Miło nam poinformować, że w maju ukończyliśmy realizacje
projektu ekologicznego

pt. "W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie".

W projekcie brali udział uczniowie kl. 1 i kl. 2.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z realizacji poszczególnych zadań.





Konkurs wielkanocno- wiosenny



Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą dekorację wielkanocno- wiosenną, a także udział w licytacjach złożonych prac na szczytny cel!!!

Przedmiotem konkursu jest ozdoba wielkanocna lub wiosenna - przestrzenna, wykonana dowolną techniką plastyczną. Forma i rodzaj pracy zależy od autora i jego inwencji twórczej.

Kategorie konkursowe

Prace będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych:

  • I. dzieci z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych 5-latki i 6-latki
  • II. uczniowie kl. I-III
  • III. uczniowie k;. IV-VIII
  • IV rodzice i nauczyciele

  • Prace konkursowe należy złożyć w siedzibie Organizatora do dnia 24. 03. 2023r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przed Świętami Wielkanocnymi.

    Prace złożone na konkurs trafią na licytację, a cały dochód z licytacji zostanie przekazany na konto zbiórki dla pani Aldony Światek, zmagającej się z ciężką chorobą i potrzebującej ogromnej kwoty na immunoterapię. Prace będą dostępne na licytacji na stronie FB Organizatora w dniach 24.03.2023r. - 31.03.2023. do godz. 8.00.

    Regulamin konkursu-kiermaszu wielkanocnego






    „JESTEM BEZPIECZNY W SIECI”

    Konkurs organizowany jest w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
    Termin składania prac konkursowych do 27.03.2023r. w szkole u wychowawców lub do p. Ewy Biskiej.

    Kategoria I –uczniowie klas I - III,

    • zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej na temat:

      Jestem bezpieczny w sieci

      (format A4 lub A3, dowolna płaska technika plastyczna);


    Kategoria II – uczniowie klas IV - VIII ,

    • zadaniem uczestników jest wykonanie plakatu promującego hasło:

      Jestem bezpieczny w sieci

    (dowolna technika plastyczna, forma przestrzenna, fotografia itp. )
    Organizator nie stawia żadnych ograniczeń w interpretacji tematu, jak również pozostawia swobodę środków jego realizacji.
    • każdy uczeń może zgłosić na konkurs jedną pracę.

      Kryteria oceny:

    • estetyka pracy,
    • oryginalność,
    • stopień trudności,
    • jakość wykonania,
    • zgodność z tematem.


    Termin składania prac konkursowych do 27.03.2023r. w szkole u wychowawców lub do p. Ewy Biskiej.

    Regulamin konkursu


    Zabawa karnawałowa 2023


    Początek roku jak powszechnie wiadomo, to czas hucznych imprez i karnawału. Tak też było w naszej szkole. Jako zwieńczenie intensywnego czasu nauki i pracy, i rozpoczęcie ferii zimowych, odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Była to okazja do spędzenia czasu wśród kolegów i koleżanek, w nieco innym charakterze niż na co dzień. Choinka w tym roku odbyła się 28.02.2023r.





    Zabawa choinkowa rozpoczęła się od zebrania w sali gimnastycznej wszystkich uczestników konkursu na „Najciekawszy kostium karnawałowy” oraz przybyłych gości w osobach rodziców, opiekunów, czy absolwentów naszej szkoły. Zgodnie z ogłoszonym kilka tygodni wcześniej konkursem nastąpiło podczas choinki jego rozstrzygnięcie. Cieszy nas fakt, że w konkursie wzięło udział bardzo wielu uczestników i z każdej klasy pojawili się przedstawiciele, którzy zdecydowali się zaprezentować swoje przebranie. Uczestnicy po kolei przedstawiali się i prezentowali swoje kostiumy, a jury na bieżąco dokonywało oceny, by ostatecznie wyłonić zwycięzców konkursu. Po prezentacji sędziowie udali się na narady, a uczestnicy balu karnawałowego oddali się tańcom i zabawom. Po kilku minutach ogłoszono wyniki konkursu, zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodkim upominkiem. Należy dodać, że poziom konkursu był bardzo wysoki, uczestnicy niezwykle kreatywnie podeszli do realizacji zadania konkursowego.





    Pojawiły się bardzo oryginalne i ciekawe kreacje wymagające niejednokrotnie wielu godziny przygotowań i cierpliwości. Wszystkim serdecznie gratulujemy i nadal podziwiamy za pomysłowość i zaangażowanie. W konkursie na najciekawszy kostium karnawałowy przyznano nagrody w 3 kategoriach wiekowych. Oto laureaci tegorocznego konkursu:

    I kategoria wiekowa dzieci z punktu przedszkolnego, dzieci z oddziałów przedszkolnych 5latki i 6 latki

  • 1 miejsce Marcelina Wikierska
  • 2 miejsce Blanka Kasprzycka
  • 3 miejsce Maria Wrona
  • Wyróżnienie Blanka Sobczyk


  • II kategoria wiekowa uczniowie kl. I-III

  • 1 miejsce Kacper Świstak
  • 2 miejsce Anna Zych
  • 3 miejsce Maria Skrok
  • Wyróżnienie Lena Paw

  • III kategorii wiekowa uczniowie kl. IV-VIII

  • 1 miejsce Julia Wikierska
  • 2 miejsce Jan Wnuk
  • 3 miejsce Krystian Paw
  • Wyróżnienie Maja Barabasz


  • Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród wszyscy obecni zostali zaproszeni do wspólnej zabawy przy muzyce, a także udziału w kolejnych konkurach przewidzianych na dalszą część imprezy.


    Wszyscy przy znanych i lubianych piosenkach oddali się zabawie, której towarzyszyły tańce, uśmiechy, wspólne rozmowy. W klasach czekały na uczestników choinki smakołyki, przekąski i napoje, o które zadbali rodzice. Dzięki takim okazjom również i opiekunowie mieli okazję spotkać się, porozmawiać i miło spędzić czas, zapominając o codziennych obowiązkach, oderwać się od rutyny.


    Podczas trwania zabawy karnawałowej przewidziano liczne konkursy, dla uczniów jak i dzieci z rodzicami, które spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wśród zadań konkursowych pojawiły się zadania indywidualne, w parach, jaki i zespołowe, m.in. zabawa w mumię, konkurs tańca z balonikami między brzuszkami, zgniatanie plastikowych kubeczków z ukrytymi zadaniami, wyścigi na desce z kółkami, przerzucanie papierowych kul, przeciąganie kubka z wodą na papierze toaletowym, konkurs jedzenia jabłka zawieszonego na sznurku, slalom z łyżeczką i piłką pingpongową. Podczas konkursów prowadzącym pomagały, a także współprowadziły uczennice klasy VIII Maja Barabasz i Eliza Atamańczuk. Wszyscy uczestnicy konkursu starli się zrealizować jak najszybciej i najlepiej swoje zadnia, najlepsi otrzymali nagrody, a tym którym się tym razem nie udało również otrzymali symboliczne upominki. Konkursom towarzyszyły pozytywne emocje i wspólna dobra zabawa z elementem zdrowej rywalizacji. Na chętnych czekała na dolnym korytarzu fotobudka karnawałowa z akcesoriami, w której każdy mógł sobie wykonać pamiątkowe zdjęcie z koleżankami, kolegami czy rodzicami.


    Uczniowie naszej szkoły pokazali, że potrafią się bardzo dobrze i kulturalnie bawić. Tego dnia do późnych godzin wieczornych spędzili czas na parkiecie sali gimnastycznej, a po zakończeniu zabawy choinkowej, mieli okazję odpocząć, z racji rozpoczynających się zasłużonych ferii zimowych.

    Zdjęcia w albumie.

    Ewa Bilska




    „Dzisiaj Babciom i Dziadkom kochanym dziękujemy…”- obchody uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole


    Dzień Babci i Dzień Dziadka to w naszej szkole bardzo wzniosła uroczystość. Tuż po Nowym Roku w kalendarzu widnieją kolejne bardzo ważne dni, Dzień Babci przypadający 21 stycznia i Dzień Dziadka obchodzony 22 stycznia. Jak co roku w naszej szkole dzieci i uczniowie, wraz ze swoimi opiekunami intensywnie pracują i przygotowują się do obchodów tych wyjątkowych dni. Wnuczęta poprzez piosenki, wiersze i taniec chcą wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek Babciom i Dzidziusiom.


    Dnia 27 stycznia 2023r. na obchody swojego święta, przybyło wyjątkowo wielu gości, co nas bardzo cieszy. Pani Dyrektor Edyta Rędziak, powitała, a następnie złożyła najlepsze życzenia obecnym gościom i podziękowała wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości. Babcie i Dziakowie podziwiali talenty swoich wnuków i nagradzali każdy występ gromkimi barwami, jednocześnie pękając z dumy.


    Każda grupa i klasa miała przygotowanych szereg atrakcji i poprzez występy umilali przybyłym czas. Dzieci i uczniowie śpiewali, inscenizowali ruchem teksty piosenek, prezentowali swoje zdolności wokalne, taneczne oraz recytatorskie. Wszyscy bardzo się angażowali i starali jak najlepiej wystąpić, przed tak zacną publicznością. Mamy nadzieje, że występy wywołały uśmiech na twarzach Babć i Dzidziusiów, a w sercu poczuli radość i ciepło.


    Na uroczystości również przybył wójt Gminy Wilczyce Pan Robert Paluch, zaszczycił nas swoją obecnością, złożył życzenia seniorom, a także docenił zaangażowanie i umiejętności dzieci i młodzieży z naszej szkoły. W ramach podziękowania głos zabrała jedna z babć, która w imieniu wszystkich gości wyraziła wdzięczność i radość, oraz zwróciła uwagę na wysoki poziom artystyczny występów w wykonaniu dzieci i młodzieży naszej szkoły.


    Na zakończenie wszyscy obecni odśpiewali gościom „Sto lat”, a wnuki wręczyły swoim Babciom i Dziadziusiom własnoręcznie wykonane upominki. Na gości czekał również słodki poczęstunek i ciepłe napoje, o które zadbali rodzice uczniów. Wspólnie spędzony czas upłynął dla gości, jaki i gospodarzy w bardzo miłej, wzruszającej i ciepłej atmosferze. Zarówno występy jak i cała uroczystość Babciom i Dziadziusiom bardzo się podobała. Wprost wyrażali swoją wdzięczność za pamięć i organizację. Babciom i Dziadziusiom dziękujemy za przybycie, za ich czas, miłość, wsparcie i pomoc okazywaną wnukom każdego dnia oraz składamy raz jeszcze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności i 100 lat cudownego życia !!!


    Zdjęcia w albumie.

    Ewa Bilska




    Świąteczny czas- pomagać może każdy z nas! Konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy.


    Przedświąteczny czas jest doskonałą okazją do pomagania i dzielenia się swoim sercem. Zwyczajem lat poprzednich, w naszej szkole zorganizowano konkurs na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową. Każdy mógł się zaangażować i wykonać prace, by wziąć udział w konkursie, tym bardziej, że cel był szczytny. Prace złożone na konkurs były jednocześnie przekazane na licytacje charytatywna, a dochód z niej w całości przekazany na terapię dla Bartosza Jędrasika z Łoniowa, chorego na SMA. Uczestnicy mogli wykazać się swoją kreatywnością, wspólnie z rodzicami wykonać piękne dekoracje świąteczne, a tym samym również poczuć klimat i atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.



    Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 22.12.2023r. podczas spotkania w sali gimnastycznej. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród poprzedziły Jasełka szkolne, na których uczniowie klas starszych wprowadzili wszystkich w nastrój świąteczny, przypomnieli wydarzenia związane z narodzinami Jezusa, a śpiewając wspólnie kolędy, wszyscy obecni poczuli klimat Świąt Bożego Narodzenia. Po wspólnym spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do sal, na klasowe Wigilie, by wspólnie spędzić czas, podzielić się opłatkiem i złożyć życzenia, a także poczęstować się wigilijnym potrawami, o które zadbali tego dnia, jak zwykle niezawodni, rodzice uczniów, poszczególnych klas.



    Wyniki Konkursu na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy Na konkurs zgłoszone zostało 46 prac. Prace były oceniane w 3 kategoriach: grupy 3,4,5,6 latków, klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Poziom wykonania prac był bardzo, bardzo wysoki! Wszystkie prace były wykonane bardzo pomysłowo i były bardzo piękne, stanowią piękna ozdobę w domach uczestników kiermaszu.



      W kategorii 3,4,5,6 latków zwyciężyli:

    1. Filip Świstak
    2. Kacper Świstak
    3. Patryk i Oliwia Świstak

      W kategorii I- III zwyciężyli:
    1. Łucja Zawadzka
    2. Lena Zawadzka
    3. Anna Zych


      W kategorii IV- VIII zwyciężyli:

    1. Kamil Zych
    2. Piotr Małecki
    3. Julia Wikierska




    Wygrani zostali nagrodzeni symbolicznymi upominkami, natomiast wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami pamiątkowymi. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu zostały wystawione do licytacji. Niewylicytowane prace można było zakupić w szkole w dniu klasowych Wigilii. Wszystkie prace znalazły swoich właścicieli. W gotówce zebrano 1313 zł , bezpośrednio na konto została przelana kwota 370 zł. Cały zysk z kiermaszu to 1683 zł, kwota zasiliła konto zbiórki na terapię dla Bartosza Jędrasika z Łoniowa.



    Dziękujemy wszystkim , którzy zadali sobie trud i wykonali prace na konkurs oraz wszystkim osobom , którzy uczestniczyli w licytacji! Zapraszany za rok do udziału w kolejnej edycji konkursu!

    Dorota Leja, Ewa Bilska




    Wizyta kl. I w Parku Robotów i świąteczne majsterkowanie


    Czas przed świętami, na ogół to czas, bardzo pracowity i aktywny. Tak też jest w klasie I. Uczniowie nie próżnują i każdego dnia zdobywają nową wiedzę i umiejętności. Tym razem wspólnie z wychowawczynią postanowili spróbować swoich sił jako stolarze i dekoratorzy. Podczas wizyty w Parku Robotów w Sandomierzu stworzyli naturalne dekoracje z drewna w kształcie choinki oraz własnoręcznie, i wg swoich upodobań je ozdobili. Po warsztatach majsterkowania, był czas na kreatywne budowanie wioski Świętego Mikołaja z klocków LEGO.



    Kreatywne warsztaty to przede wszystkim rozwijanie swoich zdolności manualnych, predyspozycji do konstruowania, majsterkowania i tworzenia, ale także okazja do rozwijania kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, kreatywność, radzenie sobie w sytuacjach nowych , pokonywanie swojej nieśmiałości, lęków czy zacieśnianie więzi klasowej. Dzięki takim warsztatom uczniowie mieli okazję niejednokrotnie pierwszy raz wziąć w ręce młotek, gwoździe czy wkrętarkę i samodzielnie przygotować swoją drewnianą choinkę. Doświadczenia zdobyte podczas warsztatów na pewno z czasem zaprocentują, a umiejętności zostaną wykorzystane jeszcze nie raz.



    Po pracowitej części warsztatów przyszła pora na nieco więcej zabawy i równie twórcze spędzenie czasu. Zdaniem dzieci było zbudowanie wg własnego pomysłu wioski Świętego Mikołaja. Okazało się, że tu również wyobraźnia i kreatywność dzieci nie zna granic, powstały bardzo ciekawe i oryginalne prace, a uczniowie byli bardzo zaangażowani podczas realizowania swoich pomysłów.



    Niestety co dobre szybko się kończy, nasz czas w Parku Robotów dobiegł również końca, dzieci wychodząc dopytywały o następne takie zajęcia, dlatego pozwolimy twierdzić, że warsztaty zaliczone były do udanych, a przygoda z Parkiem Robotów będzie trwała długo i będziemy kontynuować współpracę. Pamiątkami z warsztatów i niezwykłymi dekoracjami będą wykonane podczas zajęć własnoręcznie przez uczniów kl. I drewniane choinki.



    Ewa Bilska




    Warsztaty bożonarodzeniowe w kl. I


    Tuż po Mikołaju, 7 grudnia, kontynuując świąteczny nastrój i wykorzystując jeszcze luźniejszy czas przed gorączką zakupów, falą sprzątania, gotowania i przygotowań do Świat Bożego Narodzenia w klasie 1 zrobiło się bardzo wyjątkowo i twórczo. To za sprawą warsztatów bożonarodzeniowych.



    Warsztaty rozpoczęły się od występu świątecznego uczniów. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze o tematyce świątecznej, a także zatańczyły układ do melodii "Jingle Bells". Montaż słowno- muzyczny był gromko oklaskiwany i przyjęty z uśmiechem. Wszystkich przybyłych wprowadził w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a ponadto pobudził kreatywność i zapał do pracy.



    Po występie, grupy zadaniowe, składające się z rodziców i dzieci zabrały się do pracy. Z pomysłem i wizją w głowie, mamy wraz z dziećmi tworzyły dekoracje świąteczne. Każdy zespół stanął na wysokości zadania. Powstały zapierające dech stroiki świąteczne. Rodzice z dziećmi stworzyli różnorodne ambitne i wymagające prace. Autorzy i wykonawcy wspólnie zdecydowali, że powstałe na warsztatach ozdoby zostaną przekazane na kiermasz świąteczny i szczytny cel - zbiórkę dla chorego na SMA chłopca. Podczas warsztatów były również świąteczne zadania i zabawy dla dzieci, słodki poczęstunek, a przede wszystkim miła, sympatyczna atmosfera i okazja do rozmów, dzięki czemu wszystkim dopisywały dobre humory.



    Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz wspólnie spędzony czas. Zachęcamy i zapraszamy jednocześnie wszystkich do śledzenia strony i licytacji powstałych dekoracji. Warsztaty to dokonała okazja, by oderwać się na chwilę od codziennych obowiązków, spędzić czas w miłej atmosferze, stworzyć wspólnie- rodzic z dzieckiem zgrany team, pogłębić relacje, zintegrować się z pozostałymi uczestnikami, a ponadto efektem zawsze są przepiękne prace, które cieszą nie tylko oko, ale i duszę.

    Ewa Bilska




    W odwiedzinach u Świętego Mikołaja


    Dnia 25 listopada 2022r. odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja w Bałtowie. Było magicznie, bajkowo i bardzo świątecznie. To za sprawą różnorodnych atrakcji, dla odwiedzających Bałtowski Kompleks Turystyczny, przygotowanych przez organizatorów. W wycieczce wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego 6 latki, oraz z kl. I-IV wraz ze swoimi wychowawczyniami.



    Uczestnicy swój pobyt w Wiosce Świętego Mikołaja w Bałtowie rozpoczęli od obejrzenia seansu w kinie pt. „Kraina lodu. Przygoda Olafa". Następnie zwiedzili JuraPark i zobaczyli tutejszych mieszkańców. Podczas spaceru alejkami, pośród prehistorycznych i sympatycznych okazów dowiedzieli się wielu ciekawostek o dinozaurach.



    Po pobycie w JuraParku, odwiedzili Krainę Lodu, gdzie zwiedzili zimowe królestwo Elsy. Mieli okazję spotkać się osobiście z Olafem, poznać historię królewskiej sagi, a także być świadkiem iluzji i pokazów magicznych sztuczek, w wykonaniu jednego z bohaterów bajki. Następnym punktem pobytu były warsztaty, na których w pierwszej części poznali trochę teorii , na temat przypraw, ich wyglądu, nazw i zastosowania, natomiast w drugiej części praktycznej warsztatów, samodzielnie ozdabiali świąteczne pierniczki lukrem i kolorowymi posypkami. Tak ozdobione pierniczki spakowali i zabrali ze sobą do domów, bądź jak co niektórzy, od razu skonsumowali, by bezpośrednio móc, ocenić swoją pracę.



    Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Zwierzyniec i mieli okazję obserwować zwierzęta, które chętnie się z nimi przywitały i pozowały do zdjęć. Moc magicznych wrażeń i dobrej zabawy czekały na dzieci w Wiosce Świętego Mikołaja. Elfy przy muzyce uwolniły w uczestnikach potrzebę ruchu, tańca i zabawy, przez co z pewnością wszystkim było cieplej. Po świetnej zabawie, usiedli, by trochę odpocząć, przy kominku w chacie Mikołaja, a tam mogli zobaczyć, porozmawiać, a nawet zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem, który mimo wielu obowiązków w przedświątecznym okresie, znalazł dla nich czas.



    Ostatnim punktem była piękna kolorowa i baśniowa karuzela wiedeńska, która przeniosła wszystkich do pięknego, bajkowego świata.



    Niezwykłego uroku dodała tej wyprawie, warstwa białego puchu na ziemi i padający z nieba śnieg, w trakcie pobytu. Tysiące świątecznych, kolorowych światełek sprawiły, że uczestnicy na pewno poczuli klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Były pamiątkowe zdjęcia, przerwa na pyszny posiłek, a także czas na zakup pamiątek. Plan więc został w pełni wykonany i realizowany.

    Uczestnicy zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili bezpiecznie do swoich domów, by tam podzieli się licznymi wrażeniami z dzisiejszego pobytu w Wiosce Świętego Mikołaja.

    Album ze zdjęciami z wycieczki dostępny TUTAJ




    Najserdeczniejsze życzenia
    Cudownych Świąt Bożego Narodzenia,
    Ciepła i wielkiej radości,
    Miłych i chojnych gości,
    pod choinką prezentów,
    A w Waszych sercach, drodzy Rodzice wiele sentymentów!





    Konkurs „Ozdoba Bożonarodzeniowa”



    Zadaniem konkursu jest wykonanie ozdoby o tematyce bożonarodzeniowej. Prace konkursowe mogą być wykonane własnoręcznie lub z pomocą osoby dorosłej. Ozdoba może mieć dowolny kształt, formę i rozmiar. Może być udekorowana według pomysłu twórcy.

    Regulamin konkursu "Ozdoba Bożonarodzeniowa/ Kiermasz"
    Warunki uczestnictwa:
    • Udział w konkursie jest nieodpłatny i całkowicie dobrowolny,
    • Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły bądź Punktu Przedszkolnego w Darominie oraz nauczyciele.
    • Warunkiem uczestnictwa jest złożenie pracy konkursowej w siedzibie organizatora. Uczniowie przekazują swoje prace wychowawcom klas.


    Czas trwania konkursu:
    • Ozdoby należy złożyć do organizatora konkursu w terminie od 06.12-10.12.2022.
    • Ogłoszenie wyników nastąpi na podczas „Jasełek”. Laureaci Konkursu zostaną powiadomieni przez Organizatora o przyznaniu nagród telefonicznie lub poprzez stronę internetową.


    Komisja konkursowa:
    • Ozdoby oceni Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły.
    • Ozdoby pozyskane w konkursie zostaną sprzedane na kiermaszu szkolnym w dniach 12- 22.12.2022 r. Cały zysk z kiermaszu zostanie przekazany na terapię genową dla 17- miesięcznego Bartosza Jędrasika z Łoniowa.





    „Tym, co zmarli za Ojczyznę,


    hołd wdzięczności Polska składa”



    Corocznie, 11 listopada, obchodzone jest w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętniamy w ten sposób wszystkich tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je dopiero w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Darominie włączyli się w uroczyste świętowanie odzyskania niepodległości i uczcili je montażem słowno- muzycznym, przywołali wydarzenia z historii naszego państwa i działania osób, które przyczyniły się do odrodzenia państwa polskiego. Zwrócona została uwaga na działalność osób z ówczesnej sceny politycznej, jak i zwykłych Polaków, którzy czynem i wiarą w lepszą przyszłość dawali przykład swoim dzieciom i wnukom. W apelu udział wzięli uczniowie klasy VIII.

    „Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły kolejne pokolenia Polaków, oddając swoje życie po to, abyśmy mogli żyć w wolnym, niepodległym państwie, swobodnie porozumiewać się używając języka polskiego. Dziś Ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze- pamięci o bohaterskich czynach naszych przodków i miłości do ziemi ojczystej. Proces odzyskiwania niepodległości był żmudny i długotrwały.



    W 1772 roku zaborcy: Rosja, Austria i Prusy, sięgnęli po nasze ziemie w momencie, kiedy kraj był osłabiony, nie miał potężnej armii, która pomogłaby mu się bronić. Na niewiele też zdał się opór garstki patriotów, którzy próbowali nie dopuścić do zatwierdzenia rozbioru. Straciliśmy znaczną część naszych ziem, ale jednocześnie znaleźli się Polacy, którzy próbowali przeprowadzić reformy w czasie Sejmu Czteroletniego: Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic i inni, pragnęli podtrzymać w Polakach nadzieję na przyszłość.

    Te starania jednak na nic się zdały, gdyż Rosja i Prusy dokonały kolejnej grabieży naszych ziem. W 1793 roku nastąpił drugi rozbiór Polski, zaś dwa lata później, w 1795 roku Rzeczpospolita została rozgrabiona ostatecznie- zniknęła z map Europy na 123 lata. Kraju więc nie było, ale naród pozostał.

    „W stacji niewola na długo przystanął pociąg Ojczyzny. Choć Polacy nie szczędzili dla niej krwi, cierpień i blizny.” Walczyli za Polskę, nie bacząc na potęgę wrogów i własne cierpienia.

    W 1794 roku wstąpiła na chwilę w serca Polaków otucha, na krakowskim rynku Tadeusz Kościuszko ogłosił powstańczą walkę o przywrócenie wolności Polsce. Odwaga Tadeusza Kościuszki, Józefa Bema, Jana Kilińskiego czy Bartosza Głowackiego rozpalała wyobraźnię i dawała nadzieję. W roku 1831 wybuchło w Warszawie powstanie listopadowe, a w 1863 styczniowe. Niestety obydwa postania zakończyły się porażką Polaków, ale ukazały ich męstwo i determinację w dążeniu do celu. Wielu patriotów musiało opuścić ziemie ojczyste, by schronić się na obczyźnie przed szykanami zaborców. Nadal walczyli o niepodległość , nie rezygnowali i upatrywali szans na wolność w kolejnych wydarzeniach historycznych. Przystąpili między innymi do Napoleona- cesarza Francuzów- i w Legionach walczyli o swoją Ojczyznę. Wtedy też powstała pieśń, która później stała się naszym hymnem narodowym. Pieśń Legionów Polskich we Włoszech dodawała Polakom odwagi, otuchy, koiła tęsknotę i dawała nadzieję na lepsze jutro.

    Nieuchronnie jednak świat zmierzał ku wojnie, która wybuchła w 1914 roku. Józef Piłsudski tworzył Legiony Polskie, we Francji powstawała pod dowództwem gen. Józefa Hallera Armia Polska, zwana Błękitną. Żołnierze walczyli, a ich odwaga i upór w końcu zaowocowały dotarciem do wolności, Rzeczpospolita powróciła na mapy Świata, a następne pokolenia z wielkim zaangażowaniem odbudowywały ze zgliszczy nasz kraj. My dziś mamy szczęście żyć w wolnym kraju, musimy jednak pamiętać, że zawdzięczamy to naszym przodkom, którzy oddali za to życie.

    Zdjęcia

    Justyna Czarnecka




    Pierwszoklasiści już uczniami!


    Do Tego Dnia dzieci z pierwszej klasy przygotowywały się już od dłuższego czasu, wytrwale ćwiczyły swoje wiersze, teksty i melodie piosenek oraz kroki układów tanecznych. Po wielu próbach i godzinach ćwiczeń, nadeszła chwila, kiedy to pierwszoklasiści mieli się zaprezentować przed szerszym gronem, Panią Dyrektor, kolegami i koleżankami, rodzicami, nauczycielami i wszystkimi, którzy tego dnia postanowili być razem z nimi.




    Dnia 25 października 2022 r. odbyło się uroczyste Ślubowanie kl. I. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i pięknie zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, a ponadto wykazali się wiedzą i zaangażowaniem podczas występów. Wszystkich zgromadzonych przekonali, że zasługują na przyjęcie ich w szeregi uczniów szkoły podstawowej. Po części artystycznej, odbyło się Ślubowanie oraz Pasowanie przez Panią Dyrektor, a na zakończenie bohaterowie wspólnie z rodzicami, Panią Dyrektor i wychowawczynią wykonali pamiątkowe zdjęcia. Było pięknie i wzruszająco. Już nieco mniej spięci i szczęśliwi uczniowie, udali się do swojej klasy na poczęstunek, przygotowany specjalnie dla nich, przez rodziców. Dzień ten upłynął im na wspólnej zabawie, rozmowach, w przyjaznej i podniosłej atmosferze.



    Uroczystość i cała oprawa wszystkim zgormadzonym bardzo się podobała, uczniowie klasy I również byli bardzo zadowoleni i w kolejnych dniach, miło wspominali i odnosili się do tego wydarzenia.




    Życzymy pierwszoklasistom samych sukcesów, uśmiechu, pogody ducha oraz dużo pięknych chwil, spędzonych w gronie rówieśników. Mamy nadzieję, że w szkole zdobędą przede wszystkim wiedzę i nowe umiejętności, ale także doświadczą życzliwości, zrozumienia, wsparcia i nawiążą trwałe przyjaźnie.




    Ewa Bilska



    WIZYTA KLASY 3 W PARKU ROBOTÓW W SANDOMIERZU


              Wszelkie zajęcia kreatywne i majsterkowanie, a szczególnie te związane z wyjazdami są bardzo atrakcyjne i lubiane przez naszych uczniów. Dzieci nabywają wiedzę, rozwijają zainteresowania i doskonalą swoje umiejętności manualne, rozwijają kreatywność, a ponadto poznają i kształtują kompetencje społeczne. Nauczyciele naszej szkoły dbając o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych organizują różnorodne wyjazdy i zajęcia, na których te wszystkie umiejętności mogą doskonalić.

    Dnia 28 września 2022 roku klasa 3 udała się do Parku Robotów w Sandomierzu. Wyjazd został zorganizowany z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie uczestniczyli w trzech warsztatach. Najpierw techniką scrapbookingu zaprojektowali , wykonali  i fantazyjnie ozdobili niepowtarzalne i kolorowe plany lekcji. Następnie poznali budowę przekładni pasowej i zastosowali ją w konstrukcji łazika marsjańskiego. Przy tym  zadaniu współdziałali w parach. Budulcem były klocki Lego, które mali mechanicy dobierali i składali według instrukcji przedstawionych na tabletach. Na koniec wszyscy przystąpili do majsterkowania  w drewnie.  Rezultatem pracy z użyciem deseczek, młotka i gwoździ były drewniane kubki- organizery  na przybory szkolne.

           Dzieciom podczas warsztatów towarzyszyły pozytywne emocje, a  na ich buziach nie znikały uśmiechy.  Doskonale wcielały się w kolejne role i z wielkim zapałem tworzyły swoje dzieła. Świetnie  poradziły sobie z każdym zadaniem. Wykonane samodzielnie plany lekcji  i drewniane organizery na przybory szkolne, uczniowie zabrali ze sobą do domu. Na pewno będą miłą pamiątką z wizyty w Parku Robotów, a zarazem bardzo dekoracyjną i  użyteczną w codziennej nauce każdego ucznia klasy 3.

    Jesteśmy przekonani, że takie formy spędzania ważnych dni w życiu klasy i szkoły są jak najbardziej pozytywnie odbierane, a uczniowie już czekają na kolejne ciekawe propozycje zajęć rozwijających ich zainteresowania i zdolności.

    Teresa Madej, Ewa Bilska




    Warsztaty jesienne w kl. I


    Wraz ze zmianami za oknem i w przyrodzie wszystkim udziela się atmosfera kreatywnego wykorzystywania darów jesieni. Korzystając z dobrodziejstw jakie dostarcza nam jesienią przyroda budząc swoją swoja kreatywność, w klasie I , w dniu 05.10.2022r. odbyły się warsztaty. Na zajęcia przybyły mamy i wspólnie ze swoimi dziećmi spędziły bardzo miło i efektywnie czas. Dzieci wspólnie ze swoimi mamami miały okazję pobawić się, stworzyć ciekawe i oryginalne dekoracje, a przede wszystkim współpracować i spędzić czas razem.

    Efektem wspólnej pracy były piękne kompozycje z szyszkami w roli głównej stworzone od początku do końca przez uczestników. Pierwsza część warsztatów była w formie zabaw, zagadek konkurencji sprawnościowych i quizów. Uczestnicy w mieszanych drużynach zmagali się z zagadkami, sprawdzali swoją celność, sprawność i szybkość oraz umiejętność współpracy. W drugiej części spotkania uczestnicy stworzyli kompozycje jesienne, sówki z rolki papieru i włóczki oraz obraz na drewnie z kolorowych szyszek. Było bardzo dużo pracy, ale uczniowie i rodzice podeszli do zadań bardzo poważnie, z wielkim zaangażowaniem, udało się wszystkie dekoracje ukończyć, a prace wyglądały pięknie, każda inna i każda wyjątkowa! Podczas spotkania panowała bardzo miła atmosfera, co przełożyło się na efekt końcowy.

    Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, pomiędzy poszczególnymi pracami, mamy zapewniły słodki poczęstunek dla wszystkich. Czas upływał pracowicie i kreatywnie, nie zabrakło wspólnych rozmów i wzajemnej pomocy. Z efektów pracy zadowoleni byli wszyscy. W zawiązku z dużym entuzjazmem i zadowoleniem uczestników warsztatów, będziemy starali się kontynuować rozpoczętą w klasie I przygodę z kreatywnymi warsztatami i częściej spotykać się w takim gronie. Stworzone kompozycje zapewne będą elementem dekoracyjnym w domu i będą przypominać o spotkaniu.

    Ewa Bilska




    RAPORT Z REALIZACJI PROGRAMU wYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO W ROKU SZKOLNYM 2021/2022




    Udział i Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie”


    Nowy rok szkolny niesie nowe wyzwania oraz nowe pomysły, w tym roku dzieci z Punktu Przedszkolnego „Na wzgórzu” oraz dzieci z kl. 1 i 2 Szkoły Podstawowej w Darominie przystąpiły do projektu promującego ekologię i dbanie o środowisko i swoją planetę pt. „ W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie”. Projekt ekologiczny ma być nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim zalążkiem edukacji proekologicznej. Ma zachęcać dzieci do odkrywania świata, ma pobudzać kreatywność, ma dawać radość tworzenia, ale przede wszystkim ma pokazywać, jak wiele zależy od nas samych. Jak młody człowiek każdego dnia i w każdej sytuacji może wiele zdziałać w kierunku dobra planety Ziemi. Projekt będzie realizowany od 20 września 2022 do 12 maja 2023 roku. Zadania projektu polegają na wyborze minimum 15 działań spośród przygotowanej listy 33 propozycji, zrealizować je z dziećmi, udokumentować, opublikować na zamkniętej grupie Facebooka, a następnie napisać sprawozdanie podsumowujące. Po zrealizowaniu minimum 15 działań, udokumentowaniu i wysłaniu sprawozdania uczestnicy projektu otrzymują certyfikaty od organizatorów.

    Od początku trwania projektu udało się nam zrealizować już kilka zadań, oczywiście nie ,,siadamy na laurach”, tylko na bieżąco będziemy tworzyć kolejne prace z gazet, tektury czy rolek po papierze itp. Uczniowie klas 1 i 2 oraz dzieci z punktu przedszkolnego wraz z opiekunami i wychowawczyniami zrealizowali między innymi takie zadania projektowe:
    • Ręce swe ćwiczymy i kulkami się bawimy – tworzenie papierowych kulek i wykorzystanie ich podczas ćwiczeń gimnastycznych- ćwiczenia polegały na rzutach do celu, rzutach w dal, bitwie na kulki itp.
    • Gazetowa gimnastyka dla każdego smyka – ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem gazet- podczas zajęć gazety służyły do doskonalenia właściwej i wyprostowanej postawy, ćwiczeń ogólnorozwojowych, rozciągających, doskonalących skoczność, zwinność, koordynacje wzrokowo- ruchową, gazety służyły jako metoda przemieszczania się do celu układając je jedna obok drugiej.
    • Papierowe rolki jesienne zwierzęta dają, a dzieci zabawę mają – stworzenie z papierowych rolek zwierząt leśnych- na warsztatach jesiennych oraz na zajęciach powstały piękne leśne zwierzątka , których szkielet i główny materiał stanowiły rolki po papierze toaletowym, uczestnicy zajęć ozdabiali i wykonywali wszystkie elementy z materiałów z recyklingu.
    • Z gazet wycinamy i alfabet układamy – tworzenie gazetowego alfabetu- uczniowie wycinali z gazet litery, by stworzyć własne imiona i napisy.

    • Makulaturę zbieramy i drzewa oszczędzamy " - uczniowie zbierają w swojej sali makulaturę, niepotrzebne gazety i papier oraz tekturę, które następnie wykorzystują podczas zajęć do różnych ciekawych prac.
    • Fotobudka powstać może, karton nam w tym dopomoże – tworzenie fotobudki z kartonu podczas realizacji zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Jabłka , stworzono fotobudkę z motywem jabłek, z kartonu, uczniowie z wybranymi gadżetami pozowali do zdjęć, by sprawdzić czy fotobudka spełnia swoją rolę.
    Mamy nadzieję, że udział w projekcie przypadł do gust uczestnikom, i podczas realizacji poszczególnych zadań bawią się dobrze a przede wszystkim uświadamiają sobie sens działań proekologicznych i poznają sposoby działań propagujących ochronę przyrody i naszej planety. Już wkrótce czekają na nich kolejne zadania do wykonania.




    Oferta ubezpieczenia uczniów na rok szkolny 2022/ 2023




    Rozpoczęcie roku szkolnego
    2022/2023



    01.09.2021 godz. 9 00







    © Szkoła Podstawowa w Darominie