Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - monitora interaktywnego.


Nauczyciel prowadzący - Anna Nowak

Temat: Gram w kolory

Cele:
  • wdrożenie dzieci do wykorzystywania nowoczesnych urządzeń i technologii w edukacji i zabawie,
  • poznanie i doskonalenie umiejętności pracy z monitorem dotykowym/interaktywnym,
  • rozwijanie myślenia matematycznego,
  • rozwijanie logicznego myślenia,
  • rozbudzanie ciekawości poznawczej,
  • wspieranie aktywności i samodzielności,
  • rozwijanie koncentracji uwagi,
  • ćwiczenie spostrzegawczości,
  • budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy,
  • wdrażanie koncentracji uwagi na danym, konkretnym działaniu.
Metody: objaśnienia, działania praktyczne na ekranie dotykowym

Pomoce: zagadki, kartki z kolorami, ekran interaktywny, aplikacja Matematyczne zoo (matzoo.pl)

Przebieg zajęć:
  1. Powitanie słownymi zagadkami o kolorach:
  2. Zagadka o kolorze fioletowym

    Jakim kolorem pytam wszystkich
    maluję fiołki lub śliwki.

    Zagadka o białym kolorze
    To będzie bardzo
    łatwa zagadka.
    Jaki masz kolor
    w śniegowych płatkach?
    Zagadka o brązowym kolorze
    W jakim kolorze
    borowik elegant
    na swoją głowę
    kapelusz przywdziewa?

    Zagadka o czarnym kolorze

    Takiego koloru jest węgiel
    i kominiarskie ubranie,
    a także smoła i sadza,
    kto zgadnie, nagrodę dostanie.

    Zagadka o czerwonym kolorze

    To kolor auta strażackiego
    i barwa serca gorącego.
    Raz, dwa, trzy, zgadujesz ty!

    Zagadka o kolorze niebieskim

    To kolor morza, rzeki
    i pogodnego nieba.
    Pomyśleć nad tym trzeba!

    Zagadka o kolorze zielonym

    To kolor liści i trawy,
    czy już odpowiedź mamy?

    Zagadka o żółtym kolorze


    Słonecznik nazwę zawdzięcza słońcu powiedzcie jaki kolor je łączy.
  3. Wprowadzenie i zapoznanie dzieci z ekranem dotykowym/interaktywnym - objaśnienie zasad użytkowania.
  4. Zadania z wykorzystaniem aplikacji Matematyczne zoo (wszystkie polecenia są odtwarzane/ czytane przez lektora, nauczyciel dodatkowo objaśnia polecenie, każde z dzieci podchodzi do ekranu osobno, za każde poprawne odpowiedzi są udzielane “ananasy” punkty na koncie grupy, gdy wskazanie jest błędne odpowiedź zaznacza się na czerwona a dziecko ma możliwość poprawić ją na poprawną).
    • zadanie wprowadzające “Kliknij w podany kolor” :
      na ekranie wyświetlają się trzy kolorowe kwadraty, zadaniem dziecka po usłyszeniu nazwy koloru np. “żółty” jest dotknięcie/zaznaczenie odpowiedniego kwadratu w danej barwie;
    • “Klikaj pary w tych samych kolorach” np. marchewka - pomarańcza
    • “Zaznacz wszystkie przedmioty o podanym kolorze”:
  5. Podsumowanie, omówienie zajęć i zakończenie piosenką “Kolorowe kredki” - muzyka + teledysk ( źródło - https://www.youtube.com/watch?v=fWELNWWycOU).

Opracowanie : Anna Nowak

© Szkoła Podstawowa w Darominie