Niepodległość



Niepodległa, niepokorna
zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
bije rytmem naszych serc.





Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada, w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. Po 123 latach rozbiorów nadszedł dzień, w którym Polacy wyzwolili się spod wpływów zaborców. Święto to wprowadzono ustawowo w okresie II Rzeczypospolitej w 1937 roku, ale II wojna światowa i ustrój polityczny sprawiły, że święto to zostało przywrócone dopiero w 1989 roku.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller – to jedni z najważniejszych patriotów walczących o polską niepodległość nazywani często Ojcami Niepodległości. Odzyskanie niepodległości nie nastąpiło w jeden dzień. To był proces, na który złożyły się różne wydarzenia odbywające się na terenie całego kraju. Na terenie całego kraju zaczęły także powstawać ośrodki władzy, które mówiły o niepodległości. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.

W tym dniu warto też przypomnieć sobie co wiemy o symbolach narodowych?

Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło &minus Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn &minus Mazurek Dąbrowskiego. Zapisy na temat symboli znajdują się w Konstytucji RP oraz Ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Symbole narodowe podlegają ochronie prawnej, co oznacza, że obowiązkiem każdego Polaka, urzędów, instytucji i organizacji działających na terenie Polski jest otaczanie ich najwyższym szacunkiem i czcią. Zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy.

Wystawa "Polskie Symbole Narodowe"

Zachęcamy do wykorzystania zasobów interaktywnych, które pozwolą Wam uporządkować wiedzę dotyczącą symboli narodowych i wydarzeń dotyczących niepodległości.

Niepodległościowy pokój zagadek

POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

W tym roku święto to obchodzimy inaczej, bardziej kameralnie, bez apelu w szkole. Musimy jednak pamiętać, że jest to bardzo ważny dzień. Wywieśmy flagę, zaśpiewajmy hymn i pomyślmy o ofiarach złożonych przez pokolenia po to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Justyna Czarnecka




Narodowe Czytanie


Narodowe Czytanie to akcja, której celem jest zachęcenie szerokiego grona ludzi do czytania klasyków polskiej literatury. Patronuje jej para prezydencka.

Po raz pierwszy odbyła się w 2012 r., za kadencji Bronisława Komorowskiego - wybór padł wówczas na "Pana Tadeusza", a pretekstem była dwusetna rocznica najazdu Napoleona na Moskwę.

Za wybór tytułu każdego roku odpowiedzialna jest para prezydencka. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, następnie czytane były fragmenty Lalki i Przedwiośnia. O akcji szczególnie głośno było dwa lata temu, kiedy to para prezydencka zdecydowała, że w rocznicę niepodległości przeczytają "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - jednak nie w wersji oryginalnej, tylko adaptowanej. Odpowiedzialny za to krytyk literacki Andrzej Dobosz usunął z powieści Żeromskiego znaczną część przymiotników i powtórzeń oraz słowo tudzież.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie, kiedy dyskutowano na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debatowano nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, skoncentrował się na analizie postaw i czynów bohaterów. Opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W akcję włączyli się także w tym roku uczniowie naszej szkoły. Młodzież z klasy VIII przedstawiła młodszym kolegom i koleżankom fragmenty dzieła J. Słowackiego.

Z dużym zaangażowaniem wcielili się w przydzielone im role, aby jak najlepiej przybliżyć wszystkim bohaterów dramatu i zachęcić do przeczytania całości utworu.

Justyna Czarnecka




Rozpoczęcie roku szkolnego
2020/2021




© Szkoła Podstawowa w Darominie