OFERTA PRACY


Stanowisko: pracownik gospodarczy
Miejsce pracy: Szkoła Podstawowa w Darominie
Wymiar: ½ etatu
Wynagrodzenie: 1150 zł brutto
Zatrudnienie od 2 września 2019 r.
Kontakt: Edyta Rędziak, tel. 505 094 265


Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/ 2020
02.09.2019 o godz. 900




OFERTA PRACY



Stanowisko: opiekun dzieci w busie szkolnym
Miejsce pracy: Szkoła Podstawowa w Darominie
Wymiar czasu pracy: ½ etatu
Wynagrodzenie: 1150 zł
Czas rozpoczęcia pracy: 3 września 2019 r.
Kontakt: Edyta Rędziak; tel. 505 094 265, spdaromin1@op.pl



Bezpieczeństwo w szkole, w domu i na wakacjach


W dniu 05.06.2019 r. uczennice klasy VIII Agnieszka Rędziak, Aleksandra Zimoląg i Amelia Książka w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa przygotowały warsztaty dla kl. IV szkoły podstawowej. Zajęcia poświęcone były bezpieczeństwu w szkole, w domu oraz w trakcie zbliżających się wakacji.

Na wstępie przedstawiły prezentację dotyczącą różnych zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji, które czyhać mogą na uczniów w szkołach, w domu i w codziennych sytuacjach. Następnie wskazały właściwe zachowania i sposoby pomocy w niebezpiecznych sytuacjach.

W dalszej części spotkania uczniowie mieli odegrać scenki udzielania pierwszej pomocy w przypadku złamania, skaleczenia, krwotoku itp. W ostatniej części zajęć uczniowie musieli w odpowiedni sposób zareagować na niebezpieczne sytuacje w szkole, w domu, na boisku, na biwaku w lesie, nad wodą, wykorzystano do tego metodę dramy.

Uczniowie uczestniczyli bardzo aktywnie w zajęciach, a nabytą wiedzę i umiejętności będą w przyszłości potrafili wykorzystać. Działania profilaktyczne prowadzone wśród młodzieży, są bardzo istotnym elementem edukacji i wychowania. Dzięki takim przedsięwzięciom, mamy nadzieję, że większy się bezpieczeństwo i rozsądek u młodych ludzi.

Monika Jaśkiewicz- Wielgus, Ewa Bilska




Podróż w czasie do czasów prehistorycznych- wycieczka do Bałtowa


Duża część dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym interesuje się stworzeniami, które znają z książek czy opowieści, ponieważ nie można ich spotkać dziś. Mowa oczywiście o dinozaurach i zwierzętach prehistorycznych, które żyły wiele milionów lat temu i wyginęły. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniem dzieci, a także chcąc przybliżyć tematykę laikom, postanowiliśmy udać się do największego w regionie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.



Wycieczka odbyła się 21 maja 2019r. i wzięły w niej udział dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz dzieci z kl. I i III wraz z wychowawcami.
Po przyjeździe na miejsce czekało na nas moc atrakcji i mimo, nie do końca sprzyjającej pogodzie, udało nam się zobaczyć i skorzystać z wszystkich punktów programu, które były zaplanowane dla uczestników tego dnia.



Na początek przemierzyliśmy kilometrową ścieżkę podziwiając modele dinozaurów i słuchając ciekawych opowieści przewodnika, który prowadził nas przez kolejne okresy genealogiczne, mogliśmy w ten sposób zaobserwować kolejne etapy rozwoju życia na naszej planecie. Dinozaury robiły naprawdę wielkie wrażenie, gdyż ich wygląd i cechy charakterystyczne oddawały rzeczywiste rozmiary prehistorycznych stworzeń.



Następnym punktem był udział w warsztatach plastycznych- paleontologicznych, na których wszyscy uczestnicy mieli przed sobą gipsowe figurki dinozaurów czy prehistorycznych muszli i musieli je pomalować używając farb. Kierując się instrukcjami prowadzącej i wykonując wszystkie etapy nanoszenia farb i suszenia figurki, udało się ukończyć zadanie sukcesem, za co uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami artysty, a ponadto swoje autorskie figurki zabrali do domu, jako jedna z pamiątek z wycieczki.







Po warsztatach przyszła pora na chwilę rozrywki, dzieci oddały się zabawie w parku rozrywki, mogły korzystać z euro-bange, karuzel, tyrolki, elektrycznych wagoników, dmuchanych zjeżdżalni i wielu innych urządzeń dostępnych na obiekcie. Dzieci bawiły się w najlepsze, ale czas niestety gonił , bo czekała na nas kolejna atrakcja, dlatego szybko zmieniliśmy lokalizacje i tym razem zwiedziliśmy słowiańska wioskę, w której świat rzeczywisty przeplatał się z baśniowym, w której pełno było, czarów, pająków, czarownic, magii, obrzędów i wierzeń słowiańskich.











Dzieci przeszły korytarzami, na których czekały różne niespodzianki, przedstawione były zwyczaje i obrzędy słowiańskie związane z poszczególnymi porami roku. Po przejściu tajemniczym tunelem zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z czarownicą, która opowiadała o swoich umiejętnościach i sposobie wykonywania różnych magicznych mikstur. Po ciekawej i trochę strasznej wizycie w Sabatówce udaliśmy się na posiłek, zjedliśmy kiełbaskę, by mieć siłę na dalsze zwiedzanie.
Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie Zwierzyńca Małego, idąc alejkami między zagrodami i klatkami podziwialiśmy różnobarwne ptaki, kucyki, osły, małpki, sympatyczne surokatki, sowy, króliki, lemury i wiele innych. Następnie udaliśmy się na przystanek, z którego zabrał nas na wycieczkę do Zwierzyńca Górnego, amerykański schoolbus. Z pokładu autobusu oglądaliśmy różne gatunki zwierząt tych znanych i tych bardziej egzotycznych i niespotykanych. Wśród najciekawszych jakie mieliśmy okazje zobaczyć były różne gatunki owiec, jaki, kóz, jelenie, wielbłądy, strusie, lamy, antylopy, kuce, alpaki, daniele czy żubry. Na zakończenie naszej podróży zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się w drogę powrotną.



Dzieci były zmęczone całodniowym zwiedzaniem ale również zadowolone z atrakcji, które były tego dnia. Po przyjeździe do domu z pewnością miały, o czym opowiadać swoim bliskim.



Ewa Bilska




Kolejny sukces wokalny naszej uczennicy


Dnia 5 kwietnia 2019 roku odbył się XX Sandomierski Festiwal Piosenki Angielskiej skierowany do uczniów szkół średnich, gimnazjów oraz VII i VIII klasy szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego. Organizatorem konkursu było II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu. Uczestnicy konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach: kategoria pierwsza – uczniowie szkół średnich; kategoria druga – uczniowie VII i VIII klasy szkół podstawowych i gimnazjów. Jury konkursu oceniało występy zwracając szczególną uwagę na muzykalność, poprawność językową, poprawność dykcji, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Naszą szkołę na festiwalu reprezentowały uczennice klasy VII: Paulina Barańska oraz Roksana Zimoląg. Paulina zaprezentowała utwór z repertuaru Emilie Sande „Read AllAbout It”, Roksana zaś wystąpiła z piosenką Whitney Houston „I HaveNothing”. Liczba uczestników tegorocznego festiwalu, a także poziom ich występów był bardzo wysoki. Występ uczennicy naszej szkoły, Roksany Zimoląg, zachwycił jury co zaowocowało zajęciem przez nią I miejsca w II kategorii konkursu.

Sylwia Pajdała




Konkurs recytatorski- „Moja ojczyzna”


W roku szkolnym 2018/2019 zostało zorganizowanych szereg konkursów szkolnych i pozaszkolnych rozwijających zainteresowania. Poprzez nie odkrywamy ukryte talenty i doskonalimy umiejętności w różnych sferach rozwoju dzieci i młodzieży. W kwietniu bieżącego roku został ogłoszony konkurs recytatorski pt.: „Moja ojczyzna”.

Konkurs dedykowany był dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów kl. I-VIII i III gim. Celem konkursu było rozwijanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, zaakcentowanie niezwykle istotnego dla polskiej poezji wątku patriotycznego, ukazanie piękna polskiej ziemi, rozwijanie zdolności recytatorskich i krasomówczych, oswojenie się z tremą i występami publicznymi.

Spośród wszystkich chętnych w drodze eliminacji klasowych, zostali wyłonieni uczestnicy, którzy przeszli do kolejnego etapu konkursu.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 maja 2019 r. po apelu z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Do konkursu przystąpiło dziewięcioro dzieci w I kategorii wiekowej z oddziałów przedszkolnych, dwanaścioro uczniów w II kategorii wiekowej z kl. I-IV, oraz pięcioro uczniów w III kategorii wiekowej z kl. V-VIII i III gim.

Uczestnicy zaprezentowali przygotowane przez siebie wiersze z podanego wcześniej repertuaru. Każdy uczestnik indywidualnie wybierał utwór, który później samodzielnie interpretował i zaprezentował przed publicznością. W nawiązaniu do tytułu konkursu, wszystkie wiersze nawiązywały do patriotyzmu i ukazywały piękno naszej ojczyzny. Podczas rozstrzygnięcia uczestnicy wychodzili na środek i prezentowali swoje utwory, a w tym czasie wybrane jury, w skład którego weszli pani Justyna Czarnecka, pani Monika Jaśkiewicz- Wielgus i przedstawicielka uczniów Aleksandra Zimoląg, na bieżąco oceniało i przyznawało punkty za występ. Jury w swojej ocenie brało pod uwagę dobór i rozumienie tekstu, poprawność i ekspresję wypowiedzi,umiejętność prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością, dykcję oraz opanowanie tekstu.Po występie wszystkich uczestników, jury podliczało punkty oraz przyznawało miejsca, w tym czasie dla wszystkich uczniów zostało przygotowany i przeprowadzony Quiz wiedzy o Polsce. Chętni uczniowie losowali pytania, a za prawidłową odpowiedź otrzymywali nagrody. W czasie przerwy mogliśmy posłuchać piosenek patriotycznych i z niecierpliwością oczekiwaliśmy ogłoszenia wyników. Jury po burzliwych obradach, w końcu przekazało wyniki konkursu. Następnie pani dyrektor Edyta Rędziak ogłosiła wyniki, zapraszała laureatów konkursu na środek, wręczając im dyplomy i nagrody. Pozostali uczestnicy konkursu, którym nie udało się zająć żadnego z miejsc na podium, otrzymali również dyplomy i symboliczne upominki z rąk pani dyrektor. Poniżej prezentujemy listę osób, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

I kategoria wiekowa dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6 latki:

  • I miejsce: Lena Zawadzka w wierszu pt.: „ Co to jest Polska?”
    II miejsce: Iga Andura w utworze pt.: „Katechizm polskiego dziecka”
    III miejsce: Oliwia Bednarz w wierszu pt.: „Co to jest Polska?”


  • II kategoria wiekowa uczniowie z kl. I-IV

  • I miejsce: Eliza Atamańczuk w wierszu pt.: „ Ziemia rodzinna”
    II miejsce: Radosław Rędziak w utworze pt.: „Rok 1918”
    III miejsce: Malwina Mierzyńska w wierszu pt.: „Polska”


  • III Kategoria wiekowa uczniowie kl. V-VIII i III gim.

  • I miejsce: Gabriela Kwietniewska w utworze pt.: „Rok 1918”
    III miejsce: Sylwia Rędziak w wierszu pt.: „Polska”
    III miejsce: Berenika Bajak w wierszu pt.: „Rok 1918”


  • Gratulujemy laureatom konkursu, ale również wszystkim uczestnikom, ponieważ poziom przygotowania i zaprezentowania wierszy, był bardzo wysoki. Cieszymy się bardzo, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu.

    Ewa Bilska




    Warsztaty rodzinne w kl. I


    W dniu 23 maja 2019r. w Szkole Podstawowej w Darominie odbyły się kolejne warsztaty w kl. I z rodzicami. Tym razem spotkanie nawiązywało do zbliżających się ważnych w życiu rodziny dni. Podtrzymując tradycje obchodów Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca, wspólnie dzieci ze swoimi mamami wykonały dla siebie upominki.



    Pracy było dużo, dlatego wszyscy zabrali się do wykonywania poszczególnych zadań. Pierwszym etapem wspólnej pracy było wykonanie serca na patyku, ozdobionego ziarnami kawy. Zadanie polegało na przyklejeniu wg własnego pomysłu ziarenek kawy na przygotowanym wcześniej szablonie w kształcie serca. Pierwszaki poradziły sobie doskonale z tym zadaniem. Nieco trudniejszy był następny etap, i tu dużą rolę odegrały mamy, które cierpliwie i skrupulatnie wycinały motywy i elementy z papierów na prezenty, po to, by nakleić je na słoiczki po kawie i stworzyć unikatowy i kolorowy wazon na kwiatki.



    Dość czasochłonne zadanie dzieci ze swoimi mamami wykonały bardzo efektywnie, na zakończenie należało wazon ozdobić i czekać, aż wyschnie. Po wielu zmaganiach i ciężkiej pracy nadeszła pora na chwilę przerwy, podczas której uczestnicy warsztatów poczęstowali się przysmakami przygotowanymi przez mamy uczniów, specjalnie na te zajęcia. To był dobry moment na odpoczynek, nabranie sił do dalszej pracy oraz rozmowy na różne tematy. Po przerwie posileni wróciliśmy do dalszej pracy. Następnym etapem i zarazem kolejnym prezentem dla rodziców było wykonanie breloczków z filcu i gąbki. Dzieci z niewielką pomocą mam, odrysowały szablony, wycięły je, a następnie zaczęły ozdabiać doklejając poszczególne elementy. Kiedy breloczki były już gotowe pozostało jeszcze stworzenie napisu i połączenie ich w całość. Dzieci układały napis: mama i tata, z ozdobnymi serduszkami, nawlekały je na gumkę, a następnie połączyły wszystkie wykonane elementy i dołączyły do łańcuszka z kółkiem, by stworzyć prawdziwy i praktyczny breloczek.



    Następnego dnia dzieci już same wykonały kwiaty do przygotowanych wazonów. Kwiaty zrobione były z jajka styropianowego, jako bazy i piórek, oklejonych wokół jajka, co w efekcie do złudzenia przypomina kwiaty tulipana w wielu barwach i rozmiarach. Te 2 dni dostarczyły wiele pracy, ale efekt pracy powodował, że nikt nie odczuwał zmęczenia, a prezenty już niedługo będą mogły znaleźć się we właściwych rękach, i mamy nadzieję będą cieszyć oraz przywoływać miłe wspomnienia i rodzinną atmosferę podczas warsztatów.

    Ewa Bilska




    Mój wymarzony lizak- udział w konkursie naszych dzieci


    Spośród wielu konkursów, jakie w tym roku szkolnym zostały ogłoszone, i do których przystąpiliśmy jest konkurs pt.: „Mój wymarzony Lizak”. Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Lizaka w Jaśle.
    Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu projektu swojego wymarzonego lizaka. Kryteria podlegające ocenia uwzględniały estetykę i staranność wykonania oraz wkład pracy, inwencję twórczą, pomysłowość i oryginalność, oraz samodzielność. Nasze dzieci stanęły na wysokości zadania i wykonały bardzo ciekawe projekty, które zostały wysłane do organizatorów w kwietniu. Twórczość i kreatywność dzieci została nagrodzona w postaci dyplomów za udział w konkursie wraz z biletem wstępu do Muzeum Lizaka w Jaśle, który uczestnicy będą mogli wykorzystać i zrealizować do 30 września 2019r.
    Wszystkim dzieciom gratulujemy, a poniżej prezentujemy
    listę uczestników konkursu pt.: „Mój wymarzony lizak”:
    • Bednarz Oliwia
    • Bilska Lena
    • Ciannameo Giulia
    • Duda Patrycja
    • Dziuba Fabian
    • Klimczak Mariola
    • Kozłowski Dominik
    • Książka Kacper
    • Lasota Julian
    • Małecki Piotr
    • Parada Weronika
    • Stępień Kamil
    • Wnuk Jan
    • Wnuk Marcelina
    • Zacharska Maja

    Ewa Bilska




    Szanowni Państwo,

    informujemy, że Rodzinne Świętowanie w Szkole Podstawowej w Darominie
    odbędzie się w dniu
    16 czerwca 2019 r.o godz. 14.00,

    serdecznie zapraszamy.




    Wiwat Maj, 3 Maj- apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja


    Jednym z głównych zadań szkoły, jest kształtowanie w uczniach postaw prospołecznych i patriotycznych. Dlatego też zawsze, kiedy przypada rocznica ważnego wydarzenia państwowego, w naszej szkole organizowane są uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Takie działania sprzyjają kształtowaniu się w młodych ludziach patriotyzmu, miłości do swojej ojczyzny, poznawania historii swojego kraju i sposobu czczenia, i obchodzenia ważnych dni dla państwa. Takim dniem jest właśnie Święto Konstytucji 3 Maja, które w tym roku zostało w naszej szkole upamiętnione w dniu 6 maja. Uroczystość przygotowali uczniowie z kl. IV-VIII i III gim. pod opieką pani Justyny Czarneckiej. Młodzież zaprezentowała montaż słowno- muzyczny, który przywołał wydarzenia z przed roku 1791 i sam dzień 3 maja roku 1791. Apel rozpoczął się od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i wspólnego odśpiewania hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie poprzez wiersze i piosenki wprowadzili nas w atmosferę tych ważnych dla naszego kraju, ale również i dla całej Europy i świata wydarzeń historycznych, które rzutowały na dalsze losy Polaków i również nie bez znaczenia są aktualnie. Po części oficjalnej uroczystości z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego pt.: „Moja ojczyzna”.

    Ewa Bilska



    Projekty realizowane w naszej szkole „Trzymaj formę”


    Program „Trzymaj formę” jest realizowany w naszej szkole od 5 lat. To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program ten pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki.



    W ramach programu uczniowie realizowali projekty edukacyjne jak: „Dzień zdrowia w naszej szkole”, czy „Dieta mieszkańców Daromina”. Zagadnienia dotyczące projektu uczniowie realizowali na zajęciach przyrody, biologii, godziny wychowawczej, lekcjach wychowania fizycznego.



    Ponadto uczestnicy programu mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj formę”, którego celem jest pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia, wartości odżywczej żywności, doskonalenie umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów żywnościowych.



    W tym roku szkolnym do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie: Gabriela Kwietniewska, Berenika Bajak, Arkadiusz Ożóg, Aleksandra Zimoląg, Agnieszka Rędziak. Konkurs odbył się w naszej szkole w dniu 17.05.2019r. w obecności przedstawicieli Powiatowej Stacji Saniarno- Epidemiologicznej w Sandomierzu i nauczyciela naszej szkoły pani Moniki Jaśkiewicz- Wielgus.

    Monika Jaśkiewicz- Wielgus




    Projekty edukacyjne realizowane w naszej szkole – „Bieg po zdrowie”


    Szkoła Podstawowa w Darominie już od kilku lat współpracuje z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sandomierzu. Efektem tej współpracy jest realizacja różnych projektów edukacyjnych i prozdrowotnych. Przykładem lat minionych, również w tym roku szkolnym realizowaliśmy projekt pod hasłem „Bieg po zdrowie”. Jest to program edukacji antynikotynowej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Warszawskiego. W programie uczestniczyli uczniowie kl. IV szkoły podstawowej.



    Głównym celem projektu jest opóźnienie lub zapobiegniecie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia, w kontekście szkodliwości palenia papierosów.



    Na zajęciach uczniowie pracowali zróżnicowanymi metodami aktywizującymi, które stymulowały kreatywność, aktywność i uczyły asertywności. Podczas cyklu zajęć dzieci żywo dyskutowały, wymieniały doświadczenia, refleksje, pomysły, prowadziły wywiady z osobami niepalącymi, liczyły koszty palenia papierosów, tworzyły antyreklamy palenia papierosów i komiksy z bohaterami programu.



    Zajęcia cieszą się dużym zaangażowaniem uczniów i przynoszą wiele korzyści w myśl sentencji Konfucjusza: ,,Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.”



    Liczymy, że udział w takich projektach zaowocuje prospołeczną i prozdrowotną postawą naszych uczniów w przyszłości.

    Monika Jaśkiewicz- Wielgus, Ewa Bilska




    Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I


    W dniu 22 maja 2019r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilczycach odbyło się uroczyste Pasowanie uczniów kl. I na czytelników. Wśród uczestników znalazły się wszystkie klasy I z Gminy Wilczyce. Również klasa I ze Szkoły Podstawowej w Darominie wraz z wychowawczynią wzięła udział w spotkaniu.



    Na początku pani Kierownik Lidia Rutkowska przywitała wszystkich zgromadzonych i tytułem wstępu przedstawiła cel dzisiejszego spotkania. Następnie poszczególne klasy I zaprezentowały się poprzez różne formy artystyczne.



    Klasa I z naszej szkoły zaprezentowała się w inscenizacji z udziałem różnych postaci bajkowych i królowej książki, która źle traktowana przez czytelników stała się bardzo słaba, brzydka i smutna. Morałem płynącym z naszej inscenizacji był sposób właściwego postępowania z książkami poprzez szanowanie ich, wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem i dbaniem, by książki służyły wielu następnym pokoleniom. Podczas inscenizacji pierwszoklasiści starali się zaangażować w swój występ widzów, przygotowując dla nich zagadki związane z książkami, biblioteką czy księgarnią. Zwieńczeniem naszego występu było wykonanie przez pierwszoklasistów piosenki pt. „Na wyspach Bergamutach”. Nasi uczniowie bardzo ładnie zaprezentowali się przed publicznością, dodatkowym atutem występu, były kostiumy, które podkreśliły charakter występu i wprowadziły nas w bajkowy świat książki.



    Po wszystkich występach nadszedł uroczysty moment pasowania, uczniowie wspólnie obiecali dbać o książki i korzystać z nich. Następnie p. Lidia Rutkowska zapraszała każdego ucznia na środek i książką pasowała na czytelnika biblioteki. Każdy nowy czytelnik dostał pamiątkowy dyplom z tego wydarzenia i książeczkę do czytania w domu.



    Po części oficjalnej wszyscy uczniowie mogli zwiedzić bibliotekę, założyć kartę i wypożyczyć książkę.

    Ewa Bilska




    Napisz, zaśpiewaj, zagraj – dzień z życia rolnika


    3 czerwca w Geoparku Kielce podczas finałowej gali nagrodzono uczniów w nowatorskim konkursie, „Napisz, zaśpiewaj, zagraj – dzień z życia rolnika” ” organizowanego przez Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. Mogli oni nakręcić film, nagrać piosenkę, namalować obraz, napisać opowiadanie lub wiersz, a nawet przygotować mem. Praca musiała zawierać akcenty humorystyczne.



    Jury przyznało nagrodę specjalną dla piosenki „Praca rolnika”. Słowa oraz muzykę napisał nauczyciel muzyki, pan Przemysław Klimczak a wykonali ją na żywo podczas uroczystej gali Roksana Zimoląg i Patryk Borowski uczniowie Szkoły Podstawowej w Darominie. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 160 prac młodzieży z województwa świętokrzyskiego.



    Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, jego organizację wspierali: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji w Modernizacji Rolnictwa.
    Członkami komisji konkursowej byli również Ewa Okońska z Radia Kielce, Paweł Michalec z Radia eM oraz specjaliści z oddziału KRUS: Kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Beata Milewicz, Marta Lach i Arleta Bracha.

    Przemysław Klimczak




    „Góra grosza” w naszej szkole




    Nasi uczniowie bardzo chętnie biorą udział w wszelkich akcjach charytatywnych. Również Samorząd Uczniowski aktywnie włącza się w organizację tego typu przedsięwzięć. Ostatnim zwieńczonym sukcesem projektem był udział w zbieraniu pieniędzy pod hasłem „Góra grosza”.

    W zbiórkę włączyły się dzieci i uczniowie naszej szkoły oraz punktu przedszkolnego. Zbiórka trwała przez cały pierwszy semestr bieżącego roku szkolnego, uzyskaliśmy w efekcie bardzo zadowalający wynik. Wspólnie udało się uzbierać 24 kilogramy grosików, co dało 253,37 zł. Uzbierana kwota została w całości przekazana na cele charytatywne, dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Celem takiej akcji jest tworzenie programów pozwalających wrócić tym dzieciom do domów rodzinnych albo tworzyć miejsca, w których będą mieć warunki godnego i spokojnego życia, i dorastania.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i są „cegiełką”, w tym szczytnym celu. Poniżej prezentujemy listę osób, które wsparły swoją dobrą wolą i przyniosły grosze na zbiórkę:

    • Bajak Berenika
    • Bajak Stanisław
    • Barabasz Maja
    • Bednarz Oliwia
    • Bień Dominik
    • Bień Nikola
    • Bilska Lena
    • Borowski Dawid
    • Ciannameo Giulia
    • Dąbrowska Aneta
    • Duda Patrycja
    • Duda Wiktoria
    • Dziuba Fabian
    • Gaweł Dawid
    • Gaweł Dawid
    • Gołąbek Marcin
    • Gradzik Arkadiusz
    • Jaskuła Wiktoria
    • Kaczmarski Mateusz
    • Klimczak Mariola
    • Kowalski Bartosz
    • Kozłowski Jakub
    • Książka Amelia
    • Książka Jakub
    • Książka Kacper
    • Kwietniewska Gabriela
    • Lasota Julian
    • Machalski Kamil
    • Małecki Piotr
    • Małecki Piotr
    • Mądry Adam
    • Nowacki Dawid
    • Ożóg Arkadiusz
    • Ożóg Norbert
    • Parada Daniel
    • Paw Krystian
    • Paw Krystian
    • Pawlica Filip
    • Piasecki Hubert
    • Pyszczek Krzysztof
    • Skrok Maria
    • Stępień Maja
    • Stępień Rafał
    • Wikierska Julia
    • Wnuk Jan
    • Wnuk Marcelina
    • Wojtal Alan
    • Zacharski Michał
    • Zimoląg Aleksandra
    • Zych Kamil

    Joanna Grudzień, Ewa Bilska




    Moc atrakcji i dużo i dużo edukacji podczas wycieczki do Lublina
    Wraz z nadejściem wiosny, w naszej szkole zaczął się sezon wycieczkowy. Nasi uczniowie 26 kwietnia wzięli udział w wycieczce do Lublina. W wyjeździe brali udział uczniowie kl. IV-VIII i III gim. wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami. Pogoda od rana zapowiadała udany dzień, uczestnicy zgromadzeni pod szkołą z niecierpliwością oczekiwali wyjazdu. Po przyjeździe na miejsce docelowe, rozpoczęliśmy przygodę i zwiedzanie zaczarowanych miejsc i zakątków Lublina.

    Pierwszym punktem naszej wyprawy była wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej. Podczas pobytu uczestnicy zwiedzali stare chaty ludności wiejskiej, miasteczkowe zakłady i domy oraz kościół. Dróżkami i uliczkami prowadzili nas przewodnicy, opowiadając ciekawostki związane z poszczególnymi miejscami. Tematem przewodnim wizyty była higiena ludności mieszkającej na wsi i w miastach, w czasach przedwojennych. Na ekspozycji miasteczkowego zakładu fryzjerskiego i w zagrodzie chłopskiej uczestnicy dowiedzieli się kim byli klienci zakładu Jankiela Struzela, jak wyglądała nauka zawodu oraz jakimi narzędziami posługiwał sie ówczesny fryzjer. Przewodnik opowiedziała, z jakim problemami zmagała się ówczesna ludność wiejska czym eliminowano wszy i kołtuny we włosach, jak interpretowano kołtuny i jakich produktów używano do higieny osobistej. Fachu mogliśmy się nauczyć podczas warsztatów, gdyż chętni mogli wejść w rolę klienta i terminatora- ucznia, który poznawał pod okiem mistrza, sekrety fryzjerstwa i pielęgnacji męskiego zarostu. Uczniowie spisali się wzorowo, wykonując zabieg golenia zarostu drewnianą brzytwą i dbając o każdy szczegół obsługi kineta, zgodnie z wymaganiami higienicznymi panującymi w zakładzie. Uczestnicy mogli zapoznać się z ginącymi zawodami, które dawniej były niezbędne i odgrywały ważna rolę w utrzymaniu siebie i swojej rodziny. Uczniowie poznali zawody pozarolnicze, charakterystyczne dla przedwojennych wsi roztoczańskich. Udział w lekcji dał możliwość poznania prostych, nieskomplikowanych technik wytwarzania oraz dawnych wytworów rękodzielniczych. Uczniowie zgłębili tajniki pracy wiejskiego pszczelarza, poznali budowę tradycyjnego ula kłodowego, a także narzędzia wykorzystywane w tradycyjnym pszczelarstwie. W okólniku zagrody z Teodorówki młodzież poznała pracę powroźnika. Na podwórzu zagrody z Bukowej, poznali narzędzia oraz poszczególne etapy pracy łubiarza, prowadzące do wykonania sosnowego łubu czyli obręczy na sito. Zajęcia kończyła wizyta w chałupie z Bukowej, gdzie miała miejsce prezentacja warsztatu i narzędzi łyżkarza. Po zajęciach odwiedziliśmy dworek szlachecki oraz chaty na dawnym Roztoczu wraz z cerkwią. W pięknych okolicznościach budzącej się do życia przyrody, spacerowaliśmy ścieżkami i rozpoznawaliśmy ciekawe gatunki roślin, jakże zróżnicowanych i pięknie okalających stojące tam stare budynki.

    P zwiedzaniu uczestnicy zakupili pamiątki i udali się na zasłużony posiłek. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę ku przygodzie. Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie Stadionu Arena. Obiekt zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz robi duże wrażenie i jest stosunkowo nową atrakcją w Lublinie. Ciekawostką jest, że powstał w ciągu 17 miesięcy i został oddany do użytku w roku 2014. Stadion może pomieścić 15 tyś. widzów i odbywać się w nim mogą zarówno wydarzenia sportowe jak i kulturalne, czy muzyczne, ponieważ organizatorzy przygotowani są technicznie do obsługi różnych imprez. Po przyjedzie pan przewodnik powitał nas i zaczął opowiadać o wydarzeniach, które miały miejsce na stadionie oraz pokazał nam najciekawsze pomieszczenia i ich przeznaczenie. Zobaczyliśmy sale konferencyjną, szatnie piłkarzy i punkt rehabilitacyjny, mogliśmy wejść do Strefy VIP, odwiedziliśmy Lożę Prezydencką, zwiedziliśmy też Trybunę Prasową. Po zejściu na trybuny podjęliśmy się próby kibicowania oraz mogliśmy wczuć się w rolę kibiców, oglądających mecz i zasiąść na fotelach trybuny. Najbardziej oczekiwany moment naszego zwiedzania to wejście na murawę, z której poczuliśmy zapach trawy i wilgotnego powietrza, a także atmosferę wydarzeń sportowych. Wizyta na stadionie była bardzo ciekawa i dostarczyła dużo wrażeń.

    Nadszedł czas by odwiedzić kolejne miejsce i wziąć udział w niezwykle ciekawych warsztatach pieczenia Cebularza- regionalnego produktu i znanego od dawnych czasów związanego z Wyżyną Lubelską. Uczestnicy gościli w Regionalnym Centrum Cebularza i poprzez krótką inscenizację poznali genezę tego wypieku, dowiedzieli się kilku ciekawostek związanych z historią Lublina oraz poznali legendę i przepis na cebularza.

    W czasie pokazu uczniowie brali czynny udział w procesie produkcji, byli bardzo zaangażowani i chętnie wykonywali poszczególne instrukcje, począwszy od mielenia ziarna, przesiewania mąki, siekania cebuli na wyrabianiu, formowaniu ciasta i pieczeniu cebularza kończąc. Po pokazie premierowym wypieku, nastąpił moment weryfikacji umiejętności wykonania regionalnego przysmaku. Wszyscy uczniowie ubrani w fartuchy i kucharskie furażerki, wcielili się w role piekarzy i wykonali swojego pierwszego, autorskiego cebularza, którego po upieczeniu, zabrali do domu lub skonsumowali. Uczestnikom warsztatów tego rodzaju działanie dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń i radości. W efekcie udało się upiec pyszne i aromatyczne cebularze, co mogliśmy na miejscu ocenić, gdyż gotowe cebularze uczestnicy degustowali. Po warsztatach, skuszeni smakiem i aromatem uczniowie, mogli zakupić cebularze i zabrać do domu.

    Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie mieliśmy chwile czasu na zakup pamiątek i chłodzących lodów. Później odwiedziliśmy Lubelska Trasę Podziemną, biegnącą pod rynkiem. Podczas pokonywania kolejnych metrów labiryntu, odkrywaliśmy przeszłość miasta i oglądaliśmy makiety Lublina, w różnych okresach historycznych. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się wielu ważnych i ciekawych wydarzeń historycznych związanych z Lublinem. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki była, wzbogacona światłem i dźwiękiem,  ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina w roku 1719. Wizualizacja została stworzona na podstawie obrazu znajdującego się w kościele ojców dominikanów i archiwalnych źródeł pisanych. Animacja wywołała wielkie zaskoczenie, gdyż efekty dźwiękowe, świetlne i wizualne wprowadzały element zaskoczenia i budowały atmosferę grozy tamtego wydarzenia.

    Niestety wizyta w Lubelskiej Trasie Podziemnej była ostatnim punktem naszej wycieczki, mimo napiętego programu, udało nam się wszystkie atrakcje odwiedzić i we wszystkich aktywnie uczestniczyć. Uczniowie byli zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Mamy nadzieje, że wycieczka miała niezwykłą wartość edukacyjną i w każdym miejscu dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Wycieczka była na tyle zróżnicowana tematycznie i elastyczna, że każdy uczestnik znalazł dla siebie ciekawe miejsce i dowiedział się wielu ważnych z punktu widzenia edukacyjnego informacji. Uczestnicy zrobili mnóstwo pamiątkowych zdjęć, zakupili pamiątki, zabrali ze sobą wspomnienia i szczęśliwi wrócili do domu, by tam opowiedzieć o swoich przygodach z wyjazdu.




    Wizyta uczniów na V Tragach Pracy w Sandomierzu


    Już po raz kolejny raz nasi przyszli absolwenci wzięli udział w Targach Pracy, które zorganizowane były w Hali Widowiskowo- Sportowej w Sandomierzu. Wyjazd odbył się 9 kwietnia 2019r i wzięli w nim uczniowie kl. VIII i III gim. Celem tego wyjazdu było poznanie oferty edukacyjnej sandomierskich szkół średnich. Uczniowie mogli zapoznać się na miejscu z oferta wystawionych szkół, zabrać ulotki i porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych instytucji.

    To również była doskonała okazja, do zapoznania się z aktualną sytuacją na rynku pracy, ponieważ wśród wystawców byli również przedstawiciele przedsiębiorstw, firm i zakładów pracy z terenu powiatu sandomierskiego, i sąsiednich powiatów. Uczestnicy targów pracy zapoznali się z ofertą miejsc pracy, dowiedzieli się na jakie zawody aktualnie jest największe zapotrzebowanie oraz w jaki sposób zdobyć dany zawód.

    Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, zaprzyjaźnionego z naszą szkołą OHP w Sandomierzu oraz Wojskowej Komisji Uzupełnień. Swoje stoisko miał też organizator Targów Pracy Powiatowy Urząd Pracy, na którym uczestnicy mogli zaczerpnąć profesjonalnych informacji odnośnie wymagań współczesnego rynku pracy, porozmawiać z doradcą zawodowym, który mógł wskazać najważniejsze elementy planowania swojej kariery edukacyjnej. Uczniowie chętnie korzystali z informacji prezentowanych podczas targów, rozmawiali z wystawcami, wymieniali swoje poglądy i dopytywali o interesujące ich kwestie. Cieszymy się, że nasi uczniowie są otwarci, potrafią korzystać z możliwości, jakie stwarzają instytucje wspierające i pomagające w odnalezieniu się na runku edukacji i pracy. Mamy nadzieję, że przyszłe decyzje naszych uczniów związane z wyborem szkoły i zawodu będą świadome i trafne.

    Ewa Bilska




    Świąteczne przygotowania i pełne niezapomnianych wrażeń warsztaty wielkanocne


    Dzieci w naszej szkole są bardzo chętne do działania i niezwykle samodzielne, ochoczo uczestniczą w organizowanych cyklicznie warsztatach plastyczno-technicznych. Jeśli dodamy do tego pomysłowość i kreatywność, oraz trochę cierpliwości i dokładności, efekty są naprawdę imponujące. Ludzka wrażliwość nie zna granic. Internet roi się od zdjęć, które pokazują, jak twórczym może być podejście do tematu recyklingu. Przetwarzanie odpadów staje się w tym wypadku nie tylko elementem ale i celem stylu życia, w zgodzie z naturą, troską o stan przyrody, zostaje podniesiony do rangi sztuki.

    W naszej szkole również włączamy się w ten najnowszy trend ochrony środowiska. W ramach warsztatów wielkanocnych, przybliżyliśmy temat i wykonaliśmy wspaniałe ozdoby, które były ozdobą niejednego domu. W okresie przedświątecznym na przełomie marca i kwietnia odbyły się w naszej szkole spotkania z panią Izabelą Bajak, którą przy okazji wizyty rodziców, dzieci i nauczycieli w klasach, prowadziła warsztaty i nadzorowała działania i efekty pracy uczestników. W dniu 28 marca 2019 r. odbyły się warsztaty wielkanocne w klasie I. Początek spotkania był poświecony krótkiemu powitaniu i zabawom integracyjnym połączonym tematycznie ze zbliżającymi się świętami. Dzieci wraz z rodzicami przy muzyce uczestniczyli w quizie wielkanocnym, kolejnym punktem spotkania było upieczenie babki wielkanocnej, zgodnie z instrukcją, z przygotowanych wcześniej składników. Dzieci były bardzo zaangażowane, chętnie pomagały w procesie pieczenia babki ale nie ulega wątpliwości, że wkład mam był w tym momencie nieoceniony. Odmierzanie, łączenie składników, mieszanie i wlewanie do formy, zostało w całości wykonane przez uczniów kl. I. W czasie, gdy babka trafiła do piekarnika, uczestnicy przeszli do głównego punktu programu warsztatów. Uczniowie wraz z mamami mieli zadanie wykonać stroik świąteczny na bazie opakowania po jajkach. Stroik składał się z domku dla ptaszków, kogucika i kwiatków z bibuły. Całość skomponowana była z materiałami przyrodniczymi, takimi jak mech, gałązki bukszpanu i bazi. Stroiki wyszły bardzo kolorowe i efektywne. Kolejnym zadaniem naszych uczestników było wykonanie zająca- zawieszki z papierowej wikliny.

    Dzieci i ich rodzice mieli okazję poznać sposób skręcania z gazet cienkich rurek, które są niezbędnym elementem do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki z papierowej wikliny, pani Iza dokładnie przedstawiła proces powstawania papierowej wikliny. Po niezbędnych instrukcjach wszyscy mieli możliwość własnoręcznie zwinąć kilka sztuk rurek. Następnie z gotowej wikliny i szablonów z drutu florystycznego, uczestnicy mieli zadanie wykonać wiklinowe zające, oplatanie wikliną okazało się dla naszych uczestników bardzo ekscytującym zadaniem, które pochłonęło ich. Już po chwili w rękach trzymali gotowe zające- zawieszki- wystarczyło tylko dokleić zającom oczy, noski i zęby oraz przywiązać kolorowe wstążeczki na szyi.

    W czasie przerwy od pracy uczestnicy degustowali się upieczoną własnoręcznie babką i prowadzili rozmowy związane głównie z dzisiejszymi zadaniami. Warsztaty były bardzo dynamiczne, udało stworzyć się nam bardzo dużo dekoracji, sukcesem też zwieńczone było pieczenie babki, która wszystkim bardzo smakowała i została zjedzona do ostatniego okruszka. Zarówno dzieci jak i rodzice byli dumni ze swoich dzieł, a bogatsi o nowe doświadczenia, niejednokrotnie jeszcze wykorzystają nabytą wiedzę i umiejętności w innych sytuacjach.

    Kolejne warsztaty odbyły się następnego dnia tj. 29 marca 2019 r. w Punkcie Przedszkolnym „Na wzgórzu”. Nasze przedszkolaki wraz z mamami wykonały zająca z siana. Praca polegała na wykonaniu 7 różnej wielkości kulek, wykończonych za pomocą nici. Następnie kule połączono za pomocą wykałaczek i sklejono klejem na gorąco. Zwieńczeniem pracy było doklejenie papierowych uszu, plastikowych oczek i zawiązanie kolorowych wstążek. W punkcie przedszkolnym dzieci przygotowały dla swoich rodziców niespodziankę w postaci krótkiego montażu słowno- muzycznego o tematyce świątecznej. Było bardzo wesoło, za sprawą wspólnych zabaw, zagadek i tańców.

    Kolejnym zadaniem uczestników było wykonanie wiosennych kanapek, zadanie było o tyle trudniejsze, że kanapki miały być identyczne jak te na wzorze, które przygotowała wychowawczyni. Dzieci dobierały składniki i wraz z mamami starały się jak najwierniej odtworzyć pierwowzór. Końcowym etapem tego zadania było skonsumowanie przygotowanych wspólnie kanapek, co wyszło wszystkim bardzo dobrze. Podczas warsztatów panowała miła, rodzinna atmosfera i wszyscy uczestnicy bardzo tym dniem byli podekscytowani. W dniu 3 kwietnia 2019r. uczniowie kl. V przystąpili do wykonania dekoracji w postaci oryginalnych małych kurek. Najpierw wycieli z przyniesionych materiałów szablony do szycia. Pani Iza na zajęcia przyniosła maszynę do szycia, na której sprawnie uszyła wszystkie wykroje, pozostawiając w nich małą dziurkę, przez którą kolejno każdy uczestnik miał włożyć watę do środka. Uczniowie z filcu powycinali grzebienie i korale oraz przykleili oczka i dzioby. Kurki zasiadły na gniazdkach zrobionych z gałązek brzozowych. Całość wyszła wspaniale dając niesamowity efekt i radość wszystkim wykonawcom. „Kurki nie znoszą złotych jajek, ale znoszą uśmiechy na swój widok”. Warsztaty były bardzo oryginalne i bardzo podobały się uczniom.

    W dniu 09 kwietnia 2019r. z podobnym zadaniem zmierzyły się dzieci z oddziałów przedszkolnych 5- latki i 6- latki. Zadanie ich polegało na wykonaniu zająca na patyku.

    Chłopcy mięli wykonać pomarańczowego zająca z filcu, a dziewczynki białego w motylki lub serduszka. Wszystkie formy były uszyte wcześniej przez panią Izę, dzieci miały wypełnić je watą, co nie było łatwym zadaniem. Uszy naszych maskotek sprawiły figle i niekiedy należało użyć większej siły aby wata weszła tam, gdzie chcemy. Dzieci bardzo chętnie wykonały zadanie, następnie dzieci mocowały oczka, noski i ząbki, a na koniec pozostało tylko umocować patyczek, zawiązać wstążeczki, w ulubionym kolorze i zająć gotowy.

    Wszystkie warsztaty były bardzo udane, a umiejętności jakie nabyli uczestnicy bezcenne, kolejna korzyść jaką zaczerpnęliśmy z nich, to wspaniałe dekoracje świąteczne, które były na pewno wykorzystane podczas Świąt Wielkanocnych, a może nawet stały się inspiracją do tworzenia kolejnych dekoracji, w domowym zaciszu, wspólnie, dzieci ze swoimi rodzicami.

    Izabela Bajak, Ewa Bilska




    Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych,

    pełnych nadziei oraz miłości,

    Pogodnego nastroju,

    oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań,

    wśród rodziny i najbliższych przyjaciół życzą...

    Dyrektor ,
    pracownicy ,
    oraz uczniowie




    Udział naszych uczniów w Konkursie Wiedzy Biblijnej


    Nasi uczniowie już po raz kolejny wzięli udział w Konkursie Wiedzy Biblijnej, tegoroczna edycja była już XXII Diecezjalnym Konkursem Wiedzy Biblijnej pod hasłem „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”.
    Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z kl. VI: Zuzanna Stępień oraz Szymon Smolarski. Uczniów do konkursu przygotowywała katechetka pani Małgorzata Rączkiewicz. Konkurs odbył się w dniu 21 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Sandomierzu. Uczestnicy konkursu zmagali się z pytaniami testowymi z zakresu treści zawartych w Ewangelii według św. Jana, przypisów i wstępu do zamieszczonych w Biblii Tysiąclecia.
    Po konkursie nastąpiło sprawdzenie testów oraz ogłoszenie wyników. Organizatorzy podkreślili wysoki poziom wiedzy i znajomości z zakresu treści biblijnych, podziękowali wszystkim za udział i pogratulowali sukcesów a następnie przedstawili punktację jaką zdobyli poszczególni uczestnicy. Nasi uczniowie uzyskali bardzo wysokie wyniki Zuzanna Stępień uzyskała 22 punkty, Smolarski Szymon otrzymał 18 punktów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
    Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły i cieszymy się, że reprezentowali naszą szkołę w tegorocznej edycji konkursu.

    Małgorzata Rączkiewicz, Ewa Bilska




    Dzień Kobiet w Punkcie Przedszkolnym ,, Na wzgórzu” w Darominie.


    Dzień Kobiet to święto, z którym wiążą się coroczne tradycje wręczenia drobnych upominków kobietom, tym dorosłym, ale również i tym najmłodszym. Przedszkolaki świętowały ten szczególny dzień w sali zabaw „Pozytywka” w Sandomierzu.



    W dniu 8 marca 2019 r. po powitaniu dzieci w przedszkolu przez nauczyciela, nastąpił doniosły moment złożenia życzeń małym kobietkom. Następnie nauczycielka przedstawiła zasady bezpiecznego zachowania podczas wyjazdów. Za chwilę bowiem dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu” miały udać się na przygodę z okazji Dnia Kobiet. Dzieci ubrały kurteczki i parami przeszły do busów szkolnych, które zawiozły przedszkolaków do sali zabaw „Pozytywka” w Sandomierzu usytuowanej przy Strefie Ruchu i Nauki w Sandomierzu.



    Dzieciaki zaczęły ten dzień wesołą zabawą w sali pełnej zjeżdżalni, zabawek, kuleczek i klocków piankowych. Następnie pani Kaja zaprosiła dzieci na zajęcia „Zumby” w sali do aerobiku.



    Sala i przestrzeń wzbudziły w dzieciach kolejne pokłady nieokiełznanej energii, nad którymi nawet pani Kaja nie mogła zapanować. Jednakże starszym dzieciom udało się wykonać kilka ćwiczeń przy muzyce.



    Niestety czas szybko minął i zmęczone dzieci z uśmiechami na buziach i balonikami w rączkach musiały wrócić do przedszkola. Tegoroczny Dzień Kobiet w przedszkolu dzieci spędziły bardzo aktywnie, a co najważniejsze wesoło. Mamy nadzieję, że każdemu się podobało i nikomu nie brakowało emocji.

    Ewa Bilska, Dorota Leja




    Poznajemy zawód archeologa- spotkanie z uczniami kl. VII-VIII i III gim.


    Doradztwo zawodowe w naszej szkole realizowane jest poprzez różne formy i metody. Odbywają się systematycznie zajęcia w formie warsztatowej, wyjazdy uczniów na targi pracy, do szkół na dni otwarte, prowadzone są rozmowy na temat planowania ścieżki edukacyjno- zawodowej uczniów oraz uświadamiające ich własne predyspozycje, do wykonywania danego zawodu. Aby wybór szkoły czy zawodu był trafny, należy być świadomym swoich predyspozycji, znać sytuacje na rynku pracy, a ponadto znać zawody i mieć świadomość jakie wymagania, obowiązki, środowisko pracy, oraz wymagania związane są z wykonywaniem danego zawodu. Stwarzanie okazji, by młodzież miała okazję poznać zawody i dowiedzieć się więcej o zawodach jest bardzo istotnym kierunkiem działania w ramach doradztwa zawodowego realizowanego w szkole. Młodzież może poznać zawody, które ich interesują bądź, do których się przymierzają i rozpatrują w kategorii swoich wyborów. Ponadto odsyłani są do wglądu do teczek zawodoznawczych oraz na strony internetowe, gdzie znajdą listę zawodów z najważniejszymi informacjami i charakterystyką danej profesji, łącznie z aktualną ścieżka edukacyjną, jaką należy wybrać, by zdobyć dany zawód oraz filmami przedstawiającymi charakterystykę i najważniejsze informacje na temat zawodu. Godnymi polecenia są witryny www.mapakarier.pl, www.ore.edu.pl. Ponadto wyjątkowo trafnym i skutecznym sposobem, poznania danego zawodu, jest spotkanie i rozmowa z przedstawicielem konkretnej specjalizacji. Poprzez żywe słowo młodzież ma okazję dowiedzieć się, na czym polega praca w rzetelnej formie i od strony praktycznej poznać specyfikę pracy w konkretnym zawodzie. Takie informacje i wiedza są bardzo wartościowe i przydatne młodzieży, która stroi przed bardzo ważną i trudną decyzją.

    Dlatego w naszej szkole w dniu 21.03.2019r. zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielem zawodu archeologa, panią Katarzyną Lasotą. W zajęciach wzięli udział uczniowie kl. VII-VII i III gim.

    Zawód archeologa jest profesją charakteryzującą się specyficznymi zadaniami i obowiązkami. Osoby wykonujące ten zawód powinny być pasjonatami historii, interesować się daleką przeszłością. Planując wykonywanie tego zawodu, należy zdawać sobie sprawę ze specyfiki środowiska pracy, rodzaju obowiązków oraz wyrzeczeniami, z jakimi wiąże się czynne wykonywanie tego zawodu. O tym, na czym polega praca archeologa i jakimi sytuacjami czy problemami, w swojej codziennej pracy się spotyka oraz jakimi narzędziami się posługuje, i jakimi cechami osobowościowymi powinien się wyróżniać, opowiadała zaproszona na zajęcia pani Katarzyna Lasota. Pani archeolog opowiadała uczniom, o swojej pracy, przybliżyła młodzieży, jaką ścieżkę edukacyjną należałoby wybrać, by zdobyć zawód archeologa lub pokrewne mu zawody. Ponadto odpowiadała na pytania uczniów, którzy byli ciekawi szczegółów dotyczących pracy związanych z wykonywaniem codziennych obowiązków archeologa. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się relacjom gościa oraz oglądali ze skupieniem fotografie i rekwizyty, które przygotowała pani Lasota na to spotkanie.

    Mamy nadzieję, że uczniowie skorzystali z cennych informacji, jakie przekazała im pani archeolog, a być może niektórzy z nich zdecydują pójść podobną drogą i w przyszłości związać swoje zawodowe plany z archeologią.

    Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie, za przyjęcie zaproszenia i wizytę w szkole, oraz zaprezentowanie zawodu archeologa, którego jest przedstawicielką i swoją profesję wykonuje z dużym zaangażowaniem oddaniem, pasją, oraz potrafi o niej mówić w bardo interesujący i inspirujący sposób.

    Ewa Bilska




    „Marzanno, marzanno ty zimowa panno do ognia Cię wrzucamy bo wiosnę witamy”- wspólne palenie marzanny i obchody pierwszego dnia wiosny


    Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny w naszej szkole było gwarno. Tego dnia przewidziano wiele atrakcji dla uczniów w każdym wieku. Organizacją i logistyką tego zajął się Samorząd Uczniowski. Tego dnia każda klasa brała udział w różnego rodzaju warsztatach, zajęciach i lekcjach pokazowych. Wszystkie te przedsięwzięcia miały na celu uatrakcyjnienie czasu w szkole oraz w zależności od charakteru posiadały wartość edukacyjną i rekreacyjną. Przedstawiciele samorządu przygotowali i zaplanowali dla wszystkich uczniów ciekawe zajęcia, które również sami prowadzili. Już od pierwszych godzin zostali zaangażowani uczniowie klas młodszych. Klasa I i kl. III wzięła udział w prelekcji pt. „Bezpieczna wiosna”, która dotyczyła szeroko pojętego bezpieczeństwa.



    Uczniowie przeszli szyki kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej włącznie z resuscytacją krążeniowo- oddechową oraz opatrywaniem różnego rodzaju urazów i ran.



    Następie kl. V uczestniczyła w zajęciach dotyczących zdrowego stylu życia pod hasłem Trzymaj formę, a także wykorzystywała zdobytą wiedzę, przygotowując zdrowe drugie śniadanie.



    Efektem tego przedsięwzięcia były zdrowe i pyszne sałatki owocowe, surówki oraz kolorowe kanapki.



    Dzieci z przedszkola miały do pokonania tor przeszkód, przygotowany dla nich w sali gimnastycznej, poprzedzony rozgrzewką. Przedszkolaki miały dużą dawkę ruchu i mogły wykorzystać pozytywnie swoją niespożytą energię.





    Dla dzieci z oddziałów przedszkolnych uczennice ze starszych klas przygotowały również zajęcia ruchowe z elementami tańca.



    Zumba w wykonaniu pięcio- i sześciu- latków była niezwykła i zaangażowała wszystkich, nawet największych amatorów tańca.



    Dla nieco starszych uczniów z kl. VII-VIII i III gim. zorganizowano rozgrywki piłkarskie. Uczniowie grali i rywalizowali ze sobą podczas meczy w siatkówkę i piłkę nożną, bawiąc się, aktywnie i miło spędzając czas.







    Oczywiście jednym z ważniejszych punktów tego dnia było również oficjalne pożegnanie zimy i powitanie wiosny, za sprawą wspólnego wyjścia na plac szkolny i spalenia marzanny- zimowej kukły, którą uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali dzień wcześniej. Mimo kapryśnej pogody, wszyscy udali się z klasowymi marzannami i dzielnie wrzucali do palącego się ogniska liczyli, że ten symboliczny gest, zażegna kiepską pogodę i nastanie wkrótce, prawdziwa i ciepła wiosna. Atrakcji tego dnia nie brakowało, a zróżnicowane tematycznie zajęcia każdemu umiliły pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w szkole.

    Ewa Bilska




    Wizyta przedszkolaków w Centrum Zdrowego Uśmiechu w Sandomierzu


    Wszystkie przedszkolaki mają słodkie buziaki- jest to prawda powszechnie znana. Aby uśmiechy naszych pociech były piękne, a ząbki zdrowe, codziennie dzieci szczotkują ząbki w swoich domach i po drugim śniadaniu w przedszkolu. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiadują się jak dbać o ząbki, co należy jeść, w jaki sposób czyścić, dokąd Wróżka Zębuszka zabiera ząbki mleczne, i dlaczego brzydkich, zepsutych ząbków nie zabiera.



    Czasami jednak może się zdarzyć, że „robaczek próchniaczek” dobierze się do ząbka i wtedy trzeba udać się po pomoc do stomatologa. Aby przezwyciężyć nieśmiałość w kontakcie z panią stomatolog, 15.03.2019 dzieci z Punktu Przedszkolnego w Darominie wybrały się z wizytą do „Dentall- Centrum zdrowego uśmiechu”.



    Pani dentystka i asystentka stomatologiczna chętnie opowiedziały dzieciom, jak czyścić ząbki.



    Każdy mógł usiąść na fotelu i pokazać ząbki. Dzieciom podobało się, kiedy na fotelu stomatologicznym wjeżdżały wysoko do góry, pani lustereczkiem oglądała ząbki, dmuchała powietrzem, kiedy trzeba było. Oj, jak „robaczki próchniaczki” się szybko chowały !!! Pani asystentka wszystko skrupulatnie zapisywała, komu wypadł już ząbek, a który ząbek potrzebuje przyjść na leczenie. Następnie wszystkie dzieci dostały w nagrodę torebeczki z gadżetami, oraz szczoteczką do ząbków. Każde dziecko dostało Dyplom za udział w badaniu, a mama dostała informację o stanie ząbków swojego dziecka.



    Wizyta w Centrum Zdrowego Uśmiechu w Sandomierzu wszystkim się bardzo podobała. Była bardzo pouczająca i miejmy nadzieję, zaszczepiła w dzieciach chęć do dbania o swoje ząbki oraz przekonała, że u dentysty wcale nie musi być strasznie.



    Serdecznie dziękujemy pani stomatolog……. I asystentce stomatologicznej pani…….., że tak miło nas przyjęła i zaopiekowała się naszymi ząbkami, oraz udzieliła wielu cennych wskazówek, jak mamy dbać o swoje zęby, by jak najdłużej były zdrowe, piękne i nas nie bolały.



    Ewa Bilska, Dorota Leja




    Kolejny sukces w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”


    W związku z wygraniem eliminacji i zajęciem pierwszych miejsc w dwóch kategoriach wiekowych na etapie gminnym, dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w kolejnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież zapobiega pożarom”. W dniu 2 kwietnia odbyły się powiatowe eliminacje OTWP w Zawichoście. Gminę Wilczyce reprezentowali dwaj uczniowie Dawid Borowski z kl. VI szkoły podstawowej oraz Patryk Borowski z kl. III gimnazjum.
    Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 35 zadań z zakresu bardzo szeroko rozumianej wiedzy pożarniczej. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy turnieju mieli okazję zobaczyć pokaz zorganizowany przez OSP Zawichost, wyposażenie samochodu gaśniczego, działanie nożyc hydraulicznych, animacje szybkiego natarcia.
    Najlepszym uczestnikiem z drugiej kategorii kl. VII, VII i III gimnazjum okazał się uczeń naszej szkoły Patryk Borowski, który 25 kwietnia będzie reprezentował powiat sandomierski na eliminacjach wojewódzkich. Dziękujemy Zespołowi Szkół w Zawichoście za życzliwą i atmosferę podczas konkursu i poczęstunek dla uczestników i opiekunów.
    Bardzo trzymamy kciuki za Patryka, który będzie reprezentował naszą szkołę na etapie wojewódzkim. Mamy nadzieję, ze odniesie kolejny sukces. Jednocześnie jesteśmy dumni z dużych osiągnięć chłopców, którzy wykazali się wielką wiedzą w zakresie pożarnictwa i już są wielkimi wygranymi, bo uplasowanie się w eliminacjach powiatowych na wysokich miejscach, to ogromny sukces i wyróżnienie, a ponadto uznanie i docenienie ciężkiej pracy i dużej wiedzy.

    Monika Jaśkiewicz- Wielgus, Ewa Bilska




    Pokaz historyczny w naszej szkole


    W dniu 18 marca 2019r. w naszej szkole gościła grupa „Rekonstrukto”. Tegoroczny pokaz w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dotyczył wydarzeń związanych z II wojną światową.
    Poprzez nawiązanie do historii Polski w okresie przedwojennym oraz samych wydarzeń związanych z II wojną światową, aktorzy prezentowali broń, wyposażenie, ubiór oraz sytuacje naszych wojsk na arenie międzynarodowej. Uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w pokazie i prezentacji replik broni, odgrywali role okupanta i żołnierzy polskich, przymierzali wyposażenie wojskowe i zmagali się z zadaniami i trudami ówczesnych żołnierzy.
    Uczniowie mogli zobaczyć jaką bronią dysponowali wojska radzieckie, niemieckie i polskie, dowiedzieli się z jakimi problemami zmagali się polscy żołnierze. Repliki broni z czasów II wojny światowej zainteresowały szczególnie chłopców, którzy zadawali pytania i z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowieściom. Odważniejsi mogli wziąć udział w musztrze i sprawdzić swoje umiejętności wykonywania poleceń przełożonego.
    Pokaz był bardzo pouczający, przywołał fakty z „Września 39” i uświadomił powagę tamtych wydarzeń. Po pokazie uczniowie mogli indywidualnie zobaczyć, czy przymierzyć wyposażenie żołnierzy.
    Żywa lekcja historii, tym bardziej nabiera znaczenia, że na szczęście czasy wojny są coraz bardziej odległe, a współczesna młodzież i dzieci nie do końca potrafią wyobrazić sobie czasy bez telewizji, komputera czy dostępu do podstawowych środków do życia. Takie pokazy choć na chwilę ukazują sytuację i rzeczywistość tamtych czasów. Ponadto poprzez przedstawienie i obcowanie z taką formą zajęć, niektórzy odkryją swoje zainteresowania i zarażają się pasją.

    Ewa Bilska




    Sukces uczennicy kl. I w konkursie „Mój kosmos”


    W grudniu w naszej szkole gościło Mobilne Planetarium, które umożliwiło uczniom podróż w Kosmos i przyjrzenie się bliżej poszczególnym planetom tego Układu Słonecznego. Zwieńczeniem wizyty planetarium, była możliwość wzięcia udziału uczestników pokazu w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu pracy plastycznej nawiązującej tematycznie do obejrzanego pokazu.
    Uczennica kl. I Marcelina Wnuk wykonała bardzo ciekawą i pomysłową prace, przedstawiającą jej wizję Kosmosu, tym samym znalazła się wśród zwycięzców i otrzymała nagrodę ufundowaną przez Mobilne Planetarium -Mój Kosmos-pokazy astronomiczne dla dzieci i młodzieży.
    Gratulujemy Marcelinie zaangażowania, kreatywności i życzymy dalszych sukcesów.

    Ewa Bilska




    Na urodzinach u Misi Matysi- wyjazd na spektakl do Centrum Kultury w Wilczycach


    Dzieci i uczniowie z naszej szkoły w dniu 13.03.2019 r. mieli okazję wziąć udział w spektaklu teatralnym pt.: „Na misiowych urodzinach – najważniejsza jest rodzina”, który został wystawiony w Centrum Kultury w Wilczycach.
    Spektakl przygotowali i wystawili dla małych widzów, aktorzy teatru Maska z Krakowa, którzy gościli tego dnia w CK w Wilczycach. W spektaklu brały udział dzieci z kl.0, I-III, ze wszystkich szkół Gminy Wilczyce.
    Po zgromadzeniu się widowni, aktor przywitał się z dziećmi i zapowiedział występ, jednocześnie ustalając zasady obowiązujące podczas oglądania. Następnie na scenie zjawili się bohaterowie przedstawienia. Dzieci z zaciekawieniem oglądały i przysłuchiwały się poszczególnym scenom spektaklu. Fabuła przedstawienia była przystępna, humorystyczna, a przede wszystkim niosła bardzo ważne przesłanie, że rodzina w życiu każdego człowieka jest najważniejsza i należy dbać o nią. Śledząc przedstawione w inscenizacji perypetie bohaterów widzowie byli pewni, że urodziny Misi się nie odbędą, ponieważ każdy z zaproszonych gości, miał w tym czasie jakieś inne plany i obowiązki do wypełnienia. Na szczęście w kolejnych minutach byliśmy też świadkami, jak bohaterowie dochodzą jednak do wniosku, że żadne obowiązki czy marzenia, nie powinny być przedkładane nad rodzinne relacje. Członkowie rodziny Misi Matysi, zrozumieli, że ich najbliższa osoba, bardzo chce spędzić swoje urodziny w gronie rodzinnym i postanowili mimo wszystko zmienić swoje plany, odłożyć swoje marzenia, by sprawić jubilatce radość i zjawić się na jej urodzinach. Rodzina zrozumiała swój błąd i wraz z dziećmi postanowiła zrobić Misi ogromną niespodziankę. Dzięki temu zakończenie spektaklu było bardzo miłe i wesołe.
    Dzieciom spektakl się bardzo podobał, bo poza znakomitą grą aktorską, świetnymi kostiumami i ciekawą fabułą, mogły również częściowo uczestniczyć w przedstawieniu, poprzez doradzanie, dialog oraz grę na scenie, co ożywiało bardzo publiczność i nie sposób było się nudzić podczas jego trwania.
    Bardzo ważnym elementem spektaklu był morał z niego płynący, na co mamy nadzieję młodzi widzowie zwrócili uwagę, a mianowicie rola rodziny w życiu każdego człowieka. Rodzina to emocje i uczucia nie do powtórzenia. Członkowie rodziny powinni chcieć siebie nawzajem słuchać i rozumieć, wspierać i pomagać w trudnych chwilach. Te wartości starano się pokazać i utrwalać wśród młodych widzów.

    Ewa Bilska




    Śpiewamy nie tylko po polsku – sukces naszych uczniów w konkursie


    Nasi uczniowie posiadają wiele umiejętności i talentów w różnych dziedzinach, co udowadniali nie raz, reprezentując szkołę w konkursach, turniejach i zawodach. Tym razem młodzież mogła wykazać się w dziedzinie muzycznej i umiejętnością komunikowania się w języku obcym. Stało się to za sprawą zorganizowanego X Międzygminny Konkursu Piosenki Obcojęzycznej. Tegoroczna edycja konkursu została zorganizowana w dniu 15.03.2019r. przez Publiczną Szkołę Podstawową w Obrazowie. Celem konkursu jest popularyzowanie kultury krajów europejskich, upowszechnianie znajomości języków obcych oraz umuzykalnianie dzieci i młodzieży.
    Uczestnicy konkursu rywalizowali w dwóch kategoriach: kategoria I – klasy IV-VI oraz kategoria II – klasy VII-VIII i III gimnazjum. W pierwszej kategorii naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy V Agnieszka Mądra, która zaprezentowała utwór z repertuaru Shawn’a Mendes’a pt.: „There’s nothing holdin’ me back”. W kategorii II wystąpiły uczennice klasy VII Paulina Barańska z piosenką Emilie Sande – „Read all about it” oraz Roksana Zimoląg, z piosenką z repertuaru Whitney Houston pt.: „I have nothing”. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, a poziom prezentowanych utworów był bardzo wysoki. Dlatego też bardzo cieszy nas fakt, że nasza uczennica Roksana Zimoląg zachwyciła jury swoim wykonaniem piosenki Whitney Houston, co zaowocowało zajęciem przez nią II miejsca w kategorii II konkursu. Nad przegotowaniem merytorycznym uczennic czuwali nauczyciele pani Sylwia Pajdała oraz pan Przemysław Klimczak. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
    Doświadczenie oraz umiejętności jakie zdobywają uczniowie podczas przygotowywania się do konkursów oraz występów są bardzo istotne. Przydają się między innymi w radzeniu sobie z wymaganiami stawianymi przez współczesne realia. Uczą pokonywania swoich słabości, odporności oraz radzenia sobie ze stresem, sztuki autoprezentacji, właściwej samooceny, i wielu innych kompetencji miękkich. Mamy nadzieję, że te umiejętności zaowocują w przyszłości, a uczniowie będą wykorzystywali je na co dzień.

    Sylwia Pajdała, Ewa Bilska




    Z ortografią za pan brat- konkurs ortograficzny


    Język polski jest naszym językiem ojczystym i należy dołożyć wszelkich starań, by była to nasza duma narodowa, dbać o jego poprawność, przekazywać go kolejnym pokoleniom we właściwy i godny sposób. Jest to dla kraju bardzo cenna wartość, świadcząca o naszej odrębności i autonomii. Rolą szkoły jest dbanie o poprawność językową oraz rozwijanie zainteresowań językiem ojczystym. Mimo, że język polski nie należy do najłatwiejszych, to znajomość zasad gramatyki i ortografii, każdy polak powinien przyswoić i stosować.

    Służą temu zajęcia edukacyjne, a także wszelkie inicjatywy podejmowane przez instytucje wspierające działania szkoły, pomagające poznawać oraz doskonalić umiejętności stosowania zasad poprawnej polszczyzny.
    Dzieci na lekcjach poznają zasady ortograficzne, gramatyczne i stylistyczne, uczą się i stosują je poprzez pisanie, konstruowanie własnych wypowiedzi oraz dyskusje, dialogi, i poprawne komunikowanie się między sobą. Kolejną formą utrwalenia i doskonalenia zasad poprawnej polszczyzny jest udział w konkursach znajomości wiedzy z zakresu z języka polskiego. W dniu 15 marca 2019r. w Szkole Podstawowej w Wilczycach zostały zorganizowane Gminne Eliminacje Konkursu Ortograficznego. Organizatorem konkursu była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sandomierzu, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, Urząd Miasta w Sandomierzu, Oddział Kuratorium w Sandomierzu i Wyższa Szkoła Humanistyczno- Przyrodnicza w Sandomierzu.
    Celem konkursu było wzbudzenie świadomości, że troska o poprawność języka ojczystego to patriotyzm, sprawdzenie znajomości reguł ortograficznych i umiejętności stosowania ich w praktyce, podnoszenie poziomu kompetencji i kultury języka uczniów, kształcenie nawyku stosowania podstawowych zasad ortograficznych, stwarzanie uczniom możliwości zaprezentowania wiedzy i umiejętności. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu sandomierskiego. Konkurs polegał na napisaniu dyktanda w języku polskim uwzględniając zasady ortografii i interpunkcji języka polskiego. Do konkursu ortograficznego w dniu 13 marca 2019r. przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilczycach i ze Szkoły Podstawowej w Darominie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. IV Radosław Rędziak, Malwina Mierzyńska oraz Aleksandra Mierzyńska. Dzieci zmagały się z różnymi zagwostkami ortograficznymi, po napisaniu tekstu sprawdzającego umiejętność stosowania zasad ortograficznych, Gminna Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców. Do etapu powiatowego zakwalifikowała się uczennica kl. IV naszej szkoły, Aleksandra Mierzyńska, która zdobyła najlepszy wynik na etapie eliminacji gminnych. Uczennica będzie reprezentować Gminę Wilczyce na etapie powiatowym, który planowany jest na 28 maja 2019r.
    Gratulujemy świetnego wyniku naszej uczennicy i trzymamy kciuki, by na etapie powiatowym również odniosła sukces.

    Ewa Bilska




    Nasze zdolności i umiejętności a wybór zawodu- zajęcia z doradcą zawodowym z MCK OHP w Sandomierzu


    Kontynuując współpracę naszej szkoły z OHP w Sandomierzu, w dniu 06.03.2019r. gościliśmy doradcę zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Sandomierzu panią Monikę Kozakiewicz. Przeprowadziła ona wśród uczniów klasy VIII i III gim. warsztaty grupowe z zakresu „Zdolności i umiejętności zawodowych”. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom znaczenia wiedzy o samym sobie w procesie decyzyjnym wyborów edukacyjno- zawodowych i planowania ścieżki kariery. Prowadząca na początku zapoznała wszystkich uczestników z pojęciem predyspozycji zawodowych oraz wskazała rolę świadomego wyboru zawodu dalszej drogi kształcenia, w tym wyboru zawodu. W trakcie warsztatów uczniowie wykonywali szereg ćwiczeń, które miały być pomocne w określeniu swoich predyspozycji zawodowych, miedzy innymi indywidualnie mogli odkryć własne uzdolnienia, poznali różne zdolności i zastanawiali się jakimi umiejętnościami się one objawiają oraz dopasowywali poznane zdolności i umiejętności do wybranych zawodów przyszłości. 



    Uczniowie mogli zapoznać się z zawodami i podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych grup zawodowych, mieli możliwość skorzystania z ulotek informacyjnych nt. zawodów oraz funkcji i rodzaju pomocy, jakie oferują placówki wspomagające młodzież wchodzącą na rynek pracy.



    Młodzież uczestnicząca w warsztatach bardzo pozytywnie odbiera taką formę uświadamiania i kształtowania umiejętności rozpoznawania swoich predyspozycji zawodowych . Podczas zajęć uczniowie byli zainteresowani i bardzo zaangażowani, co świadczy, że dojrzale i odpowiedzialnie traktują sytuację, w której się znajdują i są świadomi, że wkrótce będą musieli podjąć jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu, która będzie rzutować i mieć wpływ na ich dalsze losy. Takie zajęcia motywują uczniów do refleksji nad swoją przyszłością i dostarczają bardzo cennej wiedzy, o nich samych, co jest kluczowym elementem w podejmowaniu trafnych decyzji planowania ścieżki edukacyjno- zawodowej. Mamy nadzieje, że szereg działań podejmowanych przez naszą szkołę przyniesie efekty, w postaci dobrze i trafnie wybranej szkoły i kierunku kształcenia, a w przyszłości satysfakcję z wykonywanego zawodu.



    Dziękujemy doradcy zawodowemu pani Monice Kozakiewicz z MCK OHP w Sandomierzu, która od kilku lat współpracuje z naszą szkołą w ramach działań prowadzonych z zakresu zajęć z doradztwa zawodowego, wspiera i spotyka się z młodzieżą, by ich przyszłe decyzje były jak najbardziej świadome i właściwe. Należy podkreślić, że współpraca z lokalnymi instytucjami wspomagającymi działania szkolnego doradcy zawodowego, to jeden z głównych założeń Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego funkcjonującego w Szkole Podstawowej w Darominie.

    Ewa Bilska




    Sukcesy naszych uczniów
    w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
    ,, Młodzież zapobiega pożarom"


    Nasza młodzież ma okazje rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania na różnych płaszczyznach. Działania szkoły i instytucji lokalnych umożliwiają wykazywanie się swoją wiedzą i zdolnościami. Poprzez współpracę szkoły z lokalną społecznością efekty działalności szkoły są wspierane i potęgowane, jednocześnie nasi uczniowie godnie reprezentują naszą szkołę, dostarczając powodów do dumy, poprzez osiąganie wysokich wyników i sukcesów w zawodach, konkursach i turniejach z różnych dziedzin nauki.



    Tym razem nasi uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu pożarnictwa, zasad bezpieczeństwa oraz funkcjonowania straży pożarnej i pracy strażaków. Wzorem lat ubiegłych nasza młodzież uczestniczyła w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. W dniu 07.03.2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Darominie w składzie: Karina Grabowska kl. V, Dawid Borowski kl. VI, Jakub Bakalarski kl. VI, Arkadiusz Gradzik kl. VII, Arkadiusz Ożóg kl. III gim., Patryk Borowski kl. III gim. reprezentowali naszą szkołę i przystąpili do pierwszego etapu kwalifikacyjnego. Nad przygotowaniem merytorycznym uczniów czuwała pani Monika Jaśkiewicz- Wielgus, która mobilizowała uczniów, udzielała cennych wskazówek i czuwała nad opanowaniem wiedzy niezbędnej do reprezentowania szkoły w konkursie na etapie gminnym.



    Podczas eliminacji na etapie gminnym nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, wykraczającą poza materiał z podstawy programowej kształcenia ogólnego. Spośród wszystkich uczestników komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i ogłosiła wyniki gminnych eliminacji Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Reprezentanci naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
    • Dawid Borowski I miejsce w kategorii kl. I-VI szkoły podstawowej
    • Karina Grabowska III miejsce w kategorii kl. I-VI szkoły podstawowej
    • Patryk Borowski I miejsce w kategorii kl. VII-VIII i III Gim.
    • Arkadiusz Ożóg II miejsce w kategorii kl. VII-VIII i III Gim.

    W oczekiwaniu na wyniki uczniowie mięli okazję wysłuchać prelekcji strażaka z PSP w Sandomierzu dotyczącej skutków wiosennego wypalania traw oraz informacje o czadzie- cichym zabójcy. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Ponadto laureaci pierwszych miejsc z obu kategorii wiekowych, zakwalifikowali do drugiego etapu konkursu i będą reprezentować naszą szkołę i gminę Wilczyce w eliminacjach powiatowych.



    Udział w takich konkursach motywuje uczniów do rozszerzania wiedzy oraz rozbudza zainteresowanie ciekawą dziedziną jaką jest pożarnictwo. Niejednokrotnie może okazać się, początkiem przygody z zawodem strażaka i ułatwić realizacje swoich zawodowych marzeń.

    Serdecznie gratulujemy sukcesów młodzieży i dziękujemy, że tak godnie reprezentują naszą szkołę w lokalnej społeczności, a chłopcom- laureatom I miejsc, życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu.

    Monika Jaśkiewicz- Wielgus, Ewa Bilska




    Warsztatowo- majsterkowo w klasie I- wyjazd do Castoramy w Ostrowcu Świętokrzyskim


    Przykładem lat ubiegłych, postanowiliśmy się znów wybrać na niezwykle ciekawe i inspirujące warsztaty z drewnem w roli głównej. W dniu 15.02.2019r. klasa pierwsza wraz ze swoją wychowawczynią p. Ewą Bilską wybrała się do Castoramy w Ostrowcu Świętokrzyskim.



    Na miejscu czekały na nas już przygotowane do pracy stanowiska, po krótkim przywitaniu i ustaleniu zasad pracy, prowadzący zaprosił wszystkich do własnoręcznego stworzenia drewnianej zabawki. Wszyscy uczestnicy ochoczo zabrali się do pracy. Zadania były proste, ale wymagały precyzji, trochę siły i koncentracji przy słuchaniu oraz wykonywaniu poleceń. Na szczęście uczestnicy spokojnie poradzili sobie z każdym w wymienionych punktów. Uczniowie byli bardzo zaangażowani swoją pracą i wykazali się dużymi umiejętnościami, dodatkowo motywowani, tym, że to co wykonają będzie ich nową drewnianą zabawką. Po niespełna 20 minutach lokomotywa z wagonem była w pełni gotowa i jak najbardziej nadawała się do zabawy. Dzieci były pod wielkim wrażeniem efektu jaki osiągnęły, tym bardziej, że zrobiły to samodzielnie, bez niczyjej pomocy, a za sprawą tylko stosowania się do poleceń prowadzącego. Po ukończeniu tej części prac, przyszła pora na wykonanie kolejnego drewnianego gadżetu. Tym razem uczestnicy mieli okazję wykonać kuchenny stojak na kubki. Również z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie wzorowo, łącząc po kolei wskazane przez pana elementy, za pomocą kleju i umieszczając mniejsze elementy w konkretne otwory. Tym samym, po kilku minutach, każdy uczestnik mógł pochwalić się gotowym stojakiem. Ostatnim etapem naszych warsztatów, było ozdobienie naklejkami, wg własnego pomysłu, plastikowej doniczki na kwiatki.



    Uczniowie zabrali się sprawnie do pracy po kilku minutach doniczki były pięknie, oryginalnie, w niepowtarzalny sposób oklejone. Szereg prac jakie wykonały dzieci podczas warsztatów, zaowocowały pięknymi i przydatnymi akcesoriami. Dzieci były niezwykle dumne ze swojej pracy i efektów końcowych. Po skończeniu pracy, posprzątały swoje stanowiska i spakowały produkty swoich działań, by można było je zabrać do domu i pochwalić się nimi wśród najbliższych. Lokomotywa z pewnością będzie wykorzystywana w niejednej zabawie, a ze stojaka czy osłonki na kwiatki mama obdarowana przez dziecko, będzie bardzo uradowana. Na zakończenie uczestnicy warsztatów wspólnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a w ramach podziękowań przedstawiciel uczniów kl. I, wręczył panu prowadzącemu inspirujące warsztaty, pamiątkowy dyplom i słodki upominek.



    Po ciężkiej pracy na warsztatach, należał się wszystkim posiłek i chwila zabawy, dlatego postanowiliśmy udać się w drodze powrotnej do restauracji McDonald’s, gdzie uczestnicy posilili się i oddali zabawie w salce zabaw. W tak niebanalny i kreatywny sposób minął nam dzień, a pozytywne wrażenia z wyjazdu pozostały jeszcze na kolejne dni.

    Ewa Bilska




    Klaun Walduś bawił, rozśmieszał i grzeczności uczył


    Nasi uczniowie często mają okazję korzystać z ciekawych propozycji zajęć, tym razem stało się to za sprawą gościa, który odwiedził szkołę i udzielił w swoim programie artystycznym pouczających i cennych rad. Już kolejny raz gościliśmy Klauna Waldusia, który w tym roku przygotował się wzorowo do swojego występu i był przy tym niezwykle grzeczny i kulturalny. Między innymi dlatego, że tematem przewodnim tegorocznego spotkania z uczniami naszej szkoły była szeroko rozumiana grzeczność i dobre maniery.



    Do bardzo kulturalnego spotkania doszło 14 kutego 2019 r. po zgromadzeniu się widzów w sali gimnastycznej. Klaun grzecznie zapukał do drzwi i poproszony przez uczniów do środka, przybył raźnym krokiem i miło się ze wszystkimi przywitał. Takie zachowanie wprowadziło nas w miłą atmosferę szacunku i dobrego zachowania. Klaun przypomniał kiedy i jakie należy stosować magiczne słowa oraz po co to robić.



    Po krótkim wprowadzaniu Klaun zaczął pokazywać magiczne sztuczki, które niejednokrotnie dziwiły ale przede wszystkim bawiły widzów. Artysta wykorzystując wiedzę z różnych dziedzin, prezentował zabawki i wyjaśniał sposoby ich działania i zastosowania. Poziom atrakcyjności występu wzrósł tym bardziej, że prowadzący zapraszał do większości swoich sztuczek chętnych widzów i prosił o pomoc w wykonywaniu trików. Było magicznie, pouczająco, wesoło, a momentami nawet tajemniczo. Widzowie mieli okazje wcielić się w role piosenkarzy i grać na autorskich instrumentach Klauna Waldusia. Byliśmy świadkami jak magik zamienia papierki w cukierki i za sprawą czarodziejskiego zaklęcia rozwiązuje supełki na sznurkach czy mocuje bez kleju, linki do wnętrza butelki, pokazał wszystkim jak w sposób oszczędny i sprzyjający środowisku zgniatać plastikowe butelki.



    Nie da się ukryć, że Klaun był niezwykle dobrze przygotowany, zaprezentował wiele gadżetów i zainteresował wszystkich niekonwencjonalnym sposobem ich wykorzystywania. Występ wzbudził w uczestnikach wiele pozytywnych emocji i był cenną lekcją dobrego wychowania oraz jak wiedzę szkolną wykorzystywać w codziennych sytuacjach. Po występie Klaun Walduś oferował pamiątkowe akcesoria, które uczniowie mogli zakupić, jako pamiątka z tego spotkania.

    Ewa Bilska




    „Babciu i Dziadku kochamy Was”- wyjątkowe obchody Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole


    Są w roku 2 wyjątkowe dni,kiedy możemy w sposób szczególny podziękować naszym Babciom i Dziadziusiom za miłość, troskę, rady i serce, jakimi obdarzają wnuków. Na co dzień zabiegani, zajęci nauką i zabawą, nie zawsze pamiętamy o tym, jak ważna w życiu każdego wnuczka jest Babcia i ważny jest Dziadziuś, dlatego w te dwa szczególne dni, przystajemy na chwilę i próbujemy choć troszeczkę podziękować za ciepło i miłość- robimy to w różny sposób, przytulając się, przygotowując laurkę, prezent, czy po prostu mówiąc „kocham”. Każdy sposób jest dobry, bo każdy niesie wdzięczność wnuków i sprawia że na twarzy Babci czy Dziadka rysuje się uśmiech.



    W naszej szkole również Święto Babci i Dziadka jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ doceniamy pomoc i wsparcie dziadków w proces opiekuńczym i wychowawczym swoich wnucząt, tym bardziej, że czasami ich pomoc jest nieoceniona. W ramach podziękowania za ich trud, opiekę oraz miłość jaką okazują swoim wnuczętom, a ponadto jako forma przekazywania tradycji wspólnego świętowania i okazywania szacunku osobom starszym, społeczność szkolna, przygotowała dla naszych wyjątkowych gości szereg atrakcji, by wyjątkowo zapamiętali te chwile i czuli się ważni i kochani. Dodatkowym atutem obchodów jest możliwość spotkania się ze sobą, porozmawiania i wyjścia z domu seniorów.



    W tym roku obchody Dnia Babci i Dziadka przypadły 13 lutego 2019 r., tego dnia wszyscy zaproszeni przybyli bardzo licznie, wnukowie z niecierpliwością wyczekiwali rozpoczęcia oraz zaprezentowania swoich umiejętności swoim Babciom oraz Dziadziusiom. Gdy goście zajęli już miejsca przy stolikach, można było rozpocząć oficjalną część spotkania. Pani Dyrektor Edyta Rędziak tytułem wstępu, powitała wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków, dziękując za ich przybycie oraz za ich miłość, troskę i pomoc wobec wnuków. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością wójt Gminy Wilczyce Pan Robert Paluch. Powitany przez Panią Dyrektor zabrał głos, by również złożyć gościom życzenia, wspomniał też o planach inwestycyjnych dotyczących naszej szkoły, zwrócił uwagę na dobre funkcjonowanie naszej placówki i zauważył, jak dobrze szkoła radzi sobie w ciężkich czasach. Po wstępie i powitaniu Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia części artystycznej, w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej szkoły.



    Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu”, które powiedziały wierszyki i zaśpiewały piosenkę dla swoich Babć i Dziadziusiów. Po nich wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6- latki, które śpiewały piosenkę „Moja Babcia i mój Dziadek” i tańczyły do piosenki Grease- You're the one that I want. Swoim występem wzbudziły dużo uśmiechów i zachwyt wśród publiczności. Po ich występie kolej przyszła na uczniów klasy I i klasy III.



    Uczniowie swój występ zaczęli od piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”, a następnie zatańczyli ludowy taniec do utworu „W moim ogródeczku”. Kolejnym punktem ich występu był taniec i śpiewanie piosenki „Baju baj proszę pana”. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności artystycznych i wszystkim ich występ bardzo się podobał. Po gromkich brawach jakie otrzymali mali artyści, na scenie pojawili się uczniowie kl. IV- VIII i III gim. uczniowie poprzez skecz, wiersze i tańce również wyrażali wdzięczność i dziękowali swoim Babciom i Dziadziusiom. Klasa IV zaprezentowała się w tańcu ze wstążkami do utworu „Biały latawiec”, następnie dziewczynki z kl. V zatańczyły z kolorowymi flagami do melodii Chopina „Mariage d’amourre” , które na zakończenie utworzyły dla naszych gości wielkie serce, natomiast uczniowie kl. VI- III gim. zatańczyli walczyka do piosenki „Niebo z moich stron”. Podczas występu było również nawiązanie do zbiżającego się Święta Zakochanych, które bardzo dobrze uzupełnia uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie ze starszych klas przywołali sentencje o miłości i recytowali wiersz Kazimierza Przerwy- Tetmajera „ Z dawnej przeszłości ” oraz utwór ks. Jana Twardowskiego „Spieszmy się kochać”.



    Występy były bardzo piękne i wzruszające, a na widowni nie brakowało łez radości. Po występach Pani Dyrektor podziękowała za przygotowanie części artystycznej, a prowadząca zaprosiła całą społeczność szkolną do odśpiewania „Sto lat” dla naszych wyjątkowych gości. Po wspólnym śpiewie dzieci i uczniowie udali się wraz z własnoręcznie wykonanymi upominkami do swoich Babć i Dziadziusiów, by im złożyć życzenia i wręczyć upominki. Po części właściwej wszyscy oddali się biesiadowaniu przy znanych i lubianych utworach, w wykonaniu naszych szkolnych muzyków Roksany Zimoląg i Patryka Borowskiego, którym akompaniował nauczyciel muzyki Pan Przemysław Klimczak. Babcie i Dziadkowie wzruszeni i dumni z uwagą słuchali i częstowali się słodkimi przysmakami, jakie były serwowane podczas uroczystości.



    Tegoroczne Obchody Dnia Babci i Dziadka były bardzo udane, goście licznie dopisali, dzieci i uczniowie pięknie się zaprezentowali, a atmosfera spotkania była bardzo ciepła i życzliwa. Pozytywne komentarze i uśmiechy na twarzach gości są najlepszą recenzją tej imprezy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i bez których obchody tego ważnego wydarzenia nie udały by się. Dziękujemy rodzicom, którzy zadbali o catering i obsługę, dziękujemy nauczycielom za cierpliwość i trud włożony w przygotowanie dzieci i młodzieży, oraz dekoracje i aranżacje sali gimnastycznej. Dziękujemy wójtowi, który znalazł czas, by spędzić te kilkadziesiąt minut razem z nami, dziękujemy wreszcie gościom, którzy jak zwykle nie zawiedli i wspólnie przeżywali te wzruszające i piękne chwile, a przede wszystkim podziwiali wielkie umiejętności i talenty naszych dzieci.



    Ewa Bilska




    Konkurs plastyczny

    „ Mój wymarzony zawód”


    Regulamin konkursu plastycznego





    Konkurs poezji patriotycznej

    „Moja Ojczyzna”


    Regulamin konkursu recytatorskiego





    „Niech żyje bal…”- zabawa karnawałowa w naszej szkole


    Czas karnawału to okazja do zabaw przy muzyce, tańców, prezentowania przebrań i kostiumów, udziału w konkursach i spędzenia wielu miłych chwil wśród znajomych. Ten czas w naszej szkole został również zorganizowany w taki sposób, by dzieci i uczniowie mieli możliwość oddania się zabawie, tańcom i przyjemnie spędzili czas, a co najważniejsze spędzili go w gronie swoich znajomych i przyjaciół.



    Bal karnawałowy w naszej szkole odbył się tuż przed feriami 12 stycznia 2019r. Oczywiście przygotowania do balu rozpoczęły się już dużo wcześniej, gdyż należało udekorować sale, przygotować przebrania i kostiumy, oraz zaplanować jak się w nich zaprezentować.



    Zabawa zaczęła się od godziny 14.00, po zgromadzeniu się uczniów, rodziców, nauczycieli i gości, można było oficjalnie rozpocząć tegoroczną Choinkę. Pierwszą atrakcją zorganizowaną podczas zabawy, był konkurs na najciekawsze przebranie karnawałowe. Konkurs był ogłoszony długo przed balem, ale właśnie podczas zabawy karnawałowej nastąpiła prezentacja kostiumów i przebrań przez uczestników oraz rozstrzygnięcie konkursu.



    W tym roku jak zwykle uczestnicy nie zawiedli. Uczniowie zaprezentowali bardzo różnorodne i oryginalne kostiumy, podczas prezentacji wykazali się dużą odwagą i kreatywnością, co należało docenić. Po prezentacji, jury wyłoniło zwycięzców, po czym wręczono nagrody zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu. Spośród wielu uczestników jury wyłoniło zwycięzców w 3 kategoriach wiekowych.

    W kategorii najmłodszych dzieci z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych

    I miejsce zajął Stanisław Bajak z oddziału przedszkolnego 6-latków,
    II miejsce zajęła Zuzanna Wójcik z punktu przedszkolnego
    III miejsce przypadło Mai Stępień z oddziału przedszkolnego 6-latków,

    W kategorii uczniów kl. I-III

    I miejsce przypadło Fabianowi Dziubie z kl. I
    na II miejscu uplasował się Krystian Paw z kl. III
    III miejsce zdobył Rafał Stępień z kl. I

    W kategorii uczniów kl. IV-VIII i III gim.

    I miejsce należało do Katarzyny Zych z kl. V
    III miejsce zajęła Andżelika Żmuda z kl. V
    III miejsce przydało Karinie Grabowskiej z kl. V.







    Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, uczestnicy konkursu zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie wszyscy oddali się zabawie i tańcom przy muzyce. W trakcie zabawy zorganizowano również konkursy z nagrodami, co dodatkowo uatrakcyjniło czas. Podczas zabawy został również rozstrzygnięty konkurs informatyczno- świąteczny, który polegał na wykonaniu projektu kartki bożonarodzeniowej, został on zorganizowany w naszej szkole przed świętami przez p. Rafała Spychałę. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.

    Poniżej prezentujemy listę laureatów konkursu na kartkę bożonarodzeniową:

    I miejsce Katarzyna Zych kl. V
    II miejsce Paulina Barańska kl. VII
    III miejsce Aleksandra Zimoląg kl. VIII

    Wyróżnienia otrzymali:
    Miłosz Krakowiak kl. VII
    Agnieszka Mądra kl. V
    Dominik Żmuda kl. VI

    Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu.

    W klasach rodzice jak zwykle zorganizowali dla dzieci poczęstunek.



    Szkolni DJ-e zapewnili, by muzyka spełniała oczekiwania wszystkich i zachęcała do wspólnych tańców. Czas upływał na rozmowach, tańcach, zabawie i biesiadowaniu. To również była doskonała okazja, by na co dzień zapracowani i zabiegani rodzice, mogli spotkać się, porozmawiać, wymienić doświadczeniami czy spostrzeżeniami ale przede wszystkim również przyjemnie spędzić popołudnie.

    Ewa Bilska




    Żywa lekcja historii w naszej szkole


    Do niecodziennej lekcji historii, przenoszącej uczniów w czasy Starożytnej Grecji doszło 8 stycznia 2019r. Wszystko za sprawą wizyty  greckiego hoplity Symonidesa, który ciekawie opowiadał o podbojach, kulturze i życiu codziennym w Starożytnej Grecji. Prowadzący opowiadając, prezentował repliki broni i podstawowe narzędzia jakim posługiwali się Grecy.



    Widownia bardzo pozytywnie odebrała gościa, który swój pokaz urozmaicał również angażując widzów. Uczestnicy pokazu dowiedzieli się między innymi, jak zaciągano młodych chłopców do służby i jak rygorystyczne warunki panowały podczas szkolenia.



    Czas spędzony z dala od rodziny i w bardzo surowych warunkach, przekładał się na duże umiejętności i odporność charakteru wojownika, który potrafił perfekcyjnie władać bronią, znał swoje miejsce w szeregu, odznaczał się niezwykłą sprawnością, siłą, wytrzymałością na ból i głód. Dowiedzieliśmy się również, jaka taktyka sprawiła, że Grecy odnosili wiele sukcesów w bitwach i wojnach, które prowadzili, walczyli bowiem w zwartym szyku zwanym falangą.



    Podczas występu nasz hoplita demonstrował wszelkiego rodzaju broń, którą posługiwano się podczas bitew, podkreślił jak wyposażony musiał być wojownik grecki, który miał długą włócznię (ok. 2,5-3 m), krótki miecz, drewnianą tarczę z dwoma uchwytami zwaną hoplonem (obciągniętej skórą, ok. 1 m średnicy, ważącej 10-12 kg), hełm z brązu (często ozdobionego grzebieniem z końskiego włosia), pancerz, nagolenniki i osłony na rękach.



    Całe wyposażenie ważyło około 30-35 kilogramów. Zatem było dużym wyzwaniem poruszanie się z taki ciężkim wyposażeniem, śmiałkowie z naszej szkoły mogli na własnej skórze przekonać się, jak silni i odporni musieli być wojownicy greccy.



    Uczestnicy spotkania poznali również inną broń wojsk greckich i perskich, między innymi różnego typu miecze, łuk, korbacz (kula z kolcami na łańcuchach), broń obuchowa do miażdżenia przeciwnika zwana cepem bojowym. Po zakończeniu prezentacji, uczniowie mogli dotknąć i przymierzyć rekwizyty zgromadzone do pokazu, mogli również spróbować własnych sił w pojedynkach z bronią, która była do ich dyspozycji.



    Pokaz był bardzo pouczający, a zarazem wywoływał momentami dużo śmiechu wśród widzów, gdyż prowadzący w sposób luźny i przystępny starał się przekazać bardzo cenne i ważne informacje. Mamy nadzieję, że poprzez taką formę nauki informacje łatwiej zapamiętano i utrwalono.

    Ewa Bilska




    Przegląd kolęd i pastorałek


    W styczniu uczniowie naszej szkoły reprezentowali Szkołę Podstawową w Darominie podczas przeglądu kolęd i pastorałek organizowanych cyklicznie w Centrum Kultury w Wilczycach.



    W dniu 11 stycznia 2019r. w Centrum Kultury w Wilczycach odbył się coroczny koncert kolęd i pastorałek. Podczas koncertu prezentowali się uczniowie z Gminy Wilczyce. Naszą szkołę prezentowali uczniowie przygotowani przez pana Przemysława Klimczaka. Jako pierwszy zespół wystąpiły dziewczynki z oddziału przedszkolnego: Maja Zacharska, Oliwia Bednarz oraz Julia Wikierska w pastorałce „ Świeć gwiazdeczko świeć”. Drugi zespół w składzie: Mariola Klimczak, Karolina Kaczmarczyk, Radosław Rędziak, Agnieszka Mądra zaprezentował się w kolędzie „Wśród nocnej ciszy”. Uwieńczeniem koncertu był występ duetu Roksany Zimoląg i Patryka Borowskirego, który wzruszył wszystkich zgromadzonych i został nagrodzony dużymi brawami. Duet zaprezentował się w dwóch współczesnych pastorałkach: Babci zegar” oraz „Mario czy już wiesz”.



    Po zakończeniu koncertu wójt gminy pan Robert Paluch wręczył podziękowania przedstawicielom wszystkich szkół doceniając zdolności i trud włożony w przygotowania do występu.



    Bardzo gratulujemy naszym uczniom talentu oraz dziękujemy, że tak godnie reprezentowali naszą szkołę w lokalnej społeczności.



    Serdeczne podziękowania składamy również panu Przemysławowi Klimczakowi, który czuwa nad profesjonalnym i rzetelnym przygotowaniem dzieci i młodzieży oraz udziela cennych wskazówek, by występy były na najwyższym poziomie, a wiedza, którą przekazuje procentowała jeszcze długie lata.

    Ewa Bilska, Przemysław Klimczak




    "Kochana Babciu, Kochany Dziadku!
    Czas jak koło szybko krąży,
    Rok za rokiem szybko mija.
    Z życzeniami wnuczek dąży,
    Niech Wam tylko szczęście sprzyja."



    Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Wnuczęta
    serdecznie zapraszają
    Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji
    Waszego Święta,
    która odbędzie się
    w Szkole Podstawowej
    w Darominie
    dnia 13.02.2019 r.
    o godzinie 1100




    Świąteczny nastał czas!


    Jak nakazuje tradycja tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w naszej szkole zorganizowaliśmy szereg przedsięwzięć, które służą poznawaniu i podtrzymywaniu tradycji i zwyczajów związanych ze zbliżającymi się świętami.
    W grudniu Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę charytatywną dla dzieci z Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie. Przedstawiciele samorządu codziennie zbierali od dzieci i uczniów naszej szkoły zabawki, kosmetyki, artykuły szkolne i słodycze. W akcję włączyło się bardzo dużo osób, przez co udało się zebrać pokaźną ilość prezentów dla potrzebujących. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w składzie: Bajak Berenika, Aleksandra Zimoląg, Roksana Zimoląg, Dawid Gaweł, Patryk Borowski, Arkadiusz Ożóg, Martyna Ozdoba wraz z opiekunem p. Joanną Grudzień, w dniu 18.12.2018r. dostarczyli zebrane prezenty, połączone z życzeniami i ciepłym słowem.





    Podczas wizyty w Domach dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie, nasi uczniowie przekazali na ręce pani dyrektor i wychowawców uzbierane fanty. W trakcie wizyty nasi uczniowie rozmawiali z pracownikami o sytuacji podopiecznych. Spotkanie zakończyło się wzajemnym złożeniem życzeń świątecznych i podziękowaniem.

    Poniżej znajduje się lista osób, które włączyły się w tegoroczną zbiórkę charytatywną dla dzieci:
    • Bajak Berenika
    • Barabasz Maja
    • Barańska Paulina
    • Barański Kamil
    • Bień Dominik
    • Bień Nikola
    • Bilska Lena
    • Bociek Kinga
    • Ciannameo Giulia
    • Duda Patrycja
    • Gaweł Dawid
    • Gołąbek Marcin
    • Gołąbek Paulina
    • Grabowska Karina
    • Kaczmarczyk Karolina
    • Kaczmarczyk Natalia
    • Kaczmarski Mateusz
    • Kowalski Bartosz
    • Kozłowski Dominik
    • Krakowiak Miłosz
    • Król Kacper
    • Książka Amelia
    • Książka Jakub
    • Książka Kacper
    • Kwietniewska Gabriela
    • Lasota Julian
    • Maciąg Dariusz
    • Małecki Piotr
    • Mądry Adam
    • Mruk Ernest
    • Ozdoba Martyna
    • Ożóg Arkadiusz
    • Parada Daniel
    • Parada Weronika
    • Paw Krystian
    • Rędziak Agnieszka
    • Rędziak Sylwia
    • Pyszczek Krzysztof
    • Sendrowicz Dominik
    • Skrok Maciej
    • Skrok Maria
    • Smolarski Szymon
    • Stępień Rafał
    • Świstak Kacper
    • Wikierska Julia
    • Wnuk Jan
    • Wojtal Alan
    • Wójcik Zuzanna
    • Wójtowicz Kinga
    • Zacharski Michał
    • Zawadzka Emilia
    • Zawadzka Lena
    • Zimoląg Aleksandra
    • Zimoląg Alicja
    • Zych Kamil
    • Zych Katarzyna
    • Żmuda Andżelika
    • Żmuda Dominik
    Kolejnym elementem podkreślającym atmosferę zbliżających się Świat Bożego Narodzenia był zorganizowany w grudniu w naszej szkole Konkurs Bożonarodzeniowy.
    Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu stroika lub szopki bożonarodzeniowej.







    Organizatorem i sponsorem nagród w konkursie była Szkoła Podstawowa w Darominie.
    Konkurs przeznaczony był dla dzieci i uczniów oraz rodziców w 3 kategoriach wiekowych:
    • Kl. „0” 5-latki, „0”6-latki kl. I- III
    • Klasy IV- VIII i III gim.
    • Rodzice

    Celem edukacyjnym konkursu było:
    • Pobudzenie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci i rodziców
    • Umożliwienie uczniom, rodzicom zaprezentowania swojego talentu.
    • Zachęcanie do kultywowania tradycji świątecznych
    • Propagowanie lokalnego folkloru, poprzez popularyzację twórczości własnej związanej z tematyką Świąt Bożego Narodzenia,
    • Ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej związanych z okresem bożonarodzeniowym,
    • Zapoznanie i zainteresowanie kulturą tradycyjną,
    • Aktywizacja dzieci i młodzieży, rodziców w kierunku uprawiania sztuki ludowej,
    • Zorganizowanie wystawy prac zgłoszonych na konkurs.

    Wpłynęło bardzo dużo prac, a ocenie jury podlegało przede wszystkim: wkład i samodzielność pracy, estetyka wykonania pracy oraz pomysłowość i kreatywność autora.
    Jury przyznając punkty od 0-5 każdej pracy, w każdej kategorii, wyłoniło zwycięzców.
    Spośród wszystkich prac w poszczególnych kategoriach jury w składzie Dorota Leja, Joanna Grudzień oraz Przemysław Klimczak wyłoniło zwycięzców.
    W dniu 21. 12 2018 r. konkurs został rozstrzygnięty, Pani Dyrektor Edyta Rędziak wręczyła zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wszystkie konkursowe prace brały udział w kiermaszu, który został zorganizowany w naszej szkole, w ostatnim tygodniu przed świętami, uczniowie oraz rodzice mogli zakupić wykonane przez uczestników stroiki i szopki. Dochód z kiermaszu w całości zostanie przeznaczony na uzupełnienie bazy dydaktycznej naszej szkoły.
    Poniżej przedstawiamy wyniki Konkursu Bożonarodzeniowego:

    Kategoria wiekowa kl. 0 5-latki i 6-latki i kl. I-III

    Szopki bożonarodzeniowe

    1 miejsce Piotr Małecki kl. I
    2 miejsce Marcelina Wnuk kl. I
    2 miejsce Fabian Dziuba kl. I
    3 miejsce Kacper Książka kl. „0” 6- latki

    Kategoria wiekowa kl. IV-VIII i III gim.

    1 miejsce Nikola Bień kl. VIII

    Wyróżnienia w tej kategorii otrzymują:

    Giulia Ciannameo kl. I
    Kamil Stępień kl. I

    W kategorii wiekowej kl. 0 5-latki i kl. 0 6-latki, kl. I-III

    Stroiki świąteczne

    1 miejsce Rafał Stępień kl. I
    1 miejsce Iga Andura kl. „0” 5-latki
    2 miejsce Lena Bilska kl. „0” 5-latki
    3 miejsce Jan Wnuk kl. III
    3 miejsce Maja Stępień kl. „0” 6-latki

    W kategorii wiekowej kl. IV-VIII i III gim.

    1 miejsce Berenika Bajak kl. III gim.
    2 miejsce Gabriel Wielgus kl. IV
    3 miejsce Arkadiusz Ożóg kl. III gim.

    Wyróżnienia w tej kategorii otrzymują:

    Alan Wojtal
    Stanisław Bajak
    Norbert Ożóg
    Kamil Machalski
    Emilia Zawadzka
    Kacper Wieczorek
    Julia Wikierska
    Karina Grabowska
    Gabriela Kwietniewska
    Amelia Książka
    Katarzyna Zych

    Kategoria rodzice Stroik świąteczny

    1 miejsce p. Monika Andura
    2 miejsce p. Izabela Bajak

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu kreatywności i wysokiego poziomu, jaki został zaprezentowany przez nich, w postaci pięknych i oryginalnych prac.

    Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 21.12.2018r. w naszej szkole uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami oraz rodzicami zebrali się w sali gimnastycznej, by wziąć udział w szkolnych Jasełkach wystawionych przez uczennice i uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. Małgorzaty Rączkiewicz. Uczniowie przybliżyli wszystkim chwilę sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy przychodził na świat Jezus w ubogiej stajence, w Betlejem.



    W świąteczną atmosferę wprowadziły nas śpiewane przez występujących kolędy i pastorałki. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Edyta Rędziak, która podziękowała uczniom i nauczycielom, za przygotowanie inscenizacji i scenografii, złożyła wszystkim obecnym i ich rodzinom świąteczne życzenia. Korzystając z okazji, że w sali zebrana była cała społeczność szkolna, Pani Dyrektor ogłosiła wyniki Konkursu Bożonarodzeniowego i wręczyła laureatom dyplomy i nagrody.



    Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy udali się do swoich sal, na przygotowane tam, dzięki pomocy rodziców, klasowe Wigilie. W klasach uczniowie wraz z nauczycielami łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie wzajemnie życzenia świąteczno- noworoczne, i jak nakazuje tradycja, zasiedli do elegancko i świątecznie zastawionych stołów, na których królowały tradycyjne wigilijne potrawy.







    Przy stole nie zabrakło wspólnych rozmów i śpiewu kolęd. W takich świątecznych nastrojach rozstaliśmy się na kilka dni, by świętować i spędzić ten wyjątkowy czas z rodziną, w swoich domach.

    Ewa Bilska







    Ho ho ho… idą święta- warsztaty bożonarodzeniowe w naszej szkole


    Oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia jest czasem bardzo przyjemnym i wywołującym miłe emocje, szczególnie wśród dzieci, które niecierpliwie czekają i wyglądają pierwszych oznak zbliżających się świąt. Warto go spożytkować na przygotowaniach i rozmowach na temat tradycji i zwyczajów związanych właśnie z tym okresem. W naszej szkole już tradycyjnie, grudzień należy do miesięcy bardzo pracowitych i intensywnie wprowadzających nas w atmosferę świąteczną. W tym roku szereg klas włączyło się w przygotowania i brało udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Niektóre klasy, na to twórcze spotkanie zaprosiły swoich rodziców, by jeszcze efektywniej i milej spędzić czas i przygotować świąteczne dekoracje. W trakcie warsztatów, w zależności od wieku, dzieci wraz z rodzicami wykonywały świąteczne ozdoby, stroiki i dekoracje, wykorzystując przy tym naturalne materiały. Trzeba przyznać, że kreatywność, twórczość i oryginalność w tym roku przerosła najśmielsze oczekiwania. Powstały bardzo piękne stroiki. Wart podkreślenia jest również fakt, że atmosfera towarzysząca spotkaniom i wspólnemu tworzeniu świątecznych dekoracji była bardzo serdeczna, miła a dzięki temu wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.







    Jako pierwsze, maraton warsztatów bożonarodzeniowych rozpoczęły dzieci z oddziału przedszkolnego 5-latki, które pod czujnym okiem p. Izabeli Bajak, stworzyły stroik świąteczny. Warsztaty w grupie pięciolatków odbyły się 04.12 2018r. Bazą wykonanego stroika był krążek brzozowy, na którym dzieci umieściły podgrzewacz, własnoręcznie wykonaną choinkę z drutu i włóczki, oraz udekorowały szyszkami i naturalnymi ozdobami świątecznymi. Prosty, ale jakże efektywny stroik będzie dekoracją niejednego świątecznego stołu, w domach naszych milusińskich pięciolatków.

    Kolejne warsztaty odbyły się w oddziale przedszkolnym w grupie 6-latków. Tam wspólnie z rodzicami dzieci wykonały świąteczne stroiki. Do tego niezwykłego spotkania doszło 10.12.2018r. Koordynatorką działań warsztatowych w tej klasie była p. Iza Bajak. Na drewnianej podstawie znalazły się świeczniki, własnoręcznie wykonane ze słoika i ozdobione wstążkami, choinkowymi gałązkami i koronkami, nie zabrakło również gałązek żywej jodły czy świerku, a ponadto ozdoba w postaci choinki z drutu i włóczki. Wszyscy zarówno dzieci, jak i licznie przybyli tego dnia do szkoły rodzice, bardzo zaangażowali się w wykonanie pracy, a po wykonaniu stroików spędzili miło czas, na wspólnych rozmowach, przy ciastku kawie i herbacie.





    W klasie III warsztaty również odbyły się wspólnie z rodzicami i pod kierunkiem p. Izabeli Bajak. Uczestnicy warsztatów wykonali świąteczne wieńce bożonarodzeniowe, które z pewnością będą świetną dekoracją drzwi wejściowych. Podstawą wieńca był wiklinowy okrągły wianek, na którym uczniowie z rodzicami mocowali świąteczne ozdoby i gałązki choinkowe. Na koniec do wieńca dowiązali materiałową wstążkę, która ma ułatwić zawieszenie jej na drzwiach.




    Na warsztaty w kl. I zaproszeni rodzice przybyli 13 grudnia 2018 r. Przedświąteczny czas uczniowie i wychowawczyni postanowili spędzić razem z rodzicami, a rozpoczęli od krótkiego montażu słowno- muzycznego, by wprowadzić wszystkich w magiczną atmosferę świąt, poprzez wiersze o tematyce narodzin Jezusa i zwyczajów świątecznych oraz wspólne śpiewanie pastorałek i piosenek świąteczno- zimowych. Dzieci recytowały wiersza, a następnie wspólnie z mamami śpiewały pastorałkę „Gore serce Jezusowi” i „Pada śnieg”. Następnym punktem programu spotkania, była wspólna zabawa przy muzyce, dobieranie się w pary poprzez szukanie tej samej bombki choinkowej. Następnie w kręgu rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki świąteczne, a później wszyscy uczestnicy słuchali i rozmawiali o tradycjach i zwyczajach związanych z Świętami Bożego Narodzenia. Po części teoretycznej przyszła pora na długo wyczekiwane warsztaty, na których dzieci wspólnie z mamami wykonały świeczniki ze słoiczków, które posypywaliśmy solą, brokatem, ozdabialiśmy koronkami, wstążkami, a dodatkowo elementami dekoracyjnymi w postaci gwiazdek, koralików czy gałązek choinkowych. Dzieci i mamy były bardzo zaangażowane, a efekty satysfakcjonowały wszystkich uczestników. Kolejne zadanie polegało na wykonaniu stroika na stół. Podstawą był drewniany pień lub talerzyk, na którym przytwierdziliśmy świecę i gąbkę florystyczną, następnie umieszczaliśmy gałązki choinkowe i świąteczne ozdoby w postaci szyszek, wstążek, bombek i własnoręcznie wykonanej choinki tekturowej, otoczonej włóczką i posypanej brokatem, która bardzo efektywnie prezentowała się w naszych stroikach i dodawała świątecznego charakteru dekoracjom. Warto podkreślić, że choinki zostały w całości wykonane przez uczniów klasy pierwszej, którzy bardzo angażowali się w zadnie. Mamy bardzo dumne były z takiej pomocy, a dzięki wspanialej współpracy, udało się stworzyć naprawdę piękne dzieła. Po skończonej pracy, wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoimi dziełami, przy klasowej choince. Po ciężkiej pracy przyszła pora na odpoczynek i zarówno dzieci, jak i mamy zasiadły do stołu, częstując się smakołykami, specjalnie na ta okazję przyniesionymi przez rodziców. Atmosfera była tak miła, że nie chciało się kończyć spotkania, dlatego mamy oddały się rozmowom na temat przygotowań do zbliżających się świąt, a dzieci z wielką chęcią wykonały kolejną pracę świąteczną, która polegała na wyklejeniu watą, brody i wąsów Mikołaja, a następnie pokolorowanie pozostałych elementów, znanego wszystkim Pana. Dzieci wykonały pracę bardzo estetycznie, mamy były bardzo dumne z efektów i pełne podziwu, jak ładnie i chętnie pracują ich pociechy. Mimo wspaniałej atmosfery jaka towarzyszyła warsztatom, przyszła pora na sprzątanie i pożegnanie się. Dzieci i mamy dumne z efektów spotkania, zabrały własnoręcznie wykonane, świąteczne dekoracje, które na pewno będą pięknie prezentować się podczas najbliższych świąt, w domach, na stołach.





    Tegoroczne warsztaty bożonarodzeniowe były wyjątkowo udane i sprawiły wszystkim uczestnikom niezwykle dużo radości i satysfakcji, ponadto umożliwiły realizacje swoich umiejętności i talentów manualnych i wprowadziły wszystkich uczestników w świąteczny nastrój. Warsztaty sprzyjały integracji i współpracy wszystkich uczestników, co jest dodatkowym atutem. Dzieci już na drugi dzień po warsztatach dopytywały, kiedy zrobimy kolejne, co jest najlepszą rekomendacją, że tego typu zajęcia przynoszą radość, a dzieci je uwielbiają, choćby dlatego, że mogą coś stworzyć wspólnie z rodzicami, a co najważniejsze spędzić z nimi czas.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, za udział w tegorocznych warsztatach i wspaniałą organizację, ponieważ na spotkaniach nie zabrakło produktów do wykonania świątecznych dekoracji, a ponadto mamy przyniosły ciasta i inne smakołyki, by oprócz potrzeb duchowych zaspokoić i te cielesne. Podziękowania skierowane są również dla pani Izabeli Bajak, która poprowadziła warsztaty i czuwała bacznie nad realizacją, a ponadto pomagała i doradzała, by stroiki były piękne i oryginalne.

    Ewa Bilska




    Dla miłośników kosmosu i nie tylko- wizyta mobilnego planetarium w naszej szkole


    Dzieci i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Darominie 3 grudnia bieżącego roku odbyli niezwykłą podróż w kosmos, a to za sprawą wizyty w naszej szkole mobilnego planetarium. Widzowie w zamkniętej kapsule obejrzeli animację kosmosu i dowiedzieli się jak wygląda nasza Galaktyka. Dodatkowe wrażenia z udziału w projekcji spotęgowane były zaciemnionym wnętrzem kopuły, w której uczestnicy spędzili około godziny. W programie przewidziana była projekcja filmu poświeconego planetom Układu Słonecznego, uczestnicy poznali i utrwalili ich nazwy, wygląd i cechy charakterystyczne. Dzieci z bliska podziwiały rozgwieżdżone niebo, obserwowały położenie wielu gwiazdozbiorów na północnym niebie, odbyły podróż przez Układ Słoneczny. Mogły z bliska obejrzeć ogromną gorącą gwiazdę – Słońce, wszystkie planety i ich księżyce oraz planetoidy i komety poruszające się w naszej Galaktyce. Omówione zostały również konstelacje poszczególnych gwiazd. Następnie uczniowie obejrzeli bajkę o wiewiórce, która przez przypadek poleciała w kosmos i nieco w nim narozrabiała. Ostatnim punktem programu była projekcja filmu animowanego o dinozaurach i czasach prehistorycznych. Poprzez krótką historię małego dinozaura widzowie dowiedzieli się jak wyglądały ówczesne zwierzęta i planeta Ziemia. Planetarium jest nowoczesnym narzędziem edukacji, ułatwiającym zrozumienie otaczającego nas kosmosu. Mamy nadzieje, że pokaz dostarczył dzieciom niezapomnianych przeżyć i wzruszeń oraz pozwolił rozbudzić zainteresowania, zaspokoić ciekawość, a także uzupełnić realizowany materiał na zajęciach szkolnych.

    Ewa Bilska




    Udział w projekcie „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2018”


    Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do projektu edukacyjnego, którego organizatorami były Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. Projekt skierowany był do szkół w województwie świętokrzyskim. Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do projektu, by promować wśród uczniów świadome i bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii informacyjnych. Jest to bardzo ważne, by uczniowie właściwie korzystali i znali niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie na nich czyhają w Internecie, czy innych urządzeniach teleinformatycznych. Ponad to Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, że jednym z najważniejszych kierunków polityki oświatowej na bieżący rok szkolny powinno być rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli oraz bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.



    W ramach tego projektu uczniowie naszej szkoły tj. kl. I, III oraz kl. IV-VIII i III gim. brali udział w szeregu zajęć, na których zostały przedstawione i omówione zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, dzieci i młodzież poprzez działanie i rozmowy wspólnie ustalały netykietę oraz wskazywały jakie czyhają na nie zagrożenia. Koordynatorzy postanowili również korzystając z okazji udzielić cennych wskazówek rodzicom, dzieci biorących udział projekcie, po to, by byli świadomi zagrożeń płynących z korzystania przez ich dzieci z Internetu i właściwie reagowali w sytuacji niebezpiecznej. Za zajęciach nauczyciele podkreślali, co to jest cyberprzemoc, grooming, stalking, hejt, Spam czy cyberprzestępczość. Poruszono temat mądrego i rozważnego korzystania z portali społecznościowych, rozmawiano o zagrożeniach związanych z Internetem i innymi nowoczesnymi środkami komunikowania się. Podczas realizacji projektu odbyło się również spotkanie z funkcjonariuszem policji, który przygotował filmy edukacyjne i pogadankę na temat zalet i wad korzystania z Internetu. Przestrzegł dzieci i młodzież przed konsekwencjami również finansowymi i prawnymi, podejmowania lekkomyślnych i pochopnych decyzji, wykorzystując Internet, zwrócił uwagę na oszustwa internetowe oraz na błędne postrzeganie anonimowości w Internecie. Zwieńczeniem projektu był udział naszych uczniów w konkursie.



    W I kategorii, zadanie uczestników polegało na przygotowaniu pracy plastycznej o tematyce „Razem dla lepszego Internetu”, w II kategorii zadaniem było indywidualne przygotowanie plakatu w formie elektronicznej z hasłem „Razem dla lepszego Internetu”, w  kategorii III uczniowie indywidualnie przygotowywali infografikę na temat „Internet w województwie świętokrzyskim”.

    Wśród uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie zgłosili się: Marcelina Wnuk z kl. I, Jan Wnuk z kl. III, Dominik Kozłowski z kl. III Mariola Klimczak z kl. III, Krystian Paw z kl. III. Dawid Nowacki z kl. III i Kacper Król z kl. III. Spośród wszystkich prac komisja konkursowa powołana w szkole wyłoniła 3 najlepsze prace, które zostały przesłane do dalszego etapu. W etapie szkolnym zostały wybrane prace Marceliny Wnuk, Marioli Klimczak oraz Dominika Kozłowskiego, które spełniały wymogi formalne i były bardzo ciekawe i oryginalne. Niestety nie udało się naszym uczniom zając żadnego miejsca na podium. Niemniej jednak wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i gratulujemy pomysłowości i ciekawej interpretacji zagadnienia.

    Wierząc, że podejmowane działania w zakresie informowania i przestrzegania dzieci i młodzieży oraz ich rodziców przez zagrożeniami płynącymi z wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informacyjnych, przynoszą efekty i są potrzebne, deklarujemy chęć udziału w kolejnych edycjach projektu.

    Ewa Bilska




    Święta jednak będą - wyjazd dzieci do kina na film „Grinch”


    Tuż przed Mikołajem 5 grudnia 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie kl. I i III wraz ze swoimi wychowawczyniami, pojechały do kina, do Tarnobrzega, na film pt. „Grinch”, na ten sam film kolejnego dnia wybrali się uczniowie kl. IV.



    Dzieci, po zajęciu miejsc w sali kinowej, z zainteresowaniem oglądały przygody zielonego stworka o imieniu Grinch, który bardzo nie lubił Świąt Bożego Narodzenia i postanowił, je zniszczyć wszystkim tym, którzy na ten czas czekali cały rok i cieszyli się z jego nadejścia. Okazało się, że film przypadł do gustu wszystkim widzom, zarówno najmłodszym jak i tym nieco starszym, nawet Panie bardzo pozytywnie recenzowały obejrzany seans. Dzięki humorystycznym scenom oraz pięknej, świątecznej scenografii film naprawdę zrobił duze wrażenie. Dodatkowym atutem był przekaz i nauka płynąca z obejrzanej animacji „podobno po obejrzeniu Grincha ma się serce o trzy rozmiary za duże.









    Po obejrzeniu filmu uczestnicy wyjazdu udali się do McDonald’s, i tam zjedli ulubione przysmaki. Mieli też chwilę na zabawę i rozmowy m.in. o obejrzanym przed kilkunastoma minutami filmie i wymianie spostrzeżeń, na jego temat. Po wizycie w McDonald’s dzieci wróciły do szkoły, a stad do swoich domów, i tam na spokojnie mogły opowiedzieć o dzisiejszych przygodach swoim bliskim.

    Mamy nadzieje, że ten dzień dzieci i uczniowie spędzili miło i pożytecznie.

    Ewa Bilska




    ZAPRASZAMY
    NA POKONKURSOWĄ WYSTAWĘ
    STROIKÓW I SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH
    Z MOŻLIWOŚCIĄ ZABRANIA DO DOMU...
    JAKO DEKORACJA ŚWIĄTECZNEGO STOŁU

    ZDJĘCIA PRAC KONKURSOWYCH




    Zabawa andrzejkowa w naszej szkole


    Tradycyjnie w ostatnim tygodniu listopada odbyły się w naszej szkole andrzejki. Zabawa z wróżbami, muzyką i tańcami, w tym roku przypadła na 29 listopada 2018r.



    Dzień zabawy andrzejkowej poprzedziły przygotowania w klasach. Uczniowie samodzielnie lub z pomocą nauczycieli, wykonywali dekoracje utrzymujące się w klimacie wróżb, duchów, mroku i nocy, co jest motywem przewodnim tego wydarzenia. Wspólnym przygotowaniom towarzyszyły oczywiście rozmowy nawiązujące do tradycji i zwyczajów andrzejkowych w dawnych czasach.



    W czasie trwania zabawy w sali gimnastycznej zorganizowano stoiska z wróżbami, przygotowano dekoracje, by jeszcze bardziej podkreślić charakter i klimat zabawy. Dla miłośników tańców i ruchu również zapewniono muzykę, która spełniała oczekiwania każdego uczestnika, niezależnie od upodobań i wieku.



    Każdy, kto miał ochotę poznać swoją najbliższą przyszłość, dowiedzieć się ciekawostek na swój temat lub jakie imię będzie posiadała druga połówka, mógł skorzystać z wróżb, które oferowały starsze koleżanki.



    Po wróżbach dzieci i młodzież oddała się zabawom, a w klasach miała do dyspozycji przekąski i napoje, by posilić się po wyczerpującej zabawie i tańcu. Zabawa andrzejkowa dla młodszych dzieci trwała od godz. 11 do 13:30, natomiast starsi uczniowie bawili się i biesiadowali do 19.00.



    Wspólne spędzanie czasu przy muzyce i tańcach integruje i wywołuje dużo pozytywnych emocji, pozwala miło i aktywnie spędzić czas oraz zapomnieć choć na chwilę o troskach. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy mieli udział w organizacji, zadbali o dobrą zabawę, bezpieczeństwo oraz czuwali nad przebiegiem imprezy.

    Ewa Bilska




    Zbiórka charytatywna dla psów z Przytuliska na Wiśniowej w Sandomierzu


    Wzorem lat ubiegłych w naszej szkole, w czasie przedświątecznym została zorganizowana zbiórka karmy i gadżetów dla zwierząt ze schroniska w Sandomierzu.



    Zbiórka zorganizowana była na terenie naszej szkoły w listopadzie, codziennie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zbierali od dzieci i uczniów przyniesione fanty. Dzieci i uczniowie naszej szkoły bardzo licznie włączyli się w akcję charytatywną. Każdego dnia karmy przybywało, a hojność naszych darczyńców okazała się bardzo duża. Dzięki temu Samorząd Uczniowski uzbierał pokaźną ilość suchej karmy i zabawek dla zwierząt. Po zakończeniu zbiórki, przedstawiciele samorządu wraz z opiekunem panią Joanną Grudzień 28.12.2018r. dostarczyli przesyłkę na miejsce. Przekazali karmę Przytulisku na Wiśniowej w Sandomierzu.



    Ponadto pracownicy schroniska, w ramach podziękowania za dary, oprowadzili naszych uczniów po schronisku, przedstawili jego lokatorów, opowiadając historie każdego z nich. W czasie pobytu w schronisku, uczniowie mogli spędzić czas z wybranym pieskiem, idąc z nim na spacer wzdłuż Wisły, podarować mu trochę ciepła i uwagi bawiąc się z nim i poświęcając mu czas. Wszystkie zwierzęta domowe potrzebują człowieka i jego zainteresowania, tym bardziej te, które na co dzień tego nie doświadczają z powodu braku stałego domu i często po różnych nieprzyjemnych doświadczeniach życiowych, w których niejednokrotnie właśnie człowiek zawiódł i skrzywdził.



    Dzięki takim akcjom charytatywnym, wśród naszych dzieci i uczniów kształtuje się wrażliwość na krzywdę zwierząt oraz empatia. Te przedsięwzięcia pokazują jak możemy pomóc i jak niewiele kosztuje sprawienie komuś innemu radości, uświadamiając tym samym ile w nas samych jest dobra i ciepłego serca.

    Poniżej przedstawiamy listę osób, które włączyły się w tegoroczną zbiórkę:

    • Sendrowicz Dominik
    • Świstak Kacper
    • Zuzanna Stępień
    • Grzegorz Sasaga
    • Antoni Szymański
    • Łucja Zawadzka
    • Stanisław Klimczak
    • Andura Iga
    • Bilska Lena
    • Skrok Maria
    • Wnuk Kacper
    • Zawadzka Lena
    • Bajak Stanisław
    • Bednarz Oliwia
    • Książka Kacper
    • Lenda Laura
    • Niewiadomski Piotr
    • Stępień Maja
    • Wieczorek Kacper
    • Wikierska Julia
    • Zawadzka Emilia
    • Ciannameo Giulia
    • Duda Wiktoria
    • Lasota Julian
    • Małecki Piotr
    • Parada Daniel
    • Wnuk Marcelina
    • Duda Patrycja
    • Klimczak Mariola
    • Nowacki Dawid
    • Parada Weronika
    • Paw Krystian
    • Barański Kamil
    • Machalski Kamil
    • Mruk Ernest
    • Skrok Maciej
    • Wielgus Gabriel
    • Duda Klaudia
    • Grabowska Karina
    • Maciąg Dariusz
    • Rędziak Sylwia
    • Zimoląg Alicja
    • Rędziak Agnieszka
    • Zimoląg Aleksandra
    • Bajak Berenika
    • Kwietniewska Gabriela.
    Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy, zachęcamy również innych do wspierania kolejnych akcji charytatywnych organizowanych w naszej szkole.

    Ewa Bilska




    WESOŁO, KOLOROWO, A PRZEDE WSZYSTKIM BAJKOWO- DZIEŃ POSTACI BAJKOWYCH W NASZEJ SZKOLE


    Międzynarodowy Dzień Postaci Bajkowych obchodzony jest na świecie 5 listopada, jest to święto mające na celu przypomnienie sobie kultowych i znanych z dzieciństwa bajek i morałów z nich płynących.



    Bajki towarzyszą większości z nas od pierwszych dni życia, gdy mamy czytają nam je, w ciągu dnia lub podczas zasypiania, gdy idziemy do szkoły i tam pani na zajęciach przytacza fragmenty i przywołuje puenty z nich płynące, gdy sami jako uczniowie idziemy o biblioteki lub księgarni i wybieramy sobie te, które nas urzekają i czytamy, by choć na chwilę przenieść się do magicznego świata pełnego czarów, wróżek, księżniczek i książąt. Przez kolejne lata bajki czytamy swoim dzieciom, a później wnuczętom. Tak wiec bajki i baśnie odgrywają w naszym życiu wielką rolę i dzięki nim możemy się śmiać, rozweselać smutne dni, a przede wszystkim nauczyć się prawd i dewiz życiowych, którymi powinniśmy się na co dzień kierować. Święto Postaci Bajkowych jest dobrym momentem, by przypomnieć sobie poszczególne bajki i baśnie oraz przy okazji bawić się razem, śmiać i uczyć.



    W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić ten dzień w bardzo wyjątkowy sposób. Uczniowie z klasy I, dzieci z oddziałów przedszkolnych 5 i 6- latki oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu”, w dniu 23 listopada 2018 r. wcieliły się w ulubione przez siebie postacie bajkowe. Trzeba przyznać, że kreatywność i fantazja dzieci i ich rodziców nie zna granic, kostiumy były piękne, kolorowe i oryginalne, a co najlepsze, żadne nie były zdublowane, mimo dużej ilości bohaterów bajkowych. By Dzień Postaci Bajkowych obchodzony w naszej szkole był jeszcze bardziej zapamiętany i udany, również wychowawczynie wcieliły się w postacie bajkowe, co spowodowało dodatkowe uśmiechy i pozytywne odczucia wśród uczestników. Dzieci już od rana paradowały po korytarzu w swoich strojach, mając przy tym wiele radości, oglądały swoje kostiumy i rozmawiały o przebraniach, co dodatkowo wzmocniło wartość edukacyjną.



    Wraz z dzwonkiem na zajęcia wszyscy uczestnicy zebrali się w sali gimnastycznej, która była również zaaranżowana w stylu bajkowym, by podkreślić charakter imprezy. Po zgromadzeniu się i przywitaniu wszystkich uczestników, przedstawieniu celu i formy spotkania, rozpoczęliśmy część właściwą imprezy. Wszystkie postacie wsiadły do długiego pociągu, by nim ruszyć w podróż do Krainy Bajek i Baśni, w której miały spotkać ich same ciekawe i miłe przygody. Przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” dojechaliśmy do celu, a tam już czekała na nas pierwsza przygoda. Postacie bajkowe musiały zaprezentować się w swoim stroju na środku sali, a pozostali musieli odgadnąć, za kogo przebrana jest prezentująca się osoba.



    Zadanie to okazało się bardzo łatwe, co świadczy, że nasze dzieci znają bajki i pamiętają ich bohaterów. Za każdą dobrze udzieloną odpowiedź uczestnicy otrzymywali nagrodę w postaci piega. Wśród kolejnych przygód były wspólne tańce i śpiew, uczyliśmy się piosenki „Na wyspach Bergamutach”, którą uczestnicy opanowali perfekcyjnie, tańczyliśmy do melodii „Kaczuchy”, tańczyliśmy również w parach wspólnie do piosenki „Dwóm tańczyć się zachciało”.



    Kolejna przygoda była związana z podziałem na zespoły i polegała na ułożeniu jak najszybciej, największej ilości obrazków bajkowych, z pociętych puzzli, za co drużyny przyznawane miały punkty-piegi. W tym przypadku liczyła się spostrzegawczość, szybkość ale przede wszystkim umiejętność współpracy w grupie, z czym drużyny poradziły sobie dość dobrze. Kontynuując wspólną zabawę uczestnicy zmagali się z zadaniem polegającym na losowaniu zagadek dotyczących postaci bajkowych, po wysłuchaniu wylosowanej przez siebie zagadki musieli udzielić właściwej odpowiedzi. Kolejna propozycja zabawy cieszyła się dużym zainteresowaniem, chętna osoba losowała worek- niespodziankę, z ukrytym bajkowym rekwizytem, losujący musiał wyciągnąć ukryty w worku rekwizyt i powiedzieć z jakiej bajki on pochodzi. Dzieci bawiły się w najlepsze, kolejnym punktem spotkania byłą inscenizacja wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka”, do tego spośród uczestników zostali wybrani aktorzy, którzy wcielili się w bohaterów wiersza i dostali charakterystyczne emblematy, a następnie improwizowali czytany przez panią Dorotę Leję wiersz.



    Gra aktorska dostarczyła wielu emocji zarówno aktorom jak i widzom. Kolejnym i niestety ostatnim punktem naszego spotkania, było wykonanie bajkowej kolorowanki, a następnie prezentacja wykonanej pracy grupowej. Dzieci dość dobrze poradziły sobie z tym zadaniem i przy okazji sprawdziły swoje umiejętności współpracy w grupie.



    Impreza powoli dobiegała końca ale, by docenić wielkie zaangażowanie uczestników w zabawy i konkursy, organizatorzy przewidzieli i postanowili wręczyć wszystkim postaciom bajkowym medale pamiątkowe i słodki upominek, co bardzo ucieszyło dzieci. Na zakończenie wszystkie postacie pozowały do pamiątkowego zdjęcia.



    Widząc uśmiechnięte buzie dzieci, można wywnioskować, że impreza była udana i dostarczyła uczestnikom wielu pozytywnych emocji, a przede wszystkim przybliżyła postacie bajkowe i umożliwiła doskonalenia umiejętności społecznych, takich jak pokonywanie swojego wstydu, umiejętność współpracy w zespole, umiejętności komunikacyjne, umiejętności prezentowania się i wystąpień publicznych oraz pogłębiła wiedzę na temat bohaterów i motywów przewodnich, w poszczególnych bajkach i baśniach.

    Ewa Bilska




    KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


    Rok 2018 jest wyjątkowy, ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole podejmowanych jest szereg inicjatyw upamiętniających to wydarzenie, mających na celu zaszczepienie w młodych ludziach patriotyzmu, dumy ze swojego kraju i jego historii a ponadto wpajanie tożsamości narodowej. Z tego też powodu w szkole w Darominie, w październiku został zorganizowany i ogłoszony konkurs plastyczny o tematyce niepodległościowej.



    Organizatorem konkursu a także sponsorem nagród była Szkoła Podstawowa w Darominie. Do głównych celów konkursu zaliczyć należy:
    • popularyzację wiedzy o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę,
    • rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni plastycznej,
    • przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej.




    Dzieci i młodzież miały zadanie wykonać pracę plastyczną w dowolnej, płaskiej technice, na arkuszu A4 lub A3. Tematem i motywem przewodnim prac było:

    „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w oczach dzieci i młodzieży” - interpretacja tematu konkursu była dowolna i zależna od woli osoby wykonującej.





    Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych:

    I kategoria- kl. „0” 6- latki, kl. I-III,

    II kategoria- IV-VIII, III gim.





    Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczanie dyplomów i nagród odbyło się w uroczystym dniu 09.11.2018r. po APELU Z OKAZJI 100-LETNIEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.

    Rozdanie nagród odbywało się w obecności zaproszonych na apel gości, przedstawicieli Urzędu Gminy Wilczyce, radnych i sołtysów z Gminy Wilczyce, rodziców, dziadków, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich przybyłych na obchody Święta Niepodległości. Rozstrzygnięcie tym samym odbywało się w bardzo podniosłej i uroczystej atmosferze, co dodatkowo wzmocniło u uczestników konkursu satysfakcję z udziału. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, wpłynęło bardzo wiele prac, o wysokim poziomie estetycznym. Prace były bardzo oryginalne i przykuwały wzrok, a jednocześnie trzymały się w temacie i ujęły wiele zagadnień i symboli związanych z wątkiem niepodległości Polski. Jury w składzie p. Dorota Leja, p. Joanna Grudzień i p. J. Dobroch- nauczyciele naszej szkoły, mieli niełatwe zadanie wyłonienia zwycięzców. Po burzliwych naradach udało im się wybrać zwycięzców i docenić wkład pracy, jaki został włożony w wykonanie prac. Jury wyłaniając zwycięzców, oceniało interpretację tematu, znaczenie symboliczne prac, estetykę i kompozycję wykonania, wkład pracy, technikę a przede wszystkim samodzielność jej wykonania.

    Prace zostały ocenione w 2 kategoriach wiekowych:

    I kategoria- kl. 0 6- latki kl. I- III szkoła podstawowa

    II kategoria kl. IV-VIII i kl. III gim.

    Po uroczystym apelu Pani Dyrektor Edyta Rędziak, ogłosiła oficjalne wyniki konkursu, wręczyła dyplomy i nagrody oraz pogratulowała wszystkim uczestnikom i wyraziła radość z wysokiego poziomu estetycznego i oryginalnych pomysłów. By docenić wkład pracy i zainteresowanie konkursem, przyznano 3 pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej oraz wyróżnienia, a ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, za udział w konkursie. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.

    W I kategorii wiekowej przyznano nagrody dla:

    I miejsce
    Dominik Kozłowski kl. III

    II miejsce
    Marcelina Wnuk kl. I

    III miejsce
    Daniel Parada kl. I

    W kategorii II- młodzież biorąca udział w konkursie uplasowała się na następujących miejscach:

    I miejsce
    Berenika Bajak kl. III gim.

    II miejsce
    Arkadiusz Ożóg kl. III gim.

    III miejsce
    Gabriela Kwietniewska kl. III gim.

    Jury przyznało także wyróżnienia w obu kategoriach wiekowych. Poniżej znajduje się lista uczestników, którzy otrzymali za swoje prace wyróżnienie:

    Maja Stępień Kl. „0” 6
    Julian Lasota kl. I
    Fabian Dziuba kl. I
    Patrycja Duda kl. III
    Jan Wnuk kl. III
    Klaudia Duda kl. V
    Sylwia Rędziak kl. V
    Anna Kilijańska kl. V
    Paulina Gołąbek kl. III gim.

    Organizatorzy postanowili również docenić chęci i zapał oraz wkład pracy i przyznało nagrody za udział następującym uczestnikom konkursu:

    Kacper Książka kl. „0”6
    Oliwia Bednarz kl. 0”6”
    Stanisław Bajak kl. „0”6
    Julia Wikierska kl. „0”6
    Rafał Stępień kl. I
    Norbert Ożóg kl. I
    Piotr Małecki kl. I
    Weronika Parada kl. III

    Ewa Bilska




    OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ
    SZKOLE- PEŁNE WZRUSZEŃ I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ

    „Naród, który nie szanuje swej przeszłości
    nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
    i nie ma prawa do przyszłości.”


    Józef Piłsudski



    Dokładnie 100 lat temu nasz kraj odzyskał niepodległość. Ta piękna i wzruszająca data wymaga szczególnego upamiętnienia. Tak też się stało w Szkole Podstawowej w Darominie. Do tego dnia cała społeczność szkolna przygotowywała się tygodniami. Nadszedł długo wyczekiwany dzień 9 listopada 2018 r., w którym to miały zostać zrealizowane wszystkie przygotowywane punkty programu związane z obchodami ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Już od rana w naszej szkole panowała podniosła i patetyczna atmosfera, wszyscy tego dnia założyli galowe stroje, a tuż przez godz.11.00 zaczęli przybywać zaproszeni na tę wyjątkową uroczystość goście.



    Tuż po wejściu zaproszeni goście otrzymali i przypinali symboliczne kotyliony w barwach narodowych, co jeszcze bardziej miało podkreślić charakter spotkania. Również takie same kotyliony otrzymali wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły. Po zgromadzeniu się wszystkich w sali gimnastycznej i zajęciu miejsc, uczniowie zatańczyli poloneza, następnie został wprowadzony sztandar szkoły oraz wszyscy wspólnie odśpiewali ,, Mazurka Dąbrowskiego", po czym głos zabrała Pani Dyrektor Edyta Rędziak, która przywitała wszystkich i podkreśliła fakt, że rok 2018, jest rokiem setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a szkoła w Darominie postanowiła to wydarzenie uczcić wraz z lokalną społecznością.



    Pani Dyrektor wyraziła zadowolenie z możliwości wspólnego przeżywania wspomnień dotyczących najważniejszych w historii naszego narodu wydarzeń. Powitała przybyłych na uroczystość gości m.in. przedstawiciela Urzędu Gminy Wilczyce sekretarz panią Katarzynę Łukawską , radnych i sołtysów z gminy, rodziców i babcie oraz dziadków, a także wszystkich przybyłych, którzy postanowili najbliższych kilkadziesiąt minut spędzić i przeżywać wspólnie ze społecznością szkolną. Po powitaniu pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia i wysłuchania montażu słowno- muzycznego. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie i uczennice z klas IV-VIII, którzy poprzez recytacje wierszy i śpiew pieśni patriotycznych, oddali hołd wszystkim walczącym za wolność i wyrazili radość z życia w niepodległej Polsce. Następnie dziewczynki z kl. V zaprezentowały układ taneczny z flagami w barwach narodowych.











    Taniec wprowadził nas w patetyczny nastrój i wymownie przeniósł do dalszej części programu artystycznego. Kolejnym a jednocześnie kulminacyjnym punktem występu, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły była inscenizacja ukazująca historię naszej Ojczyzny od jej powstania poprzez główne wydarzenia historyczne, począwszy od Chrztu Polski w 996r., uchwalenie Konstytucji 3 maja poprzez I wojnę światową, zabory, powstania i zrywy narodowe, II wojnę światową na czasach współczesnych kończąc. Aktorzy, wcielający się w rolę Polski, Polaków, zaborców, tak dobrze zagrali swoje role, że widzowie byli zdumieni, a przekaz, jaki niósł za sobą spektakl na długo po występie, zapadł w sercach widzów. W trakcie i po zakończeniu wszyscy byli pod dużym wrażeniem gry aktorskiej ale również doskonale ukazał losy państwa polskiego na przestrzeni wieków.











    Żywa lekcja historii zapadnie na długo w pamięci wszystkim obecnym tego dnia w Szkole Podstawowej w Darominie. Widzowie byli wzruszeni i oszołomieni tym, co wydarzyło się na scenie. Dobór ról, gra aktorska, a ponadto scenografia i wspaniale dobrana muzyka, wszystko to, złożyło się na wyjątkowe doznania i silne przeżycia oglądających spektakl niezależnie od wieku. Tym samym młodzi aktorzy odkryli w sobie wielki potencjał i talent sceniczny, który być może kiedyś zostanie spożytkowany. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami i wielkim uznaniem. Oglądający nie kryli dumy, wzruszenia i nie szczędzili słów pochwały dla uczniów naszej szkoły. Po zakończeniu spektaklu głos zabrała pani dyrektor, która również była pod wielkim wrażeniem wspaniałego występu, pogratulowała uczniom i podziękowała im za przybliżenie historii naszego narodu.



    Polska może być dumna z kwiatu młodzieży, jeśli w każdym zakątku naszego kraju rozkwitają takie wyjątkowe i utalentowane, jak w naszej szkole. Pani Dyrektor podziękowała również nauczycielom, którzy czuwali nad przygotowaniami i realizacją tej uroczystości i zadbali o każdy szczegół oraz bardzo wysoki poziom merytoryczny i artystyczny występów. Podziękowania skierowała do pani Moniki Jaśkiewicz- Wielgus, pani Justyny Czarneckiej, pani Anety Forc oraz pana Przemysława Klimczaka oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób udzielali się podczas przygotowań. Dumna Pani Dyrektor podziękowała jeszcze raz przybyłym gościom, a następnie przeszła do wręczenia nagród za konkurs plastyczny związany również z obchodami 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Atmosfera spotkania była tak miła, a goście poruszeni, że żal było kończyć wizytę w szkole. Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży, że potrafi się tak zmobilizować i pięknie zaprezentować oraz za to, że jest dojrzała by właściwie zinterpretować, a jednocześnie przekazać innym treści na tak ważny dla każdego Polaka temat.

    Ewa Bilska




    Uroczyste ślubowanie klasy I


    Ślubowanie klasy pierwszej to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej w Darominie. W tym roku miało ono miejsce 29 października. Był to dzień długo wyczekiwany przez dzieci, poprzedzony wieloma próbami i przygotowaniami, koordynowanymi przez panią Ewę Bilską-wychowawczynię klasy I.



    Do społeczności Szkoły Podstawowej w Darominie 29 października2018 r. wystąpiło grono dzieci z klasy I. Jak tradycja nakazuje stało się to za sprawą uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia. W tym roku do ślubowania przystąpiło 13 pierwszoklasistów. Ceremonia miała miejsce w sali gimnastycznej, która była specjalnie na tą okazję zaaranżowana i pięknie udekorowana. W obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców i starszych oraz młodszych kolegów, pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny połączony z recytacją wierszy, śpiewem piosenek i tańcami.



    Starsi koledzy, Agnieszka Rędziak i Arkadiusz Ożóg, którzy prowadzili uroczystość, zaprosili na środek, bohaterów tego wydarzenia, następnie wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn Polski. W kolejnej części to pierwszoklasiści przejęli pałeczkę i starali się wypaść jak najlepiej przed swoimi rodzicami i nauczycielami, pięknie deklamując wiersze, śpiewając utwory i tańcząc do piosenki Woogi Boogi. Po części artystycznej głos zabrali starsi koledzy, którzy w kilku słowach udzielili rad pierwszakom i zaoferowali swoją pomoc, w razie problemów. Tuż przed oficjalną częścią dzieci z klasy pierwszej zadeklamowali wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.



    Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając piórem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Po tym doniosłym dla samych zainteresowanych wydarzeniu, pełnoprawni uczniowie dokonali samodzielnie, podpisu w Kronice Szkoły, upamiętniając tym samym dzień ślubowania.



    Następnie Pani dyrektor wręczyła uczniom kl. I pamiątkowe dyplomy, a rodzice słodkie upominki i pamiątkowe figurki sówek- symbolu mądrości i nauki. Po części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor Edyta Rędziak, która gratulowała nowo przyjętym uczniom wstąpienia w szeregi społeczności szkolnej, wyraziła zadowolenie z zaprezentowania się ich podczas uroczystości oraz życzyła im życzenia, samych sukcesów na nowej drodze edukacyjnej, którą w bieżącym roku rozpoczęli i która będzie trwała w tej szkole jeszcze co najmniej kilka lat. Po zabraniu głosu przez Panią Dyrektor, uczniowie klasy pierwszej, w ramach podziękowania Dyrekcji, wychowawczyni, rodzicom, nauczycielom i kolegom przygotowali niespodziankę taneczną i zaprezentowali się w tańcu do utworu „Despacito”, który w ich wykonaniu wypadł bardzo dobrze.



    Tym muzycznym akcentem zakończyła się ceremonia Ślubowania i Pasowania klasy I. Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z rodzicami, sztandarem szkoły, Panią Dyrektor i wychowawczynią wykonali kilka pamiątkowych zdjęć, by pamięć o tym ważnym dla nich wydarzeniu pozostała utrwalona.



    Po wykonaniu wspólnych pamiątkowych zdjęć, uczniowie wraz z dumnymi rodzicami udali się na słodki poczęstunek do klasy. Dzięki rodzicom i ich wspaniałej organizacji uczniowie rozpoczęli poczęstunek od tortu, a na stołach niczego im nie brakowało, dzieci zaspokoiły głód i pragnienie, a następnie oddały się już zabawie, ciesząc się z faktu, że są już prawdziwymi uczniami. Mając jednocześnie świadomość, że wiąże się to nie tylko z przywilejami ale również z obowiązkami. Tego dnia nie należy pominąć równie ważnych w procesie edukacyjnym rodziców- którzy tryskali radością i dumą, widząc swoje pociechy, tak pięknie prezentujące się podczas występów. Rodzice bardzo przeżywali fakt Ślubowania, a po ceremonii nie kryli szczęścia i zachwytu poziomem zaprezentowania się dzieci.



    Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu uroczystości Pani Dyrektor Edycie Rędziak, rodzicom, starszym kolegom i koleżankom oraz Pani Teresie Madej i Pani Izabeli Bajak, które zadbały o piękną dekorację sali, która jeszcze bardziej podkreśliła uroczysty nastrój tego dnia.

    Ewa Bilska







    07.11.2018

    Spotkanie z rodzicami



    godz.1500



    Jesienne spotkania florystyczne z wikliną w roli głównej


    Jesień to kolorowa i bardzo ciekawa pora roku, chociażby dlatego, że bogactwo darów może inspirować i zachęcać do tworzenia ciekawych dzieł sztuki. Wystarczy trochę chęci i kreatywności, oraz odrobina czasu, którego w jesienne wieczory nie brakuje.



    Taką właśnie propozycję przygotowała nasza niezastąpiona i zawsze chętna do współpracy, lokalna artystka pani Izabela Bajak. W październiku poprowadziła warsztaty o tematyce jesiennej i wraz z dziećmi tworzyła piękne kompozycje, których bazą oczywiście była papierowa wiklina.



    W dniach 17.10.2018r. oraz 22.10.2018r. w oddziałach przedszkolnych 5-latków i 6-latków odbyły się zajęcia, na których dzieci pod czujnym okiem pani Izy wykonywały poszczególne etapy pracy, by w efekcie stworzyć jesienne dekoracje w postaci dyniowych stroików.



    Pierwszym zadaniem jakie miały do wykonania dzieci, było pomalowanie przygotowanej z papierowej wikliny dyni, a następnie ułożenie w niej jesiennej kompozycji, według własnej koncepcji i wyczucia estetyki. Dzieci miały do dyspozycji liście, suszone kwiaty, zioła, trawy, dekoracje z filcu i wiele innych jesiennych darów, które o tej porze roku niezwykle pięknie się prezentują i zachwycają kolorami.



    Dzieci podczas tworzenia swoich kompozycji wykazały się dużą kreatywnością oraz umiejętnościami manualnymi i samodzielnością. Zadowolenie uczestników było tym większe, że wykonane przez siebie stroiki mogły zabrać do domu, a tam pochwalić się rodzicom samodzielnie wykonaną dekoracją i przyozdobić nią wybrane przez siebie miejsce w domu.







    Było to kolejne spotkanie o tematyce jesiennej, w czasie których powstały okolicznościowe cuda- dyniowe stroiki. Liczymy, że Pani Iza znów nas zaszczyci swoją obecnością na zajęciach i zaproponuje kolejne artystyczne dzieła sztuki w wykonaniu dzieci i uczniów naszej szkoły.



    Izabela Bajak, Ewa Bilska




    Dawka śmiechu, sztuczek i popisów cyrkowych w naszej szkole


    W dniu 25 października 2018 r. o godz. 10.00, w naszej szkole odbyło się niezwykłe widowisko. Wszystko to za sprawą wizyty artystów z cyrku „Szok”.



    Cyrkowcy z Ukrainy w swoim programie zaprezentowali szereg sztuczek magicznych oraz wykazali się nie lada koncentracją i umiejętnościami, między innymi podczas żonglerki, balansowania na walcach czy wyciągania z garderoby widzów piłeczek. Nie mogło też zabraknąć występu klauna, który rozśmieszył widzów do łez, a ponadto zaangażował publiczność, wywołując jeszcze więcej pozytywnych emocji.



    Uczniowie mogli zakręcić hula-hol, zmierzyć się z nakładaniem na głowę, bez użycia rąk kapelusza, kręcenia piłki na palcu. Podczas programu artystycznego nie zabrakło też numerów popisowych, w których głównymi bohaterami były zwierzęta. W tym roku swoje 5 minut miały gołębie, które niestrudzenie wspinały się po różnych przeszkodach, które stawiała przed nimi treserka. Artyści zapewnili publiczności dreszczyk emocji i chwile "grozy", kiedy pojawiła się treserka z wężem na ramionach.



    Okazało się szybko, że jest on niegroźny i chętnych do dotknięcia, czy potrzymania gada, było wielu. Po zakończeniu wstępów chętni mogli zakupić pamiątki cyrkowe. Występ wywołał uśmiechy na twarzach uczniów i dzieci, rozweselił nawet największych ponuraków.



    Ewa Bilska




    Spotkanie z literaturą dla dzieci i jej twórcą


    W dniu 3 października 2018 r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Darominie uczestniczyli w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilczycach, na które zaproszeni byli i przybyli uczniowie szkół z terenu gminy Wilczyce.

    Głównym bohaterem spotkania był autor książki dla dzieci pod tytułem „Znajdź mnie kiedyś i odwiedź”- pan Zbigniew Kołba, który zachęcał słuchaczy do częstego czytania książek, podkreślając znaczenie czytania w poznaniu otoczenia i pogłębiania wiedzy. W wypowiedzi nawiązał do maksymy: „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”. Pisarz dał dzieciom także cenne wskazówki jak się uczyć, żeby się nauczyć. Zwrócił uwagę jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka pełni odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie oraz ruch na świeżym powietrzu. Radził ograniczyć gry na komputerze na rzecz innych zajęć.

    Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie odpowiadali na pytania pisarza i odgadywali zagadki. Całe spotkanie bardzo się im podobało, dlatego wracali do szkoły z uśmiechami i radością. Kontakt z tak ciekawym autorem na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

    Teresa Madej



    Szerokopasmowy Internet trafi do Szkoły Podstawowej w Darominie


    W dniu 18 września 2018 r. dyrektor szkoły-Edyta Rędziak podpisała umowę , w ramach której Szkoła Podstawowa w Darominie, jako jedna z pierwszych w kraju, będzie korzystać z szerokopasmowego darmowego, szybkiego i bezpiecznego Internetu.
    Akt zawarcia umowy miał miejsce w Zespole Placówek Oświatowych w Piekoszowie. Brali w nim udział: wicekurator oświaty: Tomasz Pleban, senator PiS- Krzysztof Słoń, wójt Piekoszowa - Zbigniew Piątek, wicewojewoda-Andrzej Bętkowski, dyrektor Centrum Kontaktu OSE w NASK- Stanisław Derehajło, doradca wicepremiera Jarosława Gowina- Renata Janik, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego- Mieczysław Gębski, przedstawiciel NASK- Bogdan Pawłowicz.

    Porozumienie zostało zawarte w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jest to rządowy projekt realizowany przez ekspertów z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

    Redakcja Daromin



    Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” z udziałem naszych uczniów


    Inicjatywa polskiej akcji społecznej „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP, mająca na celu przybliżenie społeczeństwu polskiej literatury klasycznej oraz popularyzację czytania książek, obchodzi już kolejną swoją edycję.



    W tym roku wśród dorobku literackiego polskich pisarzy wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jako utwór, który dodatkowo przybliża i nawiązuje do wydarzeń sprzed lat, tym bardziej w trwającym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła postanowiła włączyć się w akcję „Narodowego Czytania”.



    W czytaniu „Przedwiośnia” wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum z naszej szkoły, którzy wraz z nauczycielem 26 września 2018 r. odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilczycach- organizatora przedsięwzięcia. W bibliotece zgromadzili się przedstawiciele okolicznych szkół i instytucji społecznych, by oddać się lekturze i wspólnie czytać powieść.



    Nasi uczniowie w składzie Berenika Bajak, Paulina Gołąbek, Gabriela Kwietniewska, Patryk Borowski, Arkadiusz Ożóg, podeszli do prezentacji utworu bardzo poważnie i wypadli wzorowo, godnie reprezentując szkołę w Darominie. Oprócz uczniów naszej szkoły utwór czytali przedstawiciele Klubu Seniora oraz uczniowie z innych szkół z terenu gminy.

    Ewa Bilska




    Warsztaty archeologiczne- okazją do poznania naszych praprzodków


    Nawiązując do niedawno odbytej wycieczki do Krzemionek Opatowskich, w której brali udział nasi uczniowie, gdzie głównym celem było poznanie pradawnych sposobów wydobywania krzemienia pasiastego, którego duże złoża znajdowały się na terenie obecnego rezerwatu, w naszej szkole 2.10.2018 r. zorganizowano warsztaty archeologiczne, mające być kontynuacją rozpoczętego podczas wycieczki podróży w przeszłość.



    Podczas warsztatów młodzież miała okazję poznać zwyczaje i życie codzienne ludności żyjącej w epoce kamienia i brązu. Starsza grupa tytułem wprowadzenia oglądała i uczestniczyła w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną na temat życia i zwyczajów ludzi z okresu neolitu, przybliżającą realia życia codziennego ówczesnego człowieka. Następnie zdobytą podczas wykładu wiedzę, uczniowie mogli wykorzystać w praktyce poprzez zabawę w dopasowywanie poszczególnych eksponatów we właściwym miejscu na osi czasu i umieszczenie ich w odpowiedniej epoce, w której mógłby występować i funkcjonować.



    Poprzez praktyczne działanie i słuchanie informacji jakie przekazywali z niezwykłą pasją miłośnicy pradziejów a jednocześnie archeolodzy, uczestnicy warsztatów m.in. poznali zagadnienia związane z funkcjonowaniem człowieka w epoce neolitu, np.: rolnictwo i przygotowywanie pożywienia, metody wytwarzania narzędzi z krzemienia i brązu, garncarstwo, tkactwo. Oprócz przekazania wiedzy, podczas warsztatów funkcjonowały stanowiska m.in. garncarza, gdzie pod okiem specjalistki można było samodzielnie wytoczyć gliniane naczynie. Uczestnicy bardzo chętnie podjęli próbę lepienia z gliny i starali się, by ich naczynia były oryginalne i dopracowane w najmniejszych szczegółach.



    Na kolejnym stoisku dzieci mogły zobaczyć jak dawniej ucierano żarna na mąkę i w jaki sposób przygotowywano pożywienie. Do obejrzenia były liczne eksponaty muzealne, takie jak naczynia, broń, narzędzia z krzemienia, przedmioty codziennego użytku, wyprawione skóry zwierzęce- służące za odzienie czy biżuteria, jaką wykonywano własnoręcznie z dostępnych surowców.



    Warsztaty archeologiczne, były doskonałą lekcją historii i okazją do poznania życia naszych praprzodków. Liczymy, że wiedza zdobyta podczas warsztatów będzie trwała i przyda się, a może nawet wśród niektórych rozbudzi zainteresowanie i pasję do pogłębiania zagadnień archeologicznych.

    Ewa Bilska




    Podróż w odległą przeszłość- wycieczka do Krzemionek Opatowskich i Opatowa


    Wychodząc naprzeciw współczesnej edukacji, która zakłada, że uczniowie poprzez różne zmysły i doświadczenia mają poznawać i zdobywać wiedzę, a ponadto zajęcia powinny odbywać się poza salą lekcyjną, w dniu 24 września 2018r. uczniowie naszej szkoły wybrali się Rezerwatu Archeologicznego w Krzemionkach oraz zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną w Opatowie.



    Nasza podróż do przeszłości zaczęła się od zwiedzania zrekonstruowanych osad górniczych, gdzie uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się pracy prahistorycznych górników wydobywających w kopalniach krzemień, mających do dyspozycji bardzo prymitywne dla naszych czasów narzędzia i docenić ile determinacji i pracy musieli włożyć ówcześni ludzie, by ich trudy zostały zwieńczone sukcesem. Przewodnik oprowadzający nas po kolejnych kopalniach przedstawiał ciekawe metody i sposoby wydobywania krzemienia spod ziemi, jednocześnie wskazywał do jakich celów wykorzystywano ów produkt, jakim był pożądanym surowcem oraz na jaką skalę występował i był eksportowany.



    Po dokładnym poznaniu sposobów wydobywania surowca spod ziemi uczestnicy wycieczki zeszli w głąb kopalni i podążali wydrążonymi korytarzami podziemnej trasy turystycznej, gdzie zwiedzający mieli możliwość obejrzenia świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Warto zaznaczyć, że podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.



    Po wyjściu na powierzchnie uczestnicy mieli okazję również zobaczyć zrekonstruowaną osadę prahistoryczną, składającą się z 4 odrębnych chat obok, których zorganizowano stanowiska tematyczne, cała osada jest zaprojektowana na podstawie źródeł archeologicznych na wzór wioski zamieszkującej ludność epoki kamienia i wczesnej epoki brązu, otoczona palisadą i rowem obronnym, podobnie jak niektóre znane osady neolityczne. Za zakończenie pobytu dzieci i młodzież skorzystali również z wystaw znajdujących się w muzeum na terenie rezerwatu.



    W muzeum przedstawione są eksponaty, unikatowe i charakterystyczne dla tego miejsca. Motywem przewodnim są różne gatunki ślimaków występujących na przestrzeni dziejów i pełniących różnorodne funkcje wśród pradawnej ludności, bowiem stanowiły one cenny surowiec do wyrobu ozdób, źródło pożywienia, przedmiot wymiany handlowej, a nawet walutę. Przypisywano im także znaczenie magiczne. Współcześnie są bogatym źródłem informacji dla archeologów. Podczas zwiedzania kolejnych sal muzealnych obejrzeć można było różnorodne formy sztuki oraz mnogość tematyki. Obcowanie z takim rodzajem kultury i sztuki niezwykle wzbogaca i kształtuje wrażliwość na piękno, ta wartość jest niejako fundamentalna w dobie techniki i konsumpcjonizmu.



    Na zakończenie pobytu w Krzemionkach uczestnicy udali się po pamiątki, by już po powrocie do domu móc wspominać podróż w prehistoryczne czasy epoki kamienia i brązu.



    Kolejnym punktem naszego wyjazdu była wizyta w McDonald’s, by tam posilić się i móc ruszać w dalszą drogę i odwiedzić Podziemna Trasę Turystyczną w Opatowie.



    Na miejscu uczestnicy wycieczki zeszli do poziemnych piwnic oraz dowiedzieli się jaką funkcję sprawowały na przestrzeni dziejów począwszy od średniowiecza poprzez wiek XVI-XVII, gdzie odgrywały głównie role magazynów. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem poznaliśmy historię samych podziemi oraz Opatowa i jego zabytków, a także obejrzeliśmy wystawy, głównie o tematyce regionalnej.



    Ciekawą formą przekazania informacji była również projekcja filmu opowiadającego o zabytkach i charakterystycznych miejscach w Opatowie oraz ciekawostki związane z całym powiatem opatowskim, jako podsumowanie całodziennej wizyty w niezwykle urokliwych i wyjątkowych miejscach naszego regionu. Późnym popołudniem uczestnicy wrócili do szkoły, a stad do swoich domów. Mamy nadzieję, że wyjazd miał wartość edukacyjną, a uczestnicy zaczerpnęli nie tylko wiedzy związanej z geologią i dziejami naszej planety ale również uwrażliwili się na piękno przyrody i sztuki, z którymi tego dnia obcowali niezwykle intensywnie.

    Ewa Bilska




    Obchody Dnia Chłopaka w naszej szkole


    Rok szkolny 2018/2019 rozpoczął się jak zwykle początkiem września, jednym z pierwszych wydarzeń i ważnych dat w kalendarzu szkoły jest Dzień Chłopaka, który przypada 30 września. Z tego też powodu, w naszej szkole tradycyjnie już organizowane są różne atrakcje, by sprawić przyjemność chłopcom i podtrzymywać tradycje związane z obchodami tego dnia. Różnorodność atrakcji w tym roku przerosła oczekiwania wszystkich, a jednocześnie udowodniliśmy, że nasza kreatywność i zaangażowanie nie ma granic.



    Dzieci z przedszkola wraz ze swoimi opiekunkami wybrały się tego dnia do Sali Zabaw w Sandomierzu, by tam oddać się harcom i korzystać z dostępnych zabawek i atrakcji. Na każdej buzi dziecka malował się szczery uśmiech, a tym samym potwierdziły, że jest to jak najbardziej trafiony prezent.



    Po wyczynach i podbojach na sali zabaw, nieco głodni uczestnicy wyjazdu udali się na pyszną pizzę, do pobliskiej restauracji. Posileni i pełni entuzjazmu i pozytywnych wrażeń wróciły do przedszkola, by stamtąd jechać do domu i móc opowiedzieć rodzicom o wspaniałych przygodach jakie ich spotkały tego dnia.



    Nieco inną formę przybrały obchody Dnia Chłopaka w kl. I. Uczniowie tej klasy mieli okazję obchodzić święto wraz ze swoimi rodzicami, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i oddali się wspólnej zabawie. Po powitaniu i przedstawieniu celów spotkania, nastąpiła część właściwa, czyli wspólne budowanie przyjaznej atmosfery poprzez zabawy integracyjne i zajęcia warsztatowe. Wszyscy uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w proponowanych zabawach m.in. masażykach relaksacyjnych, pląsach ze śpiewem do piosenki Micziganka, wspólnych ćwiczeniach porannych z piosenką „Gimnastyka dobra sprawa”, zabawach z chustą animacyjną, czy rozpoznawaniu swojego dziecka/ rodzica poprzez zmysł dotyku. Zwieńczeniem zajęć z rodzicami była wspólna praca plastyczna nawiązująca do obchodów Dnia Chłopaka, której celem było wykonanie rysunku w parach rodzic- dziecko, a następnie pozowanie do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Na zakończenie zajęć zgodnie z tradycją złożyliśmy chłopcom życzenia, a dziewczynki z klasy obdarowały ich upominkami.



    Na sam koniec zajęć w sali na znak niezwykle miłej i przyjaznej atmosfery uczestnicy przekazali sobie iskierkę przyjaźni wraz z promiennym uśmiechem. Dalsza część imprezy klasowej przeniosła się w plener, na teren przy szkole. Tam rodzice wspólnie z wychowawczynią zorganizowali poczęstunek z grillem. Dzięki doskonałej organizacji i chęci rodziców udało się zadbać o każdy szczegół. Dzieci miały możliwość zagrać w piłkę z rodzicami, pobawić się w dowolne zabawy tematyczne, a rodzice w tym czasie mogli oddać się wspólnym rozmowom, wymianie doświadczeń i wrażeń. To dobra okazja do integracji społeczności lokalnej. Tego typu impreza, spotkała się z dużą aprobatą rodziców biorących w niej udział. Najważniejszym powodem takich przedsięwzięć jest budowanie poczucia solidarności i wartości wśród dzieci, możliwość integracji i lepszego poznania się, kształtowanie charakteru i pokonywanie własnych słabości. Dzieci były zachwycone tego dnia i pozytywnie oceniły udział w zajęciach. Serdecznie dziękujemy rodzicom za ich zapał, zaangażowanie i zadbanie o kwestie wyżywienia, gdyż na stołach nie brakowało niczego, a smakołyki trafiły w gusta nawet najbardziej wybrednych. Jednocześnie gratulujemy umiejętności współpracy i chęci tworzenia warunków do wspólnych działań na płaszczyźnie dom rodzinny – szkoła, gdyż jako placówka edukacyjno- wychowawcza, na takiej współpracy i kontaktach bardzo nam zależy, ponieważ przynoszą one wymierne korzyści dla wszystkich zainteresowanych.



    Kolejnym sposobem spędzenia Dnia Chłopaka był wyjazd do kina. Z takiej okoliczności skorzystała kl. V, która wybrała się wraz ze swoją wychowawczynią do Tarnobrzega, na projekcję filmu. „Mała stopa”. Widzowie mieli okazję obejrzeć film w 3d, co było dodatkowym atutem. Wrażenia po obejrzeniu były bardzo pozytywne, ale by na tym nie poprzestać, uczniowie wybrali się również na obiad do McDonald’s i tam świętowali wspólnie Dzień Chłopaka. Również nasi gimnazjaliści wykorzystali swoją kreatywność i postanowili z okazji Dnia Chłopaka wybrać się na wycieczkę do Sandomierza. Uczniowie wraz ze swoją wychowawczynią najpierw odwiedzili pizzerie, skonsumowali pizze, by mieć energię na dalszą cześć dnia, a następnie oddać się zwiedzaniu i korzystaniu z licznych atrakcji, jakie oferuje Sandomierz swoim gościom. Gimnazjaliści odwiedzili m.in. Stare Miasto, Bulwar nad Wisłą. Wyjazd połączył cele towarzyskie, a zarazem turystyczne, edukacyjne i kulturowe. Pozostałe klasy również w niepowtarzalny i wyjątkowy sposób uczciły Dzień Chłopaka, wręczając upominki kolegom, organizując poczęstunek i składając szczere życzenia. Kreatywność i pomysłowość naszych uczniów jest ogromna, a jeśli połączymy je z chęciami powstaje doskonały przepis na udany i miły dzień, jak było w tym roku w naszej szkole, podczas obchodów Dnia Chłopaka.

    Ewa Bilska




    Warsztaty w Castoramie- zajęcia rozwijające kreatywność i zdolności manualne naszych dzieci z oddziału przedszkolnego sześciolatków






    W dniu 21 września bieżącego roku, dzieci z oddziału przedszkolnego 6-latków wraz ze swoją wychowawczynią i opiekunami wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Castoramę w Ostrowcu Świętokrzyskim. Już po raz kolejny odwiedziliśmy Majsterkowo w Castoramie, by uczestnicy przede wszystkim rozwijali i odkrywali swoje uzdolnienia manualne, a także rozbudzali wyobraźnie, samodzielność i pasję konstruowania.



    Organizatorzy oraz prowadzący zadbali o niezbędne do wykonania przez dzieci użytecznych przedmiotów, a także zabawek w postaci ciuchci z drewna, drewnianego stojaka na kubki i doniczki na kwiatki. Pod czujnym okiem specjalisty dzieci samodzielnie wykonywały poszczególne etapy pracy by w efekcie otrzymać gotowy produkt użyteczny i co najważniejsze mający wartość emocjonalną, gdyż nic tak nie cieszy i nie daje satysfakcji jak samodzielne wykonanie zadania.



    Dzięki poszczególnym działaniom, uczestnicy doskonalili swoje umiejętności manualne, pojawiło się też miejsce na kreatywność i własną inwencję twórczą podczas ozdabiania autorskiej doniczki na kwiatki. Ponadto dzieci podczas warsztatów mogły dowiedzieć się od prowadzącego wielu ciekawostek na temat produkcji i przetwarzania drewna czy sposobie jego wykorzystania w przemyśle. Dzięki spontaniczności i ciekawości dzieci, prowadzący bardzo wnikliwie opowiadał i próbował zaspokoić dociekliwych uczestników. Wszystkie wykonane przedmioty na warsztatach, dzieci zabrały ze sobą do domów, a tam służą im i ich najbliższym, jednocześnie będąc dla nich powodem do dumy.



    Dzięki uprzejmości i dobrej organizacji gospodarzy, atmosfera podczas wspólnej pracy była bardzo przyjazna, a dzieci zadowolone.



    Serdecznie dziękujemy organizatorom, za możliwość korzystania z tych niezwykle wartościowych i ciekawych spotkań z majsterkowaniem i jednocześnie zapowiadamy kolejne odwiedziny już wkrótce.

    Ewa Bilska




    Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” z udziałem naszych uczniów






    Inicjatywa polskiej akcji społecznej „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP, mająca na celu przybliżenie społeczeństwu polskiej literatury klasycznej oraz popularyzację czytania książek, obchodzi już kolejną swoją edycję. W tym roku wśród dorobku literackiego polskich pisarzy wybrano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jako utwór, który dodatkowo przybliża i nawiązuje do wydarzeń sprzed lat, tym bardziej w trwającym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkoła postanowiła włączyć się w akcję „Narodowego Czytania”. W czytaniu „Przedwiośnia” wzięli udział uczniowie klasy III gimnazjum z naszej szkoły, którzy wraz z nauczycielem 26 września 2018 r. odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Wilczycach- organizatora przedsięwzięcia. W bibliotece zgromadzili się przedstawiciele okolicznych szkół i instytucji społecznych, by oddać się lekturze i wspólnie czytać powieść.



    Nasi uczniowie w składzie Berenika Bajak, Paulina Gołąbek, Gabriela Kwietniewska, Patryk Borowski, Arkadiusz Ożóg, podeszli do prezentacji utworu bardzo poważnie i wypadli wzorowo, godnie reprezentując szkołę w Darominie. Oprócz uczniów naszej szkoły utwór czytali przedstawiciele Klubu Seniora oraz uczniowie z innych szkół z terenu gminy.

    Ewa Bilska




    Rozpoczęcie roku szkolnego
    2018/ 2019
    03.09.2018 o godz. 900




    © Szkoła Podstawowa w Darominie