Zakończenie roku szkolnego


Pierwszego dnia roku szkolnego 2017/2018 wielu uczniów wybiegało w jakże odległą wówczas przyszłość, która mgliście jawiła się gdzieś w oddali… były to marzenia o kolejnych wakacjach! Stały się one rzeczywistością 22 czerwca 2018 roku, kiedy to nastąpiło uroczyste zakończenie kolejnego roku edukacji. Znów okazało się, że czas płynie bardzo szybko. Dziesięć miesięcy wytężonej pracy minęło jak z,, bicza trzasł”!

Poczynając od przedszkolaków a kończąc na gimnazjalistach, każdy nauczył się czegoś nowego, poszerzył swoje horyzonty, zdobył wiedzę i umiejętności, wydoroślał. Na szczególną uwagę oraz wyróżnienie zasługują wszyscy, którzy sumiennie wykonywali swoje uczniowskie obowiązki , wkładali w zdobywanie wiedzy dużo wysiłku i czasu. Praca zaowocowała znakomitymi wynikami w nauce, wysokimi średnimi ocen i świetnymi ocenami z zachowania. Cenzurkami z wyróżnieniem rok szkolny zakończyli: Kinga Bociek, Aneta Dąbrowska, Karina Grabowska, Agnieszka Mądra,, Patryk Ozdoba, Sylwia Rędziak, Alicja Zimoląg, Katarzyna Zych i Andżelika Żmuda (wszyscy z klasy IV), Dawid Borowski, Bartosz Kowalski i Jakub Kozłowski ( klasa V), Paulina Barańska, Martyna Ozdoba, Kinga Wójtowicz i Roksana Zimoląg (klasa VI), Agnieszka Rędziak i Aleksandra Zimoląg (klasa VII), Berenika Bajak, Patryk Borowski, Gabriela Kwietniewska i Arkadiusz Ożóg (II gimnazjum), Karolina Chodurska, Patrycja Mądra i Miłosz Stępień (III gimnazjum). Miłosz Stępień uzyskał 100% wynik na egzaminie gimnazjalnym z języka angielskiego a Karolina Chodurska 98%. Gratulujemy. Przed nami wakacje- czas wypoczynku, zbierania sił i motywacji na kolejny rok szkolny, który powita nas niebawem nowymi wyzwaniami oraz wymaganiami.

Wszystkim życzymy udanego relaksu, pełnego aktywności i zbierania doświadczeń. Niech te wakacje będą udane, a przede wszystkim bezpieczne.

Do zobaczenia we wrześniu!

Justyna Czarnecka




Tak szybko płynie czas


Rok szkolny 2017/2018 był ostatnim rokiem nauki w naszej szkole dla uczniów trzeciej klasy gimnazjum. Przygotowali oni z tej okazji montaż słowno-muzyczny, w którym wspominali wspólnie spędzone w murach szkolnych lata. Podziękowali wszystkim za miniony czas, a od młodszych kolegów i koleżanek otrzymali drobne upominki, które będą przypominać wspólne chwile. Nie obyło się bez łez wzruszenia, bowiem lata spędzone w naszej szkole obfitowały nie tylko w wytężoną pracę, zdobywanie wiedzy i umiejętności, ale także w spotkania towarzyskie, dyskoteki i wycieczki dostarczające młodzieży wielu wrażeń, budowały więzy przyjaźni, które przetrwały niejedną próbę.

Każdy z uczniów pracował na miarę swoich możliwości. Na szczególną uwagę zasługują osoby, które ukończyły gimnazjum otrzymując świadectwa z wyróżnieniem: Karolina Chodurska, Miłosz Stępień i Patrycja Mądra. Mamy nadzieję, że ich dalsza edukacja będzie równie owocna i doprowadzi do zdobycia wymarzonego zawodu i satysfakcjonującej pracy. Za uczniami klasy III zamknął się pewien etap, otworzyły się jednak drzwi do nowych możliwości i doświadczeń. Przed absolwentami kolejne wyzwania na drodze ku dorosłości.

Życzymy im mądrych wyborów, samych sukcesów, spotykania na drodze życiowej , która czasami bywa kręta, samych życzliwych ludzi. Mamy nadzieję, że nasza szkoła zapisała się pozytywnie w pamięci i chętnie będą powracać do niej myślami.

Spełniajcie swoje marzenia i optymistycznie patrzcie w przyszłość!

ustyna Czarnecka




Cała Polska czyta Dzieciom, udział w spotkaniu zorganizowanym przez Centrum Kultury w Wilczycach


W odpowiedzi na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach grupa sześciolatków z oddziału przedszkolnego uczestniczyła 13 czerwca 2018r. w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach spotkania przedstawiciele różnych zawodów przeczytali dzieciom bajki i książeczki. Dzieci słuchały z zainteresowaniem i odpowiadały na zadawane do wysłuchanych fragmentów pytania. Ta część spotkania opatrzona była również rozmową na temat wykonywanych przez zaproszonych gości zawodów. Dzieci dowiedziały się m.in. czym zajmuje się strażak, jak nim zostać, zobaczyły jakimi narzędziami posługują się strażacy podczas akcji ratunkowych, podobnie było, gdy o swoim zawodzie opowiadał pan policjant, również zaproszony na spotkanie. Dzieci udzielały odpowiedzi na zadawane przez policjanta pytania i wykazały się przy tym dużą znajomością kodeksu ruchu drogowego, miały okazje zobaczyć jak policjant obezwładnia nieposłusznego przeciwnika a także zostać zakute w najprawdziwsze kajdanki. Po wyjściu przed budynek Centrum Kultury, mogły zasiąść za kierownicą wozu strażackiego, zobaczyć jego wyposażenie i przymierzyć strażacki hełm. Sprawiło to dzieciom wiele frajdy.

Spotkanie zwieńczyło rozdanie nagród i wyróżnień dzieciom biorącym udział w konkursie organizowanym przez Centrum kultury w Wilczycach pt.: „Plastyka wielkanocna”. Dzieci i młodzież z naszej szkoły zajęły najwyższe miejsca i zdobyły główne nagrody w tym konkursie, co jest powodem do dumy i serdecznie gratulujemy zwycięzcom zaangażowania i wielkiego talentu, jakim się wykazały podczas wykonywania wielkanocnych dekoracji i palm. Po zakończeniu i pożegnaniu się dzieci wróciły do szkoły.

Ewa Bilska




Udział dzieci z oddziału przedszkolnego 6- latków w Dniu Otwartym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu


W dniu 21 maja 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz ze swoją wychowawczynią odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu i wzięły udział w Dniu Otwartym tejże instytucji. Uczestnicy podczas imprezy oglądali pokazy i akcje ratownicze prezentowane przez strażaków. Dzieci mogły zobaczyć m.in. akcję udzielania pierwszej pomocy medycznej czy akcje gaszenia cieczy palnej. Uczestniczyły w pokazie ratownictwa wysokościowego oraz ratownictwa technicznego połączonego z ewakuacją osób poszkodowanych z pojazdu podczas zdarzeń drogowych. Ten pokaz wywarł na dzieciach największe wrażenie- szczególnie moment, kiedy samochód został pozbawiany poszczególnych elementów poprzez odcinanie specjalistycznymi piłami i urządzeniami. Wszystkie pokazy opatrzone były w profesjonalny komentarz tego, co było przedstawiane, dlatego dzieci wyjątkowo zapamiętały treści, jakże ważne w codziennym życiu, bo odnoszące się do ich bezpieczeństwa i bezpieczeństwa ich bliskich.

W czasie trwania imprezy propagowane były treści, rozdawane ulotki oraz gadżety dotyczące właściwego zabezpieczania przeciwpożarowego domów i mieszkań, zasad organizacji bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacyjno- letnim oraz promowane były kampanie społeczne: „Czad i ogień. Obudź czujność”, „Stop pożarom traw”, „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok”. Największym zainteresowaniem uczestników wyjazdu była możliwość dokładnego obejrzenia sprzętu strażackiego. Organizatorzy zadbali, by każdy odwiedzający w bezpieczny sposób mógł zasiąść za sterami wozu strażackiego, próbować pompować wodę i ćwiczyć celność, czy usiąść w motorówce ratunkowej i dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących akcji ratunkowych strażaków. Dzieci posiliły się w lokalnej restauracji i miały też nieco czasu na rozrywkę, na pobliskim placu zabaw. Wyjazd był bardzo edukacyjny, a informacje i doświadczenie jakie zdobyli uczestnicy wycieczki są bardzo ważne i przydatne.

Ewa Bilska




Uwielbiamy się bawić i kochamy zwierzęta- Wycieczka do Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Zoo


Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie kl. II-VI wraz ze swoimi nauczycielami 30 maja 2018r. wzięli udział w wycieczce do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz do Zoo „Leśne Zacisze” w Lisowie. W muzeum uczestnicy mieli okazję zobaczyć zabawki z całego świata, historyczne, ludowe, modele samochodów, samolotów, kolejki elektryczne, lalki, pluszaki, klocki czy statki. Zabawki budziły podziw ale również uświadamiały jak ciężkie czasy były na przestrzeni dziejów- i, że nie wszystkie dzieci, żyjące kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu, mogły cieszyć się tak pięknymi, kolorowymi i wyszukanymi zabawkami, jakie mają współczesne dzieci. Podczas oprowadzania po kolejnych pomieszczeniach, uczestnicy słuchali historii o zabawkach i sposobie ich wykonywania. Podczas pobytu w muzeum oglądali wystawy i sami mogli oddać się zabawie w specjalnie do tego przygotowanych kącikach, czy korzystać z zabawek dostępnych dla zwiedzających. Dzieci bawiły się drewnianymi ptaszkami, jeździkami, autami czy klockami, którymi prawdopodobnie mogli bawić się ich rodzice czy dziadkowie.

Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w ZOO- uczestnicy rozpoczęli tą część wyjazdu od zwiedzania zwierzyńca. Podczas spaceru ścieżkami pośród klatek i zagród, oglądali i poznawali zwyczaje wielu gatunków zwierząt z różnych kontynentów. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się m.in. wielbłąd, kangur, lama czy zebra ale również pawie, które okazały się być bardzo towarzyskie i jak to pawie, przechadzały się pomiędzy uczestnikami, i dumnie eksponowały swoje kolorowe ogony, zachwycając oraz dostarczając niezwykłych emocji i wrażeń.

Po intensywnym przyglądaniu się zwierzętom, wszystkich ogarnął głód, więc była też chwila na posilenie się kiełbaską z grilla, a na deser zimnym lodem. Po uczcie dla ciała, przyszedł długo wyczekiwany przez wszystkich mement- oddanie się zabawie i korzystanie z licznych atrakcji dostępnych na terenie zwierzyńca. W niezwykle urokliwie usytuowanym miejscu pośród cienia drzew i wspaniałych widoków, dzieci miały do dyspozycji trampoliny, baseny z piłeczkami, tyrolki o różnym stopniu trudności, domki na drzewach, ścianki i piramidy wspinaczkowe, ścieżki linowe i wiele innych. Moc atrakcji sprawiła, że nikt się nie nudził, a czas spędzony w „Leśnym Zaciszu”, był bardzo aktywnie wykorzystany. Na zakończenie pobytu w Zoo uczestnicy oddali się zakupom pamiątek oraz ustawili się do grupowego zdjęcia, by na dłużej pozostawić w pamięci wyjazd do niezwykle ciekawego i urokliwego miejsca.

Dzieci wróciły zmęczone ale mamy nadzieję, że bardzo zadowolone.

Ewa Bilska




O szkodliwości palenia i nie tylko- udział w projekcie „Czyste powietrze wokół nas”


W tym roku szkolnym we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sandomierzu dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6-latki wraz ze swoimi wychowawczyniami przystąpiły do programu edukacyjnego pt. : „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie świadomości na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie wśród dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym papierosowy. Do programu przystąpiło 21 dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6- letnich wraz z rodzicami, w tym 12 dzieci 5-letnich i 9 dzieci 6- letnich. Podczas trwania projektu rodzicom została przekazana informacja o założeniach programu, otrzymali oni również list zawierający wskazówki jak wspierać dziecko podczas realizacji treści programu oraz jakie działania będą podejmowane przez szkołę i nauczycieli, dotyczące poruszanej tematyki. Rodzice w ramach wsparcia i współpracy popisali kontrakt, w którym zobowiązali się do przestrzegania zasad nie palenia papierosów przy dziecku oraz dawania wsparcia w sytuacjach, gdy dziecko chce uniknąć zadymionych miejsc, pomieszczeń oraz gdy ktoś pali przy nim. W ramach projektu został przeprowadzony cykl zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej.

Realizacja projektu spotkała się z aprobatą i zadowoleniem uczestników. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach. Wykazały się dużym zainteresowaniem oraz wiedzą i świadomością z zakresu poruszanego tematu. Chętnie rozmawiały, wykonywały prace plastyczne indywidualne i grupowe, brały udział w zabawach ruchowych i dydaktycznych, śpiewały piosenkę o Dinku, oglądały filmy i prezentacje, a następnie prowadziły dyskusje na ich temat, tworzyły plakaty przedstawiające wpływ dymu papierosowego na zdrowie człowieka.

Projekt zyskał również uznanie i zainteresowanie rodziców dzieci, którzy wspierali działania szkoły poprzez rozmowy w domu, unikanie palenia papierosów przy dziecku i szereg innych.

Udział w projekcie na pewno pozytywnie wpłynął na postawy i świadomość dzieci wobec problemu palenia papierosów w ich obecności i szkodliwości dymu papierosowego na zdrowie swoje i swoich bliskich. Naszym życzeniem byłoby również, żeby takie akacje przyczyniały się do skutecznego zwalczania nałogu palenia papierosów wśród rodziców i znajomych- gdyż zdrowie człowieka jest bezcenne i należy o nie bezwzględnie dbać. Brak profilaktyki i zbyt późne uświadomienie sobie pewnych faktów, może nas kosztować dużo nieprzyjemnych i smutnych chwil w przyszłości.

Z realizacji projektu pozostały prace plastyczne uczniów, liczne fotografie z zajęć i wytworów dzieci. Jesteśmy jednocześnie zainteresowani kontynuacją projektu i dalszą współpracą z Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Sandomierzu, bo wierzymy, że takie działania przynoszą efekt nawet jeśli trzeba czasami na niego poczekać.

Ewa Bilska




Niecodzienni goście z zagranicy w naszej szkole


W dniu 21 maja 2018 r. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z wolontariuszami z różnych krajów Europy. Celem spotkania było poznanie młodzieży z zagranicy, zapoznanie się z obyczajami kulturą i ciekawostkami krajów naszych gości oraz przede wszystkie sprawdzenie swoich umiejętności i możliwości komunikowania się w języku angielskim, gdyż właśnie w tym języku odbywały się zajęcia. Przyjechała do nas młodzież z Turcji, Ukrainy i Włoch.

Wolontariusze poprzez prezentacje i rozmowy promowali podjęcie wolontariatu i opowiadali o swoich doświadczeniach z wolontariatem, również opowiadali o swoich krajach pochodzenia i przeprowadzili krótkie zabawy, testy sprawdzające, na ile uważnie i zrozumiale zostali odebrani przez słuchaczy. Nasi uczniowie zaangażowali gości do przygotowania wspólnie śniadania. Zwieńczeniem przygotować była wspólna degustacja przygotowanych potraw. Smakołyków było mnóstwo, sałatki, babeczki, kanapki czy owoce, nikt zapewne tego dnia nie chodził głodny. Po wspólnym śniadaniu wolontariusze wraz z uczniami gimnazjum uczestniczyli w warsztatach wikliniarskich prowadzonych przez p. I. Bajak, na których wykonali dekoracyjne zawieszki z wikliny, w kształcie serca, które mamy nadzieję dla gości, będą pamiątką z tego spotkania. Po warsztatach artystycznych młodzież naszej szkoły zainicjowała gry i zabawy integracyjne, finalnym punktem spotkania było wspólne zatańczenie tańca belgijskiego, do którego nasi goście byli zaproszeni. Na pożegnanie wolontariusze otrzymali od nas słodki upominek, by miło nas wspominali.

Uczniowie naszej szkoły reprezentowali różny poziom umiejętności językowych ale udawało im się komunikować z wolontariuszami, a taka forma edukacyjna spotkała się z dużym entuzjazmem wśród młodzieży i była dla nich ciekawym doświadczeniem. Uświadomiła im przede wszystkim, jak istotna jest współcześnie umiejętność posługiwania się językiem obcym, w szczególności językiem angielskim. Również poprzez próby konwersacji uświadomili sobie, na jakim poziomie jest ich znajomość języka i jakie jeszcze posiadają braki, które należałoby uzupełniać. Tym, którym udawało się konwersować bez problemu udowodniała jak wymierne korzyści są ucząc się systematycznie języka w szkole, gdyż taka konwersacja sprawia satysfakcję i radość. Liczymy, że kolejne spotkania będą jeszcze bardziej owocne a młodzież bardziej otwarcie podejdzie do gości i będzie chciała więcej rozmawiać na różne tematy.

Ewa Bilska




WYCIECZKA W GŁĄB ZIEMI


Wczesnym porankiem 14 czerwca 2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli wynajętym autokarem na Śląsk do Gliwic, aby kompleksowo wzbogacić  swoją wiedzę o tutejszym regionie i tym, co wiąże się z nim nierozerwalnie, czyli górnictwem. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Sztolni „Królowa Luiza” oraz Parku Techniki Wojskowej. Po kilku godzinnej podróży dotarliśmy na miejsce, a pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kopalni, która od 1811 roku zyskała nazwę „Królowa Luiza" na cześć zmarłej małżonki pruskiego monarchy. Zabrzańska kopalnia od samego początku była niezwykła. To właśnie w „Królowej Luizie" zamontowano jedną z pierwszych w górnictwie węglowym maszyn parowych. Również tutaj po raz pierwszy wprowadzono wodny transport urobku. Jej niemal nieprzerwany rozwój trwał przez cały XIX wiek, a kopalnia stała się jedną z największych i najnowocześniejszych kopalń w Europie, dając tym samym impuls do rozwoju całego Zabrza, a ją samą nazywano „matką innych kopalń”. Ostatnia tona węgla wyjechała tu pod koniec marca 1998 roku, zamykając ponad dwuwiekową historię tego zakładu na terenie, którego ukształtował się skansen górniczy, który obecnie otwiera na nowo swe podwoje dla turystów.

Sztolnia Królowa Luiza położona jest tuż pod powierzchnią, nie głębiej niż 20m w dół, dlatego nie zjeżdżaliśmy w jej głąb windą, ale po prostu zeszliśmy wraz z przewodnikiem na własnych nogach. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku sztolnia była częścią górniczej szkoły. Adepci górnictwa uczyli się tu funkcjonowania kopalni i obsługi maszyn, dlatego wszystkie eksponaty są usytuowane w niewielkiej odległości od siebie. Wycieczka trwała około półtorej godziny i zdecydowanie podobała się wszystkim. Ekspozycja skupiała się na dawnych i współczesnych metodach wydobycia węgla, zagrożeniach związanych z pracą w kopalni oraz udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym górnikom. Nasz przewodnik tłumaczył, że obecnie górnik ma nieporównywalnie lżej niż kiedyś, gdy nie było maszyn. W dawnych czasach wszystko robiło się ręcznie: ręcznie kuło się ścianę, ręcznie wrzucało wyrąbany węgiel do taczek i wagoników. Wagoniki ciągnęły konie, ta jedna czynność spoczywała na barkach tych dzielnych, biednych zwierząt. W kopalni było tak ciemno, że konie szybko ślepły. Pod ziemią miały też stajnie, po pracy zostawały więc na dole. Szychta trwała dwanaście godzin. Właściciel kopalni płacił od urobku, więc gdy górnik kuł skałę, to za darmo. A na kuciu skały w poszukiwaniu kolejnego złoża spędzał większość czasu. A potem rąbał węgiel zgięty w pół w nikłym świetle kaganka, w upale do 40 stopni, w duchocie i węglowym pyle. Stale nasłuchując, jak trzeszczą drewniane belki, bo jak „mówią” tylko trochę, to nie szkodzi, ale jak zaczynają trzeszczeć za bardzo, to należało uciekać, bo oznaczało, to że zaraz się zawali! O tym, że praca górnika jest ciężka, mówiono wielokrotnie: w szkole, w telewizji, w prasowych reportażach. Słuchamy, oglądamy, czytamy, ale co to naprawdę znaczy, nikt z nas nie miał bladego pojęcia. Pracę górnika można poczuć tylko „na grubie”. Trzeba zjechać te setki metrów w dół w ciasnej, metalowej klatce i przemierzyć coraz ciaśniejsze chodnik i w błocie i węglowym pyle. Trzeba poobijać się o twarde, kanciaste części maszyn i belki i usłyszeć przeraźliwy hałas kombajnów i transporterów. Trzeba zgiąć plecy, umorusać się, a potem wyjechać na powierzchnię, napełnić płuca czystym powietrzem, zmrużyć oczy od blasku i poczuć na nowo, co to znaczy przestrzeń.

Dalszym punktem programu była kolejna atrakcja- Park Techniki Wojskowej. To otwarta ekspozycja złożona z wojskowego sprzętu i pojazdów. Wśród nich znajdą się pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi. W Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu nasi uczniowie obejrzeli sprzęt z okresu Ludowego Wojska Polskiego i z czasów II wojny światowej. Były to m.in. czołgi, działo bezodrzutowe, wyrzutnia rakiet czy armata dywizyjna. Wszystkie eksponaty w większości były sprawne technicznie. Niektóre z nich to prawdziwe perełki, a wśród nich np. czołg T-34, który zasłynął głównie dzięki serialowi "Czterej pancerni i pies" czy czołg T-72 wyprodukowany w latach 80. obecnie wycofany z polskiej armii, ale największą atrakcją okazała się przejażdżka amfibią po otwartym, rozległym i pagórkowatym terenie. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nieubłaganie. W związku z tym, że zbliżała się pora obiadowa, najpierw zjedliśmy smaczny obiad, a potem wróciliśmy do autokaru, aby móc wyruszyć w drogę powrotną. W późnych godzinach wieczornych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów.

Paulina Kurzępa




Z NURTEM WISŁY…. WYCIECZKA KLASY III DO SANDOMIERZA


W piątek 11. 05. 2018 r. klasa III szkoły podstawowej wyruszyła na wycieczkę do Sandomierza. W planie wycieczki był rejs statkiem ze względu na tematykę ostatnich lekcji- rzeka i transport wodny.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, w starym porcie rzecznym, czekał na nas dubas – starodawny flisacki statek rzeczny, używany do spławu zbóż, rzadziej artykułów leśnych lub rud metali. Był poruszany za pomocą ośmiu wioseł podczas spływu z prądem rzeki, zaś w drodze powrotnej również żagla podnoszonego na pojedynczym maszcie. Załogę dubasu stanowiło 8-14 flisaków. Ponieważ charakteryzował się niewielkim zanurzeniem - można było go wykorzystywać do żeglugi po płytszych rzekach, czyli m.in. Wiśle. Właśnie na takich statkach za dawnych czasów sandomierscy flisacy przewozili ziarno i inne produkty do Gdańska, a z powrotem do Sandomierza – śledzie. Kapitan dubasu „Sandomierka” chętnie opowiadał o pracy flisaków za dawnych czasów, o Wiśle, o bobrach, o znakach obowiązujących na rzece. Dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały pana kapitana, zadawały pytania. Współcześnie rejs statkiem po Wiśle w Sandomierzu to jedna z form zwiedzania miasta. Górny odcinek Wisły jest szczególnie urokliwy, bogaty w unikatową roślinność oraz siedliska dzikiego ptactwa. Rejs statkiem stal się doskonałą okazją do kontaktu z nieskażoną przyrodą, a także wspaniałymi rozlewiskami królowej polskich rzek. Przepiękną panoramę sandomierskiej Starówki najlepiej podziwia się właśnie z pokładu statku spacerowego, płynącego leniwym nurtem Wisły. Płynąc w górę rzeki podziwialiśmy przyrodę i zachodnią część Starego Miasta z kościołem świętego Jakuba, zamkiem, synagogą. Kiedy zmieniliśmy kierunek, z lewej strony odsłonił się widok Collegium Gostomianum, zamku, katedry i Domu Długosza. Z Wisły doskonale widać było również Góry Pieprzowe. Warto było przepłynąć tą najdzikszą rzeką Europy.

Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy piosenkę „Płynie Wisła, płynie…”, którą specjalnie przygotowaliśmy na tą okazję dla pana kapitana. Zakończeniem tematycznej lekcji była pyszna pizza, która najlepiej smakowała na świeżym powietrzu.

Paulina Kurzępa




KTO O ZDROWIE DBA, TEN SZCZĘŚLIWE ŻYCIE MA!!! EDUKACJA ZDROWOTNA W NASZEJ SZKOLE


Jednym z bardzo ważnych zadań edukacyjnych szkoły jest edukacja zdrowotna, gdyż podstawowym warunkiem umożliwiającym realizację życiowych planów i zamierzeń jest zdrowie. Dlatego kształtowanie u wychowanków umiejętności nawyków i postaw zdrowotnych oraz odpowiedzialności za swoje zdrowie i za stan otoczenia jest podstawowym obowiązkiem szkoły (oprócz rodziny). W związku z tymi zdaniami i celami nasza szkoła realizuje wiele programów prozdrowotnych zarazem angażując w nie uczniów. Jednym z nich jest Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!”, z którym jesteśmy związani już kilka lat.  Jego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Nasza szkoła aktywnie brała udział w programie poprzez układanie zdrowych jadłospisów, obliczaniu BMI, tworzeniu plakatów przedstawiających piramidę pokarmową, przygotowywaniu zdrowych przekąsek: kanapek, sałatek, deserów. Uczniowie poznawali zasady przygotowywania zdrowych i pełnowartościowych posiłków, nabywali umiejętności tworzenia health planu oraz zapoznali się z rolą aktywności fizycznej poprzez oglądanie prezentacji „Ruszaj nogą, ruszaj głową” oraz rozwiązywanie związanych z nią quizów.

Kolejny program nosi nazwę „Bieg po zdrowie”, to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. W „Biegu po zdrowie” brali udział uczniowie klasy czwartej. Głównymi celami programu było: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców.  Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań było dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej- Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia były tłem poruszanych tematów. Nasi uczniowie podczas zajęć mieli okazję dyskutować, wymieniać spostrzeżenia, refleksje i pomysły, przeprowadzać wywiady z osobami niepalącymi, liczyć koszty palenia papierosów, tworzyć plakaty antyreklamy papierosów oraz komiks z bohaterami programu.

Kolejnym działaniem podejmowanym przez naszą szkołę w zakresie zdrowego stylu życia i odżywiania był udział w „Programie dla szkół”. Miał on na celu kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i został przygotowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Projekt scalał aspekty związane z rolnictwem, zdrowiem oraz edukacją, dlatego ta inicjatywa łączy Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Zdrowia. Uczniowie naszej szkoły otrzymywali różnorodne owoce, warzywa, mleko oraz produkty mleczne. Celem programu było promowanie zbilansowanej diety oraz poprawa nawyków żywieniowych uczniów.

To na nas – osobach dorosłych: rodzicach, opiekunach, nauczycielach – spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Edukacja dotycząca zdrowego odżywiania, aktywnego i wolnego od nałogów życia jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Paulina Kurzępa




Bezpieczne wakacje


Czas wiosenno-letni to okres wzmożonych prac w gospodarstwach rolnych. Ważne jest, aby swoje obowiązki wykonywać w sposób bezpieczny i niezagrażający życiu i zdrowiu. Faktem jednak jest, że czasami dochodzi jednak do nieszczęśliwych wypadków, dlatego też najważniejsza jest profilaktyka i uświadamianie potencjalnych zagrożeń. Przestrzeganie przed ryzykownymi zachowaniami, wskazywanie ich i pokazywanie jak takich sytuacji uniknąć - z tym zadaniem trafiły do naszej szkoły panie z KRUS-u w Sandomierzu. W prelekcji wzięli udział uczniowie klas IV-VII. Panie przestrzegały przed występującymi w gospodarstwach zagrożeniami fizycznymi, biologicznymi i chemicznymi (zatrucia środkami ochrony roślin).Podkreślone zostało, że te zagrożenia potęgują się latem, kiedy pracy na gospodarstwie jest bardzo dużo, a czasu niewiele. Pośpiech niestety sprzyja wypadkom.



Ponad to zwrócono uwagę , że prace, które mogą wykonywać dzieci powinny być dostosowane do ich wieku i możliwości. Należy bowiem pamiętać, że nadmierne obciążenie lub pozostawienie dzieci bez opieki może zakończyć się groźnym wypadkiem powodującym negatywne i nieodwracalne konsekwencje dla życia i rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci. Uczniowe z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a następnie obejrzeli krótki film animowany przedstawiający możliwe zagrożenia podczas prac gospodarskich.



Pozostaje mieć nadzieję, że wszyscy będą rozważni i ostrożni podczas wykonywania powierzonych im zadań. Bezpieczeństwo ponad wszystko.

Justyna Czarnecka




Przedsięwzięcia kształtujące świadomość edukacyjno- zawodową w naszej szkole


Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że decyzja o wyborze właściwego dla siebie zawodu a tym samym wybór szkoły i kierunku kształcenia, jest bardzo istotnym momentem w życiu każdego młodego człowieka.
Większa świadomość zawodoznawcza młodzieży, może znacznie ułatwić im podjęcie tej właściwej decyzji co do dalszej drogi edukacyjno- zawodowej. Nasza szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i dlatego podejmuje szereg działań wspierających młodzież, pomaga im świadomie wybrać dalszą drogę kształcenia, a tym samym podjęć decyzję o odpowiedzialnym planowaniu swojej kariery edukacyjno- zawodowej. Przedsięwzięcia te skierowane są głównie do uczniów kl. VII i III gimnazjum, gdyż właśnie oni w najbliższym czasie będą zmagać się z wyborem kolejnego etapu edukacyjnego i określeniem swoich preferencji zawodowych.



W ramach zajęć z doradztwa zawodowego, w których uczestniczy nasza młodzież, określają i odkrywają swoje predyspozycje zawodowe, poznając siebie, swoje umiejętności, mocne i słabe strony, zainteresowania, temperament, wszystko to w odniesieniu do możliwych i najbardziej pasujących do danych predyspozycji zawodów. Poznają także oferty pracy i ogólną sytuację na rynku pracy- zawody deficytowe i przyszłościowe oraz możliwości dalszego kształcenia w różnych typach szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.
W ramach doradztwa zawodowego w naszej szkole współpracujemy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Sandomierzu, która prowadzi Powiatowy Punkt Doradztwa Edukacyjno- Zawodowego. Za pośrednictwem naszej szkoły przekazywane są młodzieży i rodzicom istotne informacje o zakresie prowadzonych przez poradnię działań doradczytch, oferuje także diagnozy i konsultacje związane z doradztwem edukacyjno-zawodowym.
Nasza szkoła współpracuje już od kilku lat z Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Sandomierzu, które swoim działaniem obejmuje również wszelkiego rodzaju usługi doradcze i informacyjne. W ostatnim czasie 23.03.2018 r. miało miejsce w naszej szkole spotkanie uczniów kl. VII i kl. II-III gim. z doradcą zawodowym z MCK OHP- panią Moniką Kozakiewicz.

W ramach spotkania odbyły się warsztaty dla uczniów gimnazjum i dotyczyły zagadnień planowania kariery.Głównym celem zajęć dla uczniów gimnazjum było wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za własną przyszłość edukacyjno- zawodową. Aby wybór zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej był świadomy i właściwy, podczas zajęć młodzież zapoznała się z ofertą szkół średnich i zawodowych. Prowadząca starała się uświadomić młodzieży, że ich przyszły zawód powinien być dopasowany do ich predyspozycji i zainteresowań, przy jednoczesnym uwzględnieniu sytuacji panującej na rynku pracy. W trakcie zajęć uczniowie tworzyli listę motywów, którymi będą kierować się przy wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, zastanawiali się również nad wadami i zaletami poszczególnych typów szkół. Zgłębili wiedzę dotyczącą zawodów oraz środowisk pracy, nie zabrakło zagadnień związanych z zawodami przyszłości i tendencjami panującymi na współczesnym rynku pracy, gdyż ta wiedza może okazać się bardzo przydatna, planując swoją karierę zawodową. Poznanie trendów panujących na rynku pracy, pozwoli młodzieży wybrać zawód odpowiadający potrzebom rynku, a tym samym łatwiej i szybciej znaleźć pracę w przyszłości, nie zasilając licznego grona bezrobotnych absolwentów szkół średnich i wyższych.

Tego samego dnia również uczniowie kl. VII brali udział w warsztatach pt. „Jak zaplanować przyszłość edukacyjno- zawodową?” Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się wraz z doradcą zawodowym z MCK OHP. Zajęcia uświadomiły uczniom jak duże znaczenie ma wiedza na temat możliwości dalszego kształcenia, zdobywanie kwalifikacji dodatkowych oraz wiedza z zakresu trendów panujących na współczesnym rynku pracy. Uczestnicy poznali system szkolnictwa po reformie, zastanawiali się nad możliwościami kontynuowania nauki oraz motywami wyborów edukacyjno- zawodowych. Tworzyli listę wad i zalet poszczególnych typów szkół. Prowadząca przypomniała o konieczności doboru szkoły i kierunku kształcenia dostosowanego do predyspozycji i zainteresowań, podkreśliła także rolę umiejętnego wyszukiwania informacji, jako element niezbędny do planowania własnej drogi edukacyjno- zawodowej.

By jeszcze bardziej wspierać młodzież i pomóc im w podjęciu właściwej decyzji- edukacyjno- zawodowej uczniowie kl. III gim. wzięli udział w XVII Regionalnych Targach Pracy w Sandomierzu. Targi pracy odbyły się 17.04.2018r., nasi uczniowie wybrali się na nie, by zapoznać się z ofertami edukacyjnymi szkół ponadgimnazjalnych w naszym regionie. To był główny cel wyjazdu. Kolejnym celem, było ukazanie uczniom problemu bezrobocia i sytuacji ludzi pozostających bez pracy, ukazanie młodym ludziom jak jest to duży problem społeczny i obciążenie psychiczne. Takie sytuacje uświadamiają i motywują młodzież, by podjęła starania, włożyła więcej wysiłku i zainwestowała w swoją edukację, aby w przyszłości uniknąć przykrych doświadczeń i frustracji związanych z długotrwałym pozostawaniem bez pracy, gdyż jest to destrukcyjna sytuacja, mająca wpływ na sferę społeczną, ekonomiczną, rodzinną i psychiczną człowieka.

Świadomość problemu pozwoli krytycznie spojrzeć na konieczność nauki i kształcenia się, by uniknąć w przyszłości rozczarowania związanego z długim oczekiwaniem i szukaniem pracy. Uczniowie gimnazjum podczas targów rozmawiali z przedstawicielami poszczególnych szkół, korzystali z informacji i ulotek informacyjnych. Zapoznali się z aktualnymi kierunkami kształcenia w różnych typach szkół.
Mamy nadzieję, że wyjazd ten dostarczył wystarczających informacji na temat szkół i kierunków kształcenia jakie oferują i ukazał jak ważne jest dziś zdobycie odpowiedniego wykształcenia i potrzebnych kwalifikacji. W najbliższym czasie w naszej szkole odbędzie się cykl spotkań z przedstawicielami lokalnych szkół ponadgimnazjalnych, którzy będą przedstawiać oferty edukacyjne, ukazywać zalety swoich placówek oraz zachęcać uczniów kl. III gim. do podjęcia nauki w danej szkole.
Ta forma również ma na celu wsparcie uczniów w dokonaniu właściwego wyboru dalszego kształcenia. Mając na uwadze dość wymagający i bardzo dynamiczny rynek pracy, młodzież ma trudne zadanie, stając w obliczu wyboru dalszego kształcenia, wyboru szkoły i zawodu. Priorytetem naszej szkoły jest pomóc podjąć właściwą decyzję edukacyjno- zawodówą, poprzez ukazanie możliwości kształcenia i ukazanie sytuacji na rynku pracy. Jak widać szkoła w Darominie podejmuje szereg działań pomocowych, wspierających i doradczych związanych z planowaniem przez uczniów kariery edukacyjno- zawodowej. Liczymy, że wszystkie przedsięwzięcia przyczynią się do podjęcia przez młodzież właściwych, dobrych i świadomych wyborów, a w przyszłości przełoży się na łatwym odnalezieniu swojego miejsca na rynku pracy.

Ewa Bilska




Pierwszy Dzień Wiosny w Jupi Parku w Tarnobrzegu


Tradycja i wielotygodniowe wyczekiwania na wiosnę zobowiązują, by ten dzień, kiedy oficjalnie ta piękna i radosna pora roku do nas przychodzi, został odpowiednio przywitany i uczczony. Tym razem dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6 –latki, wraz ze swoimi paniami postanowiły w nieco inny sposób powitać Wiosnę. Wybrały się tego dnia, tj. 21. 03. 2018r. do sali zabaw Jupi Park w Tarnobrzegu, by tam oddać się zabawie i tym samym upamiętnić pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.



Dzieci były bardzo podekscytowane na myśl o najbliższych godzinach, które będą mogły spędzić aktywnie pośród wielu atrakcji, które na nich czekały. Na miejscu do ich dyspozycji były zjeżdżalnie, labirynty, trampoliny, armatki pneumatyczne, basen z piłeczkami. Uczestnicy byli niestrudzeni, mimo dużej aktywności od pierwszych minut pobytu w sali zabaw, nie widać było po nich żadnego zmęczenia. Dużym powodzeniem cieszyła się zjeżdżalnia na pompowanych kołach i tyrolka. Równie dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród chłopców, cieszyły się piłkarzyki i zakręcone zjeżdżalnie, oraz dmuchane zamki.



Dziewczynki chętnie bawiły się w domkach i lalkami. Zabawy i uśmiechów nie było końca, niestety nadszedł czas, kiedy uczestnicy musieli zakończyć harce, ten moment nie był dla niektórych łatwy. Jednak spożyta energia i intensywna aktywność spowodowała, że brzuszki naszych milusińskich zaczęły dawać o sobie znać. Dlatego na wiadomość, że kolejnym punktem naszego pobytu, będzie wizyta w McDonald’s i posilenie się przekąskami, przywróciły uśmiech na twarzach.



Po skonsumowaniu posiłku, wszyscy szczęśliwie dotarli z powrotem do szkoły, a stamtąd do domów. Sądząc po relacjach uczestników, wyjazd przypadł do gustu dzieciom i z pewnością chciałyby odwiedzić jeszcze nie raz miejsca, w których były Pierwszego Dnia Wiosny. Mamy nadzieje, że taka forma aktywności w odpowiedni sposób spełnia oczekiwania uczestników. Dzieci nie tylko aktywnie spędziły czas, ale również sprawdziły swoje możliwości, rozwinęły lub odkryły swoje zdolność fizyczne, zintegrowały się jeszcze bardziej z grupą, poznały miejsca sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi i możliwości spędzania czasu wolnego, a przede wszystkim miło spędziły czas. Ponadto Pierwszy Dzień Wiosny uczczony został w oryginalny i odbiegający od tradycyjnych zwyczajów sposób.



Ewa Bilska




„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.”

Jan Paweł II



APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA


Dnia 4 maja br. odbył się uroczysty apel z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy piątej, szóstej oraz koła teatralnego pod kierunkiem nauczycieli: p. N. Woźniak, p. J. Czarneckiej i p. P. Kurzępy przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.



Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia. Młodzi aktorzy zaprezentowali sytuację polityczno-gospodarczą Polski w tamtym okresie oraz przybliżyli nam fakty z przeszłości ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy. Gdy wiosną 1791 roku w kraju przeciwnicy reform podburzali zacofaną szlachtę, szukali poparcia u obcych dworów Polacy musieli działać szybko i zdecydowanie, dlatego 3 maja 1791 roku król Stanisław August i przywódcy stronnictwa patriotycznego zgłosili Konstytucję, która została przyjęta przez aklamację.



Konstytucja 3 Maja, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 nowej konstytucji ustrojowej, część wpływowej magnaterii nie zamierzała poddać się prawom ustanowionym przez tę konstytucję i 14 maja 1792 zawiązała w niewielkim miasteczku Targowicy na kresach konfederację w celu jej obalenia. Jej zawiązanie posłużyło Rosji jako pretekst do interwencji zbrojnej w Rzeczypospolitej. Król Stanisław August 24 lipca przystąpił do konfederacji targowickiej, oraz polecił zaprzestać działań wojennych.



Rocznica tych wydarzeń, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkaset lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Apel był okazją do refleksji nad ogromnymi różnicami w społeczeństwie polskim(chłop, mieszczanin, szlachcic, ksiądz), nad postacią Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także próbą przypomnienia sytuacji Polski na arenie światowej.



Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni patriotyczne, a każdy z nas miał okazję  ich wysłuchać oraz obejrzeć prezentacje multimedialną.  Świetna inscenizacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.

Paulina Kurzępa




KLAUN WALDUŚ PONOWNIE BAWI I UCZY


24 kwietnia br. gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole znanego już dzieciom  Klauna „Waldusia”, który wystąpił z ciekawym programem rozrywkowo – teatralnym o charakterze: profilaktycznym, ekologicznym i sportowym na temat zdrowego stylu życia i higieny. Dzieci przywitały go gromkimi brawami. Swoimi występami zabawny gość oczarował wszystkich zebranych.



Magiczne sztuczki, wesołe scenki, niecodzienne rekwizyty, muzyka i taniec były podstawą naprawdę dobrej zabawy. Właściwe odżywianie, przynoszenie do szkoły drugiego śniadania, spożywanie codziennie owoców i warzyw, uprawianie sportu to droga do sukcesu. Nie zabrakło  ciekawych zagadek na ten temat i zadań, w których dzieci chętnie brały udział.



Śmiechu było co niemiara. Twarze naszych pociech były radosne i słychać było głośny śmiech. Ochotnicy z zaangażowaniem wcielali się w role wymyślane przez Waldusia.  Każdy  za odwagę został nagrodzony brawami oraz drobnym upominkiem.



Każdy element pokazu kończył się morałem lub wskazówką dotyczącą zdrowego stylu życia i higieny. Podczas mistrzowskich pokazów klaun czarował, uczył i rozbawiał swoimi magicznymi umiejętnościami, a poprzez zademonstrowanie różnych sztuczek przekazał uczniom wiele cennych wskazówek: jak duże znaczenie dla zdrowia  ma  ruch, że warto ćwiczyć każdego dnia i zdrowo się odżywiać,  dbać o przyrodę i jak  miło i przyjemnie spędzać wolny czas.



Czas spędzony z klaunem Waldusiem to wspaniała zabawa, ale też i nauka. Wizyta klauna w naszej przyniosła uczniom dużo radości. Zabawa była wyśmienita!

Paulina Kurzępa




Spotkanie pani psycholog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sandomierzu z rodzicami i nauczycielami naszej szkoły


Korzystając z otwartości Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sandomierzu i stałej współpracy naszej szkoły z tą instytucją, z inicjatywy pani dyrektor Edyty Rędziak, zostało zorganizowane spotkanie szkoleniowe z pracownikiem PPP w Sandomierzu panią Renatą Ordon. Prelekcja miała miejsce podczas zebrania z rodzicami w dniu 23.01.2018r. W spotkaniu uczestniczyli rodzice i nauczyciele naszej szkoły i dotyczyło ono głównie problemów wychowawczych, z jakimi współcześnie borykają się rodziny oraz sposobu ich rozwiązywania przez rodziców czy nauczycieli. Tego dnia również pani psycholog miała czas na indywidualne rozmowy z rodzicami, którzy mieli chęć i czuli potrzebę konsultacji ze specjalistą, a którzy nie zawsze wiedzą, jak z daną sytuacją sobie poradzić, by przyniosła oczekiwane efekty. Pani psycholog pełniła dyżur zarówno przed spotkaniem ogólnym jak i po nim.

Psycholog podkreśliła fakt, iż problemy dotykają wszystkich i są normą, wskazała również na potrzeby jakie powinny być zaspakajane w domu rodzinnym i jakie są konsekwencje braku realizacji poszczególnych potrzeb, względem swoich dzieci- zauważyła, że problemy wychowawcze z dzieckiem, spowodowane są brakiem realizacji tych potrzeb w domu rodzinnym. Uświadomiła, że jeśli sami nie zawsze radzimy sobie w trudnych sytuacjach wychowawczych z dziećmi, należy zwracać się o pomoc specjalistów w tej dziedzinie i robić to jak najszybciej i konsekwentnie, gdyż tylko takie działania przynoszą efekty i nie zostawiają blizn w psychice dziecka. Zadaniem dorosłych jest obserwacja dziecka i reagowanie, gdy zauważymy niepokojące sygnały i zachowania u dziecka. Pani Renata Ordon podkreśliła, iż ważne w sytuacjach problemowych jest znalezienie przyczyny takiego a nie innego zachowania odbiegającego od normy. Należy starać się pomóc dziecku rozwiązać dany problem, gdyż przedłużające się sytuacje stresujące niszczą poczucie wartości, pewność siebie a także rzutują na przyszłość i dorosłe życie dziecka. Ważnym aspektem jest kontakt i bliskie relacje rodzica z dzieckiem, czas na rozmowę, poświecenie odpowiedniej uwagi i zainteresowanie się dzieckiem. Należy nauczyć się słuchać i poważnie traktować sygnały jakie dziecko wysyła dorosłym.

W kolejnej części spotkania psycholog poruszyła temat i problem, który dotyczy dzieci i młodzieży i niesie szereg zagrożeń, a mianowicie nadmierne korzystanie z komputera Internetu i urządzeń teleinformatycznych. Podkreśliła, iż korzystanie z urządzeń technicznych przez najmłodszych niesie szereg zagrożeń i problemów wychowawczych. Rolą dorosłych powinna być kontrola treści, a przede wszystkim czasu, jaki dziecko spędza przed monitorem czy ekranem. Pani psycholog udzieliła kilku wskazówek nauczycielom i rodzicom jak zapobiegać, bądź niwelować problemy wychowawcze wśród dzieci i młodzieży. Do najważniejszych zaliczyła przekazywanie przez dorosłych wzorców, wartości, kultu nauki, rozwijanie i aprobowanie zainteresowań u dziecka, pozytywne wzmacnianie sukcesów i postępów, dbanie o regularny sen, właściwe nawyki żywieniowe. Zachęciła obecnych rodziców do współpracy z nauczycielami i traktowanie wskazówek jakie nauczyciele udzielają podczas rozmów, jako cenne informacje i porady oraz wskazówki dotyczące dostrzeżonych problemów. Rodzice muszą być otwarci i nie mogą bać się rozmawiać o problemach swoich dzieci, gdyż to jest podstawowych krok jaki mogą zrobić w stronę rozwiązania problemu i pomocy dziecku znajdującemu się w trudnej sytuacji. Pani psycholog zauważyła jak degradujące jest nierozwiązanie i kumulacja problemów.

Na zakończenie spotkania pani psycholog wyraziła chęć dalszej współpracy z naszą szkołą, poprzez takie bądź podobne spotkania i zaprosiła wszystkich obecnych do dyskusji na poruszone i zasygnalizowane przez nią zagadnienia.

Tego typu spotkania wnoszą wiele dobrego, a korzyści płynące z takich szkoleń są bezcenne. Zarówno nauczyciele jaki i rodzice, mogą poczuć się pewniej w trudnej sytuacji wiedząc, że mogą liczyć na pomoc z zewnątrz i nie są pozostawieni sami sobie. Na takich spotkaniach możemy dowiedzieć się czegoś nowego, uświadomić sobie, że problemy jakie mamy ze swoimi dziećmi spowodowane są naszymi błędami, a nie złą wolą dziecka, jesteśmy bardziej uważni i wrażliwsi na sygnały i bodźce, które dziecko wysyła i potrafmy właściwie na nie reagować. Zalet takich szkoleń można mnożyć ale najważniejsze jest by takie spotkania były organizowane i cieszyły się zainteresowaniem, bo zmuszają do refleksji, a często dają impuls do zmiany kierunku działania. Zachęcamy do udziału w kolejnych spotkaniach ze specjalistami i korzystania z pomocy jaką oferują.

Ewa Bilska




Lekcje laboratoryjne


Wiedza zdobywana przez doświadczenia i obserwacje na długo pozostaje w zakamarkach pamięci. Przekonali się o tym uczniowie klasy siódmej i drugiej gimnazjum , którzy 10 kwietnia uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z biologii i chemii w LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, kiedy pierwsza odkrywała tajemnice chemii z panią Barbarą Szczechurą, druga obserwowała pod mikroskopem różne preparaty.



Pani Barbara Szczechura w bardzo ciekawy i przystępny sposób wprowadziła młodzież w świat wskaźników kwasowo-zasadowych. Młodzi chemicy przeprowadzali reakcje zobojętniania, próbowali otrzymać prawdziwe srebro, jak również barwne osady w reakcjach strąceniowych. Największym zainteresowaniem cieszył się proces otrzymywania wodoru w reakcji magnezu z kwasem solnym. Wodór, jak wiemy, tworzy z powietrzem mieszaninię wybuchową, ku rozczarowaniu uczniów do wybuchu jednak nie doszło. Otrzymano niewielką ilość wodoru, który spalił się z charakterystycznym hukiem.



Druga grupa w tym czasie zgłębiała tajemnice i różnorodność tkanek roślinnych i zwierzęcych obserwując je pod mikroskopem. Każdy uczeń miał do dyspozycji mikroskop, którego budowa została dokładnie omówiona. Pod czujnym okiem pani Ewy Basak uczestnicy zajęć przygotowywali preparaty mikroskopowe, korzystali również z gotowych i utrwalonych materiałów. Następnie grupy zamieniły się miejscami i uczniowie po chemii trafili na biologię, a z biologii do laboratorium chemicznego.



Były to bardzo ciekawe lekcje, czas niepostrzeżenie zmierzał ku końcowi naszej przygody biologiczno-chemicznej. Młodzież zapoznała się z praktyczną stroną zajęć laboratoryjnych i mogła utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę, zgodnie z sentencją: ”Słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem”. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek i pamiątkowy ołówek.



Pragniemy serdecznie podziękować pani dyrektor LO im. Bartosza Głowackiego w Opatowie Barbarze Kasińskiej za umożliwienie przeprowadzenia takich zajęć dla młodzieży ze szkoły w Darominie oraz pani Monice Jaśkiewicz-Wielgus za zorganizowanie innowacyjnej lekcji.

Justyna Czarnecka




„Do kwiaciarni marzec pobiegł, aby kupić kwiat na Święto Kobiet…”- Dzień Kobiet w naszej szkole!


8 marca w naszej szkole miało miejsce bardzo miłe wydarzenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Została ona przygotowana przez szkolne koło teatralne pod opieką p. N. Woźniak.



Podczas spotkania klas na sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny, w którym zademonstrowali swoje umiejętności aktorskie i muzyczne. W żartobliwy sposób przedstawili postać kobiety i mężczyzny na przestrzeni wieków od czasów Adama i Ewy, poprzez epokę kamienia łupanego, starożytność, średniowiecze, aż po współczesność. Dopełnieniem programu był występ grupy dziewcząt z klasy IV, które zaprezentowały się w układzie tańca współczesnego. Wszystkie występy przyjęte były gromkimi brawami. Warto wspomnieć, że z tej okazji uczniowie klasy II i III gimnazjum wybrali się do sandomierskiego kina „Starówka” na romantyczną komedię pt.”Podatek od miłości”.



Na zakończenie przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego- P.Borowski w imieniu swoim i męskiej części społeczności szkolnej złożył wszystkim paniom życzenia.



Podczas spotkań w salach chłopcy obdarowali wszystkie koleżanki prezentami oraz wręczali kwiaty wszystkim paniom. Widząc taki ogrom życzliwości i serdeczności chciałoby się powiedzieć - chwilo trwaj, a duże zaangażowanie płci „mniej pięknej” sprawiło, że ten dzień wszystkie panie będą wspominać bardzo ciepło.

Paulina Kurzępa




Wyjazd do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu


W związku ze zbliżającym się terminem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom” uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem p. Judytą Dróżdż wybrali się do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sandomierzu. Wycieczka odbyła się 16 marca br., a jej celem było zapoznanie się ze specyfikacją pracy strażaków oraz sprzętem jakim dysponują na co dzień.



Panowie oprowadzili podopiecznych po swojej jednostce, opowiadając historię, ciekawostki oraz prezentując strażackie pojazdy wraz z wyposażeniem. Wychowankowie mieli okazję zobaczyć namiastkę jakże trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz wysłuchać opowieści o akcjach ratowniczo-gaśniczych. Po zapoznaniu się z historią straży, nastał czas na „część praktyczną”. Strażacy oprowadzili uczniów po swoim miejscu pracy. Zaprezentowali im wszystkie pojazdy w garażach wraz ze specjalistycznym sprzętem. Wychowankowie mieli również okazję zobaczyć pokaz podnoszenia drabiny na jednym z wozów oraz pokaz ćwiczeń sprawnościowych. Następnie uczniowie zwiedzali takie pomieszczenia jak: szatnia, sale szkoleniowe oraz pomieszczenia do dezynfekcji umundurowania ratowników straży pożarnej. Mogli również usłyszeć dźwięk alarmu i zademonstrowano im zjazd strażaków w gotowości bojowej do akcji niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Podczas spotkania omówiono także jak unikać zagrożeń, jak zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych, sposoby alarmowania ( tel. 997, 112 ). Zostało także przypomniane w jaki sposób należy bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych lub poruszać się po drodze.



Była to dla wszystkich bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

Paulina Kurzępa




Sukcesy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Darominie w konkursie pożarniczym pt.”Młodzież zapobiega pożarom”


Kontynuując tradycję, wzorem lat poprzednich, uczniowie Szkoły Podstawowej w Darominie 22 marca 2018 r. wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Etap gminny odbywał się w budynku Centrum Kultury w Wilczycach a przybyłych uczniów, ich opiekunów i organizatorów powitał Wójt Gminy Robert Paluch.



Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch przedziałach wiekowych: I grupa wiekowa (szkoła podstawowa): Sylwia Rędziak i Karina Grabowska- kl. IV Katarzyna Chodurska- kl. VI oraz II grupa wiekowa (gimnazjum): Patryk Borowski- kl. II, Arkadiusz Ożóg- kl.II i Rafał Dolecki - kl. III, wszyscy zostali wyłonieni w trakcie eliminacji szkolnych, przygotowywani przez p. Judytę Dróżdż.



Miejsce I w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w pierwszej grupie wiekowej zajęła Katarzyna Chodurska i będzie ona reprezentowała Gminę Wilczyce w eliminacjach powiatowych . Także pozostali uczniowie odnieśli ogromne sukcesy- chłopcy ze starszego przedziału wiekowego- Patryk Borowski uplasował się na drugim miejscu, z kolei Arkadiusz Ożóg na III. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej ?Młodzież Zapobiega Pożarom? ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Paulina Kurzępa




ŚPIEWAĆ PO ANGIELSKU- SUKCES UCZENNICY NASZEJ SZKOŁY W KONKURSIE PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ


Nie podlega dyskusji fakt, że muzyka jest wszechobecna, a każdy z nas posiada własne muzyczne preferencje. Dla niektórych może się ona stać sposobem na życie, dla innych pełni funkcję rozrywkową oraz relaksującą. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie rolą piosenek i muzyki w procesie uczenia się i nauczania języka. Piosenka niewątpliwie spełnia cele dydaktyczne, posiadając przy tym walor ułatwiania zapamiętywania materiału przez uczniów poprzez swą atrakcyjną formę. Biorąc pod uwagę owe aspekty coraz częściej są organizowane liczne konkursy popularyzujące śpiewanie wśród dzieci i młodzieży. W jednym z takich wydarzeń wzięły udział dwie nasze uczennice: Roksana Zimoląg i Paulina Barańska z klasy VI. Reprezentowały one naszą szkołę w Międzygminnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. Wydarzenie było organizowane, jak co rok, w Zespole Szkół w Obrazowie, natomiast jego celem jest popularyzowanie kultury krajów europejskich, doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz poszerzanie umiejętności muzycznych. Paulina Barańska wykonała utwór anglojęzyczny Rihanny pt. "Diamonds", z kolei Rokasana Zimoląg zaśpiewała piosenkę "Hurt" Christiny Aguilery, za którą zajęła pierwsze miejsce i otrzymała cenną statuetkę, nagrodę i dyplom. Nad ich przygotowaniem czuwała p. Joanna Rompel oraz p. Przemysław Klimczak. Z roku na rok przegląd cieszy się coraz większym uznaniem i poziomem, w związku z tym wygrana cieszy jeszcze bardziej. Serdecznie dziękujemy naszym koleżankom za godne reprezentowanie szkoły i gratulujemy zajęcia zaszczytnego, pierwszego miejsca.

Paulina Kurzępa




ZABAWA KARNAWAŁOWA W NASZEJ SZKOLE


Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole tuż przed przerwą zimową w sobotę – 10 lutego.



Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, serpentynami, gwiazdami i sercami zachęcała do szampańskiej zabawy. Tradycyjnie bal rozpoczęliśmy od wyboru najciekawszego przebrania karnawałowego w dwóch kategoriach wiekowych. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszych uczniów. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele rodziców, uczniów oraz nauczycieli, po burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców konkursu, którzy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami. Pozostali uczestnicy za swoje chęci i zaangażowanie również otrzymali skromne upominki.



Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Ponadto wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach np.: tańcu w parach z balonem, przeciąganiu liny, grach i zagadkach logicznych czy zręcznościowych. Sprzyjały one miłej atmosferze, ale by uczniowie mogli wykorzystać okres karnawału, czasu na tańce było również dość dużo. Wychowankowie naszej szkoły potrafią się kulturalnie bawić, co wywołuje dumę w rodzicach i nauczycielach. Oczywiście nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle dopisali, a w klasach przygotowali poczęstunek i liczne smakołyki dla dzieci. Mieli również okazję do spotkań i rozmów, co na pewno jest ważne i sprzyja właściwym i pozytywnym relacjom.



Zabawa karnawałowa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród wychowanków i rodziców, ale również wśród młodzieży, która już opuściła mury naszej szkoły . Wszyscy są mile widziani! Nie ma nic piękniejszego i cenniejszego niż uśmiech dzieci, który maluje się podczas zabawy na ich rozbawionych buziach.







Dziękujemy wszystkim osobom, które zorganizowały to przedsięwzięcie. Do zobaczenia za rok!





Paulina Kurzępa






WYJAZD UCZNIÓW DO KINA NA FILM „CUDOWNY CHŁOPAK”


„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dobrze widzi się tylko sercem” ową sentencję odnajdziemy w książce Antoine`a de Saint–Exupéry’ego „Mały Książę”. Autor pokazuje, że jedynie patrzenie sercem pozwala nam tak naprawdę poznać drugiego człowieka i jego potrzeby, dostrzec w każdym jego indywidualność oraz dobre cechy, bo ważne jest to, co niedostrzegalne. Można powiedzieć, że owa myśl to główne przesłanie filmu „Cudowny chłopak”, na który 24 stycznia 2018r. wybrali się uczniowie klasy 6 i 7 szkoły podstawowej oraz II gimnazjum. Ekranizacja to historia 10-letniego chłopca, który urodził się z genetyczną chorobą. Większość swojego życia spędził w szpitalnych salach i chirurgicznych gabinetach. Aby normalnie funkcjonować musiał przejść aż 27 operacji. Niestety każdy zabieg i wrodzona deformacja twarzy pozostawiły liczne blizny, które skrzętnie ukrywa pod hełmem astronauty. Auggie marzy o ucieczce w kosmos, gdzie nie będzie narażony na wścibskie spojrzenia i przykre uwagi. O wiele trudniejszą misją niż podbój galaktyki może być jednak rozpoczęcie szkolnej edukacji. Trudno bowiem wyobrazić sobie bardziej nieprzyjazne środowisko dla zdeformowanego wyrzutka niż tłum krzykliwych rówieśników, którzy bezlitośnie potrafią wytknąć każdą odmienność. Twórcy filmu, bez zbędnej dymnej zasłony, wykładają pedagogiczne przesłanie "Cudownego chłopaka". Szkolny korytarz ma być miejscem, w którym rozkwitną tolerancja, przyjaźń i solidarność z okrutnie potraktowanym przez los Auggiem. Film spotkał się z dużym zainteresowaniem, a główny bohater wzruszył do łez niektórych uczniów naszej szkoły. To była wartościowa lekcja empatii, dobroci, tolerancji i wartości prawdziwej przyjaźni.

Paulina Kurzępa, Justyna Czarnecka




SPORTOWO I NAUKOWO PO WARSZAWIE- WYCIECZKA DO STOLICY






Wczesnym porankiem 23 marca br. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli wynajętym autokarem do Warszawy, aby kompleksowo wzbogacić  swoją wiedzę o świecie nauki, techniki oraz sportu. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz Stadionu Narodowego. Po paru godzinnej Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 45 eksponatów w wielu galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tutaj stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Uczniowie oglądali nową, czasową wystawę „Powietrze- więcej niż nic”, która pozwoliła im poczuć siłę powietrza, zważyć je i poznać mnóstwo ciekawych zjawisk z nim związanych .







Eksponaty na tej wystawie wiały, przyciągały, ściskały i unosiły. Wszystko po to, by unaocznić istnienie powietrza i ukazać jego właściwości. A jest ich całe mnóstwo. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że kształtuje ono pogodę, pozwala latać samolotom, umożliwia działanie odkurzaczy i pompek rowerowych, dzięki niemu słyszymy dźwięki, czujemy zapachy i żyjemy, bo to ono przecież dostarcza nam tlen. Nasi podopieczni słuchali pieśni syreny, głaskali różowego słonia, robili sobie zdjęcia z rozwianymi włosami i tańczyli w powietrznej fontannie. Przy eksponacie Ciepły front sprawdzali, jak mieszają się masy powietrza o różnej temperaturze, wywoływali nawet mżawkę.



Z kolei trąba powietrzna pomogła im zapoznać się ze zjawiskiem tornada, a wkładając Ciasne rękawiczki poczuli siłę ciśnienia. Uruchamiając eksponat Powietrze w lejku poczuli wiatr we włosach. Imponujących podmuchów doświadczyli także w Powietrznej fontannie, a Armata pomogła im się przekonać, jaki kształt ma powietrzny pocisk. Sprawdzali także, dlaczego flaga łopocze na wietrze i po co samochodom spojlery. Uczniowie zwiedzając wystawę przez 2 godziny, mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nieubłaganie. W związku z tym, że zbliżała się pora obiadowa, najpierw zjedliśmy smaczny obiad, a potem wyruszyliśmy do kolejnego miejsca.



Po ciepłym daniu zjedzonym na warszawskiej starówce pojechaliśmy zwiedzić drugie, niezwykle ważne dla uczestników wycieczki miejsce- Stadion Narodowy. Wśród uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Obiekt wybudowano w latach 2008 – 2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012.



Jest to wielofunkcyjny obiekt sportowy, przystosowany do organizacji widowisk sportowych, koncertów muzycznych i innych wydarzeń kulturalnych. Może też pełnić funkcje biurowe, handlowe, hotelowe oraz gastronomiczne. Stadion zawiera kilka poziomów, których część znajduje się pod poziomem boiska. Nasi uczniowie mieli okazję zajrzeć na zaplecze stadionu, do szatni i sal konferencyjnych, ale także podążać drogą prowadzącą na murawę stadionu i poczuć się jak prawdziwi piłkarze. Podczas jego zwiedzania przewodnik opowiadał uczniom o historii stadionu i odbywających się na nim imprezach sportowych i muzycznych. Wszyscy byli pod wrażeniem wielkości i możliwości użytkowych stadionu. Ta krótka wycieczka pozwoliła naszym wychowankom przenieść się nie tylko w świat kibica, ale i zawodowego piłkarza.



To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, ale po wyczerpującym zwiedzaniu wszyscy udaliśmy się jeszcze do McDonalda. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy.



Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i jednocześnie bawić się przy niej. W późnych godzinach popołudniowych zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną.



Paulina Kurzępa




Z kulturą, sztuką i historią za pan brat- wycieczka do Sandomierza






W dniu 9 lutego 2018 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie kl. II i III naszej szkole brali udział wycieczce do Sandomierza. Głównym punktem wyjazdu była wizyta w Domu Katolickim i obejrzenie spektaklu pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy”. Korzystając z okazji uczestnicy wycieczki wzięli również udział w lekcji muzealnej pt. „Od siekierki do smartfona”. Kolejnym punktem naszej wyprawy kulturalnej było odwiedzenie zbrojowni rycerskiej i żywa lekcja historii. Wyjazd ten miał na celu przeze wszystkim poszerzenie wiedzy uczestników na temat różnorodności kultur i zwyczajów poszczególnych krajów europejskich, następnie poznanie historii powstania i wydobywania krzemienia pasiastego, a także sposobu jego wykorzystywania na przestrzeni dziejów, aż do dnia dzisiejszego, zaznajomienie się z historią i legendami związanymi z Sandomierzem, możliwość obejrzenia, przymierzenia strojów i zbroi z różnych okresów w historii Polski. Ponadto przyczynił się także do kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, historii, czy dzieł artystycznych, kształtowania nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino, muzeum, zbrojownia rycerska) oraz w środkach transportu, integracji uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej, poznania nowych miejsc z zakresu kultury w regionie.



Podczas spektaklu uczestnicy wyjazdu poznali 9-letniego Kubę, głównego bohatera przedstawienia, który poprzez swoją ciekawość uwolnił ze skrzyni Ducha, który pożywkę dla siebie czerpał z negatywnych emocji i zachowań takich jak strach, ból czy łzy. Kuba razem ze swoim pieskiem Puszkiem i widzami odbywał podróż po kolejnych krajach Europy, zaczynając od Niemiec, poprzez Francję, Hiszpanię Włochy na Anglii kończąc.



Wizyta w poszczególnych krajach wnosiła nowe istotne elementy kultury, a przede wszystkim ukazywała cechy charakterystyczne i ważne dla danego narodu, przez co chłopiec uświadamiał sobie kolejno, co jest ważne i potrzebne, by ludzie byli szczęśliwi. Ostatecznie Kubie udało się zwyciężyć złego ducha, który stracił moc, poprzez dobre słowa wypowiadane przez bohatera i widownię. Na zakończenie okazało się, że największym skarbem świata są DZIECI i przyjaźń. Spektakl był tym bardziej atrakcyjny, że podczas jego trwania publiczność brała w nim czynny udział, miała wpływ na dalsze wydarzenia, a niektórzy widzowie mięli okazje zrobić pierwsze kroki na scenie i również być częścią przedstawienia, które tworzyło się spontanicznie na oczach widowni. Widowisko było pełne wrażeń, emocji, dodatkowym atutem były ciekawe kostiumy, muzyka, taniec i efekty świetlne, które budowały napięcie i jeszcze bardziej działały na zmysły widzów.



Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu i udział w lekcji muzealnej pt. „Od siekierki do smatrfona”, na której dzieci dowiedziały się jak powstał i w jaki sposób wydobywany był niegdyś krzemień pasiasty oraz do czego nasi przodkowie go wykorzystywali i jakie magiczne właściwości on posiada. Następnie obejrzały wystawę biżuterii i ozdób, w których motywem przewodnim był krzemień pasiasty. Po zapoznaniu się z współczesną sztuką jubilerską i artystyczną, dzieci miały zadanie zaprojektować biżuterię dla siebie lub swoich bliskich, z uwzględnieniem elementu krzemienia pasiastego, zwanego również „kamieniem optymizmu”.











Po tej uczcie dla ducha nadszedł czas na kolejny atrakcyjny punkt naszej wycieczki. Wizyta w zbrojowni rycerskiej okazała się strzałem w dziesiątkę. Żywiołowy, przebojowy, pełen humoru prowadzący, zaszczepił, rozbudził w uczestnikach ciekawość i zainteresował historią miasta Sandomierz, poprzez inscenizację legendy o Halinie Krępiance, w której dzieci brały udział, wykorzystując rozmaite kostiumy stroje i rekwizyty znajdujące się w galerii. Była również chwila na obejrzenie, a przede wszystkim przymierzenie zgromadzonych zbroi rycerskich, kostiumów, władanie różnego rodzaju bronią, dla dziewczynek w sali czekały piękne renesansowe czy barokowe suknie. Uczestnicy odwiedzili poszczególne sale i ich wyposażenie, szczególnie atrakcyjną dla zwiedzających była „katownia”, w której można zobaczyć dyby, pręgierz czy maski hańbiące. Wizyta w tym tajemniczym, a jednocześnie budzącym wiele emocji miejscu, okazała się dla uczestników bardzo trafiona i wszystkim przypadła do gustu, szczególnie chłopcy poczuli się jak prawdziwi rycerze i wojownicy, mając do dyspozycji rycerskie zbroje i posługując się mieczami, kuszami czy halabardami.











Na zakończenie wycieczki, by tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem, który przypadał akurat tego dnia, stało się zadość, uczestnicy poczęstowali się pączkiem, którego zjedli ze smakiem, gdyż po takiej dawce informacji i wrażeń, zaostrzyły się wszystkim apetyty.

Następnie zgodnie z planem wrócili do szkoły i do domów, by tam podzielić się wrażeniami z odbytej tego dnia przygody, a że atrakcji było dużo, opowiadać o niej można było długo. Po relacji uczestników wycieczki wniosek nasuwa się, że tego typu wyjazdy przede wszystkim kształcą ale również wnoszą wiele innych korzyści między innymi takich jak uśmiech i zadowolenie dzieci.

Ewa Bilska




„GÓRA GROSZA” W NASZEJ SZKOLE



Jak co roku uczniowie naszej przystąpili do organizowanej już po raz osiemnasty akcji „Góra Grosza”, której głównym założeniem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które doznały rozłąki z rodzinami lub tym, które są tym zjawiskiem zagrożone.

Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Ponadto ważnym zadaniem akcji jest uświadomienie młodzieży, że nawet najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej liczbie mogą stanowić ogromny fundusz, dzięki któremu zostanie udzielona istotna pomoc wielu dzieciom.

Tradycją w naszej szkole stało się, że już od listopada uczniowie przynoszą drobne monety groszowe. W dniach 27.11.2017 – 02.01.2018r. przeprowadziliśmy wielką zbiórkę ,,grosików” na rzecz dzieci z domów dziecka. Na terenie szkoły zostały rozwieszone plakaty informujące o akcji i celach zbiórki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przez ten czas pilnie opiekowali się zbiórką grosików, do której licznie włączyli się uczniowie i wszyscy pracownicy naszej szkoły.

W bieżącym roku w zbiórkę zaangażowali się:

Punkt Przedszkolny

Lena Bilska, Grzegorz Sasaga, Filip Pawlica, Krzysztof Pyszczek, Bartosz Sobczyk,

0,,5”

Kacper Książka,Julia Wikierska, Kacper Wieczorek, Stanisław Bajak, Bartosz Brzeziński

0,,6”

Alan Wojtal, Norbert Ożóg, Piotr Małecki, Julia Ciannameo, Rafał Stępień, Kamil Zych, Wiktoria Duda

Kl.2

Weronika Parada, Krystian Paw, Patrycja Duda

Kl.3

Gabriel Wielgus , Maja Barabasz, Kamil Machalski, Aleksandra Mierzyńska, Malwina Mierzyńska, Maciej Skrok

Kl.4

Sylwia Rędziak, Alicja Zimoląg Aneta Dąbrowska, Klaudia Duda, Klaudia Kot, Kinga Bociek, Weronika Skrok, Katarzyna Zych, Klaudia Duda

Kl.5

Szymon Smolarski, Dawid Borowski, Dominik Żmuda, Jakub Bakalarski, Bartosz Kowalski

Kl.6

Arkadiusz Gradzik, , Roksana Zimoląg

Kl.7

Jakub Książka, Amelia Książka, Dariusz Maciąg, Mateusz Kaczmarski, Marcin Gołąbek

Kl. 2 gimnazjum

Patryk Borowski, Berenika Bajak, Michał Zacharski, Paulina Gołąbek, Dawid Gaweł, Gabriela Kwietniewska, Arkadiusz Ożóg

Kl.3 gimnazjum

Jakub Nowak, Rafał Dolecki, Patryk Gaweł, Michał Bera

Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły za poparcie akcji. Po raz kolejny pokazaliście, że można na was liczyć, że jesteście wrażliwi na krzywdę innych.

Paulina Kurzępa




DZIŚ NASZYM DZIADKOM ŻYCZENIA SKŁADAMY…



DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE


21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a - 22 stycznia - Dzień Dziadka. Święta te mają w Polsce tradycję liczącą ponad pół wieku, pojawiły się bowiem już w latach 60. ubiegłego wieku i na stałe wpisały w nasze kalendarze. W te dwa wyjątkowe dni wnukowie mogą okazać swój szacunek do starszych.

Warto zadbać, by Dzień Babci i Dzień Dziadka stały się wspaniałą okazją do pielęgnowania rodzinnych uczuć.

Dzień Babci i Dziadka to niezwykła okazja, by uzmysłowić dzieciom jak wiele znaczą w naszym życiu. Jak wielką miłością i cierpliwością potrafią nas obdarować i jakimi przyjaciółmi potrafią być. Powodów do podziękowania naszym Dziadkom jest bardzo wiele. Wystarczy nadmienić o ich trosce, jak również opiece nad nami, opowiadaniu o dziejach rodu, przekazywaniu tradycji i wpajaniu zasad moralnych. Te wyjątkowe osoby są przykładem obowiązkowości, pracowitości, a w wielu przypadkach patriotyzmu. Obdarzają nas zawsze dobrym słowem i przygotowują ulubione potrawy. Zawsze są przy nas, wspierają, pocieszają i kochają bezwarunkowo –takich, jacy jesteśmy, przymykając oczy na wszystkie nasze wady, a na każdy problem mają łatwe rozwiązanie. Bezustannie możemy na nich liczyć.



W naszej szkole zaproszenie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w harmonogram uroczystości szkolnych. W tym roku odbyła się ona 19 stycznia. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, licznie przybyli w szkolne mury, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i  herbaty, a dzieci  wspaniały program artystyczny.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Edyta Rędziak, która serdecznie przywitała przybyłych gości i złożyła  życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z punktu przedszkolnego, które w wygłoszonych przez siebie wierszykach wyraziły swą wielką miłość do babć i dziadków, a tym samym wywołały wiele uśmiechów wśród publiczności. Następnie talenty aktorskie zaprezentowali nieco starsi – podopieczni z grupy pięcio i sześciolatków.



Pod okiem wychowawców przygotowali wyjątkowy program. Wyjątkowy, bo odzwierciedlał prawdziwe uczucia występujących: wygłaszali piękne wiersze, zaśpiewali piosenki i zatańczyli do znanego przeboju „Wymarzona” zespołu MIG. Po występie najmłodszych, na scenie pojawili się wychowankowie z klas IV-VI w tym podopieczni koła teatralnego. Wykonali program muzyczno- słowny, w którym składali życzenia, śpiewali piosenki i dziękowali babciom i dziadkom za trud włożony w opiekę, troskę i pomoc w codziennych trudach. Podopieczni koła teatralnego zaprezentowali inscenizację pt. „Niebieski mundurek” oraz humorystyczną scenkę dramową pt. „Wywiad z babcią” . Inscenizacje te były przeplatane żartobliwymi i ironicznymi wierszami o starości deklamowanymi przez uczniów z klasy IV, V i VII oraz współczesnym tańcem w wykonaniu gimnazjalistek. Całość artystycznej uroczystości została zakończona tanecznym występem najstarszych uczniów z kl. VII, II i III gimnazjum, który okazał się gwoździem programu. Uczennice w stylowych sukienkach, uczniowie w eleganckich garniturach przy dźwiękach słynnego walca Waldemara Kazaneckiego, zanurzyli siebie i wszystkich gości w świat „Nocy i dni”.



Magiczny walc wiedeński zachwycił wszystkich zebranych w sali o czym świadczyła długość i intensywność oklasków. Owacje na stojąco zaowocowały jego ponownym wykonaniem. Całość przedstawień zwieńczyło wspólne odśpiewanie babciom i dziadkom „Sto lat”, następnie wszyscy uczniowie wręczyli swoim babciom i dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki i złożyli im życzenia. Po części artystycznej wszyscy uczestnicy przy muzyce na żywo, w wykonaniu Patryka Borowskiego, Miłosza Stępnia oraz Roksany Zimoląg mieli okazję do podzielenia się wrażeniami z występów przy ciastku i kawie. Głos zabrał również jeden z dziadków, który w imieniu wszystkich gości podziękował uczniom i nauczycielom, doceniając ich wkład i pracę oraz wyraził wielki zachwyt występami wnuków.



Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Jedna z sentencji głosi: „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiaruje”, dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy im dużo, dużo zdrowia, młodzieńczej energii oraz pociechy z wnucząt.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

 

Paulina Kurzępa




Dobro powraca…



Święta Bożego Narodzenia to czas długo wyczekiwany i lubiany przez wszystkich. Nierozerwalnie kojarzy nam się z obdarowywaniem najbliższych. Lecz co jeśli ich nie ma?

Od zawsze wiadomo, że prezenty, nawet te najskromniejsze ale dawane z głębi serca, stanowią odzwierciedlenie naszych marzeń i pragnień.



Pamiętając o tym, uczniowie naszej szkoły odwiedzili podopiecznych Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej „Nasz Dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przebywają tam dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki - do czasu jej ukończenia. Przebywające tam dzieci mają zapewnioną troskliwą opiekę, kształcenie i wychowanie. Jest to ośrodek katolicki ale otwarty na potrzebujące dzieci bez względu na ich wyznanie i narodowość.



Przedstawiciele uczniów ze Szkoły Podstawowej w Darominie pod opieką pani Judyty Dróżdż zawieźli wychowankom wspomnianej placówki prezenty od dzieci z naszej szkoły, promienny uśmiech, dobre słowo i chęć zabawy, której nie było końca. Upominki okazały się strzałem w dziesiątkę , bo każdy lubi słodycze i maskotki.

Pracownicy placówki wraz z dziećmi serdecznie podziękowali za podarunki. My również chcielibyśmy podziękować za staranie i zaangażowanie wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy dzieciom.

Justyna Czarnecka



Zaangażowani w zbiórkę:


Punkt Przedszkolny ,, Na wzgórzu"

Lena Bilska, Krzysztof Pyszczek, Filip Pawlica, Grzegorz Sasaga, Antoni Szymański, Bartosz Sobczyk.

0,,5”

Kacper Książka, Julia Wikierska, Kacper Wieczorek, Stanisław Bajak

0,,6”

Daniel Parada, Fabian Dziuba, Alan Wojtal, , Piotr Małecki, Julia Ciannameo, Kamil Zych, Rafał Stępień

Kl.2

Weronika Parada, Kacper Król, Krystian Paw, Patrycja Duda, Mariola Klimczak, Dawid Nowacki

Kl.3

Kamil Barański, Maja Barabasz, Karolina Kaczmarczyk

Kl.4

Sylwia Rędziak, Anna Kilijańska, Alicja Zimoląg, Andżelika Żmuda , Aneta Dąbrowska, Patryk Ozdoba, Klaudia Duda, Klaudia Kot, Kinga Bociek, Weronika Skrok, Karina Grabowska, Agnieszka Mądra, Katarzyna Zych.

Kl.5

Szymon Smolarski, Dawid Borowski, , Dominik Żmuda , Jakub Kozłowski

Kl.6

Kinga Wójtowicz, Katarzyna Chodurska, Miłosz Krakowiak, Paulina Barańska, Roksana Zimoląg, Martyna Ozdoba

Kl.7

Agnieszka Rędziak, Jakub Książka, Aleksandra Zimoląg, Amelia Książka, Dariusz Maciąg, Adam Mądry, Mateusz Kaczmarski, Marcin Gołąbek

Kl. 2 gimnazjum

Patryk Borowski, Berenika Bajak, Michał Zacharski, Paulina Gołąbek, Gabriela Kwietniewska, Arkadiusz Ożóg

Kl.3 gimnazjum

Karolina Chodurska






Dzień Babci i Dziadka
to jedna z ważniejszych dat.

"Damy Wam tyle całusów, ile macie lat.
Złożymy tyle życzeń ile płatków kwiaty mają,
by zapewnić ze szczerością, że wnuczęta Was kochają."

Czasu wnukom nie żałujcie i powoli się szykujcie:

Dnia 19.01.2018 r. ,

kiedy to w Szkole Podstawowej w Darominie o godz. 1000 odbędą się uroczyste obchody Waszego święta.

Zapraszamy,
Dyrektor, Rada Pedagogiczna,
Wnuczęta




Szanowni Państwo,

W dniu 29 stycznia 2018 r. o godz. 1500, w Szkole Podstawowej w Drominie odbędzie się wywiadówka semestralna.

W trakcie wywiadówki odbędzie sie spotkanie z p.psycholog- pracownikiem PPP w Sandomierzu. P. psycholog omówi problemy wychowawcze oraz inne sprawy związane z edukacją i wychowaniem dzieci. Będzie można zadawać pytania.

Od godz. 1400 do 1500 pani psycholog będzie prowadzić indywidualne konsultacje.


Świąteczne tradycje i zwyczaje w naszej szkole


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, to czas radosny i pełen magicznych chwil. By poczuć klimat zbliżających się świąt, zarówno w domach, miejscach kultury, sklepach ale również i w szkole, podtrzymywane są tradycje i zwyczaje związane, z tym wyjątkowym okresem. W szkołach robimy to poprzez wykonywanie dekoracji świątecznych, liczne rozmowy o tradycjach, ubieranie choinek i ozdabianie pomieszczeń w symboliczne dekoracje. W ten sposób tworzymy niepowtarzalny klimat, który co roku zachwyca. Mimo, że zwyczaje te są nam już znane od wieków, to za każdym razem wyjątkowe i cieszące oczy, serca i dusze. Również poprzez występy, jasełka, spotkania opłatkowe i konkursy o tematyce bożonarodzeniowej da się wyczuć klimat zbliżających się wielkimi krokami świąt. W tym roku również w naszej szkole, już od początku grudnia odbywały się liczne przygotowania, zaangażowało się w nie wielu uczniów, nauczycieli i rodziców, a efektem była radość ze wspólnego przeżywania tego przedświątecznego czasu ale także refleksja, zaduma nad tym, co tak naprawdę jest ważne w życiu człowieka- rodzina, zdrowie radość i harmonia z samym sobą i otoczeniem. Między innymi po to, 19 grudnia 2017 r. w sali Gminnej Biblioteki w Wilczycach tradycyjnie odbył się Przegląd Jasełek Bożonarodzeniowych. Swoje przedstawienia zaprezentowały Szkoły Podstawowe z Radoszek, Łukawy, Wilczyc oraz uczniowie koła teatralnego naszej szkoły.



W czasie przeglądu zostały połączone tradycję i nowoczesność, przedstawiające historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Młodzi aktorzy z naszej szkoły zaprezentowali oryginalne pomysły, wprowadzając elementy współczesne i ludowe. Występ grupy teatralnej naszej szkoły pięknie uzupełnił zespół muzyczny starszych uczniów w składzie Patryk Borowski, Miłosz Stępień, Rafał Dolecki i Roksana Zimoląg.



Impreza ta przyczyniła się do pogłębiania wiary, wieloletnich tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, twórczego myślenia, wydobywania talentów, ich pielęgnowania wśród najmłodszych.Atmosfera pięknej zabawy, wzajemnej życzliwości, podziwu ze strony wychowawców, rodziców, rodzeństwa panowała na sali, przybliżając wszystkich do zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 22 grudnia 2017 r. cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, by cieszyć się radosną nowiną narodzenia Jesusa w Betlejem. Podczas spotkania uczestnicy obejrzeli Jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły i działającego w niej koła teatralnego. Przygotowania do Jasełek odbywały się pod czujnym okiem nauczycieli p. N. Woźniak i p. M. Rączkiewicz. Młodzi aktorzy wprowadzili nas w klimat sprzed ponad 2 tysięcy lat, zabrali nas do czasów, kiedy w ubogiej stajence narodziła się maleńka dziecina, a ubodzy pasterze, zamożni królowie, anioły i zwierzęta oddały pokłon nowonarodzonemu. Poprzez wspólne oglądanie Jasełek, śpiewanie kolęd i panującą wokół świąteczną atmosferę właściwie przygotowaliśmy się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po obejrzeniu Jasełek, głos zabrała p. dyrektor E. Rędziak, która podziękowała, za wystawienie Jasełek, złożyła wszystkim obecnym i ich rodzinom świąteczne życzenia. Po zakończeniu części artystycznej odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom konkursu bożonarodzeniowego. Cyklicznie przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole organizowany jest konkurs bożonarodzeniowy. Celem tegorocznego konkursu było umożliwienie uczniom zaprezentowania swojego talentu, popularyzowanie polskich tradycji świątecznych, rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych dzieci i młodzieży, nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze, rozwijanie pomysłowości i kreatywności.




Więcej zdjęć dostępne TUTAJ

W tym roku zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dekoracji świątecznej, stroika lub kartki z życzeniami. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a do organizatorów wpłynęło bardzo dużo prac, co spowodowało nie lada wyzwanie dla jury, które miało wyłonić, te najciekawsze, najbardziej oryginalne i pomysłowe prace. Jury w składzie p. dyrektor E. Rędziak, p. E. Bilska, p. J. Dróżdż i uczennica P. Mądra miały trudne zadanie ale po burzliwych i wyczerpujących naradach udało się wyłonić zwycięzców a także docenić tych wszystkich, którzy poświecili czas, energię, wytężyli swoją wyobraźnie i zmysł artystyczny, by tegoroczny konkurs obfitował, w tak piękne i budzące zachwyt dzieła sztuki. W konkursie bożonarodzeniowym wzięło udział 40 uczniów naszej szkoły.

Poniżej przedstawiamy wyniki tegorocznego konkursu bożonarodzeniowego:

Kategoria: Kartka świąteczna

I miejsce:

Kacper Wieczorek

II miejsce:

Alan Wojtal


Za udział

  1. Eliza Atamańczuk
  2. Mariola Klimczak



Kategoria: Ozdoba choinkowa

I miejsce:

Oliwia Bednarz

II miejsce:

Sylwia Rędziak


III miejsce:

Kinga Bociek


Za udział:

  1. Magdalena Zielińska
  2. Karolina Kaczmarczyk
  3. Norbert Ożóg
  4. Maja Stępień


Kategoria: Choinki

I miejsce

Arkadiusz Ożóg
Kacper Książka

II miejsce

Wiktoria Jaskuła
Agnieszka Rędziak
Berenika Bajak

III miejsce

Laura Lenda
Fabian Dziuba

Za udział

Katarzyna Zych
Andżelika Żmuda

Kategoria: Stroiki

I miejsce

Piotr Małecki

II miejsce

Dominik Żmuda
Stanisław Bajak

III miejsce

Stępień Miłosz
Paulina Gołąbek
Marcin Gołąbek

Za udział
  1. Piotr Niewiadomski
  2. Julia Wikierska
  3. Patrycja Duda
  4. Wiktoria Duda
  5. Mierzyńska Malwina
  6. Mierzyńska Aleksandra
  7. Rędziak Radosław
  8. Kamil Machalski
  9. Kamil Barański
  10. Patryk Borowski
  11. Dawid Gaweł
  12. Michał Zacharski
  13. Gabriela Kwietniewska
  14. Kinga Wójtowicz

Serdecznie gratulujemy uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w naszej szkole. Pragniemy nadmienić, iż najciekawsze prace konkursowe zostały wystawione podczas kiermaszu bożonarodzeniowego, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony został na wzbogacenie bazy dydaktycznej i rozwijanie zainteresowań uczniów naszej szkoły. Dziękujemy również p. I. Bajak, która zaangażowała się w dystrybucje sprzedaż i również przekazała na kiermasz świąteczny wiele swoich własnoręcznie wykonanych prac i dekoracji świątecznych.
Zwieńczeniem spotkania w sali gimnastycznej było zaproszenie uczniów, nauczycieli i rodziców do swoich sal, w których zorganizowane były Wigilie klasowe, by wszyscy mieli możliwość zgodnie z tradycją połamać się opłatkiem, złożyć życzenia, zasiąść do pięknie zastawionych świątecznych stołów, skosztować wigilijnych potraw i wspólnie kolędować.
Wszyscy tego dnia rozstali się w bardzo świątecznych nastrojach, co na pewno sprawiło, że te nadchodzące święta były przepełnione miłością, radością i wyjątkową rodzinną atmosferą, gdzie znikły spory, kłótnie, troski i wszyscy zasiedli do stołów ze spokojem, uśmiechem i nadzieją.

E. Bilska, N. Woźniak




„Tradycje Bożego Narodzenia” – lekcja tematyczna w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu


Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od początku grudnia – stworzenie kalendarza adwentowego, pieczenie pierniczków na choinkę, przygotowanie szopki, wybór prezentów… W różnych zakątkach świata w różny sposób obchodzone jest Boże Narodzenie, ale wszędzie łączy je radość, życzliwość i wspólne spotkania.



Często wynosimy z domów rodzinnych przekonanie, że Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, zatem i przygotowania powinny być wyjątkowe. Jednak natłok zajęć może sprawiać, że gubimy to, co jest najpiękniejsze w tych świętach: ciepło i magiczną atmosferę. Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, umocnić łączące nas więzi – aby wszystkie dzieci w rodzinnym gronie czuły się bezpiecznie i swobodnie. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych.



Zwyczaje świąteczne stanowią w życiu dzieci ważny element dydaktyczny i wychowawczy. Zachowanie dorosłych, różnego rodzaju czynności ujawniające sposób świętowania, pozostawiają głęboki ślad w kształtującym się od najmłodszych lat życiu dziecka, dlatego też 19 grudnia 2017 r., uczniowie III klasy naszej szkoły wzięli udział w kolejnej lekcji muzealnej, która odbyła się na terenie Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na zwyczaje i tradycje świąt Bożego Narodzenia w gronie rodziny oraz kultywowanie polskich zwyczajów świątecznych. Lekcję prowadziły siostry Jadwiżanki – opiekunki muzeum. W bardzo ciekawej i przystępnej formie wprowadziły wszystkich w świat tradycji Bożego Narodzenia z minionych epok na całym świecie oraz w naszym kraju. Podczas zajęć poprzez zagadki, gry, pogadanki dzieci poznały symbolikę stołu wigilijnego, tradycje związane z potrawami wigilijnymi i obyczaje domu polskiego. Dzieci zostały zaznajomione też z obrzędami związanymi z kolędowaniem, dowiedziały się jakie postacie brały udział w korowodzie kolędników oraz poznały ich symboliczne znaczenia. Wspólne wykonywanie ozdób choinkowych z papieru sprawiło naszym wychowankom ogromną radość. Na zakończenie zwiedziły muzeum – obejrzały wszystkie eksponaty, siostry opowiedziały o historii rzeźb nieistniejących już kościołów.



Boże Narodzenie jest czasem radości i pokoju, który niesie Boża Dziecina. W dzisiejszych czasach zwyczaje świąteczne tak często zastępowane są  przez reklamowane gadżety, w niczym nie przypominające tradycji rodzinnego świętowania, dlatego warto powracać do czasów, gdy z biciem serca oczekiwano pierwszej gwiazdki, nie prezentów, kolędy śpiewano w gronie rodzinnym, nie słuchano z odtwarzaczy a każdy dom był otwarty na człowieka, z którym mógł przyjść Zbawiciel.

Natalia Woźniak, Paulina Kurzępa








„Aby Święta Bożego Narodzenia były Bliskością i Spokojem, a Nowy Rok – Dobrym Czasem”.
(K. I. Gałczyński),





Ze szczerego serca w ten piękny czas,
gdy gwiazdka świeci dla wszystkich nas,
miłości, bez trosk i złości,
a w Nowym 2018 Roku
marzeń spełnienia  i pomyślności.

życzą: Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy





Akcja charytatywna



Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie angażują się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Jedną z nich było zbieranie plastikowych nakrętek i karmy dla zwierząt ze schroniska w Sandomierzu. Całą inicjatywą kierował Samorząd Uczniowski, którego przedstawiciele systematycznie zbierali przyniesione produkty.




Efektem tego zaangażowania była pokaźna ilość zakrętek i karmy. Wszystko to zostało zawiezione do schroniska. Uczniowie wraz z panią Judytą Dróżdż przekazali podarunki opiekunom zwierząt. Mieszkające w schronisku zwierzęta odwdzięczyły się merdającymi ogonami i dobrym zachowaniem podczas spaceru. Nasi uczniowie chętnie dzielą się tym co mają z innymi, ucząc się w ten sposób właściwych postaw społecznych i wrażliwości na potrzeby tych, którzy z różnych względów mają mniej niż oni. Dzięki takim zbiórkom budują też poczucie własnej wartości i uczą współodczuwania. Wiedzą, że razem można więcej.

W bieżącym roku w zbiórkę nakrętek i karmy dla zwierząt zaangażowali się:
  • Punkt Przedszkolny ,, Na wzgórzu"
    • Lena Bilska, Krzysztof Pyszczek
  • 0,,5”
    • Kacper Książka, Oliwia Bednarz
  • 0,,6”
    • Daniel Parada, Fabian Dziuba, Alan Wojtal, Norbert Ożóg, Piotr Małecki
  • Kl.2
    • Weronika Parada, Kacper Król, Krystian Paw, Patrycja Duda, Dominik Kozłowski, Mariola Klimczak, Dawid Nowacki
  • Kl.3
    • Gabriel Wielgus, Kamil Barański, Maja Barabasz, Kamil Machalski, Magdalena Zielińska
  • Kl.4
    • Sylwia Rędziak, Anna Kilijańska, Alicja Zimoląg, Andżelika Żmuda , Aneta Dąbrowska
  • Kl.5
    • Szymon Smolarski, Dawid Borowski, Bartosz Kowalski , Dominik Żmuda , Jakub Kozłowski
  • Kl.6
    • Kinga Wójtowicz, Katarzyna Chodurska, Miłosz Krakowiak , Arkadiusz Gradzik, Paulina Barańska
  • Kl.7
    • Agnieszka Rędziak, Jakub Książka, Aleksandra Zimoląg, Amelia Książka, Dariusz Maciąg, Adam Mądry,Mateusz Kaczmarski
  • Kl. 2 gimnazjum
    • Patryk Borowski, Berenilka Bajak, Michał Zacharski, Paulina Gołąbek, Dawid Gaweł, Gabriela Kwietniewska
  • Kl.3 gimnazjum
    • Damian Kaczmarski, Przemysław Maciąg, Miłosz Stępień, Jakub Nowak,Rafał Dolecki

    Justyna Czarnecka, Judyta Dróżdż




    Sportowcy z Daromina


    Sport jest bardzo ważnym elementem życia. Trudno sobie wyobrazić naszą codzienność bez ruchu. Miliony ludzi na świecie codziennie uprawiają go dla zdrowia i kondycji fizycznej oraz po to, aby poczuć wspólnotę i współzawodnictwo z innymi.
    Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uprawiają różne dyscypliny sportowe i rywalizują w rozmaitych zawodach. Wiedzą, że gimnastyka i ruch to podstawa zdrowego trybu życia.
    21 października bieżącego roku rozegrane zostały w Klimontowie powiatowe eliminacje do XVIII edycji Turnieju „ Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”- największego turnieju piłkarskiego dla dzieci w Europie. Udział w tych rozgrywkach daje dzieciom możliwość spełnienia marzeń o zagraniu na PGE Narodowym . Rozgrywki te to także promocja zasad fair play, ponieważ uczestnicy za wzorowe zachowanie mogą zostać nagrodzeni przez sędziego „ Zieloną Kartką Fair Play”. Uczniowie podzieleni są na trzy kategorie wiekowe: U-8, U-10 i U-12. Uczennice SP Daromin brały udział w rozgrywkach w kategorii U-10. Rywalizację rozpoczęły bardzo dobrze i po wysokiej wygranej (5:0 ) z reprezentacją SP Klimontów awansowały do rozgrywek wojewódzkich.
    Chłopcy natomiast rozegrali mecze w kategorii wiekowej U-12 . Wygrali z reprezentacją SP Głazów (2:0) ,ulegli (0:2) zawodnikom UKS „Orlik” z Klimontowa. Na uwagę zasługuje fakt, że zremisowali z drużyną MUKS „Wisła Junior” z Sandomierza (1:1). Dzięki takim wynikom nasi chłopcy zajęli wysokie, drugie miejsce.
    Uczennice z naszej szkoły wzięły udział także w Wojewódzkich Półfinałach w Mini Piłce Nożnej Dziewcząt , które odbyły się w Wilczycach. Spotkały się tu drużyny z trzech powiatów województwa świętokrzyskiego (sandomierskiego, opatowskiego i kieleckiego). Rywalizowało ze sobą sześć drużyn a nasze reprezentantki zajęły drugie miejsce.
    Wszystkim sportowcom ze SP w Darominie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Justyna Czarnecka




    ZE ŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ W SANDOMIERSKIM SZPITALU


    Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, wyjątkowo rodzinny. Ale nie wszyscy mogą go spędzać we własnych domach. Wśród nich są mali pacjenci, którzy ze względu na trwające leczenie muszą pozostać w szpitalu. Niestety choroba nie patrzy na daty w kalendarzu. Nie czeka, aż z choinki opadną igły. Gdy inni wypatrują pierwszej gwiazdki, wiele dzieci czeka w szpitalnych łóżkach na wyniki badań. Tę niecodzienną i smutną sytuację, można choć w niewielkim stopniu starać się im uprzyjemnić zwłaszcza w okresie przedświątecznym, bo święta to idealna okazja do obdarowywania. Nie tylko siebie i swoich najbliższych, ale też tych, którym nasze wsparcie jest potrzebne równie mocno- biednych, głodnych, mniej zaradnych, bezrobotnych, czy właśnie chorych. Taka idea przyświecała uczniom z naszej szkoły, którzy odwiedzili podopiecznych Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu. Chcieli przede wszystkim wywołać uśmiech na buziach wszystkich dzieci, które ze względu na chorobę zamiast w rodzinnym domu, muszą spędzić święta w szpitalu.



    Wielką niespodziankę 14 grudnia br. nasi uczniowie sprawili podopiecznym oddziału dziecięcego Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu. W świetlicy zaimprowizowanej na salę widowiskową zgromadziły się dzieci wraz z personelem medycznym oddziału oraz rodzicami. Obejrzeli oni montaż słowno-muzyczny pt. „Boże Narodzenie- mimo wszystko” w wykonaniu gimnazjalistów w składzie: Karolina Chodurska, Berenika Bajak, Gabriela Kwietniewska, Miłosz Stępień, Patryk Borowski, Arkadiusz Ożóg, Rafał Dolecki, przygotowany przez nauczycieli: p. Ewę Bilską, p. Paulinę Kurzępę, p. Przemysława Klimczaka Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć sceny, które rozgrywały się we współczesności, ale swój finał miały przy Bożym Żłóbku. Motywem przewodnim inscenizacji było narodzenie Pana i odwieczna walka dobra - anioła  ze złem – diabłem. W poszczególnych scenach młodzi aktorzy w piękny sposób pokazali człowieka zagubionego w dzisiejszym świecie, ludzi, którzy pobłądzili, którzy zatracili sens życia, którym poplątały się ścieżki i poprzestawiała hierarchia wartości, ale pomimo tych przeciwności, wybrali ostatecznie dobro i oczekują na przyjście Zbawiciela. Uczniowie starali się, aby odgrywane role były realistycznie i prawdziwe. Mali pacjenci mieli także okazję wysłuchać bajki o wigilijnej gwiazdce, która nie akceptowała siebie i chciała być zupełnie kimś innym. Historia gwiazdki uświadomiła wszystkim, że tylko będąc sobą można być szczęśliwym, a to co wydaje się nam szczytem marzeń często jest tylko złudzeniem, które wbrew pozorom szczęścia nie daje. Program artystyczny wprowadził wszystkich w gwiazdkowy nastrój i pozwolił choć na chwilę zapomnieć o troskach dnia codziennego i poczuć magię świąt.



    Kolejnym punktem wizyty było wspólne dekorowanie ozdób bożonarodzeniowych, podczas którego mali pacjenci malowali figurki wykonane z masy gipsowej. Pod okiem naszej młodzieży oraz rodziców powstały prawdziwe cudeńka- aniołki, mikołaje, bałwanki, renifery czy gwiazdki, które od razu zawisły na choince w szpitalnej świetlicy. Jednak najważniejszym efektem była radość dzieci ze wspólnego tworzenia i możliwość oderwania się od prozy szpitalnego życia. Całość wizyty została zwieńczona występem uczniów ze szkolnego zespołu muzycznego. Wspólne kolędowanie przysporzyło wielu niezapomnianych chwil i wzruszeń, obudziło radość w sercu i pozwoliło na zadumę i refleksję nad tym, co w życiu ważne i cenne. Pacjenci bardzo entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzali uczniów brawami i przyłączali się do wspólnego kolędowania, a także próbowali własnych sił w graniu na instrumentach. Pod koniec występu nasi uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami, a jednocześnie dali od siebie pracownikom oddziału skromny upominek w postaci świątecznego stroika, choinki oraz wielkiego, pluszowego misia. Podejmowanie tego typu działań sprzyja kształtowaniu postaw młodzieży, uczy tolerancji, wrażliwości oraz serdeczności. Wszystkim nam miło było patrzeć na uśmiechy, które zagościły na twarzach pacjentów. Zaskakującym jest, jak łatwo można uszczęśliwić dzieci.



    Podsumowując, pobyt w szpitalu był dla  wszystkich niezwykłą lekcją wrażliwości na drugiego człowieka, którą na pewno jeszcze nie raz powtórzymy… 

    Paulina Kurzępa




    Śladami gwiazdy betlejemskiej- wyjazd dzieci z oddziału przedszkolnego do kina na film pt. „Pierwsza gwiazdka”


    Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, już od początku grudnia da się zauważyć pierwsze oznaki nadchodzących świąt. W naszej szkole podejmowanych jest szereg inicjatyw i przedsięwzięć, by budować atmosferę świąteczną i tym samym przybliżać tradycje i zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze sposobów zapoznania dzieci z świątecznymi zwyczajami i genezą Świat Bożego Narodzenia jest udział w projekcji filmu w kinie. Dzieci miały możliwość poznać okoliczności, tych jakże odległych nam wydarzeń a jednocześnie odwiedzić jedno z wielu dostępnych współcześnie miejsc propagowania kultury.

    Dzięki mobilizacji pierwszego grudnia 2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latki wraz z wychowawczynią wybrały się do TDK na projekcję filmu pt. „Pierwsza gwiazdka”. Tematyka filmu nawiązuje bezpośrednio do czasu, kiedy na świat ma przyjść Jezus i szeregu wydarzeń poprzedzających ten moment, jednak to co różniło i zachwyciło widzów filmu był sposób przekazu, pełen humorystycznych wątków i śmiesznych sytuacji w jakich znajdował się główny bohater, przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektu religijnego, przekazując ważne wartości w życiu człowieka.

    „To film o przyjaźni skierowany do najmłodszych z zabarwieniem chrześcijańskim, mającym na celu przytoczeniu dzieciom historii gwiazdy betlejemskiej i tego, co wydarzyło się w dniu nazywanym obecnie Bożym Narodzeniem. Mały, odważny osiołek o imieniu Bo tęskni za życiem z dala od codziennej pracy w wiejskim młynie. Pewnego dnia zbiera się na odwagę i ucieka na wolność, by spełnić swe marzenia. Po drodze spotyka uroczą owieczkę Ruth, która przypadkowo odłączyła się od swej trzody, oraz gołębia o wielkich aspiracjach. Wszyscy oni wspólnie z zabawnymi wielbłądami oraz kilkoma nieco ekscentrycznymi zwierzętami podążają za gwiazdą. Wkrótce staną się niespodziewanymi bohaterami najwspanialszej historii wszech czasów – opowieści o pierwszych świętach Bożego Narodzenia.”

    Dzieci z zaciekawieniem oglądały film, a uśmiechy i pozytywne opinie po zakończeniu, pozwalają sądzić, że produkcja im się podobała. Jednocześnie taki wyjazd miał również na celu między innymi kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych jakim jest kino, restauracja oraz w środkach transportu, integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej a także poznanie nowych miejsc z zakresu kultury w regionie.

    Po udanym seansie uczestnicy udali się do restauracji McDonald’s, by nieco się posilić i oddać zabawie, po czym pełni wrażeń wrócili do szkoły. A pozytywna nota wystawiona przez uczestników zachęca, by takich wyjazdów było więcej.

    Ewa Bilska




    Z ŻYCIA DAWNEJ WSI- MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD SCENEK OBYCZAJOWYCH


    Obrzędy i zwyczaje wywodzące się z tradycyjnej kultury ludowej są niezwykle ciekawe, przy tym odzwierciedlają naszą historię i obyczajowości. Jednak czas działa na niekorzyść ich podtrzymywania i pielęgnowania, odchodzą one wraz z upływem czasu, wraz z naturalnym przemijaniem ludzi i niemożnością przekazania tradycji młodszym pokoleniom. Coraz mniej mamy rodzin wielopokoleniowych, rodzin, które w sposób tradycyjny i z całym przekonaniem oraz pieczołowitością, obchodzą święta czy uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi i społeczności lokalnej.



    W życie współczesnego człowieka coraz więcej wkrada się nowoczesnych form spędzania czasu i obchodzenia świąt. Obecne czasy z charakterystycznymi dla nich: komercjalizacją i pośpiechem nie sprzyjają kultywowaniu dawnych, przepięknych i bogatych tradycji. Przeciwwagą dla obumierających obyczajów są różnego rodzaju inicjatywy podejmowane przez instytucje, ośrodki animacji kultury, czy stowarzyszenia zmierzające do uchronienia ich przed zapomnieniem. Coraz częściej spotyka się różnorodne imprezy, przeglądy zespołów, konkursy oraz wiele innych pomysłów służących ożywianiu i kultywowaniu dawnych zwyczajów. Jednym z nich jest inicjatywa Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach.



    W dniu 29 listopada br. w Centrum Kultury w Wilczycach odbył się międzyszkolny przegląd zatytułowany ,,Scenki obyczajowe z życia dawnej wsi.” Udział w nim wzięli wychowankowie naszej szkoły- starsza grupa uczniów koła teatralnego: Paulina Barańska, Kinga Wójtowicz, Martyna Ozdoba, Katarzyna Chodurska, Arkadiusz Gradzik, Berenika Bajak, Gabriela Kwietniewska. W przeglądzie uczestniczyli też uczniowie ze szkół: w Łukawie, Radoszkach i Wilczycach. Przedsięwzięcie polegało na inscenizowaniu obrzędów, obyczajów oraz prac gospodarskich zgodnie z miejscową tradycją, natomiast jego celem była popularyzacja i podtrzymywanie zanikających tradycji oraz rozwój tożsamości regionalnej.



    W sali budynku uczniowie wraz z opiekunami zaaranżowali wnętrza wiejskiej chaty. Dostrzec w nich można było dawne gospodarskie sprzęty: stół, stare, drewniane taborety i ławy, donice, talerze, miski blaszane, kamieniak, gliniane kubki i wazony, dzieże oraz piec. W rogu stały snopki siana, suszone kwiaty, palmy, a na ścianach wisiały obrazy. Dzięki pomysłowości uczestników wszyscy mogli podziwiać różne scenki: wypieku chleba, zamążpójścia czy znanej wszystkim filmowej kłótni Kargula z Pawlakiem. Każda z wymienionych szkół starała się z dużym zaangażowaniem oddać klimat dawnych czasów. W związku z tym skrupulatnie przygotowano i wykorzystywano ludowe stroje oraz rekwizyty. Występy były wzbogacone o teksty w gwarowym brzmieniu oraz tradycyjny śpiew. Publiczność, zaproszeni goście i rodzice byli zachwyceni odtwarzanymi scenami w wykonaniu uczniów-aktorów, którzy świetnie posługiwali się gwarą wprowadzając wszystkich w atmosferę minionych czasów. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami.



    Całość przeglądu została zwieńczona występem szkolnego zespołu muzycznego z Daromina w składzie: Roksana Zimoląg, Miłosz Stępień, Patryk Borowski, Rafał Dolecki. Uczniowie pod przewodnictwem p. Przemysława Klimczaka wykonali ludowe i regionalne piosenki oraz przyśpiewki, przy których wszyscy uczestnicy spotkania wspaniale się bawili.

    Paulina Kurzępa




    „WITAJCIE W NASZEJ BAJCE” – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W NASZEJ SZKOLE


    Dnia 5 listopada każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat- rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Cieszą się one wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych.



    Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. Święto wszystkich bajkowych postaci to dobry pretekst, aby przypomnieć sobie część z nich. Jedne znane i lubiane, z kolei inne trochę zapomniane i odstawione w niepamięć. Jedno jest jednak pewne- bajkowe postacie towarzyszyły wszystkim.



    W naszej szkole obchodziliśmy to sympatyczne święto 20 listopada br. W tym dniu na szkolnych korytarzach zaroiło się od bajkowych bohaterów z baśni, filmów czy kreskówek. Pojawiły się Kopciuszki, Wilki, Czerwone Kapturki, Macochy, Skrzaty oraz wiele, wiele innych baśniowych postaci. Ta uroczystość była dobrą okazją do tego, by poopowiadać o swoich bajkowych bohaterach, a opowiadały głównie młodsze dzieci z niewielką pomocą swoich wychowawców- p. A. Pawłowskiej, p. E. Bilskiej, p. T. Madej, p. D. Leji oraz podopieczni koła teatralnego z opiekunem- p. N. Woźniak.



    Starsi uczniowie, dzięki zaangażowaniu swoich młodszych kolegów, mieli okazję przypomnieć sobie treści i przesłania znanych im bajek- „Kopciuszka” czy „Czerwonego Kapturka”, ale także wysłuchali i obejrzeli współczesną, nieco zmienioną wersję bajki o Czerwonym Kapturku pt. „ O biednym wilku i przebiegłym Zielonym Kapturku”. Doskonała atmosfera, ogrom włożonej pracy, piękne stroje przygotowane przez dzieci i ich rodziców, to wszystko spowodowało niezapomniane chwile w świecie postaci z bajek.



    Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w nich odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję, pamięć oraz bogacą słownictwo. Warto wybierać zatem bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starsze zachęcać do samodzielnego czytania.



    Zapraszamy do miejsca, w którym mieszkają wszystkie bajkowe postacie - do BIBLIOTEKI ! To właśnie tutaj na półkach każdy odnajdzie wróżki, księżniczki, krasnale i wiele innych bajkowych postaci.

    Paulina Kurzępa




    Jesteśmy Polakami


    Kolejną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości uczniowie naszej szkoły uczcili montażem słowno-muzycznym.



    W historii Polski, tak się składa,
    był kiedyś ponad wiek niewoli.
    Jedenastego listopada
    nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

    I wtedy myśl powstała taka,
    by przez szacunek dla przeszłości
    ten dzień na zawsze dla Polaka
    pozostał Dniem Niepodległości.


    Marcin Brykczyński "11 listopada"



    Jest to najważniejsze święto w historii Polski. Niestety bardzo wielu młodym Polakom kojarzy się jedynie z dniem wolnym od zajęć. Musimy pamiętać z czym wiąże się ta data i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom.





    Był taki czas w historii naszego państwa, gdy na ponad sto lat utraciło niepodległość. Trzy państwa zaborcze: Rosja, Austria i Prusy podzieliły między siebie polską ziemię i wymazali z map Europy naszą Ojczyznę. Próbowano narzucić Polakom kulturę i język mocarstw zaborczych, nie można było używać żadnych polskich symboli narodowych. Za mówienie po polsku w szkole dzieci były surowo karane, a dorośli trafiali do więzienia. Naród nasz jednak nie poddawał się. Polska- wykreślona z map Europy- istniała w sercach Polaków. Każde następne pokolenie walczyło w obronie tych wartości, wybuchały kolejne powstania, które niestety kończyły się niepowodzeniami. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień.





    Wybuch I wojny światowej w 1914 roku obudził w patriotach nadzieję na odzyskanie niepodległości. Stanęły przeciwko sobie dwa obozy, które do walki próbowały zaangażować także Polaków. Najsilniejszą grupą niepodległościową, związaną z Austro-Węgrami, stanowił obóz Józefa Piłsudskiego. Stworzył on Kompanię Kadrową, z którą wkroczył do zaboru rosyjskiego. Niestety, jego nadzieje na wywołanie powstania, nie spełniły się. Rosja składała mgliste obietnice stworzenia Królestwa Polskiego. Skłaniał się ku temu Roman Dmowski, który stał na czele Narodowej Demokracji.

    Nadszedł rok 1916, wtedy też próbowano bardziej zaangażować Polaków w sprawy wojenne. Działania zbrojne miały charakter walki pozycyjnej, był impas, który należałoby przełamać. Tu potrzebni byli Polacy. Dlatego też, cesarz Austrii i władca Prus 5 listopada wydali odezwę, w której zawarli pomysł utworzenia Królestwa Polskiego, mającego działać w oparciu o współpracę z dwoma mocarstwami.





    Polacy sceptycznie odnieśli się do tego pomysłu, sprawa polska znalazła się na arenie międzynarodowej. Mimo wielu zabiegów dyplomatycznych wszystkie działania związane z odzyskaniem niepodległości utknęły w martwym punkcie. Doszło to tzw. kryzysu przysięgowego, po którym J. Piłsudski został uwięziony w twierdzy w Magdeburgu.

    W styczniu 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, które już były zaangażowane w walki na frontach I wojny światowej, wygłosił orędzie do Kongresu- 14 punktów, z których dla Polaków najważniejszy był 13. Zapowiadał w nim konieczność stworzenia niepodległego państwa polskiego z ziem zamieszkanych przez Polaków.

    5 października 1918 roku kanclerz Rzeszy Maksymilian Badeński przyjął warunki zawarte w orędziu jako podstawę rokowań, które miały zakończyć wojnę.

    Sen Polaków o niepodległości zaczął powoli się spełniać. Datą, która ostatecznie została przyjęta za symboliczny dzień odzyskania niepodległości jest 11 listopada 1918 roku, wtedy to Józef Piłsudski, uwolniony z twierdzy w Magdeburgu, przejął z rąk Rady Regencyjnej dowództwo nad powstającym wojskiem i misję stworzenia rządu.

    Po 123 latach niewoli Polska znów była niepodległa.

    Pamiętamy i jesteśmy wdzięczni za krew przelaną w obronie kraju, za bohaterstwo i za to, że możemy być patriotami w czasie pokoju.



     

    Justyna Czarnecka




    POEZJA NIE MUSI BYĆ NUDNA… czyli słów kilka o szkolnym przedstawieniu „Poeci dzieciom”


    " Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most,
    po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej, a potem - do dzieł pisarzy współczesnych"



                                                                                                                                             

    /Jan Brzechwa/



    Nie ulega wątpliwości, że większość książek, przeznaczonych dla dzieci najmłodszych, pisana jest wierszem. Niektóre z tych utworów mają charakter liryczny, tak więc poezja w życiu człowieka jest  obecna od wczesnego dzieciństwa. Odgrywa szczególną rolę i jest pierwszym źródłem informacji, które uczy dziecka świata i praw nim rządzących. Kształtuje świat wartości, jego wrażliwość i uczucia. Budzi w mim zachwyt, zdziwienie, radość, smutek oraz wywołuje pierwsze refleksje. Dzieci lubią wiersze, ich atrakcyjną formę, czyli: zwrotkowy układ, rym, rytm i melodyjność – to powoduje zachwyt dziecka, skupienie uwagi, zainteresowanie.







    Jednym z wielu sposobów „obcowania” z poezją są inscenizacje utworów z klasyki poezji dziecięcej. Ma to bardzo duże wartości wychowawcze, m. in. :pozwala na głębokie przeżycie i zapamiętanie treści wiersza dzięki powiązaniu z ekspresją twórczą – słowną , ruchową, czasem muzyczną. Rozwija pamięć logiczną i wyobraźnię twórczą oraz wzbogaca czynny słownik dziecka poprzez powtarzanie słów i zwrotów z wiersza. Dzięki zabawom dramowym dzieci nabierają pewności siebie, śmiałości, wiary we własne możliwości oraz umiejętności współdziałania społecznego, podporządkowania się ustalonym przez zespół lub narzuconym przez treść utworu sposobom działania. Takie doświadczenia przygotowują ucznia do odbioru literatury w ogóle, a także innych form sztuki, tworząc podstawy do kształtowania umiejętności czerpania z jej zasobów.





    Pragnąc wykorzystać wartości płynące z obcowania z dziecięcą poezją w naszej szkole zostało zorganizowane przedstawienie, którego tematyka związana była oczywiście z poezją. W dniu 20 października koło teatralne pod opieką p. N. Woźniak zaprezentowało inscenizację pt. „Poeci dzieciom”. Dodatkowo do spektaklu zostały zaproszone dzieci z przedszkola i „zerówek”. Celem przedstawienia było zainteresowanie najmłodszych poezją J. Brzechwy i J. Tuwima, kształtowanie zamiłowań czytelniczych, poznanie twórczości polskich poetów, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zachęcanie do występów na scenie. Utwory Brzechwy i Tuwima to jedne z najpiękniejszych polskich wierszy dla dzieci, które niezmiennie od  lat uczą i bawią, rozwijając wyobraźnię kolejnych pokoleń młodych czytelników. Uczniowie ze szkolnego koła teatralnego recytowali wybrane wiersze tych pisarzy, wspomagając się przy tym rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu i odpowiednim strojem. Aktorzy przedstawiali treść, takich utworów jak: „Samochwała”, „Kłamczucha”, „Na straganie”. Poziom, jaki reprezentowali był bardzo wysoki, o czym świadczyły gromkie brawa wśród publiczności.






    Dziękujemy uczniom za ciekawe interpretacje wierszy polskich autorów, za wytrwałość w opanowaniu pamięciowym wierszy i odwagę, jaką wykazali występując przed bardzo liczną widownią.



    Paulina Kurzępa




    W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu


    Uczniowie trzeciej klasy odbyli wycieczkę do Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu. Wyprawa ta miała miejsce 8 listopada bieżącego roku, a jej celem było zapoznanie się z malarstwem XV - XVI wieku.





    Siostry, które oprowadzały nas po muzeum, w bardzo ciekawy sposób opowiadały o eksponatach z różnych epok i ich historii. Podczas zwiedzania, w bardzo przystępny sposób, przybliżona została dzieciom sztuka interpretacji dzieł malarskich, rozumienia przekazu, który ze sobą niosą obrazy.





    W czasie lekcji muzealnej uczniowie dowiedzieli się wiele o różnych technikach malarskich, rodzajach farb i sposobach nakładania ich na płótno, drewno lub blachę.,/p>



    Następnym etapem wizyty w muzeum były próby malarskie dzieci, które z wielkim zaangażowaniem tworzyły swoje dzieła. Wiedza zdobyta w trakcie zwiedzania nie poszła na marne. Obrazy były bardzo interesujące.





    Na zakończenie zwiedzający nabyli pamiątki związane z historią Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

    N. Woźniak




    Jesień dary w koszu niesie

    SŁÓW KILKA O DARACH JESIENI I O TYM JAK JE WYKORZYSTAĆ


    Pomimo, że za oknami zrobiło się szaro i ponuro w naszej szkole nadal jest kolorowo. Oprócz licznych zimnych i deszczowych dni, jakie przynosi nam jesień daje ona również wiele darów wyczekiwanych przez cały rok. Jesiennych sceptyków trudno przekonać o tym, że nielubiana przez nich pora roku jest naprawdę wyjątkowa. A przecież koniec lata nie oznacza wcale, że natura poskąpi nam pięknych krajobrazów i sezonowych darów. Przeciwnie, zwłaszcza tych ostatnich ofiaruje nam całe mnóstwo. Możemy nimi nacieszyć zmysły – wzroku, węchu i smaku. Jesień dostarcza nam ogromnej ilości skarbów , które można w ciekawy sposób wykorzystać m.in. do pracy z dziećmi.





    W dniach 23 października oraz 2 i 3 listopada p. Izabela Bajak zorganizowała w naszej szkole warsztaty florystyczne z wykorzystaniem darów jesieni. Tego typu działania są uzupełnieniem zajęć lekcyjnych, dostarczają uczniom nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także pomagają zdobyć praktyczne umiejętności tworzenia prac z wykorzystaniem różnych, często nieznanych form i technik plastycznych. Ich celem jest wzbogacenie wiedzy na temat jesiennej przyrody, integracja dzieci przez sztukę, rozwijanie kreatywności przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych.





    Pierwsze zajęcia odbyły się w grupie pięciolatków, gdzie do współpracy zostali również zaproszeni ich rodzice. Pani A. Pawłowska wraz ze swoimi wychowankami przygotowała niespodziankę dla rodziców w postaci wspólnego występu. W tak radosnej atmosferze wszyscy przystąpili do działania. Dzieci ozdabiały kredkami i flamastrami przygotowany wcześniej koszyczek z papierowej wikliny, a mamy zajęły się wykonywaniem róż z kolorowych, jesiennych liści. Po krótkim instruktażu i pod czujnym okiem p. Izy powstały piękne kwiaty, które były bazą stroików. Dzieci układały je w kompozycje, których uzupełnieniem były suszone kwiaty, mech, zioła i zielone gałązki z iglastych drzew. Jesień to także pora dojrzałych jabłek, dlatego mama Zuzi Smolarskiej p. Beata przygotowała dla wszystkich pyszny poczęstunek w postaci szarlotki. Jej degustacja zakończyła spotkanie.





    W kolejnych zajęciach uczestniczyły klasy: IV oraz II gimnazjum, których to uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, a fachowa pomoc była potrzebna w niewielkiej ilości. Okazało się, że nasza młodzież ma wspaniałe zdolności manualne, dzięki którym powstały jesienne kompozycje z wykorzystaniem naturalnych darów jesieni.





    Dekoracje wykonane przez uczniów posiadały niezwykły urok i cieszyły oko nie tylko autorów prac, ale również wszystkich, którzy mogli je podziwiać.






    Spotkanie z rodzicami
    08.11.2017 godz. 15 00




    A MOŻE ZOSTANĘ BANKIEREM? WYCIECZKA DO BANKU KLASY III


    W dniu 6 października br. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Natalią Woźniak wybrali się na wycieczkę do banku PKO BP w Sandomierzu przy ul. A. Mickiewicza, gdzie pracownicy banku zapoznali ich z działalnością tej instytucji. Celem wyjazdu była popularyzacja idei oszczędzania i przedsiębiorczości wśród uczniów.



    Naszych wychowanków już w drzwiach miło i serdecznie przywitała pani naczelnik. Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w PKO, toteż zainteresowanie nowym obiektem było duże. Dzieci mogły obejrzeć pracę banku od tzw. "podszewki”. Pani naczelnik oprowadziła wszystkich po budynku i opowiedziała o pracy w nim. Wraz z nią uczniowie zwiedzili liczne pomieszczenia, poznali podstawowe zasady funkcjonowania tej instytucji, charakter pracy bankowców, doradców finansowych i kierowników oddziałów oraz dowiedzieli się jak działa bankomat. Pracownicy chętnie opowiadali o swoich zajęciach i odpowiadali na pytania, dzięki czemu dzieci dowiedziały się na czym polega praca w banku, w jaki sposób przelicza  się banknoty i za pomocą jakiego  urządzenia można sprawdzić, czy dany banknot nie jest fałszywy. Ponadto w trakcie tej niecodziennej lekcji nasi wychowankowie dowiedzieli się także, jakie są formy płatności, podkreślono znaczenie konta bankowego i karty bankomatowej we współczesnym świecie.   Na koniec spotkania przeprowadzili ciekawą rozmowę na temat celu oszczędzania, oraz zabezpieczania pieniędzy. Na zakończenie wszyscy otrzymali ulotki.



    Dla wszystkich uczniów było to budujące i bardzo pouczające doświadczenie. Lekcja w banku to świetna okazja, aby móc zobaczyć jego działanie i funkcjonowanie w praktyce oraz zrozumieć, że warto oszczędzać i racjonalnie dysponować pieniędzmi.



    Serdecznie dziękujemy pracownikom banku PKO BP za poświęcony czas oraz za pasję, z jaką przekazali swoją wiedzę.

    Paulina Kurzępa




    Dzieci z Daromina podążały „Sandomierskim szlakiem jabłkowym”


    „Cudze chwalicie swego nie znacie”, ten znany cytat Stanisława Jachowicza bardzo dobrze oddaje cel i kierunek naszej kolejnej wyprawy, a jednocześnie podkreśla walory turystyczne naszego regionu i zachęca do zwiedzania i zapoznawania się z licznymi atrakcjami, bez potrzeby wyjeżdżania w dalekie trasy.



    Tym razem dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy 2 wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili kilka, z wielu punktów trasy Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego. Dzięki wspaniałej pogodzie 16 października 2017r., mogliśmy gościć w tłoczni soków w Polanowie u Państwa Osowskich. Właściciele tłoczni oprowadzili nas po swoim przedsiębiorstwie, opowiadając i pokazując poszczególne etapy wyciskania soków, ze świeżych i lokalnych owoców i warzyw. Uczestnicy na własne oczy zobaczyli cały proces powstania soku, począwszy od dostarczenia owoców, poprzez płukanie, wyciskanie, klarowanie na zapakowaniu w hermetyczne worki kończąc. Zwieńczeniem tego spotkania była degustacja wielu rodzajów soków wyprodukowanych kilka godzin wcześniej na terenie zakładu. Dzieci bardzo chętnie degustowały proponowane smaki i wszystkie zgodnie przyznały, że soki są pyszne a przede wszystkim bardzo zdrowe.



    Następnym punktem naszego wyjazdu były odwiedziny prawie 100- letniego młyna w Trzykosach, który został bardzo dobrze zachowany a ponadto służy lokalnej społeczności do wielu przedsięwzięć. Młyn niegdyś funkcjonował i przynosił właścicielom zyski, jednak w dobie maszyn i komputeryzacji niestety takie miejsca przechodzą do lamusa. Na szczęście potomkowie potrafią pielęgnować historie i tradycje rodzinne, wykorzystując je kulturowo i promując lokalną tradycję. Dzięki gościnności właścicielki Pani Aliny Krawczyk, mogliśmy obejrzeć narzędzia i niezbędny sprzęt, który niegdyś służył do produkcji mąki. Młyn w Trzykosach to miejsce, gdzie zatrzymał się czas i gdzie można dowiedzieć się, jak ze złotych ziaren zboża powstawała biała mąka, z której wypiekano pachnący, domowy chleb. Dziś we młynie odbywają się spotkania, warsztaty bibułkarskie, szkolenia. Jest to również miejsce wystawiennicze, ukazujące bogactwo wyrobów rękodzielniczych lokalnych twórców.



    Po obejrzeniu wystawy i wyposażenia wnętrza, uczestnicy wzięli udział w zajęciach warsztatowych. Właścicielka młyna a jednocześnie lokalna artystka poprowadziła zajęcia, w trakcie których wykonaliśmy jesienne kwiaty z bibuły, wszyscy uczestnicy zabrali się do pracy i mimo dość trudnych i skomplikowanych etapów powstawania kwiatów, poradzili sobie doskonale, czego efektem były piękne i kolorowe astry, które dzieci zabrały ze sobą do domu. W miłej i słonecznej atmosferze czas naszej wyprawy błogo upływał i niestety powoli się kończył. Wróciliśmy z wyprawy w dobrych humorach i bogatsi o nową wiedzę i umiejętności, które na pewno nam się przydadzą.

    Ewa Bilska




    WIZYTA W MUZEUM OKRĘGOWYM W SANDOMIERZU Z MATEMATYKĄ I STARODRUKAMI W ROLI GŁÓWNEJ


    17 października bieżącego roku uczniowie klasy VII oraz II gimnazjum wybrali się wraz z opiekunami do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie wystawy czasowej udostępnionej przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego „Wszystko jest liczbą”. Celem projektu jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że towarzyszy nam ona we wszystkich aspektach naszego życia. Z kolei drugim punktem była lekcja muzealna „Starodruki- stare e- booki”.



    Interaktywna wystawa „Wszystko jest liczbą” w inspirujący i angażujący zmysły sposób dowodzi obecności matematyki w codziennym życiu oraz wyjaśnia wiele z zasad panujących w otaczającym nas świecie. Pokazuje, że liczby i figury geometryczne można zaobserwować w sztuce, muzyce, geografii czy przyrodzie. Na wystawie znalazło się 35 modeli, które umożliwiły wykonanie uczniom ponad 60 doświadczeń. Nasi podopieczni mieli również okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy, i to nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając fascynujące eksperymenty. Wystawa niewątpliwie pobudziła ich wyobraźnię przestrzenną, gdyż mogli układać wielościany, ponadto wcielili się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznali reguły tworzenia akordów muzycznych. Wystawa odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkole. Pozwoliła uczniom na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a także gier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych.



    Z kolei lekcja muzealna pt.”Starodruki – stare e-booki” dała możliwość uczestniczenia naszym wychowankom w zajęciach poświęconych historii i znaczeniu książki dla kultury i wiedzy człowieka. Uczniowie przyswoili informacje o początkach pisma, zmienności i dziejach materiałów rękopiśmiennych, technice powielania książek. Ponadto wzbogacili swoje słownictwo, gdyż poznali takie terminy jak m.in.: alfabet, pismo, rękopis, druk, rodzaje literackie. Nasza młodzież dzięki tej lekcji miała okazję zagłębić się w problematykę o szerokim zakresie związanym z archeologią, historią, a także literaturą.



    Mamy nadzieję, że uczniowie wiele zyskali odwiedzając i zwiedzają opisane wystawy, że uświadomiły im one, iż matematyka to nie tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki. Odwiedzając wystawę interaktywną mogli się bowiem przekonać, że matematykę mogą łatwo znaleźć wokół siebie, i że znajduje ona zastosowanie w wielu dziedzinach ich codziennej aktywności- wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.





    Paulina Kurzępa




    Z wizytą w Fabryce Bombek Choinkowych w Nowej Dębie


    Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Darominie wraz z nauczycielami i rodzicami odwiedziły Muzeum Bombki oraz Fabrykę Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Wycieczka odbyła się 12 października bieżącego roku i mimo, że do Świat Bożego Narodzenia pozostało jeszcze sporo czasu, przygotowania do nich można rozpocząć trochę wcześniej, a na poznanie tajników produkcji, ozdabiania i inspirowania się nowymi i niepowtarzalnymi wzorami, zawsze jest odpowiednia pora.



    Zwiedzanie rozpoczęto od oglądania ekspozycji choinek w różnych stylach: amerykańskim, staroangielskim, francuskim, norweskim i oczywiście staropolskim. Przewodnik, który oprowadzał uczestników po muzeum chętnie odpowiadał na pytania i prezentował najcenniejsze eksponaty ze zgromadzonych zbiorów ozdób choinkowych.



    Następnie dzieci obejrzały, jak pracownik fabryki wydmuchuje kształt bombki, najpierw okrągły, a następnie bombkę w kształcie serca i świderka. Ogrzewane w odpowiedni sposób ogniem gazowych palników szkło staje się plastyczne, dzięki czemu za pomocą dmuchania lub zasysania powietrza nadaje się mu wybrany kształt. Inna metodą produkcji szklanych bombek jest rozgrzanie do temperatury 800°C szkła, umieszczenie i go w formie odpowiedniego kształtu. Po zastygnięciu, z formy otrzymuje się gotową bombkę w wybranym wzorze. Podczas pokazu produkcji szklanych bombek wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem i chętnie zadawali nurtujące ich pytania. Ta część zwiedzania wzbudziła największe emocje i uczestnicy z niedowierzaniem patrzyli jak przewodnik nagrzewa szklana rurkę, następnie prawie ciekłe szkoło rozciąga i wydmuchuje różne średnice szklanych bombek.



    W kolejnym pomieszczeniu pracownice fabryki srebrzą szklane wydmuszki. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Daje to bombkom wyjątkowy i niepowtarzalny urok  oraz sprawia, że nakładane później lakiery nabierają odpowiedniego blasku. Taki wytwór trafia do kolejnej sali, w której następuje dekorowanie bombek. Na początku dzieci przyglądały się w jaki sposób pracownicy dekorują szklane bombki - były to istne arcydzieła! Następnie uczestnicy własnoręcznie, według własnego pomysłu, mogli ozdobić bombkę choinkową. Wzbudziło to niezwykłą radość, pobudziło wyobraźnie i kreatywność, a już po kilku minutach można było podziwiać pięknie wykonane własnoręcznie bombki choinkowe, które sprawiły wiele satysfakcji i powodów do dumy autorom. Bombki, po wyschnięciu zostały spakowane i trafiły do rąk właścicieli a jednocześnie twórców tych niepowtarzalnych wzorów i pomysłów.



    Na zakończenie wizyty dzieci odwiedziły przyfabryczny sklep, w którym zrobiły niepowtarzalne zakupy. Na pamiątkę wszyscy uczniowie otrzymali piękne bombki ze swoimi imionami. W drodze powrotnej uczestnicy posilili się jeszcze w restauracji i oddali się zabawie. Z wycieczki wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

    Ewa Bilska




    Przedszkolaki na komisariacie


    Z okazji Dnia Chłopaka dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu” wybrały się do Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu aby przyjrzeć się z bliska pracy policjantów.



    Pani policjantka zaprezentowała dzieciom akcesoria związane ze swoim zawodem. Maluchy, siedząc w radiowozie policyjnym, mogły przez chwilę poczuć się, jak prawdziwi funkcjonariusze.



    Następnie, dla sprawdzenia wiadomości o bezpiecznym poruszaniu się , przedszkolaki wraz z panią policjantką ćwiczyły przechodzenie przez jezdnię .



    Pod czujnym okiem mogły zastosować w praktyce wiadomości o pokonywaniu jezdni z sygnalizacją świetlną. Okazało się, że poprawne przechodzenie przez „zebrę” nie sprawiało im trudności.



    Łącząc przyjemne z pożytecznym odwiedziły również jaskinię solną w Hotelu Korona w Sandomierzu. Przebywanie w takiej jaskini w naturalny sposób wzmacnia odporność i podnosi koncentrację, poprawia także kondycję organizmu. Powietrze w grocie zawiera pierwiastki takie jak: jod, potas, wapń, sód, magnez, brom, selen, które występują w kilkakrotnie wyższym stężeniu, prawie takim, jak nad morzem.





    Wyjazd był niezwykle owocny i pełen emocji dla uczestników. Wszyscy wrócili pełni zapału do pracy i chęci do poznawania nowych wiadomości .

    Dorota Leja




    W sali zabaw


    W naszej szkole jest czas na naukę i na zabawę. Doskonale wiedzą już o tym pięciolatki z „zerówki”, które po miesiącu wytężonej pracy w trakcie zajęć udały się do sandomierskiej sali zabaw. Radości było co niemiara, gdyż na dzieci czekało wiele atrakcji. Wszyscy chętnie korzystali z dostępnych zabawek. Niestraszne im były labirynty i kręte zjeżdżalnie.



    Kiedy chłopcy buszowali w basenie z kolorowymi piłeczkami, dziewczynki doskonale odnalazły się w kąciku z domowym sprzętem i lalkami. Po takich wrażeniach i wysiłku fizycznym brzuszki dzieci zaczęły domagać się jedzenia. Zwieńczeniem wycieczki był posiłek w restauracji, gdzie wszyscy z olbrzymim apetytem pałaszowali pizzę. Każdy znalazł swój ulubiony smak.



    Z pełnymi brzuszkami i głową wypełnioną wrażeniami dzieci wróciły do szkoły. Teraz z wielką niecierpliwością oczekują kolejnych wyjazdów.

    Justyna Czarnecka




    Jak wesele, to wesele! Międzyszkolne czytanie „Wesela” S. Wyspiańskiego w Bibliotece Publicznej w Wilczycach.





    Stanisław Wyspiański to człowiek wszechstronny: poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Z kolei dramat Wesele jest najsłynniejszym jego utworem. Powstało ono na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

    W bieżącym roku w całym kraju trwa szósta edycja Narodowego Czytania. 29 września fragmenty Wesela czytali również nasi gimnazjaliści oraz uczniowie ze szkół w Wilczycach oraz Radoszkach. Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Lidię Rutkowską- kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilczycach, która wraz z wójtem p. Robertem Paluchem na wstępie serdecznie powitali przybyłych gości.





    Przez niemalże dwie godziny w Bibliotece Publicznej rozbrzmiewały fragmenty młodopolskiego dramatu, a naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. II gim.: Patryk Borowski czytający kwestie pana młodego, Arkadiusz Ożóg- poety, Berenika Bajak- panny młodej i Zosi, Gabriela Kwiatkowska- Maryny oraz z kl. III gim.: Karolina Chodurska- czytająca kwestie Haneczki i Miłosz Stępień- odgrywający rolę księdza. Nasi gimnazjaliści zdecydowali się pokazać cztery fragmenty "Wesela", które zagrali w kostiumach, z efektownymi kreacjami Młodej Pary oraz druhen. Publiczność zobaczyła interpretację fragmentu dialogu między Maryną a Poetą, Księdza udzielającego nauk Panu i Pannie Młodej, umizgi Pana Młodego do Pani Młodej oraz dialog pomiędzy Maryną, a Zosią o różnych obliczach i oczekiwaniach wobec miłości. Czytanie odbyło się w scenerii nawiązującej do bronowickiej chaty, były suto zastawiony biesiadny stół weselny z ciastami i owocami, uczniowie ubrani w tradycyjne stroje folklorystyczne oraz ludowa muzyka. W finale spotkania usłyszeliśmy interpretację dramatu w wykonaniu osób z Klubu Seniora- najbardziej zapadły w pamięć następujące kwestie: "Cóż tam, panie, w polityce?", "Jak się żenić, to się żenić!", "Miałeś chamie złoty róg, miałeś czapkę z piór", "Polska to jest wielka rzecz”. Po przeczytaniu narodowej lektury wszyscy zaproszeni częstowali się przygotowanym przez bibliotekę biesiadnym posiłkiem.



    Warto wspomnieć, że Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.





     


    SPOTKANIE ORGANIZACYJNE Z RODZICAMI

    12.09.2017 GODZ. 1500


    Rozpoczęcie roku szkolnego
    2017/ 2018
    04.09.2017 o godz. 900




© Szkoła Podstawowa w Darominie