Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie VIII z wykorzystaniem TIK


Nauczyciel prowadzący: Jarosław Dobroch

Data: 15.01.2020 r.

Temat: Tenis stołowy odbijanie piłeczki nowym sposobem.

Cele ogólne:

  • Zachęcanie do uczestnictwa w rekreacyjnych i sportowych formach aktywności fizycznej.
  • Poznawanie i stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej.


Cele szczegółowe:

  • uczeń wymienia podstawowe przepisy gry w tenis stołowego,
  • aktywnie uczestniczy w zajęciach,
  • omawia technikę odbić bekhendowych i forhendowych,
  • uczestniczy w grze pojedynczej i deblowej tenisa stołowego,
  • potrafi zachować się właściwie w sytuacji zwycięstwa i porażki, podziękować za wspólną grę.
  • jest koleżeński wobec innych,
  • pełni rolę sędziego.


Pomoce dydaktyczne: stoły do tenisa stołowego, paletki, piłeczki do ping- ponga, monitor interaktywny.

Przebieg lekcji:

Faza wstępna:

Czynności organizacyjno- porządkowe

  • Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć. Podanie celu lekcji.
  • Rozgrzewka ogólnorozwojowa, przygotowanie organizmu do wysiłku. - zabawa ożywiająca ,,Numer pod stół”. Uczniowie po odliczeniu mają nadane numery. Biegają truchtem dookoła stołu. Nauczyciel podaje numer ucznia, który na czworaka przechodzi pod stołem. Zabawa trwa równocześnie przy dwóch stołach, dlatego ważne jest kto szybciej skończy zadanie.


Faza realizacyjna:

Ćwiczenia techniczne – postawa tenisisty

  • ćwiczenia koordynacyjne. – uczniowie krokiem odstawno - dostawnym biegają dookoła stołu,
  • RR z rakietką ponad stołem, – biegają dookoła stołu ciągle odbijając piłeczkę rakietką.
  • odbijają piłeczkę raz wysoko, a raz nisko. – po odbiciu wykonują przysiad.


Ćwiczenia doskonalące wprowadzenie piłeczki do gry (serwis)

  • podrzut piłeczki i uderzenie wewnętrzną częścią rakietki,
  • j.w. zewnętrzną częścią rakietki,
  • ćwiczenie wykonywane seriami po prostej i po przekątnej.


Ćwiczenia doskonalące grę pojedynczą:

  • gra pojedyncza do 6 pkt.
  • uczniowie czekający odbijają piłeczkę o ścianę wg wskazań nauczyciela.
  • uczniowie dobierają się w pary i próbują odbijać piłeczkę.


Faza podsumowująca:

Uczniowie dobierają się w pary, wykonują quizy i ćwiczenia interaktywne dotyczące gry w tenisa stołowego, korzystają z aplikacji Learning Apps https://learningapps.org/6427095 https://learningapps.org/4779512 https://learningapps.org/1794385

  • Zbiórka, omówienie lekcji. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących.

Opracowanie:Jarosław Dobroch

© Szkoła Podstawowa w Darominie