia. Na pewno to będzie początek wspólnego głośnego czytania. Do biblioteki zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły.

Monika Jaśkiewicz-Wielgus




6 GRUDNIA JAK DOBRZE WIECIE, ŚWIĘTY MIKOŁAJ CHODZI PO ŚWIECIE. DŹWIGA SWÓJ WOREK NIEZMORDOWANIE I KAŻDE DZIECKO PREZENT DOSTANIE


Mikołajki to święto bardzo stare. Już w okresie średniowiecza utarł się zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w Wigilię. Zgodnie ze średniowieczną hagiografią święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry, która obecnie znajduje się na terytorium Turcji. Ten chrześcijański święty stał się, z biegiem lat, ważną postacią występującą w wielu kulturach. Zasłynął jako człowiek, który przez całe życie pomagał potrzebującym; wszystkie dobra, jakie posiadał rozdawał ubogim. Co ciekawe, Mikołaj swoje dary przekazywał anonimowo, co dowodzi jego bezinteresowności. Mikołajki przetrwały do dzisiaj. W tym roku aura sprzyjała Świętemu Mikołajowi, mógł bez trudu dotrzeć na czas do wszystkich grzecznych dzieci na swoich saniach ciągniętych przez Rudolfa i jego kolegów.




Mikołaj w szkole w Darominie pojawił się już 5 grudnia aby spotkać się z uczniami i obdarować ich prezentami. Zaczął od najmłodszych dzieci uczęszczających do punktu przedszkolnego „Na wzgórzu”, gdzie wywołał sporo emocji i wielkie zdziwienie i poruszenie. Dzieci bardzo chętnie podchodziły do Mikołaja, by chwilę z nim porozmawiać , usiąść na kolanie, zrobić sobie z nim zdjęcie i odebrać w pełni zasłużony prezent. Mikołaj tego dnia miał pełne ręce pracy, gdyż musiał odwiedzić i obdarować wszystkich uczniów naszej szkoły. Wszyscy również na niego wyczekiwali z niecierpliwością, a gdy już się pojawił witali go i okazywali wielką radość.




Tego dnia nie tylko Mikołaj obdarowywał prezentami. Również uczniowie mieli dla niego upominki w formie przygotowanych wierszyków i piosenek, które solidnie ćwiczyli, by w dniu wizyty Mikołaja móc się pięknie zaprezentować i utwierdzić go, że prezent jak najbardziej trafia w dobre ręce. W każdej klasie Mikołaj zrobił sobie zdjęcie z obdarowanymi, by udowodnić tym, którzy wątpią w jego istnienie, że Mikołaj jest, wywiązuje się ze swoich obowiązków i ma się bardzo dobrze. Mikołajowi było bardzo miło, słuchając piosenek i wierszy w wykonaniu dzieci. Dzięki temu w szkole zawitała magiczna i świąteczna atmosfera, którą podkreślał biały puch, leżący za oknem i pięknie ubrane przez uczniów choinki oraz świąteczne dekoracje w klasach. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Edycie Rędziak, pani Edycie Stępień, pani Izabeli Bajak oraz panu Stanisławowi Smolarskiemu i wszystkim rodzicom za zorganizowanie tegorocznego Mikołaja a także dostarczenie wszystkim uczniom uśmiechu i miłych przeżyć w związku z podtrzymywaniem starej tradycji obdarowywania dzieci przez Świętego Mikołaja.

Ewa Bilska, Paulina Kurzępa




„MUZYKA JAK MORZE” - WARSZTATY MUZYCZNE PT. „JANKO MUZYKANT”


Henryk Sienkiewicz pięknie określił swoje postrzeganie dla muzyki mówiąc, że „muzyka jest jak morze: stoimy na jednym brzegu i widzimy dal, ale drugiego brzegu dojrzeć nie podobna”. To właśnie autor tych słów, Henryk Sienkiewicz i jego nowela pt. „Janko Muzykant” był inspiracją warsztatów muzycznych przeprowadzonych przez Marcina Jóźwika w naszej szkole dnia 5 grudnia 2016 roku. Celem spotkania było: kształtowanie zdolności muzycznych; rozwijanie umiejętności spostrzegania elementów muzyki, takich jak: rytm, tempo, dynamika, melodia czy nastrój; kształtowanie umiejętności wyrażania ruchem zmian i charakteru muzyki; możliwość uczestniczenia w zbiorowym muzykowaniu; kształtowanie słuchu i umiejętności słuchania muzyki. 




 
    Pan Marcin Jóźwik muzyką zajmuje się od zawsze. Swoje talenty rozwijał na Akademii Muzycznej w Łodzi. Tam też przeprowadził badania w trakcie, których skoncentrował się głównie na zagadnieniach związanych z egzaminami. Do nich należy stres egzaminacyjny. Dzięki badaniom wykazał, że warsztaty rozwijające kompetencje emocjonalne z pomocą muzyki obniżają poziom lęku związanego z taką sytuacją. Wynika to z nabytych w trakcie warsztatów umiejętności radzenia sobie ze stresem. W brzmiących dźwiękach inspirowanych „Jankiem Muzykantem” uczniowie odkrywali cztery strony świata. W czasie warsztatów muzyka wybrzmiewała z szerokiego wachlarza instrumentarium. Artysta grał na trąbce, publiczność delektowała się również dźwiękiem skrzypiec i pianina. Warsztatom towarzyszyły liczne ćwiczenia praktyczne, w czasie których ruch łączył się z muzyką. Poprzez zabawy i ćwiczenia z muzyką zarówno dzieci jak i młodzież uczyli się wyrażać ekspresję , rozwijali słuch i wrażliwość muzyczną. Zajęcia zbiorowe w Sali gimnastycznej były też znakomitą okazją do rozwijania cech osobowości takich, jak śmiałość, odpowiedzialność i współpraca w grupie.




Jakie jest bogactwo świata muzyki? Jakie talenty muzyczne odkrywają w sobie ludzie? Jak trudno grać na instrumentach muzycznych? Na te i wiele innych pytań uczniowie poszukiwali odpowiedzi podczas warsztatów. W czasie spotkania cała społeczność mogła się również uczyć jak słuchać młodszych kolegów. Okazuje się, że nie jest to zbyt łatwe dla tych starszych, ale jak ważne dla tych młodszych, którzy mają tak wiele do przekazania. Uczniowie doświadczali jak bardzo muzyka wpływa na stan naszego ducha i ciała.




Zajęcia zrobiły duże wrażenie na uczniach, a dobra zabawa wprowadziła ich w dobry nastrój. Warsztaty okazały się atrakcyjnymi, budzącymi zainteresowanie i pozytywne emocje. Warsztaty się zakończyły, ale muzyka pozostała w nas… do następnego spotkania.
Paulina Kurzępa, Ewa Bilska



„Czytanie jest trendy” – wyniki konkursu


Jak pisał kiedyś popularny autor książek dla dzieci, znany jako Dr. Seuss - im więcej się czyta, tym więcej można się dowiedzieć. Lektura stanowi obszerne źródło wiedzy i już od najmłodszych poszerza nasze słownictwo dużo bardziej niż oglądanie telewizji czy konwersacje z wykształconymi rozmówcami.  Naukowcy dowiedli, że obszerniejszy słownik pozwala z kolei lepiej wypadać nie tylko w czasie testu na czytanie ze zrozumieniem, ale także w teście na inteligencję. Zachęcając uczniów do czytania książek w naszej szkole przeprowadzono konkurs na plakat promujący czytanie i bibliotekę szkolną. Przy ocenianiu prac brano pod uwagę samodzielność, pomysłowość i estetykę. Zwycięzcami zostali: I miejsce Sylwia Rędziak- kl.III II miejsce Karolina Kaczmarczyk kl. II III miejsce Patrycja Duda kl. I wyróżnienie- Mariola Klimczak kl. I Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich do czytania książek!

Monika Jaśkiewicz-Wielgus




Na zbliżające się Święta
pragniemy złożyć życzenia przeżywania
Bożego Narodzenia
w zdrowiu, radości i ciepłej atmosferze.

Kolejny zaś rok
niech będzie czasem pokoju
oraz realizacji osobistych zamierzeń.






Majsterkowanie to nasze ulubione działanie- warsztaty w Castoramie


Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju warsztatach, na których mogą przez działanie tworzyć niepowtarzalne i użyteczne przedmioty czy zabawki. W takich właśnie warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy „0” i I, zajęcia odbyły się 25 listopada 2016 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim w Castoramie. Braliśmy czynny udział w organizowanych przez sieć sklepów warsztatach i mamy bardzo miłe wspomnienia, a przede wszystim świetne i praktyczne pamiątki, które uczniowie wykonali włąsnoręcznie.



Dzięki gościnności organizatorów, dzieci pod okiem specjalisty z Castoramy wykonały samodzielnie własną zabawkę w postaci samochodu ciężarowego z naczepą. Wykonanie tej zabawki było nie lada wyzwaniem, gdyż auto składało się z wielu drewnianych elementów, niektórych bardzo małych. Uczestnicy warszataów poradzili sobie ze składaniem i konstruowaniem modelu bardzo dobrze. Większość z nich nie potrzebowała żadnej pomocy, oprócz instrukcji, którą przekazywał prowadzący. Po wykonaniu zabawki z drewna, uczestnicy podjęli kolejne działanie w postaci oklejania świątecznymi naklejkami plastikowej doniczki według własnego pomysłu. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i wykazali się kreatywnością podczas wykonywania tych projektów. Wykonane przez siebie prace oczywiście zabrali do domu, dodatkowo w prezencie dostali jeszcze pudełko plasteliny. Wszystko zostało zapakowane w firmowe, ekologiczne torebki. Obdarowni przez organizaorów uczniowie zrobili sobie pamiatkowe zdjęcie i bardzo zadowoleni z warsztatów udali się na zasłużony obiad do pobliskiej resttauracji Mc Donald’s, gdzie posileni oddali się zabawie.Organizatorzy warsztatów byli bardzo otwarci i sympatyczni, przez co atmosfera na zajęciach była bardzo miła. W zamian za tak gościnne przyjęcie, uczestnicy warsztatów złożyli na ręce prowadzącego, skoromne podziękowanie w postaci dyplomu i świątecznego upominku.



Uczniowie wyjazdu byli bardzo zadowoleni z warsztatów, o czym mogły świadczyć pozytywne opinie, wyśmienity nastrój i zabawa własnoręcznie wykonanymi samochodami już po powrocie do szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, też uda nam się wziąć udział w kolejnych warsztatach, na które mamy już zaproszenie. Dzięki takim działaniom dzieci mogą odkryć w sobie talenty do majsterkowania, rozwijać zainteresowania i umiejętności manualne a także rozbudzać wyobraźnię i kreatywność. Cenimy bardzo organizatorów za pomysł i chęć współpracy, co daje obopólne korzyści i jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wszechtronnego rozwoju uczestników warsztatów.



Ewa Bilska




WYCIECZKA Z MORAŁEM W ROLI GŁÓWNEJ


Teatr to sztuka łącząca edukację literacką, plastyczną i sztuki pokrewne, ale także wykorzystująca zagadnienia z innych obszarów wiedzy. Spektakle dla dzieci i młodzieży tworzone są tak, aby pobudzić ich wyobraźnię i kreatywność . Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Darominie miała okazję przekonać się, jak spektakl teatralny wpływa na emocje i odbiór rzeczywistości. 25 listopada bieżącego roku odbyła się wycieczka, której centralnym punktem programu był Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.





Na miejsce dotarliśmy około godziny 11. Odebraliśmy zarezerwowane wcześniej bilety i zajęliśmy wyznaczone miejsca. Spektakl pt. „ Bajka o Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce” rozpoczął się punktualnie. Uczniowie byli zachwyceni, za pewne dlatego, że przedstawiona w nim historia była bliska ich dziecięcemu światu. Fabuła skupiała się wokół tytułowych postaci: do królewskiego zamku przybyli trzej kandydaci ubiegający się o rękę księżniczki, ale żaden z nich nie potrafił zdobyć jej serca. Widzieli bowiem oni w Pięknotce tylko urodę, nie zauważali jej wnętrza. Jedyną osobą, która nie dbała o jej wygląd był pryszczaty Rycerz Pryszczycerz. Zrozpaczona Pięknotka poprosiła czarownicę Wiedźmiłę, aby ją oszpeciła. Wiedźma zgodziła się, ale wcześniej poddała Pięknotkę próbom mającym udowodnić, że jest pracowita i wrażliwa. Kiedy Księżniczka wróciła do królestwa z oszpeconą twarzą, dwóch spośród kandydatów wycofało się. Tylko Królewicz Piękniewicz nadal chciał poślubić księżniczkę. Ale i on zmienił zdanie, kiedy okazało się, że księga zaklęć czarownicy została ukradziona i odczarowanie królewny nie było możliwe. Sytuację uratował Pryszczycerz, który odzyskał księgę z rąk Zbójnika. Odczarowana Pięknotka postanowiła poślubić Pryszczycerza, który zawsze widział tylko jej wewnętrzne piękno. Wszystko skończyło się szczęśliwie, a kiedy Pryszczycerz podniósł przyłbicę, okazało się, że jego wszystkie pryszcze zniknęły.





Bajka oczywiście miała dydaktyczne przesłanie: przypomniała wszystkim, że piękno wewnętrzne jest ważniejsze od urody, i że uczynki nie słowa mówią prawdę o człowieku. Rzeczywiście trudno jest odnaleźć prawdziwe uczucie w świecie, w którym wszyscy wokół widzą tylko piękną twarz, ale przecież prawdziwa miłość patrzy nie oczami, lecz sercem. Po spektaklu nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach aktorskich, dzięki którym przenieśli się w świat magii i iluzji, mieli bowiem okazję, aby żonglować, budować igloo, naśladować foki, wykonywać taniec przywołujący deszcz, wcielali się również w postacie Eskimosów, Indian oraz piratów. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani w wykonywane zadania, a radości nie było końca. Po uczcie dla ducha nastał czas na strawę dla ciała. Pora obiadowa zbliżała się nieubłaganie, tak więc udaliśmy się do mieszczącej się nieopodal teatru restauracji Mc Donalds , gdzie z dużym apetytem uczniowie zjedli ciepły posiłek. Następnie była chwila na spacer, wspólne fotografie, rozmowy, aż nadszedł czas powrotu. Droga szybko ubywała pod kołami autobusu. Kilka minut po godzinie szesnastej dotarliśmy do Daromina, gdzie przed budynkiem szkoły, na młodych turystów czekali już rodzice.



Ta niecodzienna i magiczna wizyta w teatrze bardzo podobała się dzieciom, nie sposób było się podczas niej nudzić. Mamy nadzieję, że takie wyjazdy i doświadczenia zachęcą uczniów do obcowania z tą dziedziną sztuki.

Paulina Kurzępa




Z WIZYTĄ W STACJI HYDROLOGICZNO- METEOROLOGICZNEJ


Za oknem mżawka, szaro, buro. Mówi się wtedy często, że nie ma pogody. Tymczasem uczniowie klasy drugiej, czwartej i szóstej, którzy 16 i 23 listopada 2016 r. odwiedzili stację hydrologiczno- meteorologiczną w Sandomierzu, już wiedzą, że „pogoda jest zawsze”. A dlaczego? Bo jest ona zbiorem poszczególnych parametrów, a nie tylko tym jednym, ulubionym- zazwyczaj słońcem, bo bez zmieniającej się pogody nie byłoby pór roku. Może być dobra, zła, słoneczna, deszczowa, mglista, ale jest zawsze.

W trakcie zajęć edukacji i przyrody, omawiane były zagadnienia związane z pogodą. Dzieci dowiedziały się na nich, co to jest pogoda, jakie są jej składniki, poznały przyrządy umożliwiające ich pomiar , ale aby bezpośrednio móc, to wszystko poznać i wykorzystać swoją wiedzę wybrały się wraz z p. M. Jaśkiewicz-Wielgus i p. N. Woźniak do stacji hydrologiczno- meteorologicznej w Sandomierzu. Celem wizyty było rozszerzenie i utrwalenie wiadomości o składnikach pogody oraz poznanie nowoczesnych przyrządów pomiarowych.  Na miejscu uczniowie mogli zobaczyć, jak w praktyce wygląda praca meteorologa. Tak więc badali temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, dowiedzieli się jak mierzy się zachmurzenie. Badali stopień parowania wody; odmierzali ilość zgromadzonej deszczówki oraz oglądali basen meteorologiczny. Dowiedzieli się jak działają nowoczesne czujniki wiatru, temperatury czy wyładowań atmosferycznych.

Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni, a przede wszystkim bogatsi w dużą porcję nowej wiedzy.

Monika Jaśkiewicz-Wielgus, Paulina Kurzępa




Czytanie jest w modzie- wizyta uczniów Szkoły Podstawowej w Darominie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu


W związku z realizacją w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz w ramach spełniania jednego z najważniejszych kierunków polityki oświatowej w roku szkolnym 2016/2017 jakim jest upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili jedną z najstarszych w Polsce bibliotek, która mieści się w Sandomierzu przy ul. Parkowej 1. Wyjazd do biblioteki odbył się 22 listopada 2016 r. Podczas wizyty w bibliotece uczestnicy zostali bardzo miło przyjęci przez pracowników placówki. Warsztaty biblioteczne rozpoczęły się zwiedzaniem poszczególnych pomieszczeń i oglądaniem zgromadzonych w nich księgozbiorów. Podczas zwiedzania pani Barbara Chmielewska, która oprowadzała dzieci udzielała informacji dotyczących tego czym są biblioteki, na jakiej zasadzie funkcjonują, kto do biblioteki przychodzi, jak wygląda praca w bibliotece oraz w jaki sposób można znaleźć interesującą nas pozycję książkową posługując się katalogiem alfabetycznym bądź rzeczowym. Uczniowie mogli również sprawdzić, jak działa nowy program biblioteczny Sowa przeznaczony do prowadzenia ewidencji, wyszukiwania, opracowywania, udostępniania oraz gromadzenia zasobów bibliotecznych.



Podczas zwiedzania uczestnicy odwiedzili wypożyczalnię dla dorosłych, czytelnię, dział zbiorów specjalnych, najbardziej jednak przypadł im do gustu oddział dla dzieci z kącikiem czytelniczym, w którym nie zabrakło, zabawek, przytulanek i książek z bogato ilustrowanymi stronicami. Książki te zaciekawiły młodych czytelników, którzy wykazywali duży entuzjazm podczas przeglądania. Równie ciekawy był dział zbiorów audiowizualnych, gdzie uczniowie podziwiali zgromadzone tam e- booki i audiobooki, a ponadto dość duży wybór gier edukacyjnych, którymi bardzo się zainteresowali.



Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, że biblioteka w Sandomierzu jest jedną z czterech najstarszych bibliotek w kraju a książki, które znajdują się w niej pamiętają zamierzchłe czasy zaborów i wojen. Biblioteka w Sandomierzu powstała i działała z przerwami od 1907 r. kiedy to Polska nie widniała na mapie Europy, gdyż był to okres niewoli i zaborów. Po krótkiej lekcji historii dzieci wysłuchały fragmentu książki. A.A. Milne „Kubuś Puchatek”, który przeczytała pani Barbara Chmielewska. Dzieci po wysłuchanym fragmencie już w szkole wykonały prace plastyczne przedstawiające treść czytanej książki. Prace zgodnie z obietnicą trafią na wystawę i będą zdobić salę biblioteczną, w której byliśmy przyjmowani. Na zakończenie lekcji bibliotecznej uczestnicy wraz z paniami, które nas oprowadzały i wychowawcami grali w gry planszowe i dzielili się wrażeniami.



Nasza szkoła i nauczyciele starają się w różnorodny sposób upowszechniać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży i zachęcać do zaprzyjaźnienia się z książką. Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sandomierzu była jedną z wielu form realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa i rozwijania zainteresowań i kompetencji czytelniczych wśród uczniów. Nasza współpraca z biblioteką będzie kontynuowana, gdyż dostarcza naszym wychowankom wielu wymiernych korzyści.



Ewa Bilska




UWAGA …KONKURS BOŻONARODZENIOWY …UWAGA!!


Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie o tematyce bożonarodzeniowej. Konkurs propaguje czytelnictwo, poszerza zainteresowania czytelnicze, rozwija twórcze myślenie i zdolności językowo- literackie !!! Konkurs skierowany jest do uczniów w trzech kategoriach wiekowych. W zależności od kategorii wiekowej przewidziana jest inna forma pracy konkursowej.

I kategoria- kl. O-III / forma: praca plastyczna o tematyce bożonarodzeniowej, dowolną techniką plastyczną w formacie A3 lub A4, praca plastyczna w oparciu o utwory dotyczące Świąt Bożego Narodzenia (np. ilustacja do wiersza, bądź fragmentu książki, opowiadania). Przy ocenie będą brane pod uwagę: estetyka wykonania, pomysłowość, kreatywność, wkład pracy, interpretacja utworu.

II kategoria - kl. IV- VI / forma: napisanie własnego utworu wieszowanego, wiersza o tematyce bożonarodzeniowej, zainspirowanego literaturą (ksiażką, wierszami o tematyce świątecznej). Wiersz powinien spełniać następujące kryteria: przesłanie świąteczne( miłość, pokój, radość) nie może przekroczyć 1 kartki formatu A 4, powien posiadać tytuł. Ocenie będą podlegać: zgodność z tematem, styl, poprawność językowa i ortograficzna, pomysłowość i kreatywność, oryginalność, wkład pracy, samodzielność.

III kategoria - kl. I-III gim. / forma: napisanie opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej, opisanie przygody, faktu, opowiadanie może opierać się na wydarzeniach prawdziwych lub fikcyjnych, których akcja rozgrywa się w czasie świąt. Opowiadanie powinno spełniać następujące kryteria: przesłanie świąteczne( miłość, pokój, radość), nie może przekroczyć 2 kartek formatu A 4, powinno posiadać tytuł.

Ocenie będą podlegać: zgodność z tematem, styl, poprawność językowa i ortograficzna, pomysłowość i kreatywność, oryginalność, wkład pracy, samodzielność.

Dla każdego uczestnika przewidziany jest dypolom za udział w konkursie. Dla autorów najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, wyłonionych podczas obrad komisji konkursowej, przyznane będą nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie i wręcznie nagród przez panią dyrektor, odbędzie się w dniu Wigilii klasowych w sali gimnastycznej. Najlepsze prace konkursowe będą opublikowane na stronie internetowej oraz wywieszone na korytarzu szkolnym.
Prace konkursowe należy składać do 15 grudnia 2016 r. włącznie, nauczycielom p. E. Bilskiej, p. P. Kurzępie.

Serdecznie zapraszamy




„ZAELEKTRYZOWANI”


Grupa pod taką nazwą odwiedziła naszą szkołę 17 i 18 listopada b.r. Animatorzy zaprezentowali spektakl  pt. „Czy to magia? Nie, to czysta nauka”. „Zaelektryzowani” specjalizują się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych spektakli, których celem jest – poza oczywistym elementem rozrywkowym – przemycić treści lekcyjne. W sposób bardzo ciekawy, widowiskowy, a zarazem wesoły i zabawny   animatorzy prezentowali niezwykłe eksperymenty fizyczno –chemiczne.



W ramach spektaklu uczniowie obserwowali proste eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi i dowiedzieli się, na czym polega gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu, tworzenie mgły, wytwarzanie domowym sposobem helu i wodoru, rozkład termiczny glukonianu wapnia. Dzieci obejrzały doświadczenia związane z CO2. Uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem obserwowali  prezentowane doświadczania z zakresu biologii, fizyki i chemii W ten „magiczny” sposób poznali podstawy elektrostatyki, przyciągania ziemskiego, spalania gazów. Nie zabrakło ognia, piany i wybuchów. Cała fabuła przedstawiona została w lekki, humorystyczny sposób i miała formę dydaktyczno-rozrywkową, która umożliwia dzieciom zrozumienie prezentowanych treści. Najciekawszym elementem spektaklu była możliwość aktywnego uczestnictwa pokazie, co wzbudziło ogólny zachwyt! Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć eksperymenty, ale również wziąć udział w niektórych z nich, co wykonywali z wielkim zaangażowaniem. Po zaprezentowanych pokazach chemicy odpowiadali na pytania młodzieży  i wyjaśniali tajniki doświadczeń z wykorzystaniem różnych substancji chemicznych. Doświadczenia dostarczyły wszystkim obecnym niezapomnianych przeżyć i emocji.



„Żywa lekcja” bardzo podobała się wszystkim widzom. Animatorzy nie tylko wspaniale bawili publiczność,  ale także rozbudzili wśród uczniów zainteresowanie wiedzą z zakresu przyrody, chemii i fizyki.

Paulina Kurzępa




ZAGROŻENIA W SIECI- CYBERPRZEMOC- SPOTKANIE Z POLICJANTEM


Wraz z rozwojem mediów elektronicznych oraz wzrostem ich popularności wśród dzieci i młodzieży pojawiła się tzw. cyberprzemoc, czyli przemoc z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. W ostatnim czasie proceder ten bardzo się nasilił. Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużo krzywdy i czasem są tragiczne w skutkach. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów. Ten gorący problem był tematem spotkania z dzielnicowym gminy Wilczyce mł. asp. Piotrem Czosnkiem, który w poniedziałek, 17 października br., gościł w naszej szkole. Policjant scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli zostanie dotknięta nią osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw. Gość radził również, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. W każdym zdaniu podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Policjant uświadomił gimnazjalistom, że przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych jest przestępstwem regulowanym prawem karnym. W czasie spotkania uczniowie obejrzeli również film edukacyjny „ W Sieci”, który w konwencji programu talk-show prezentował dwa przypadki niebezpiecznych sytuacji, z jakimi mieli do czynienia młodzi ludzie w Internecie – cyberprzemoc oraz uwodzenie. Gospodarzem programu była piosenkarka Ewa Farna. Uczniowie, dzięki zaprezentowanemu materiałowi, mogli się dowiedzieć się, jakie uczucia towarzyszyły głównym bohaterom, a zarazem ofiarom przemocy, zostali również uwrażliwieni na coraz częściej pojawiający się problem cyberprzemocy.

Paulina Kurzępa




Chłopcy z kl. „0” wzmocnieni po śniadaniu- udział w programie Śniadanie Daje Moc


Dzieci kl. „0” wraz z wychowawczynią w dniach od 03- 08 listopada 2016 r. brały udział w cyklu zajęć i finale programu Śniadanie Daje Moc, który miał na celu przekazanie najmłodszym cennych informacji, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, które mówią o roli prawidłowego żywienia. Dzięki temu dzieci nauczyły się, jak ważną rolę odgrywa codzienne, zdrowe śniadanie, ale również poznały szereg innych bardzo ważnych zasad i sposobów prowadzenia zdrowego stylu życia, o których mamy nadzieję będą pamiętać i je stosować.



W ramach programu Śniadanie Daje Moc uczestnicy brali udział w kilku zajęciach warsztatowych, w trakcie których dowiedzieli się, między innymi jakie produkty należy spożywać, by dostarczać naszemu organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, przekonali się jak zbawienna i potrzebna naszemu organizmowi jest woda, otrzymali potwierdzenie o doniosłej roli ruchu i aktywności fizycznej w życiu człowieka, ponadto poznali zasady higieny osobistej i mogli nauczyć się jak prawidłowo myć ręce, dowiedzieli się ile posiłków i w jakich odstępach czasowych należy je spożywać w ciągu dnia. Wszystko to odbywało się w bardzo atrakcyjny i przystępny dla chłopców sposób, by informacje, o których była mowa trafiły i zostały na długi czas w pamięci oraz utrwaliły nawyki zdrowego odżywiania. Zajęcia oprócz wiedzy teoretycznej, opatrzone były w liczne zadania i zabawy praktyczne, dzięki którym uczestnicy utrwalili poznane zasady, chłopcy wykonywali również prace plastyczne jako podsumowanie zdobytej wiedzy i umiejętności. Zwieńczeniem zajęć warsztatowych w ramach powyższego programu było zorganizowanie zdrowego śniadania w klasie. Finał programu przypadł na 8 listopada 2016 r. i jest obchodzony w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły produkty potrzebne do wykonania zdrowego śniadania w postaci kanapek. Po przypomnieniu poznanych dotychczas zasad zdrowego trybu życia w formie prezentacji multimedialnej, uczniowie zaczęli przygotowywać wspólnie śniadanie, przestrzegając przy tym wszystkich zasad higieny. Chłopcy wykazali się dużą samodzielnością i kreatywnością podczas wykonywania kanapek. Po niespełna godzinie kolorowe kanapki były gotowe i kusiły, by ich niezwłocznie spróbować. Następnie mali kucharze uporządkowali stanowiska pracy i przeszli do degustacji, skonsumowali wspólnie zdrowe śniadanie jako zwieńczenie kilku dni aktywnej pracy i nauki poszerzającej wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania.



Ponadto przyłączając się do programu Śniadanie Daje Moc i realizując poszczególne misje śniadaniowe uczestnicy wezmą udział w konkursie ogłoszonym przez organizatorów i otrzymają certyfikaty za uczestnictwo.



Zarówno dla dzieci jak i opiekuna była to niezwykła przygoda i już teraz zapowiadamy udział w kolejnej edycji programu za rok, gdyż dzięki takim przedsięwzięciom utrwalamy zdrowe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności z zakresu zasad zdrowego odżywiania. Mając na uwadze styl życia i jakość produktów w dzisiejszym świecie należy głośno mówić o tych zasadach i starać się wcielać je w życie, już od najmłodszych lat.

Ewa Bilska




Czym bawili się nasi dziadkowie?- wycieczka do krainy zabawek z drewna pana Jana Puka


Zabawki są dziś nieodłącznym elementem świata dzieci, żadne z nich nie wyobraża sobie bez nich życia. Oczywiście na przeciw tej potrzebie wychodzą firmy produkujące wszelkiego rodzaju gadżety dla najmłodszych i tych nieco starszych. Współcześnie nie ma żadnego problemu z dostępem do zabawek, wystarczy tylko pomyśleć życzenie, wypowiedzieć je głośno rodzicom bądź dziadkom, a w ciągu kilku minut może ono zostać spełnione, lecz nie zawsze było to takie proste i łatwe….. Nasi dziadkowie czy pradziadkowie żyli w zupełnie innej rzeczywistości, gdzie na każdy bibelot trzeba było długo czekać, a i tak nie wszystkie marzenia były możliwe do spełnienia. Dla współczesnych dzieci to nie do pomyślenia, że zabawkę można było dostać raz w roku, przy jakiejś większej okazji i nie była to wcale zabawką kupioną w sklepie, z funkcjami zdalnego sterowania czy posiadająca szereg elektronicznych możliwości, były to zabawki własnoręcznie wykonane przez rodziców, dziadków czy rzemieślników, którzy starali się choć trochę umilić dzieciństwo najmłodszym.



By trochę bardziej przybliżyć te ciężkie dla dorosłych ale również i dla najmłodszych czasy, dzieci z punktu przedszkolnego, „0” i kl. I szkoły podstawowej wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się 09. 11. 2016 r. na wycieczkę do regionalnego artysty, rzeźbiarza Jana Puka, mieszkającego i tworzącego w Trześni. Uczestnicy wycieczki mogli na własne oczy zobaczyć warsztat, w którym na codzień tworzy swoje piękne dzieła rzeźbiarz, podziwiali jego dotychczasowe wytwory. Pan Jan opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda z rzeźbiarstwem, pokazywał, jakimi narzędziami posługiwał się i obecnie posługuje w swojej pracy artystycznej. Dzięki tej wizycie dowiedzieliśmy się również jak wyglądały czasy dla nas odległe i w jaki sposób niegdyś żyli i funkcjonowali ludzie na wsi. Uświadomiliśmy sobie jak czasami mogło być ciężko naszym przodkom zmagającym się z prozaicznymi dla nas czynnościami, takimi jak odrabianie lekcji, uprawa roli czy kąpanie dzieci. Dla ludzi sprzed około stu lat były to czynności wymagające wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Po wizycie w warsztacie rzeźbiarza artysta zaprosił nas do swojego prywatnego muzeum, w którym zgrormadzone są liczne eksponaty jego autorstwa, mnóstwo kronik i książek o tematyce historycznej i ludowej, którymi również się pasjonuje. Pan Jan spośród wielu eksponatów wybrał kilkanaście, o których nam bliżej opowiedział i przedstawił sposób ich działania a w przypadku zabawek, zaprezentował jak niegdyś dzieci się nimi bawiły. Jego dzieła są wyjątkowe i budzą zachwyt. Artysta przy tworzeniu rzeźby nie używa żadnych materiałów łączących poszczególne elementy powstającej pracy. Wykorzystuje naturalne kształty kawałka drewna, sęki i układ słoi. W pracach łączy nie tylko rzeźbiarski talent, ale też umiejętności stolarskie, ciesielskie i snycerskie.



Na zakończenie wizyty uczestnicy wycieczki mogli zakupić sobie u artysty drewniane zabawki, w postaci drewnianych wiatraków, gwizdków, czy wiadereczek. W ramach podziękowań za miłe ugoszczenie nas wręczyliśmy artyście skrormny upominek i dyplom, pan Puk również obdarował nas prezentem w postaci zdjęć przedstawiających jego dzieła i książki, w której zawarte są legendy o Sandomierzu i okolicach, niektóre jego autorstwa.



Wizyta u artysty była bardzo pouczająca a przede wszystkim niezwykle miła, gdyż pan Jan jest bardzo ciepłym i życzliwym człowiekiem z pasją, dla którego nie jest ważne czerpanie korzyści majątkowych ale przede wszystkim służenie społeczeństwu, dzielenie się swoim hobby i tym co kocha z innymi a także przekazywanie tradycji i historii swojego regionu kolejnym pokoleniom. Na zakończenie wizyty wszyscy uczestnicy wycieczki wraz z artystą zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Po wizycie u rzeźbiarza nieco głodni wybraliśmy się do Sandomierza na obiad, gdzie posileni wróciliśmy do szkoły.



Mamy nadzieję, że najmłodsi uczestnicy „wyprawy w przeszłość” są zadowoleni a ich nowe doświadczenia wzbogacą ich i pozwolą uświadomić sobie jak różnią się czasy obecne od tych minionych.

Ewa Bilska




IV OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PLANOWANIA KARIERY- ZAWODY PRZYSZŁOŚCI


Podjęcie pracy to jedna z zasadniczych kwestii - dlatego dobrze jest ją rozsądnie przemyśleć i przygotować się do podjęcia, tak istotnej oraz ważnej roli w naszym życiu. W obecnych czasach szybkiego tempa zmian i wysokiego poziomu nieprzewidywalności, istotne jest strategiczne podejście do jej zaplanowania. Nasza szkoła postanowiła nieco ułatwić owo zdanie uczniom i wzięli oni udział w Ogólnopolskim Dniu Planowania Kariery. W dniu 13 października br., w naszej szkole była transmitowana e-konferencja organizowana już po raz czwarty przez wydawnictwo WSiP oraz Akademię Leona Koźmińskiego. Jej tematyka dotyczyła następujących kwestii: „Jak zarabiać na wideo? Cienie i blaski YouTubea”, „Ogarnij temat przed egzaminami”, „Tańczący z wściekłymi psami, czyli o prawie karnym w popkulturze”, „O zmianach w przedsiębiorczości”, „Podróż przez rekrutację-jak nie zabierać ze sobą stresu w plecaku?”. Wydarzenie było prowadzone przez wykładowców akademickich i ekspertów z różnych branż, czyli osoby, które mają dość dużą orientację na rynku pracy i bezpośrednio stykają się z pracodawcami potrzebującymi konkretnych fachowców. Dzięki poruszanym tematom uczniowie dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy m.in. jak planować karierę, jakie są etapy tego procesu, jak wyznaczać sobie cele, jak zdiagnozować własny potencjał, jak analizować rynek pracy, jak opracować plan własnej kariery oraz jakie zawody będą w przyszłości najbardziej pożądane. Mamy nadzieję, że wspólnie oglądnięta e-konferencja   pomoże uczniom w ważnych wyborach – ścieżki kariery edukacyjnej, a potem zawodowej.

Paulina Kurzępa




„WITAJCIE W NASZEJ BAJCE…” ,
CZYLI MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK




Jesień już trwa, wieczory są coraz dłuższe i świat wokół nas wydaje się być szary. Ale gdyby spojrzeć w kalendarz możemy zauważyć dość ciekawy i kolorowy dzień. A to dlatego, że 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który jest obchodzony na całym świecie. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, przekazują ważne prawdy życiowe, a także oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.



Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy w naszej szkole bajkowe spotkanie, w którym udział wzięła klasa II razem z przedszkolakami. Z tej okazji starsi uczniowie samodzielnie przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek przedstawienie. Każdy wybrał swoją ulubioną postać bajkową i opowiedział fragment bajki, w której ten bohater występował. Zadaniem przedszkolaków było odgadywanie z jakich bajek są przedstawiane postacie. Dzieci bardzo dobrze znają bajki, dlatego świetnie radziły sobie z zadaniami. W drugiej części spotkania przedszkolaki pokazały swoje umiejętności artystyczne w inscenizacji bajki pt. „Rzepka”. Występ młodszych kolegów i koleżanek wszystkim bardzo się spodobał. Na zakończenie drugoklasiści poczęstowali przedszkolaków pierniczkami własnego wypieku.



Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.



Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!





Natalia Woźniak, Paulina Kurzępa




Warsztaty w pracowni kowalskiej






Kowalstwo we współczesnym świecie jest ginącym zawodem, dlatego wzbudza podziw i zachwyt, a tym samym duże zainteresowanie. Pracy kowala nie da się nauczyć z książek, wymaga to praktyki pod okiem doświadczonego mistrza. Nauka w formie warsztatów może być fascynującą przygodą z ginącym zawodem, jak też inspiracją do zajęcia się tym fachem na poważnie. Zawód kowala to nie tylko profesja, ale swego rodzaju sposób na życie.



20 października uczniowie klasy II naszej szkoły spotkali się z mieszkańcem Daromina dr Adrianem Wroną- miłośnikiem historii, naukowcem, a także kowalem artystą. Pokaz kowalstwa, w którym uczestniczyli przybliżył im tajniki rzemiosła kowalskiego, na żywo zobaczyli na czym polega ręczne kucie żelaza. Podczas lekcji edukacyjnej p. Wrona opowiedział historię kuźni i pokazał specyfikę i piękno zawodu kowala. W domu artysty dzieci wysłuchały bardzo interesującej historii o tym, jak wydobywano żelazo w dawnych czasach, jakie narzędzia przy tym wykorzystywano, jak dawniej krzesano ogień, uczniowie także samodzielnie próbowali go wydobyć przy pomocy krzemienia i krzesiwa. Pan Adrian ponadto pokazał uczniom kolekcję przedmiotów własnoręcznie wykonanych. Na koniec spotkania uświadomił wszystkim, ile pracy trzeba włożyć, żeby wyklepać jeden gwóźdź i krzesiwo, które było kiedyś w każdym domu.



Wyjazd okazał się ciekawą i poznawczą lekcją historii rzemiosła, a dla uczniów był jedyną możliwą formą zetknięcia się z pracą kowala. Artysta pokazując stare techniki kowalskie, zwracał również uwagę na różnice pomiędzy ręczną robotą a wykonanymi maszynowo produktami. Pozwoliło to dzieciom docenić wyroby wykonane przez kowala i uzmysłowiło, ile trudu wymaga ręczne wykonanie narzędzi czy ogrodzeń. Dzieci przekonały się, że towary produkowane maszynowo tracą swój niepowtarzalny charakter, tracą duszę. Spotkanie wywarło ogromne wrażenie na wszystkich, dzieci zobaczyły, w jaki sposób można odrodzić zapomniany zawód kowala oraz jak jest przydatny we współczesnych czasach.



Natalia Woźniak, Paulina Kurzępa




Uwaga Konkurs!



"Czytanie jest trendy"


Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłaszamy szkolny konkurs na plakat promujący czytanie i bibliotekę szkolną "CZYTANIE JEST TRENDY" .
Konkurs skierowany jest dla uczniów klas I-III , IV- VI szkoły podstawowej oraz klas I- III gimnazjum.
Pracę należy wykonać dowolną techniką w formacie A3 i dostarczyć do biblioteki do końca 15 listopada 2016 r.
Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: klasy I- III , IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Przy ocenianiu będą brane pod uwagę: pomysłowość, estetyka wykonania i samodzielność (tzn. bez pomocy osób dorosłych). Plakaty zostaną wywieszone na szkolnej gazetce ściennej, a trzy najlepsze z każdej kategorii nagrodzone dyplomem i nagrodą książkową*.
Wyniki zostaną ogłoszone 27 listopada 2016 r.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

*nagrody książkowe zostaną wręczone na koniec roku szkolnego podczas wręczania świadectw

Biblioteka szkolna zaprasza


Poniedziałek 8.45-8.55
Wtorek 11.40-11.50
Środa 11.40- 11.50
Czwartek 9.40-9.50
Piątek 8.45-8.55



Witamy w gronie uczniów! Ślubowanie klasy pierwszej


Pierwszoklasiści już od dawna przygotowywali się do tego wyjatkowego dnia, z niecierpliwoscią również na niego wyczekiwali. W końcu nadszedł i obecnie mogą już z całą pewnością nazywać się uczniami Szkoły Podstawowej w Darominie. Ten wyjątkowy dzień przypadł w tym roku szkolnym na 27 października.



Już od rana w klasie pierwszej wyczuć dało się wyjątkowy i odświętny nastrój. Dzieci były podekscytowane, że za chwilkę z ich udziałem odbędzie się uroczystość a także oficjalne przyjęcie ich do grona społeczności szkolnej. Uroczystość rozpoczęła się punktualnie, w gronie widzów zasiedli starsi koledzy, rodzice, pani dyrektor i nauczyciele. Dzieci poprzez piękny program artystyczny zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne.



Pierwszoklasisci tego dnia prezentowali się wyjątkowo a poziom wykonania części artystycznej był bardzo wysoki. Wszystko oczywiście nadzorowała wychowawczyni klasy p. Teresa Madej, która wraz ze swoimi podopiecznymi również bardzo emocjonalnie przeżywała to wydarzenie. Pierwszoklasiści popisywali się nabytymi w szkole umiejętnościami a widzowie obdarowywali ich gromkimi brawami.



Po wystepach artystycznych odbyła się część oficjalna, w której dzieci ślubowały być dobrymi Polakami oraz godnie reprezentować szkołę, po czym pani dyrektor Edyta Rędziak pasowała 7 pierwszaków na uczniów naszej szkoły.



Na zakończenie uczniowie wpisali się do pamiątkowej kroniki szkolnej. Za trud włożony w przygotowania i piękne zaprezentowanie się zastali obdarowani słodkimi upominkami od swoich rodziców, by nauka kojarzyła się im nie tylko z pracą i obowiązkiem ale także z przyjemnościami. Na zakończenie świeżo upieczeni uczniowie wykonali sobie wraz z panią dyrektor, wychowawczynią i rodzicami pamiątkowe zdjęcia.



Nowym uczniom życzymy dużo wytrwałości, zapału do nauki, odkrywania swoich zainteresowań i talentów oraz sukcesów w szkole!

Ewa Bilska




Spotkanie z rodzicami
08.11.2016 (wtorek) godz. 1500




STRES- JAK POTWORA UCZYNIĆ PRZYJACIELEM?


Jednym z większych problemów naszej codzienności jest stres. Z roku na rok życie staje się coraz bardziej intensywne, jego tempo systematycznie wzrasta. Współczesny świat i związany z nim dynamiczny rozwój cywilizacyjny oraz tzw. „wyścig szczurów” dostarczają człowiekowi różnych szkodliwych bodźców. Młodzież i dzieci są szczególnie narażone na destrukcyjne działanie stresu. Istotną rolę w kreowaniu odporności młodego człowieka wobec sytuacji stresujących odgrywa rodzina i szkoła. Zdrowa atmosfera domu rodzinnego decydująco wpływa na budowanie naturalnej odporności młodego człowieka na stres. Również ważną funkcję w procesie kreowania odporności młodych osób wobec sytuacji stresujących pełni szkoła. Sukcesywne podejmowanie działań w sytuacjach trudnych w szkole niweluje atmosferę stresu wśród uczniów.

Problem stresu był tematem spotkania z panią Marzeną Doniec- pedagogiem z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sandomierzu. Odbyło się ono 26 października br. i brali w nim udział uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej. W czasie prelekcji nasi uczniowie dowiedzieli się, że stres na każdego z nas może działać zupełnie inaczej. Działa on korzystnie na nasz organizm, kiedy nie jest zbyt silny i trwa krótko. Pomaga wtedy szybciej się uczyć, poprawia pamięć, koncentrację. Sprawia, że dajemy z siebie 100%. Przy zbyt małej dawce stresu spada nasza mobilizacja do działania. Jeśli jednak stres trwa długo i jest zbyt silny może bardzo zaszkodzić. Denerwujemy się wówczas za bardzo i zaczynamy wpadać w panikę. Uczniowie zapoznali się także z różnymi objawami stresu, czynnikami stresogennymi, z technikami radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz dowiedzieli się o wpływie aktywności fizycznej i roli diety w pokonywaniu stresu.

Poruszana tematyka bardzo zaciekawiła uczniów, chętnie brali udział w dyskusji i dzielili się własnymi doświadczeniami i metodami radzenia sobie ze stresem. Zaangażowanie dzieci niezwykle ucieszyło panią pedagog, która już zapowiedziała kolejną wizytę w naszej szkole.

Paulina Kurzępa




MAŁA OJCZYZNA, WIELKA SPRAWA- WYCIECZKA DO SANDOMIERZA


Mając na uwadze zadania zawarte w podstawie programowej oraz dostrzegając potrzebę zainteresowania uczniów ich "małą ojczyzną” 25 października 2016 roku uczniowie II klasy gimnazjum wyruszyli na wycieczkę do Sandomierza. Rolę opiekunów pełnili: wychowawca- p. J. Dobroch oraz p. N. Woźniak-przewodnik. Celem wycieczki było poszerzenie, przybliżenie i pogłębienie wiedzy o własnym regionie oraz kształcenie postaw lokalnego patriotyzmu. Wyjście umożliwiło młodzieży poznanie własnego dziedzictwa kulturowego, wpłynęło na rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej, oraz wiedzy o kulturze własnego regionu. Innym z założeń było również upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.

Po Sandomierzu uczniów oprowadzała p. Natalia Woźniak, która jako przewodnik miejscowego Koła PTTK posiada ogromną wiedzę na temat swojego miasta. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali historię Sandomierza i dowiedzieli się o najważniejszych wydarzeniach na przestrzeni 1000 lat jego istnienia. Młodzież miała okazję obejrzeć fragmenty murów miejskich z dobrze zachowaną Bramę Opatowską. Pełniła ona kiedyś funkcję wjazdu do Sandomierza i była częścią murów obronnych zbudowanych przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Osiągała wysokość 36 metrów. Wejście na nią dostarczyło niektórym wielu emocji. Ale za to widok na dolinę Wisły i panoramę miasta był wspaniały! Kolejną atrakcją było przejście Podziemną Trasą Turystyczną - słynnymi lochami z przełomu XV/ XVI wieku. . Krętymi schodami wszyscy zeszli 12 metrów pod ziemię.

Młodzież zapoznała się tutaj z historią sandomierskich piwnic oraz legendą o Halinie Krępiance, która oddała swoje życie ratując miasto. Następnym punktem zwiedzania było spotkanie z rycerzem Łukaszem, historykiem, pasjonatem broni rycerskiej. Uczniowie zobaczyli zbrojownie i sale tortur. Mieli okazję posłuchać „średniowiecznego rycerza”, który z dużym zapałem i humorem przedstawił "wspaniałe" życie księżniczek i rycerzy, jednak w rzeczywistości nie było ono takie kolorowe, a w walce na śmierć i życie nie było czasu na zaczesywanie grzywki. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również szczegółów mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji.

Wyjazd do Sandomierza okazał się nie tylko wycieczką krajoznawczą, ale był też piękną lekcją historii.

Natalia Woźniak, Paulina Kurzępa




Warsztaty mydlarskie w naszej szkole


W dniu 17.10. 2016r. naszą szkołę odwiedziło Mobilne Centrum Twórczej Zabawy- Zabawiarka z Torunia. Animatorzy poprowadzili zajęcia warsztatowe i zaprezentowali nam w jaki sposób wykonać mydło.



Podczas zajęć uczestnicy sami decydowali o tym jaki kształt, kolor i zapach będzie miało ich własnoręcznie wykonane mydełko. Prowadzący krok po kroku wyjaśniali kolejne etapy powstawania mydła. Do dyspozycji dzieci były zapachy między innymi: gumy balonowej, czekolady, poziomki, truskawki, arbuza, wanilii, wiśni oraz 7 kolorów, a także mnóstwo mydlanych dodatków: sole, mydlane serduszka, mydlane figurki, olejki, płatki róż, zioła, brokat.



Na warsztatach uczestnicy nie tylko tworzyli mydełka, ale także bawili się w teatr, w którym brali czynny udział i wcielali się w role bohaterów bajki, i dzięki której w obrazowy sposób poznali historię powstania pierwszego na świecie mydła. Równolegle podczas komponowania przez siebie mydeł uczniowie zmagali się z zagadkami zwiazanymi z rozponawaniem składników i zapachów służących do wykonania mydła.



Własnoręcznie stworzone mydełko to ciekawy gadżet do powielania dobrych nawyków higienicznych, a także fantastyczny pomysł na prezent.



Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wielowymiarowej lekcji: higieny, plastyki oraz przyrody poprzez poznawanie właściwości ziół oraz dodatków mydlarskich, a także historii mydlarstwa poprzez czynny udział dzieci w inscenizacji pt. "Wyprawa po mydło". Mamy nadzeję, że warsztaty zaciekawiły i utrwaliły nawyki zwiazane z higieną a przede wszytskim uświadomiły, że wiele potrzebnych w codziennym użytku gadżetów możemy wykonać samodzielnie z ogólnodostępnych produktów, wstraczy tylko trochę chęci i fantazji, by stworzyć samodzielnie coś wyjątkowego.

Warsztaty mydlarskie- zobacz zdjęcia

Ewa Bilska




Warsztaty muzyczne dla najmłodszych






W dniu 18.10.2016r. dzieci z punktu przedszkolnego „Na wzgórzu” oraz z odziału przedszkolnego uczestniczyły w spotkaniu ze śpiewakami operowymi. Warsztaty odbyły się w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Mimo wczesnej pory nasi milusińscy stawili się punktualnie zwarci i gotowi, by poznać tajemnice i zgłębić swoją wiedzę na temat fascynującego świata spektakli muzycznych i pracy w operze.



Warsztaty poprowadzili śpiewacy operowi z Wrocławia Dorota Ujda-Jankiewicz oraz jej mąż Andrzej Jankiewicz. Prowadzący powitali nas śpiewem operowym połączonym z ruchem scenicznym. Następnie opowiedzieli o pracy, jaką wykonują, na co dzień w operze. W ramach zajęć przedszkolaki dowiedziały się, kto jeszcze musi pracować przy tworzeniu spektaklu muzycznego, by widzowie mogli oglądać występy w operze.



Artyści prezentowali się w pięknych kolorowych strojach a scenę dekorowały różne kreacje, które również wykorzystwane są podczas spektakli. Szczególnie dziewczynkom przypadły do gustu długie, kolorowe i bogato zdobione suknie. Podczas zajęć spiewacy zaangażowali do tańca w rytmie marszu dzieci a następnie wręczyły im skromne podarunki, jako pamiątkę ze spotkania. Mali widzowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać humorystyczną historyjkę o zalotach kota, szczęściwym zakończeniu i wielkiej miłości kotki i kota.



Dla najbardziej uważnych widzów, którzy słuchali, o czym opowiadają prowadzący przewidziana była nagroda książkowa. Konkurs wiedzy o muzyce i operze wygrał Piotruś Małecki z „0”, który znał odpowiedzi na większość postawionych pytań i bardzo aktywnie brał udział w zajęciach. Piotrusiowi gratulujemy w pełni zasłużonej nagrody.



Na zakończenie spotkania artyści wraz z widzami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, podziękowali i pożegnali się. Po spotkaniu przedszkolaki wróciły do szkoły. Było to ciekawe doświadczenie i urozmaicenie zajęć dla najmłodszych.





Warsztaty muzyczne w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu- zobacz zdjęcia

Ewa Bilska




Spotkanie z pisarką Joanną Krzyżanek






Szkołą Podstawowa w Darominie w bieżącym roku szkolnym uczestniczy w Narodowym Programie Czytelnictwa, program ten zakłada rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W zwiazku z udziałem w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy do nas niezwykłego gościa, pisarkę Joannę Krzyżanek. Autorka książek wraz z ilustratorem tych dzieł odwiedzili nas 23 września 2016 r. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie kl. I- VI szkoły podstawowej.



Artystka spotkała się z uczniami i opowiedziała o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisarstwem. Joanna Krzyżanek pisze bajki, opowieści i wiersze, prowadzi warsztaty literackie, teatralne, plastyczne oraz kulinarne. Podczas zajęć opowiada o książkach i zawartych w nich historiach. Starała się zaciekawić uczestników zajęć i zaprosić ich do zapoznania się z książkami, których jest autorką. Opowiadając o przygodach bohaterów ksiażek przeniosła nas w niezwykły świat pełen zapachów, kulinarnych doznań i wyobraźni wykraczającej poza wszelkie granice. Uczestnicy słuchali z zainteresowaniem o ciekawych przygodach bohaterów księżek.



Po niezwykłej podróży w świat fantazji i zapachów, uczniowie mogli wykazać się pomysłowością i kreatrywnością, wykonując z masy solnej guziczki, które według własnego pomysłu mogli ozdabiać. Zabawa była tym lepsza, że masa solna przygotowana przez pisarkę miała zapach wanilii. Dzieci wykazały się innwencją twórczą a ich guziki były bardzo nietuzinkowe. Poziomem i detalami w wykonanych pracach zaskoczona była również sama artystka.



Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli zakupić książki i zeszyty ćwiczeń autorstwa Joanny Krzyżanek. Dzieci chętnie skorzystały z tej możliwosci. Książki tej autorki spotakły się z wielkim zainteresowaniem wśród uczestników zajęć. Dodatkowym atutem książek były pachnące strony, które sprawiają, że czytelnik może nie tylko wyobrazić sobie przygodę ale dosłownie ją poczuć. By uwiecznić to wyjątkowe spotkanie uczestnicy wraz z pisarką zrobili sobie wspólne, pamiatkowe zdjęcie.



Mamy nadzieje, że dzieci dostrzegły, że ksiażki mogą być ciekawe i różnorodne, a tym samym chętnie będą korzystać z tej ponadczasowej i niezwykle dobroczynnej formy spędzania wolnego czasu, jaką jest czytanie książek. Czytanie wcale nie musi być nudne i zniechęcające- wystarczy tylko to polubić- wtedy czytanie będzie przyjemne i dostarczy wielu korzyści!





Zobacz zdjęcia

Ewa Bilska




GDY WODA JEST CZYSTA RYBY TAŃCZĄ TWISTA- wyjazd edukacyjny do PGKiM w Sandomierzu klasy II


W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska. Edukację ekologiczną należy rozpoczynać już od najmłodszych lat. Dzieci mogą być pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Są one bowiem bacznymi obserwatorami tego wszystkiego, co się wokół nich dzieje. Należy dać im tylko szansę, a wyrośnie z nich pokolenie, które umiejętnie będzie korzystało z darów Ziemi i rozwijającej się cywilizacji. Dzieci nie mają jeszcze wykształconych stereotypów, dlatego stosując odpowiednie formy i metody pracy można skutecznie i efektywnie kształtować ich postawę zgodną z etyką ekologiczną. Na kształtowanie postaw wpływa wiele czynników, jak rodzina, proces nauczania i wychowania, zajęcia pozaszkolne, środki masowego przekazu, grupa rówieśnicza. Uważa się jednak, że największą rolę do odegrania ma szkoła i sam nauczyciel. W związku z tym w dniu 12 października 2016 r., uczniowie klasy II naszej szkoły wraz z wychowawczynią p. N. Woźniak, zwiedzali PGKiM w Sandomierzu. Głównymi celami wycieczki było uświadomienie im ważności i korzyści wynikających z segregacji śmieci oraz oczyszczania ścieków, zapoznanie z niektórymi sposobami oczyszczania wody, uzmysłowienie skutków zanieczyszczenia wody oraz zapoznanie z oczyszczalnią ścieków. Pierwszym punktem zwiedzania była oczyszczalnia ścieków. Uczniowie zobaczyli, jak działa oczyszczalnia ścieków, w jakiej kolejności oczyszczane są ścieki: poprzez filtrowanie czyli mechaniczne oczyszczanie, a następnie oczyszczanie biologiczne za pomocą odpowiednich bakterii. Uczniowie byli bardzo zainteresowani urządzeniami w oczyszczalni, zadawali szereg ciekawych pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Dzieci uzmysłowiły sobie, jak bardzo zanieczyszczamy wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie. Kolejnym etapem był punkt segregacji śmieci. Uczniowie prześledzili, co dzieje się ze śmieciami po przywożeniu ich do zakładu. Dzieci zobaczyły, jakie są rodzaje recyklingu, czym zajmują się pracownicy zakładu. Na koniec zwiedzania uczniowie otrzymali drobne upominki. Wycieczka była niezwykłym przeżyciem dla uczniów. Dzięki niej uzmysłowiły sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.

Paulina Kurzępa, Natalia Woźniak




Warsztaty jesienne z jeżem w roli głównej


Jesień w pełni, aby jeszcze lepiej uświadomić sobie zmiany zachodzące w przyrodzie i poczuć ten klimat, w naszej szkole zorganizowane zostały warsztaty, na których najmłodsze dzieci wykonywały jeże z masy solnej. Robiły to pod czujnym okiem p. Izabeli Bajak, która z wielkim oddaniem i zaangażowaniem pokazywała dzieciom sposób wykonania jeży a jeśli trzeba było również służyła pomocą.



Warsztaty odbyły się 27 września 2016 r. w naszej szkole podczas zajęć i brały w nich udział dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na Wzgórzu”, oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. I-II. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani, a jeże wyszły niezwykle ładne.



Niektórzy tworzyli nawet całe jeżowe rodziny i bawili się przy tym wyśmienicie. Dzięki darom, jakie daje nam jesień możemy tworzyć naprawdę piękne przedmioty, które będą zdobić nasze sale, rozwijać nasze umiejętności artystyczne i uwrażliwiać na piękno otaczającej nas przyrody. Bardzo dziękujemy p. Izabeli Bajak za pomysł i zaangażowanie podczas prowadzenia warsztatów. Oczywiście liczymy, że kolejne będą równie ciekawe .



Zobacz zdjęcia

Ewa Bilska




Dzień Chłopka na sportowo i nie tylko






Dzień 30 września był dniem szczególnym dla męskiej części naszej szkolnej społeczności. Świętowaliśmy wtedy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały dla uczniów niespodziankę w postaci różnorodnych konkurencji sportowych, quizów i konkursów wokalnych. Dzięki dobrej organizacji i pomysłowości Samorządu Uczniowskiego wszyscy tego dnia bawili się doskonale, oczywiście miłym akcentem było również obdarowanie chłopców symbolicznymi prezentami i dyplomami.



Klasa „0” świętowała Dzień Chłopaka w wyjątkowy sposób, gdyż upłynął on chłopcom w doborowym towarzystwie swoich rodziców. Na Rodzinny Dzień Chłopaka zostali zaproszeni rodzice i razem ze swoimi pociechami brali udział w licznych zabawach i konkurencjach. Wszyscy uczestnicy bawili się bardzo dobrze, po zmaganiach czekał na nich poczęstunek przygotowany przez bardzo zgraną grupę rodziców. Chłopcy zostali obdarowani prezentami, medalami „Super Chłopaka” i serdecznymi słowami ze strony wychowawcy i rodziców. Mamy nadzieję ze tego dnia mali chłopcy czuli się wyjątkowo i będą go długo wspominać. Rodzinny Dzień Chłopaka miał na celu poznanie się i integrację wszystkich uczestników. To również wskazanie jak ważne jest spędzanie czasu w gronie rodzinnym i ukazanie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego, podczas którego dziecko nie tylko może dobrze się bawić ale przede wszystkim zbliżyć się emocjonalnie do rodziców, poczuć ich zainteresowanie troskę i miłość, co jest fundamentem prawidłowego rozwoju społecznego, psychicznego i umysłowego.



Oczywiście okazji do kolejnych spotkań integracyjnych nie zabraknie i na pewno będziemy kontynuować taki rodzaj współpracy pomiędzy szkołą a rodzicami, tym bardziej ,że takie przedsięwzięcia cieszą się dużym zainteresowaniem i aprobatą wśród rodziców, są okazja do oderwania się od codziennych obowiązków i dają wiele wymiernych korzyści.



Zobacz zdjęcia

Ewa Bilska




Castorama uczy dzieci majsterkować






Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej, w dniu 30 września wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Castoramę w ramach programu "Majsterkowo". Ich ideą jest rozwijanie u dzieci zdolności manualnych, pobudzanie wyobraźni, a także zwiększenie ich świadomości ekologicznej oraz rozwijanie zainteresowań w kierunku majsterkowania. Projekt edukacyjny ponadto ma na celu promować jedną z głównych zasad rozpowszechnianych na co dzień przez Castorama Polska – majsterkowanie jest łatwe. Dzięki tej wycieczce dzieci nauczyły się samodzielności i miały okazję przekonać się, jak wiele satysfakcji może im sprawić ich własna praca.



Pod czujnym okiem pracownika sklepu i przy minimalnej pomocy nauczyciela uczniowie skonstruowali drewniany stojak na filiżanki oraz pociąg. Praca wymagała maksymalnego skupienia i precyzyjnego sklejania poszczególnych elementów wykonanych z drewna. Sprawiło im to ogromną frajdę. Dzieci pomagały sobie nawzajem, rywalizowały ze sobą, kto lepiej wykona zadanie. W czasie zajęć ozdabiały również doniczki ciekawymi naklejkami, fantazja i twórczość przy tym nie miała granic. W nagrodę za wzorowo wykonaną pracę dzieci otrzymały drobne upominki.



Zajęcia odbywały się w bardzo miłej i twórczej atmosferze. Uczniowie wiele się nauczyli, a fakt, że mogli zabrać do domu drobne upominki oraz kolorowe doniczki z kwiatami, które własnoręcznie wykonali był wspaniałym uwieńczeniem pobytu. Uczniowie opuścili sklep z miłymi wspomnieniami i pamiątkami. Pełni wrażeń pewnie długo będą wspominać te ciekawe zajęcia.



Zobacz zdjęcia

Natalia Woźniak, Paulina Kurzępa




Magiczna wycieczka na "Farmę Iluzji"


W dniu 16 września uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Mościsk, koło Woli Życkiej (Mazowsze). Celem naszego podróżowania był Park Edukacji i Rozrywki, w którym mogliśmy się nie tylko bawić, ale też uczyć i dociekać.



Po ponad dwóch godzinach spędzonych w autokarze zaczęła się prawdziwa przygoda z magią. Farma to miejsce pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych, które wywróciło nasze dotychczasowe patrzenie na świat do góry. Łączy ono przyrodę z nowoczesną techniką. Przyroda- to położenie w środku lasu, w miejscu gdzie dawniej znajdowała się cegielnia i jej glinianki. Dzięki czemu teren jest ciekawie ukształtowany. A iluzja- to głównie ciekawe zjawiska optyczne by oszukać ludzie zmysły.



  Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Iluzji, w którym dzieci mogły bliżej poznawać zjawisko złudzenia optycznego na przykładzie krzywych zwierciadeł oraz różnego rodzaju hologramów. Następnie odkrywaliśmy tajemnice Lewitującego Kranu i Studni Nieskończoności. Dużym zainteresowaniem cieszył się iluzyjny żart, który pozwolił uwiecznić na zdjęciu własną głowę na talerzu. Wielką atrakcją była Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym dzieją się istne czary: woda płynie do góry, ludzie nie mogą utrzymać równowagi. Uczniowie przekonali się, co się dzieje, gdy podłoga jest pod kątem, a ściany mają  tapetę w pionowe pasy (dezorientacja wywołana sprzecznością sygnałów docierających do mózgu z różnych zmysłów powodowała niemożność poruszania się w normalny sposób). 



Ciekawym przeżyciem było wejście do Tunelu Zapomnienia- odważni mogli tutaj spróbować przejść po ciemku wśród wirujących świateł - prawdziwa sztuka, aby nie stracić równowagi. Dzieci także zmierzyły się z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli. Wiele emocji, nawet wywołujących strach wzbudził u uczniów Grobowiec Faraona, w którym poznaliśmy tajemniczy świat „ostatniej podróży” władców Egiptu i spotkaliśmy „żywą mumię”, a w świecie w skali makro uczniowie byli krasnalami przy meblach olbrzyma. Niesamowitych wrażeń dostarczyła nam przeprawa tratwami przez Zaklęty Staw i zjeżdżanie na linie czyli mini-tyrolka. Ale chyba najbardziej podobała się wizyta w Lustrzanym Labiryncie, w którym wielu z nas się poobijało, a nawet... zabłądziło! Jednak wyszliśmy z niego uśmiechnięci! Chociaż nie odkryliśmy wszystkich tajemnic magii, to zwiedzanie tych licznych atrakcji dało uczniom niezapomniane przeżycia.



W drodze powrotnej, aby przerwać długą podróż autokarem wstąpiliśmy do MacDonalda. To była wspaniała wyprawa, z której przywieźliśmy pamiątki i zdjęcia. Wycieczkę do Farmy Iluzji z pewnością uczniowie będą długo wspominać. Dostarczyła ona wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń!

Park iluzji- zdjęcia

Paulina Kurzępa




,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”


Stowarzyszenie na rzecz wsparcia rozwoju sołectwa Daromin ,, Moja miejscowość” otrzymało w 2016 r. wsparcie finansowe w kwocie 2480 zł z dotacji celowej budżetu państwa na dofinansowanie zadania pn. zakup nowości wydawniczych( książek niebędących podręcznikami), w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego w ramach programu wieloletniego ,, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Priorytet 3.

Kwota 620 zł stanowi wkład własny.
Łączna kwota na realizację zadania 3100 zł.
Zadanie jest realizowane w Szkole Podstawowej w Darominie.



01.09.2016
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/ 2017
GODZ. 9.00




© Szkoła Podstawowa w Darominie